Itt a kedvezményes fűtési célú áramtarifa - már igényelhető október 15-től!

Október 15-től ismét több magyar háztartás élvezheti a kedvezményes áramdíjat az úgynevezett H-tarifa segítségével.

Itt a kedvezményes fűtési célú áramtarifa - már igényelhető október 15-től!

A fűtési szezonban elérhető tarifa célja, hogy a környezetbarát fűtési rendszerek használata költséghatékonyabb és fenntarthatóbb legyen, miközben hozzájárul a rezsiköltségek így a villamos energia árára költött összegek mérsékléséhez. 

A legfontosabb tudnivalókat, tévhiteket és a további spórolás lehetséges útjait Bánhalmi Zoltán, a Panasonic Heating and Cooling Solutions magyarországi kereskedelmi képviselője foglalta össze.

Nem csak a tarifa kedvezményes, ha nappal használjuk, mi magunk is spórolhatunk a hőszivattyúval

„A hőszivattyús rendszerekre fokozottan igaz, hogy az épület megfelelő hőtartásával többet spórólhatunk, mintha folyamatosan fel-letekergetjük a termosztátot. Egy stabil, állandó hőmérséklet megtartása kisebb fogyasztást eredményez. Ha napközben nem tartózkodunk otthon, akkor mérsékelhetjük a fűtést, de ne felejtsük el, hogy a levegős  hőszivattyúk a nappali időszakban kevesebbet fogyasztanak, mivel a működés során a külső hőmérsékletből vonják el a hőt” – magyarázta Bánhalmi Zoltán.

„Ezért minél melegebb van kint, annál gazdaságosabb az üzemeltetés. Így célszerű a komforthőmérsékletre fűtést még a melegebb nappali időszakra időzíteni, és olyan fűtési rendszereket kialakítani, amiben az energia eltárolható. Így a  nappali időszakban, olcsóbban megtermelt energiát tudjuk elhasználni az esti és éjszakai, illetve hajnali órákban, amikor a leghidegebb van” – tette hozzá.

Fontos tudni, hogy amikor új épületbe telepítésre kerül a hőszivattyú, akkor az első időszakban az első felfűtés költsége jelentős lehet. „Az épületszerkezet első felfűtése annál drágább, minél hidegebb van kint, ezért érdemes az első indítást a téli hónapok előtt megtenni” – figyelmeztet a Panasonic szakembere.

1 kWh áram ára 2024 a lakossági fogyasztóknak cikkünkben megírtuk, hogy melyik áram tarifa mennyibe kerül aktuálisan.

H áram tarifa igénylése 2024 kedvezményes áramdíj

Számos tévhit él a hőszivattyúkkal kapcsolatban

Az egyik legtöbbet hangoztatott tévhit, hogy nem lehet velük kifűteni a házakat. Ez az állítás nem állja meg a helyét, hiszen a szakszerűen kiválasztott termék teljes mértékben el tudja látni ezt a feladatot. A tulajdonosnak amiatt sem kell aggódnia, hogy a hőszivattyú hangos lesz, hiszen az újabb készülékek rendkívül csendesek, így sűrűn lakott övezetekben is telepíthetőek.

Aggályokat szokott okozni, hogy vajon lehet-e alkalmazni kazáncsere esetén. „A megfelelő körültekintéssel telepítve a hőszivattyúkat kazánok helyett is lehet alkalmazni, és segítségükkel akár 60-70 °C-os vizet is elő lehet állítani, amennyiben ez szükséges” – részletezte Bánhalmi Zoltán.

A szakember azt is kiemelte, hogy az új hőszivattyúk a H-tarifával kiegészítve rendkívül kedvező fűtési megoldást biztosítanak. Jelentősen kevesebbet fogyasztanak mint a gázkazánok, drága kéményre sincsen szükség esetükben, ráadásul a felhasználás környezetében a károsanyag-kibocsátásuk nulla.

Hazánkban is egyre több hőszivattyút telepítenek

Magyarországon az elmúlt évtizedben nagyságrendileg közel 60-80 ezer darab levegő-vizes hőszivattyú berendezés kerülhetett telepítésre[1], amelyek között több tízezret lakossági célra használnak. „Itthon is egyre többen használják a háztartások fűtésére és hűtésére, illetve használati melegvíz előállításra a hőszivattyúkat, Európa-szerte pedig jelenleg 24 millió darab hőszivattyú működik.

Ez kiemelt fontosságú az Európai Green Deal-ben[2] megfogalmazott vállalások szempontjából, amely szerint 2050-re elérjük a zéró kibocsátást a kontinensen” – hangsúlyozta Bánhalmi Zoltán. Az eddig telepített 24 millió  hőszivattyúval ugyanis évente 45 megatonna széndioxid-kibocsátás kerülhető el Európában[3]. Ez az épületek teljes uniós kibocsátásának mintegy 4,9%-a, illetve pontosan annyi, mint Magyarország éves kibocsátása – derül ki az EHPA vagyis az Európai Hőszivattyús Szövetségúj adataiból.

Bizonyos esetekben a klímaberendezések is használhatóak az egész fűtési időszakban

Sok százezer magyar háztartásban van olyan klímaberendezés, amivel lehetséges a fűtés, ezeket a nagy hideg beállta előtt érdemes használni. „A téli időszakban elsősorban azok a készülékek tudnak gazdaságosan és megbízhatóan fűteni, amelyek erre fel vannak készítve. Ezalatt elsősorban a megnövelt hőcserélő felülettel, kibővített működési tartománnyal, erőteljes fűtési funkcióval rendelkező készülékeket értjük” – részletezte Bánhalmi Zoltán.

Az ilyen készülékekkel a teljes fűtési szezonban lehetséges a fűtés. „A klímaberendezések fűtési komfortszintje elmarad a hagyományos fűtési megoldások komfortszintjétől, ezzel számolnunk kell, amikor hőszivattyús klímával szeretnénk fűteni. A ventilátorok által mozgatott levegőnek zajhatása a leghalkabb berendezések esetében is jelen van a szobában” – emelte ki a szakértő.

Mit kell tudni a H-tarifáról?

A H-tarifa egy kedvezményes árú, külön tarifájú áramdíj, amelyet Magyarországon kínálnak elsősorban fűtési célokra. A H-tarifa célja, hogy a villamos energiával működő fűtési rendszereket, különösen a hőszivattyúkat használók számára kedvezőbb áron biztosítson áramot a fűtési időszakban. Fontos tudni, hogy a H-tarifa csak a fűtési szezonban, október 15. és április 15. között vehető igénybe külön mérőórával, amely kizárólag a fűtési rendszert méri, így más háztartási készülékek nem használhatják ezt a kedvezményt.

Ne feledkezzünk meg arról, hogy az október 15-én kezdődő fűtési időszakban a szakszerű karbantartáshoz szakszervizt szükséges. Ellenőriztetni kell a berendezések elektromos csatlakozásait, a rendszerben uralkodó nyomásokat, tágulási tartályokat, illetve a biztonsági szerelvényeket, valamint a használati melegvíztárolók karbantartásáról is érdemes gondoskodni. Mindezek mellett a hőszivattyúk kültéri egységének tisztítása is az őszi karbantartás fontos része a téli fűtési időszak megkezdése előtt.

49%-os szárnyalás egy hónap alatt – Most érdemes Ethereumot venni?

Az Ethereum (ETH) az elmúlt 30 napban 49%-kal emelkedett, és augusztus 8-ra elérte a 3 896 dollárt. Ez a hirtelen rali sok befektetőt arra késztetett, hogy feltegye a kérdést: végre kitört a világ vezető okosszerződés-hálózata a hosszú távú pangásból, vagy csak egy átmeneti korrekcióról van szó egy túladott állapot után?
2025. 08. 11. 05:00
Megosztás:

Júliusban a lakásárak még nem követték látványosan a kereslet felfutását

Bár júliusban már jelentősen nőtt a kereslet az eladásra szánt lakóingatlanok iránt a szeptembertől induló Otthon Start Programnak köszönhetően, az árak egyelőre nem kerültek meredek emelkedőre. Az ingatlan.com lakásárindexe szerint júliusban országos szinten gyakorlatilag stagnáltak a lakásárak az előző hónaphoz képest: mindössze 0,1 százalékos növekedés történt, ami jelentős lassulást jelent a korábbi hónapokhoz viszonyítva. Budapesten ugyanakkor enyhe áremelkedés volt tapasztalható: a júniusi stagnálást követően 0,9 százalékkal emelkedtek az árak, ami egyelőre nem számít kiugró mértékű növekedésnek. Ilyen enyhe mértékű havi árnövekedésre utoljára 2024 novemberében volt példa.
2025. 08. 11. 04:00
Megosztás:

Most érdemes Shiba Inut venni?

