Ingatlanpiac: menekülés zajlik a magas rezsi elől

Éles váltás körvonalazódik a hazai ingatlanpiacon azt követően, hogy a kormány módosított a rezsicsökkentés szabályain, ugyanis nem tudják az emberek, hogyan alakul a rezsiköltség a jövőben, erről beszélt Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa. A szakember szerint a nagy házak népszerűsége csökkenhet, az egyedi lehetőségeket keresik most a vásárlók, mert bizonytalanok, néhány év múlva melyik hűtés-fűtési rendszer lesz a legkifizetődőbb. De az már most megfigyelhető, hogy a hőszivattyús és az elektromos megoldások, napelemmel kiegészítve még inkább felértékelődhetnek.

Ingatlanpiac: menekülés zajlik a magas rezsi elől

Egyre több kétségbeesetten számolgató ügyféllel találkozni az ingatlanirodákban is az új energia- és gázár szabályozás miatt, hirtelen ugyanis mindent elkezdtek kerülni az emberek, aminek magas a rezsije.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, az óvatosság olyan szintre jutott most a piacon, hogy előfordult olyan eset, amikor egy nagyobb értékű ház megvásárlásától is elállt a vevőjelölt, mert annak olyan magas lett volna a rezsije, hogy még a foglaló elvesztésével is megérte kihátrálni az üzletből.

A szakember rávilágított, a 2000-es években a távhős panellakások energiagazdálkodása volt a legkevésbé megfelelő, ezért ezeknek az ingatlanokat nyomottabb is volt az ára. Aztán jött a rezsicsökkentés és a panelprogram, és gazdaságossá váltak. Éppen ezért van most mindenkiben bizonytalanság, mert nem tudni hogyan alakul a helyzet. Mindenkinek az a célja, hogy olyan lakást vegyen, aminek néhány év múlva is megfizethető lesz a fenntartása.

„A központi fűtési rendszerek nem helyben szennyeznek és viszonylag gazdaságosan állítják elő a hőt, éppen ezért itt nem is érvényesül a piaci ár, a havi rezsiben nem fog megmutatkozni. Ez egyben azt is jelenti, hogy rövid távon fel fog emelkedni az áruk. Vannak viszont a nagy fogyasztású társasházak, ahol újra előtérbe kerülhetnek majd az egyedi gázfűtéses, cirkós megoldások” – magyarázta.

Hozzátette, ezeket a típusú lakásokat az utóbbi időben nem annyira keresték, mert minden évben ellenőriztetni kell azokat, ráadásul a hűtést sem lehet velük megoldani, tehát macerásnak számítanak. Most viszont újra kedveltté válhatnak, mert kvótán belül lehet velük maradni.    

Az a cél, hogy gazdaságos legyen a hűtés-fűtés

Gadanecz Zoltán úgy látja, mindenki azt fogja keresni, ami egyedi és kis fogyasztású, valamint hosszabb távon is valószínű, hogy gazdaságos marad a fenntartása. Autós példával élve arról beszélt, Németországban népszerűek a CNG gázzal hajtott járművek, melyek viszonylag sokat fogyasztanak, de ha olcsó a gáz, kilométerre vetítve ezekkel a legolcsóbb közlekedni. Csak ha éppen a gáz megdrágul, onnantól veszteségessé válik a beruházás.

A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról is beszélt, hogy a hőszivattyús és elektromos megoldások akár napelemmel kiegészítve népszerű megoldásnak számítanak. Az elektromos fűtés esetében viszont egyelőre nem tudni, a szolgáltató hogy fog számolni, azaz ha valaki oda-vissza villanyórát használ, akkor ezt miként számlázzák majd ki.

„A jelenlegi helyzet nagy nyertesei egyértelműen azok lesznek, akik korszerű berendezéseket használnak, de hogy pontosan melyik rendszer lesz a befutó, azt most még nehéz lenne megjósolni” – zárta gondolatait.


Visszatér a brutális hőség Magyarországra

A hét közepén néhány napra mérséklődig a hőség, a jelenlegi előrejelzések szerint azonban már a jövő hét elejétől ismét 33–35 Celsius-fok közelébe emelkedhet a nappali csúcshőmérséklet.
2026. 07. 09. 02:00
Megosztás:

1988 a nyugdíjszámítás nagy határvonala: ezért számítanak innen a keresetek

A magyar nyugdíjszámítás egyik legfontosabb szabálya, hogy az öregségi nyugdíj alapját főszabály szerint az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért keresetek és jövedelmek adják. Ez az első hallásra technikai részletnek tűnő szabály valójában kulcskérdés: meghatározza, hogy mely évek kereseti adatai kerülnek be a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámításába, és melyek azok az időszakok, amelyek csak kivételes esetben játszhatnak szerepet.
2026. 07. 09. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára adott átmeneti olajszankció-mentességet

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára a kőolajra vonatkozóan adott átmeneti szankciómentességet a két ország közötti megállapodás megsértése miatt - közölték amerikai tisztségviselők kedden.
2026. 07. 09. 00:05
Megosztás:

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató országok listájáról

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató államok listájáról – jelentette be Marco Rubio külügyminiszter szerdán az eljárás megindítását.
2026. 07. 08. 23:30
Megosztás:

Tavaly gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése

Ismét gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése, míg 2023 és 2024 vége között naponta átlagosan 3-4 üzlettel volt kevesebb, addig az elmúlt időszakban már napi 4-5 üzlet zárt be - közölte a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) szerdán, a vendéglátásról készített statisztikai helyzetjelentés alapján.
2026. 07. 08. 23:00
Megosztás:

Csökkent a dísznövénytermesztés területe 2025-ben, miközben mérsékelten nőtt az ágazat bevétele

