Így kerülhető el az autópálya bírság!
Magyarországon az autópályák nagy része fizetős
Míg bizonyos európai országokban, például Hollandiában vagy Németországban személygépkocsival ingyen szelhetjük az autópályákat, Magyarországon az autópályák és gyorsforgalmi utak alapvetően fizetős utak. Az úthasználatot e-matrica megvásárlásával fizethetjük meg a fizetős útszakaszra való felhajtás előtt. A matrica meglétét a Nemzeti Útdíjfizetési szolgáltató Zrt. ellenőrzi telepített kamerák és mobil egységek segítségével.
A fizetős és ingyenes utak listájának ellenőrzésével vagy útvonaltervező alkalmazás segítségével könnyen megnézhetjük, hol kell autópálya-matrica és hol nem. A fizetős útszakaszokat ezen túl felhajtás előtt közlekedési táblákkal is jelzik, így ha a MATRICA/VIGNETTE táblát látjuk, akkor biztos, hogy szükségünk van matricára!
Mindezzel együtt érdemes követni a híreket is az új, fizetős szakaszokkal kapcsolatban, illetve szerencsés helyzetben előfordulhat az is, hogy egy általunk sokat használt gyorsforgalmi út ingyenessé válik. Nemcsak a bizonytalanságot, kapkodást és az esetleges büntetést kerülhetjük el, hanem azt is jobban meg tudjuk tervezni, milyen matricákra van szükségünk.
A fizetős útszakaszok listáját évente szokták frissíteni. 2023-ban eddig nincsen új fizetős útszakasz, jelenleg tehát a 2022. február 18-án életbe lépett kormányrendeletből kell kiindulni. A híreket pedig érdemes figyelni, hogy ne maradjunk le az esetleges változásokról!
Mit tegyek, ha véletlenül matrica nélkül hajtottam fel fizetős útra?
Azonban előfordulhat, hogy hiába írta a GPS, hogy fizetős út, nem figyeltünk oda, és csak a tábla emlékeztet rá, hogy bizony kellett volna matrica. Mi a teendő ilyenkor?
A jó hír az, hogy a fizetős útszakaszra történő felhajtás után 60 percen belül vásárolt matrica esetén nem kell pótdíjat fizetnünk. A matrica vásárlását megtehetjük online és benzinkúton is. Nem érdemes tehát kapkodva rögtön lehúzódni vagy lehajtani, vezetés közben a telefonon intézni a matricavásárlást pedig főképp nem!
Ha azon az úton terveztünk haladni, nyugodtan menjünk el az első benzinkútig vagy pihenőig, ahol idegeskedés nélkül pótolhatjuk a hiányosságot.
És ha letelt a 60 perc?
Amennyiben kicsúszunk a 60 percből, még mindig élhetünk a lehetőséggel, hogy a fizetési felszólítást követően utólagos hatállyal éves matricát vásárolunk. Ez az opció a fizetési felszólítást követően érhető el, és igényelni kell. Nem automatikus, tehát nem elég, ha csak megvesszük az éves országos matricát!
Természetesen ha nem járunk sokat autópályán, lehet, még mindig jobban megéri a 18 950 Ft értékű pótdíj kifizetése, mint a 49 910 Ft-os éves matrica megvétele, de van, akinek megérheti az utóbbi megoldás is. Illetve fontos még megjegyezni, hogy ha 60 napon belül nem fizetjük be a büntetést, akkor az immár 74 970 Ft-ra emelkedik! (Az összegeket személyautóra, azaz a D2-es kategóriára adtuk meg).
Ezekre figyeljünk matrica vásárlásakor!
Sajnos hiába van matricánk, bizonyos figyelmetlenségek, hiányosságok így is büntetést vonhatnak maguk után. Az alábbiakra figyeljünk oda, ha el akarjuk kerülni a bírságot:
Díjkategória
Talán az egyik leggyakoribb hiba, hogy D1-es matricát veszünk egy hét személynél több személyt szállítani képes kisbuszra. (Ebben az esetben ugyanis D2 matricára lesz szükségünk). Ügyeljünk tehát a megfelelő kategória megadására!
Helyesen megadott rendszám
A mai rohanó világban könnyű elvétni egy-egy karaktert, azonban az autópálya-matricák esetén ez azt jelenti, hogy nincs érvényes matricánk. A rendszám helyességét a vásárlási visszaigazoláson tudjuk ellenőrizni.
A szerencsénk az, hogy ha csak maximum 3 karakter tér el, a matrica érvényességi idejének kezdetétől, illetve a pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételétől számított 60 napon belül a NÚSZ Zrt. irodáiban lehetőség van a helyes rendszám rögzítésére. Csak 1470 Ft illetéket kell megfizetnünk, ami jóval kedvezőbb a bírság összegénél. A 0 (nulla) és az O karakterek felcserélése esetén nem kell illetéket fizetni ebben az esetben sem.
Érvényességi idő
Az érvényességi idő téves megadása is büntetéshez vezet. Ha úgy érezzük, a rendszer vétett hibát, ellenőrizzük a büntetésen megadott dátumot, illetve a vásárlási visszaigazoláson megadott érvényességi időt. (Valószínűleg nem, de ha mégis, bizonyítani tudjuk az igazunkat.)
Felségjel helyes megadása
Ha a vásárlási visszaigazoláson, vagy szelvényen szereplő felségjel nem egyezik a jármű forgalmi rendszámán szereplő tényleges felségjellel, akkor szintén nem rendelkezünk úthasználati jogosultsággal.
Mi a helyzet, ha többször is felmentem az autópályára?
Az a „szerencsénk”, hogy jogosulatlan úthasználatért rendszámonként egy naptári napon belül legfeljebb egyszer büntetnek meg. Ha két napot is érint a használat, de 60 percen belül történt a két úthasználat, szintén csak egy napra számítanak fel pótdíjat.
Ha az érvényes e-matrica nélkül közlekedő jármű rövid terjedelmű úthasználata időben átnyúlt a naptári napon (vagyis az éjfél előtt megkezdett út éjfél után ért véget), de a jogosulatlan úthasználat első és utolsó észlelése között legfeljebb 60 perc telik el, csak egy pótdíj szabható ki.
Összefoglalás
Autósként érdemes tehát tisztában lenni vele, melyek a fizetős és ingyenes utak Magyarországon, illetve alaposan, odafigyeléssel megadni az adatokat matrica vásárlásakor. De a jogosulatlan felhajtás és a büntetés megérkezése után is vannak lehetőségeink, amelyekkel csökkenthetjük a költségeinket.