A Shiba Inu (SHIB) jelenleg körülbelül 7 milliárd dolláros piaci értékkel rendelkezik, ezzel a második legnagyobb „meme coin” a kriptopiacon – csak a Dogecoin előzi meg.
2025. 08. 11. 02:00
Megosztás:

Állami segítség! Ön is kaphat 100.000 Ft-ot nyugdíjához

A Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) egy speciális értékpapírszámla, amelyet kifejezetten hosszú távú, nyugdíjcélú megtakarításokhoz ajánlott megnyitni.
2025. 08. 11. 01:00
Megosztás:

Orca támadás Jessica Radcliffe ellen - igaz vagy álhír az egész véres történet?

Az elmúlt években több olyan orkatámadás történt, amelyek akár egy akciófilm jelenetei is lehetnének. A Gibraltári-szorosban például komoly riadalmat keltettek azok az esetek, amikor egy orkacsapat tagjai sorozatosan nekimentek a jachtok kormánylapátjának. Több hajót is megrongáltak, egyeseket pedig teljesen használhatatlanná tettek vagy elsüllyesztettek.
2025. 08. 11. 00:01
Megosztás:

Legjobb kriptovaluta befektetések 2026

Melyik kriptovaluta lesz a legnagyobb nyertes 2026-ban? Az idei év kulcstrendjei – a spot ETF-ek robbanása, a „restaking” (újrafogadás) térnyerése Ethereumon, a Solana-ökoszisztéma méretnövekedése, a RWA (real‑world assets, tokenizált állampapírok és pénzpiaci alapok) felfutása, illetve a TradFi–krypto híd épülése – véleményünk szerint 2026-ban is meghatározzák a nyerteseket. Ezek alapján öt kriptovaluta projekt emelkedik ki kockázat/hozam arányban és narratívában is 2026-ra. Nézzük sorban: mi lehet a legjobb kripto vétel 2026-ban?
2025. 08. 10. 23:00
Megosztás:

Uniós főképviselő: Ukrajna és az EU is részese kell legyen a háborút lezáró megállapodásnak

Az ukrajnai háború lezárásáról Washington és Moszkva között létrejövő bármiféle megállapodás részese kell legyen Ukrajna és az Európai Unió egyaránt - jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap közleményben.
2025. 08. 10. 22:00
Megosztás:

A FAO élelmiszerár-indexe enyhén emelkedett júliusban

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója júliusban átlagosan 130,1 pontot ért el, ami 1,6%-os növekedést jelent júniushoz képest. A növekedés elsősorban a hús és a növényi olajok nemzetközi árának emelkedéséből adódott. Ennek ellenére az index 18,8%-kal zárt alacsonyabban, mint a 2022. márciusi csúcs, ugyanakkor 7,6%-kal volt magasabb az egy évvel ezelőtti szintnél.
2025. 08. 10. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 32. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 08. 10. 20:00
Megosztás:

Stagnáló gazdaság: mire figyeljen egy KKV a pénzügyi tervezésnél?

2025-re a magyar kormány a GDP-növekedést eredetileg 3,4 %-ra várta, ám a legfrissebb adatok alapján ezt már 1 %-ra mérsékelték. Bár talán a recessziót sikerül elkerülni, de az szinte már biztos, hogy a tényleges növekedés elmarad a tervezettől. Ugyanakkor ilyen környezetben is különösen fontos a KKV-k számára a tudatos pénzügyi tervezés – hangsúlyozta Bagdi Lajos, a Niveus partnere.
2025. 08. 10. 19:00
Megosztás:

Folytatódik a hőség a jövő héten

Folytatódik a hőség a jövő héten: hétfőn még többfelé lesz élénk, olykor erős a szél és az ország egyes részein 30 Celsius-fok alatt marad a hőmérséklet csúcsértéke, majd melegedés kezdődik, és a hét második felében a legmelegebb órákban akár 39 fok is lehet. A hét végén feltámad a szél és megnő a záporok, zivatarok esélye, de a hőség akkor is kitart - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 08. 10. 18:00
Megosztás:

Két hónappal a választás előtt az ellenzéki ANO a legtámogatottabb párt

Két hónappal a cseh képviselőházi választás előtt továbbra is az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciójának (ANO) a legnagyobb a támogatottsága. A 200 tagú parlamenti alsóházban hat párt, mozgalom és koalíció szerezne mandátumot.
2025. 08. 10. 17:00
Megosztás:

Azerbajdzsán és Örményország vezetője közösen terjesztené fel Donald Trumpot Nobel-békedíjra