Csökkent a dísznövénytermesztésre használt terület 2025-ben, miközben mérsékelten emelkedett az ágazat bevétele az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közölt adatok szerint.
2026. 07. 08. 22:30
Megosztás:

Mastercard: az európaiak fele új készségeket szeretne elsajátítani a vakáció alatt

Majdnem minden második európai (48 százalék) azt tervezi, hogy a nyári szabadsága során valamilyen új készséget sajátít el, a magyarok körében is hasonló, bár valamivel alacsonyabb ez az arány - derül ki a Mastercard friss kutatásából.
2026. 07. 08. 22:00
Megosztás:

A magyar költségvetés valós helyzete az átvilágítás után

A 2026-os költségvetést az előző Parlament 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal fogadta el. Az új kormány által elvégzett átvilágítás megállapítása szerint azonban, kormányváltás nélkül, a hiány a GDP 8,3 százaléka lett volna. Az Európai Unióval kötött megállapodás és az eddigi kormányzati intézkedések nyomán az idei évre további intézkedések nélkül várható hiányt sikerült a GDP 7,5 százalékára mérsékelni. A kormány augusztus végéig módosítja a 2026-os költségvetést és új hiánycélt határoz meg 2026-ra, október végéig pedig benyújtja a 2027-es költségvetést és elkészíti a középtávú költségvetési tervet.
2026. 07. 08. 21:30
Megosztás:

Kiss Zalán veszi át az EXIM Magyarország vezetését

2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét. Az új vezető kinevezésének célja az intézmény szakmai működésének további erősítése, a szervezeti megújulás támogatása, valamint az EXIM Magyarország értékteremtő szerepének megerősítése a magyar vállalkozások exportfinanszírozásában.
2026. 07. 08. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 07. 08. 20:30
Megosztás:

Forsthoffer Ágnes hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik

Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke szerdán hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik - közölte az Országgyűlés sajtóirodája az MTI-vel kedden.
2026. 07. 08. 20:00
Megosztás:

A fosszilis eredetű műanyag visszaszorítása nem működhet bioműanyag-stratégia nélkül

A helyzet egyik legnagyobb ellentmondása, hogy míg az Európai Unió szabályozási filozófiája az egyszer használatos termékek visszaszorítására épül, addig számos valós élethelyzetben az egyszer használatos csomagolóanyagok és poharak ma még nem válthatók ki teljes mértékben.
2026. 07. 08. 19:30
Megosztás:

Nagyot nőtt a Kifli.hu, és még nincs megállás a cég szerint

Rekordévet zárt a Kifli.hu, árbevétele mintegy 25 százalékkal nőtt a 2025. május 1-jétől 2026. április 30-ig tartó pénzügyi évben; a növekedés nem lassult az előző évhez képest, és a tervek szerint ezt az ütemet szeretnék tartani a következő két évben is - mondta az online szupermarket ügyvezető igazgatója a vállalat szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 08. 19:00
Megosztás:

Nem lassít az ipari ingatlanpiac: rekordközeli bérbeadást ért el a HelloParks

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon, a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint Fóton a társaság megaparkjának mind a négy kész csarnoka megtelt 164 ezer négyzetméteren - közölte az innovatív ipari ingatlanfejlesztő és befektető cég a HelloParks szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:30
Megosztás:

Egyre nehezebb helyzetben a vasútvállalatok – figyelmeztet a Hungrail

A vasúti árufuvarozás a csökkenő kereslet és a növekvő költségek kettős nyomása alatt áll, a vasútvállalatok 2026 első negyedévében is növekvő fajlagos költségekkel és csökkenő bevételekkel szembesültek, ami jelentősen rontja a szektor versenyképességét - közölte a Hungrail Magyar Vasúti Egyesület szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:00
Megosztás:

Kapitány István leváltotta a HEPA Zrt. és a HIPA Zrt. vezérigazgatóját

Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter leváltotta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatóját.
2026. 07. 08. 17:30
Megosztás:

MNB: egyhangúlag szavazott a monetáris tanács az alapkamat csökkentéséről júniusban

Egyhangúlag szavaztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai a június 23-i ülésen az alapkamat csökkentéséről, egy döntéshozó ugyanakkor 50 bázispontos kamatcsökkentésre tett javaslatot - olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvben.
2026. 07. 08. 17:00
Megosztás:

Újabb nemzetközi márkával bővíti szállodai portfólióját a Danubius Hotels Zrt.

A Danubius Hotels Zrt. és a Radisson Hotel Group franchise-megállapodásának eredményeként elsőként jelenik meg Magyarországon a Radisson Individuals szállodamárka - közölte a társaság közleményében szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 16:30
Megosztás:

Magyar Péter: a közeljövőben kétoldalú találkozó lesz az ukrán elnökkel

Rövid megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter miniszterelnök kedden; a két politikus megállapodott arról, hogy a közeljövőben kétoldalú találkozót tartanak. Erről a magyar kormányfő az ankarai NATO-csúcsra érekezve beszélt újságíróknak szerda reggel.
2026. 07. 08. 16:00
Megosztás:

Magyarországon a szélessávú vezetékes hálózati lefedettség továbbra is meghaladja az EU-átlagot

Magyarország több mutatóban, köztük a szélessávú vezetékes hálózati lefedettséget tekintve is meghaladja az EU-átlagot, az ország egyedül az 5G szélessávú lefedettségben van kis mértékben lemaradva - közölte az Európai Bizottság 2026-os Digitális Évtized Jelentése és annak részeként készült Magyarországról szóló országjelentés alapján a Digitális Magyarország Ügynökség szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 15:30
Megosztás: