Intézményi befektetők újrapozicionálják Bitcoin ETF-kitettségeiket – Vihar előtti csend, vagy trendforduló?

A friss amerikai tőzsdefelügyeleti (SEC) bejelentésekből kiderül: a piaci szereplők nem egységesen reagáltak – egyesek eladtak, mások viszont bátran vásároltak. Mi áll a háttérben? Kik szállnak ki, kik szállnak be? És mit jelez mindez a kriptopiac jövőjére nézve?
Átrendeződés a frontvonalakon: fedezeti alapok és tanácsadók más utat járnak
A 2025 első negyedévében 12%-kal esett vissza a bitcoin árfolyama, amit számos intézményi befektető nem nézett tétlenül. A legfrissebb 13-F jelentések alapján több prominens vagyonkezelő csökkentette spot bitcoin ETF-kitettségét – ez szöges ellentétben áll az előző negyedévekben látott folyamatos bővítéssel.
A fedezeti alapok, amelyek korábban kihasználták a spot és határidős bitcoin árfolyamok közti különbségből fakadó, éves szinten akár 15%-os hozamot is kínáló „basis trade” lehetőségét, most visszavonulót fújtak. Matt Hougan, a Bitwise CIO-ja szerint a futures prémium március végére gyakorlatilag eltűnt, így a korábban jövedelmező stratégia megszűnt vonzó lenni a hedge fundok számára.
Nagy nevek, eltérő stratégiák: ki mit lépett a Bitcoin ETF-piacon
A híres Millennium Management drasztikus lépésre szánta el magát: 41%-kal csökkentette az iShares Bitcoin Trust ETF-ben lévő pozícióját, teljesen kiszállt az Invesco Galaxy Bitcoin ETF-ből, ugyanakkor növelte részesedését az ARK 21Shares Bitcoin ETF-ben és a Grayscale Bitcoin Mini Trust-ban. Ez jól mutatja, hogy nem a bitcoinból való általános kiábrándulásról van szó, hanem portfólióátalakításról.
A Brevan Howard – székhelye a brit Csatorna-szigeteken található – szintén csökkentett, de kisebb mértékben: 15,6%-kal apasztotta az iShares ETF-ben tartott részesedését.
A legnagyobb meglepetést azonban a Wisconsin állam nyugdíjalapja szolgáltatta, amely teljes egészében kiszállt: a 2024-ben még hatmillió részvényt birtokló intézmény 2025 első negyedévére nullára csökkentette állományát. Eközben új belépők is megjelentek a színen – például a Brown Egyetem, amely közel 5 millió dollár értékű részesedést vásárolt az iShares ETF-ből.
A Közel-Keletből érkező optimizmus és a hosszú távú intézményi érdeklődés
Miközben több amerikai szereplő visszakozott, a Közel-Kelet egyik vezető szuverén vagyonalapja, az Abu Dhabi-i Mubadala jelentősen növelte pozícióját: több mint 8,7 millió részvényre bővítette állományát, amely 408,5 millió dollárt ért a negyedév végén.
Ez is megerősíti, hogy bár a rövid távú spekulatív lehetőségek csökkentek, az intézményi érdeklődés nem szűnt meg – sőt, más földrajzi régiókból továbbra is jelentős tőke áramlik a bitcoin ETF-ekbe.
Matt Hougan kiemelte: a befektetési tanácsadó cégek fokozódó aktivitása lehet a legfontosabb indikátor a jövőre nézve. Bár a belépésük „lassú vonatként” halad, a pálya iránya egyértelmű: előre.
Összegzés: fordulóponthoz ért a bitcoin ETF-piac?
A 2025 első negyedévének adatai alapján egyértelmű: a spot bitcoin ETF-ek már nem csupán spekulatív eszközök, hanem komoly stratégiai eszközökké váltak a vagyonkezelők eszköztárában. A fedezeti alapok rövid távú céljai és a hosszú távú intézményi befektetők érdekei most láthatóan eltértek egymástól. A piaci ingadozások közepette a kriptopiac felnőtté válása, intézményesedése tovább folytatódik – csak éppen nem lineáris pályán, hanem hullámvasúton.
Kapcsolódó kripto hírek: