Indulnak az új ciklus agrárpályázatai
A tét nem kicsi, az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) hazánk által felhasználható teljes költségvetése 14,7 milliárd euró. Ebből a közvetlen támogatásokra fordítható összeg 6,8 milliárd euró, ami teljes egészében uniós forrásból érkezik, míg a beruházási és vidékfejlesztési célokra 7,9 milliárd eurót költhetünk, melynek jelentős része hazai társfinanszírozás. A Magyar Államkincstár néhány napon belül megnyitja azt az elektronikus benyújtó felületet, ahol a gazdálkodóknak június 10-ig lesz lehetőségük az egységes kérelmek feltöltésére.
Mivel a vállalások végrehajtása többnyire az év későbbi időszakára esik vagy hosszabb időtartamot ölel fel, az azokra járó támogatási előlegek kifizetése az utolsó negyedévben kezdődik meg, és a teljes kifizetés csak a következő év folyamán lesz esedékes. A gazdálkodási gyakorlatok költségeit viszont folyamatosan biztosítani kell az egész év során. Ebben nyújt segítséget az OTP Bank által évek óta rendelkezésre álló támogatás előfinanszírozási konstrukció. „Az idei évben is elérhető a támogatás előfinanszírozás és különféle hiteltermékek – például a tárgyi fedezet nélkül igényelhető, szabadon felhasználható forgóeszközhitel és az Agrár Széchenyi Kártya konstrukció – amelyek a legtöbb normatív, II-es pilléres, továbbá egyéb állatjóléti támogatás előfinanszírozását biztosíthatják jóval a kifizetések beérkezését megelőzően” – mondta Szabó István, az OTP Agrár igazgatója. Külön kiemelte, hogy „a már megszokott módon az alaptámogatás és a hozzá kapcsolódó kiegészítő támogatás akár két évre is előfinanszírozható, segítve a gazdálkodókat hosszútávú elképzeléseik megvalósításában”.
A beruházási és vidékfejlesztési intézkedések kerete – köszönhetően a 80%-os hazai társfinanszírozásnak – a korábbi uniós ciklusokhoz képest több mint duplájára nőtt, aminek közel 52%-át, mintegy 1500 milliárd forintot célzottan gazdaságfejlesztésre kell fordítani. Az igénybevételi feltételeket és a felhasználás részleteit tartalmazó pályázati felhívások menetrendjét a szaktárca tavaly ősszel publikálta, ennek megfelelően az elsők a napokban már meg is jelentek.
Egy szakmailag színvonalas, az új feltételeknek is megfelelő, sikeres pályázat előkészítéséhez érdemes minden lehetséges segítséget igénybe venni. Aki megfelelő helyről tájékozódik, illetve szakértőktől kér segítséget, évekre szóló előnyhöz juthat az elérhető támogatásoknak és az ezeket kiegészítő banki konstrukcióknak köszönhetően. Szabó István felhívta a figyelmet országos tájékoztató rendezvénysorozatukra, az idén 13 állomásból álló OTP Agrár Roadshow-ra, ahol a pályázati rendszer aktualitásai mellett az elérhető támogatásokról is szó esik. „A naprakész tanácsadás, a személyes kapcsolat és találkozások mind hozzájárulnak a sikeres pályázatokhoz, ezek pedig nemcsak az idei, de a jövő év sikereit is meghatározzák a gazdálkodók és az agrárpiaci szereplők számára is” – emelte ki az OTP Agrár igazgatója.