Azerbajdzsán és Örményország közösen terjesztené fel Donald Trumpot Nobel-békedíjra. Ezt a két ország vezetője jelentette ki, miután pénteken a Fehér Házban, az amerikai elnök jelenlétében aláírta a 35 éve fennálló konfliktus lezárásáról szóló békemegállapodást, amely amerikai közvetítéssel jött létre.
2025. 08. 10. 16:00
Megosztás:

Olaszországban elégedetlenek a nyári idegenforgalmi szezonnal

Közel 13 millió jármű mozgott a mostani hétvégén az olaszországi autósztrádákon és más utakon az üzemeltetők adatai szerint, az idegenforgalmi szakma képviselői mégsem elégedettek az idei nyári szezonnal, miközben olaszok és külföldiek drágulásra panaszkodnak.
2025. 08. 10. 15:00
Megosztás:

Hiteltámogatás és lakásárak

Alapvető közgazdasági összefüggés, hogy a több pénz ugyanannyi áru mellett csak áremelkedéshez vezet. Legfeljebb, ha a termelők képesek és akarnak is kínálatot bővíteni, akkor várható az árak stabilizálódása – piacgazdasági körülmények között. A kormányzat kamattámogatott hitelt s albérlettámogatást vezet be. Még be sem indultak a programok, de már megjelentek az ingatlanár-várakozások.
2025. 08. 10. 14:00
Megosztás:

Már több mint 10 milliárd forint kamatmentes forgóeszközhitelt igényeltek a vállalkozások a Technológia Plusz Hitelprogram keretében, a lehetőség továbbra is nyitott

A kormány mindent megtesz a magyarországi kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében. A kormány július közepén kimagasló érdeklődés mellett elindította a GINOP Plusz Technológia Plusz Hitelprogram „B” komponensét, a vállalkozások bérköltségének, rezsi finanszírozásának, nyersanyag- vagy készletbeszerzésének támogatását célzó kamatmentes forgóeszközhitelt. Három hét alatt több mint 550 vállalkozás nyújtott be hitelkérelmet, így a program 70 milliárd forintos keretösszegéből már több mint 10 milliárd forintra érkezett be igény. A lehetőség továbbra is nyitva áll a vállalkozások előtt, a nagy érdeklődés miatt érdemes mielőbb benyújtani az igénylést.
2025. 08. 10. 13:00
Megosztás:

Ismét zavartalanul működnek az elektronikus közigazgatási felületek

Valamennyi elektronikus közigazgatási szolgáltatás, így az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) is fennakadás nélkül működik, a hibákat a szakemberek elhárították - közölte az Energiaügyi Minisztérium az MTI-vel vasárnap.
2025. 08. 10. 12:00
Megosztás:

Kísérleti közösségi közlekedési projekt indul Magyarországon a Hyundai körzeműködésével

Magyarországon vezeti be a Shucle közlekedési platform első globális kísérleti projektjét a Hyundai Motor a Dél-Korea és Magyarország közötti Gazdasági Innovációs Együttműködési Program (Economic Innovation Partnership Program, EIPP) keretében, a projekt célja a közösségi közlekedés támogatása az üresjáratok minimalizálásával, a károsanyag kibocsátás csökkentése mellett – közölte a Hyundai Holding Hungary Kft. az MTI-vel.
2025. 08. 10. 11:00
Megosztás:

Árvizek tekintetében Magyarország az egyik legveszélyeztetettebb Európában

Árvizek tekintetében Magyarország Európa egyik legveszélyeztetettebb országa, mert a területének 23 százaléka árvízveszélynek kitett, de a 4157 kilométeren meglévő "gátjainkkal Európa élvonalában vagyunk, megelőzzük" Hollandiát is - közölte az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára pénteken a Vas vármegyei Szentpéterfán.
2025. 08. 10. 10:00
Megosztás:

Kazahsztánban is megkezdődött az atomerőmű kivitelezése

2025. augusztus 8-án megkezdődött a kazahsztáni atomerőmű építési területének mérnöki felmérése az optimális helyszín kiválasztása és az engedélyezéshez és építéshez szükséges tervdokumentáció elkészítése érdekében. A Kazahsztán dél-keleti részén, Almatitól 360 kilométerre fekvő Ulken település közelében rendezett eseményen részt vett Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója, valamint Almassadam Satkaliyev, a Kazah Köztársaság Atomenergia Ügynökségének elnöke.
2025. 08. 10. 08:00
Megosztás: