Itt vannak az új budapesti taxi-tarifák! Brutáldrágulás!

Ma bejelentették a megállapodást abban a tárgyalássorozatban, amely 2021. novembere óta zajlik a Fővárosi Önkormányzat és a BKK munkatársai, valamint a fővárosi személytaxi-szolgáltató vállalkozások és érdekképviseletek képviselői között a fővárosi taxis iparág helyzetéről. A kormány által kiadott 2022. februári jogértelmezés szerint a fővárosi taxitarifa nem tartozik azon körbe, ahol díjemelési moratórium vonatkozik az önkormányzatokra.

Itt vannak az új budapesti taxi-tarifák! Brutáldrágulás!

Miután 2018. július 1. óta nem volt változás a tarifaelemekben (alapdíj 700 Ft, kilométerdíj 300 Ft, percdíj 75 Ft), miközben a nemzetgazdasági átlagkeresetek, az infláció és az üzemanyagok ára jelentősen növekedett, a felek egyetértettek abban, hogy szükséges a jelenlegi hatósági ár felülvizsgálata.

Az egyéb kérdésekben korábban született megegyezéseket követően a mai egyeztetésen a felek megállapodtak a tervezett tarifaemelés mértékében. A közel 35%-os emelés a tarifaszerkezetet a következőképpen módosítja: alapdíj 1000 Ft, kilométerdíj 400 Ft, percdíj 100 Ft.

A Fővárosi Önkormányzat következő Közgyűlésére (2022.04.13) az általános főpolgármester-helyettes által a Taxirendelet (31/2013. (IV.18.) Főv. Kgy. Rendelet) változtatására vonatkozó előterjesztés ezek szerint kerül benyújtásra, amely 2022.05.09-i hatállyal lépteti életbe az új tarifát.

A mai bejelentésen a tárgyalásokban aktívan részt vevő Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) képviseletében Zsabka Zsolt általános alelnök is üdvözölte a taxis tarifaemelést érintő döntést. Az ugyanis nemcsak megfelel a kamara által javasolt emelés mértékének, hanem meg is haladja azt, igazodva a jelenlegi gazdasági helyzethez. A BKIK a fővárosi cégek, így a személyszállítás területén működő vállalkozások képviselőjeként örömmel veszi tudomásul, hogy ez a megállapodás rendezi a taxisok évek óta fennálló tarthatatlan helyzetét.

Korábban a tárgyalások során az alábbi kérdésekben született megállapodás:

- Az utasfelvételi lehetőségek jogszabályi szinten történő bővítése azáltal, hogy a taxidrosztokon kívül is lehet világító szabadjelzővel várakozni;

- A minősített jelöléssel rendelkező 4 évszakos gumiabroncsokat lehessen használni a taxikon;

- Az elektromos taxik esetében a teljesítmény előírást illetően egy külön szabályozás kialakítása szükséges, előírva, hogy csak az az elektromos gépjármű lehet taxi, amely egy teljes feltöltéssel legalább 150 km megtételére alkalmas;

- A bankkártya elfogadására alkalmas terminál esetén a papír alapú bizonylatot használó eszközök mellett a digitális bizonylattal rendelkező eszközöket is lehessen használni;

- A visszaélések kiszűrése érdekében javasolt a taxiállomás-használati hozzájárulás iránti kérelem benyújtása során előzetesen az alvázszámot is vizsgálni arra tekintettel, hogy a jármű vonatkozásában a megelőző egy évben nem került-e visszavonásra a taxiállomás-használati hozzájárulás;

- A műszerfalon elhelyezett tarifatájékoztató táblázat színeinek felcserélése: fekete fólián, fehér grafika kivitelben;

- A sárga szín esetén a jelenleginél szélesebb ún. “tűréshatár” bevezetése javasolt, beleértve például a kisebb krómozott felületeket, hűtőrácsot is;

- Szükség van a gépkocsi állomány károsanyag kibocsátásának csökkentésére, ugyanakkor a gazdasági helyzetet is figyelembe véve megvalósítható lépésekre van szükség. Ezért 2024. január 1-től kizárólag EURO 6-os gépjárműveket lehet új taxiként üzembe helyezni;

- BKK azt vállalja, hogy 2020-21-hez képest az átlagos havi összes ellenőrzések számát 190-ről tervezetten 240-re emeli, különös tekintettel az engedély nélküli személyszállítást végzőkre (pl. VIBER csoportok). Tehát a jelenlegi próbavásárlás típusú ellenőrzések számát tudja növelni a rendelkezésre álló finanszírozás függvényében és erősíti az együttműködést a hatóságokkal a hatékony intézkedések érdekében.

- A hatósági árak változása kapcsán folynak az egyeztetések. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által 2021. novemberében megfogalmazott 19%-os javaslathoz képest (időközben végbement gazdasági környezet romlása miatt inkább 23-24%-os sávban értendő ez) a Fővárosi Önkormányzat is elfogadta a személytaxi-szolgáltató szervezetek felvetését, hogy a gazdasági helyzet miatt, a piac kiszámíthatóbb működése érdekében nagyobb emelésre van szükség. Ennek pontos mértéke és az egyes tarifaelemek változása kapcsán folytatódnak a tárgyalások.

- További egyeztetések szükségesek annak kapcsán, hogy a piaci folyamatok kiszámíthatatlanságát kezelendő, valamilyen automatikus tarifakorrekció kerüljön kialakításra, amely évente figyelembe veszi a fogyasztói árak, üzemanyagár és a nemzetgazdasági helyzet változását, különös tekintettel az üzemanyag árának tartós, 20%-os növekedése esetére;

- Egyetértenek a felek abban, hogy taxiként a forgalomba helyezéstől számított 15. év végéig lehessen használni egy személygépjárművet, ezt közösen kezdeményezik a kormánynál.


250 millió USDC stabilcoint bocsátott ki a Circle: friss likviditási jelzés érkezett a kriptopiacra

A kriptovaluta-piac egyik legfontosabb, mégis gyakran alulértékelt mutatója a stabilcoin-kínálat alakulása. Amikor egy nagy kibocsátó, például a Circle jelentős mennyiségű USDC-t hoz létre, az nem csupán technikai tranzakció: sokszor arról árulkodik, hogy friss tőke készül belépni a digitális eszközök piacára. Most 250 millió új USD Coin jelent meg az USDC Treasury-nél, ami ismét ráirányította a figyelmet a kriptopiaci likviditás állapotára.
2026. 05. 10. 23:00
Megosztás:

Legjobb kripto befektetések most: Sui robbant, a mémnarratíva visszatért, a DeFi újra levegőt kapott

A kriptopiacon vannak napok, amikor nem a Bitcoin diktálja a hangulatot, hanem a második sorból előrelépő projektek rántják magukra a reflektorfényt. Az elmúlt 24 óra pontosan ilyen volt: a top 10 legnagyobb emelkedő listáján egyszerre jelentek meg komoly infrastruktúra-projektek, DeFi-protokollok, fizetési hálózatok és közösségi lendületből élő tokenek.
2026. 05. 10. 22:00
Megosztás:

Az AI-ügynökök forradalmasíthatják az online vásárlást: 8 ezermilliárd dolláros piac jöhet 2030-ra

ARK Invest friss előrejelzése szerint a mesterséges intelligenciával működő digitális ügynökök 2030-ra akár 8 ezermilliárd dollárnyi online vásárlást közvetíthetnek világszerte. A befektetési cég szerint az AI-alapú kereskedelem rohamosan növekszik, ahogy egyre több fogyasztó bízza majd intelligens rendszerekre a termékkeresést, az árösszehasonlítást és akár magát a vásárlást is.
2026. 05. 10. 21:00
Megosztás:

A cseh kormányfő bízik abban, hogy a magyar miniszterelnökkel együttműködve sikerül megújítani a V4-eket

A cseh kormányfő örömmel várja az együttműködést Magyar Péter új magyar miniszterelnökkel és bízik abban, hogy együtt sikerül felújítani a visegrádi együttműködést.
2026. 05. 10. 20:00
Megosztás:

Lehűléssel indul a jövő hét

Hétfőn sokfelé kell záporra, zivatarra készülni, majd kedden megérkezik a lehűlést hozó hidegfront is, így szerdán hajnalban visszatérnek a hajnali fagyok és napközben is már mindenhol 20 Celsius-fok alatt marad a csúcshőmérséklet. Csütörtöktől lassú melegedés kezdődik, és az átmeneti szünet után a hét végén ismét megnő a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 10. 19:00
Megosztás:

Behajtási együttműködési megállapodást írt alá a koreai és a magyar adóhatóság

A koreai és a magyar adóhatóság behajtási együttműködési megállapodást írt alá, továbbá megújították a két adóhatóság közötti technikai kooperációról szóló dokumentumot - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken közleményben az MTI-t.
2026. 05. 10. 18:00
Megosztás:

A jövő irodája 2050-ben: kulcs trendek

A HR-vezetők 33%-a és a munkavállalók 26%-a arra számít, hogy 2050-re a munkahelyeken neurális implantátumok teremtik meg a kapcsolatot az emberi agy és a külső digitális eszközök között.
2026. 05. 10. 17:00
Megosztás:

Hantavírus - Megkezdődött a Hondius utasainak evakuálása Tenerifén

Megkezdődött a Hondius holland óceánjáró utasainak evakuálási folyamata Tenerife szigetén - jelentette be a spanyol egészségügyi miniszter a kikötőben tartott sajtótájékoztatón vasárnap reggel.
2026. 05. 10. 15:00
Megosztás:

Három visszaküldött törvény marad az új parlament tárgysorozatán

Az újonnan megválasztott Országgyűlés tárgysorozatában automatikusan három visszaküldött törvény marad az előző ciklusból, ezek közül egy ciklusokon át öröklődő, 2017-ben benyújtott jogszabály a legrégebbi. Külön döntés nélkül lezártnak minősül a Fidesz-KDNP-s képviselők által benyújtott, a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat.
2026. 05. 10. 14:00
Megosztás:

Ez lett a választás előtti pénzosztásból: ide kerültek a százmilliárdok

Százmilliárdokat költöttek értékpapírokra az év elején a magyarok, amiben kulcsszerepe lehetett a választás előtti kormányzati pénzosztásnak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Főleg az állampapírokat és a befektetési jegyeket vette az első negyedévben a lakosság.
2026. 05. 10. 13:00
Megosztás:

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján szombaton, az Európa-naphoz kapcsolódó hagyományos rendezvénysorozat részeként.
2026. 05. 10. 12:00
Megosztás:

Legalább 30%-kal több ember kellene a vendéglátásba

A turisztikai főszezon közeledtével ismét a figyelem középpontjába kerül a hazai vendéglátó szektor alakulása. A HR-szolgáltató WHC friss elemzése szerint 2026-ban a munkaerőigény nemcsak a hagyományos turisztikai gócpontokon, hanem országos szinten is jelentős növekedést mutat. A szektor kitettsége a szezonalitásnak továbbra is magas, a munkaerőért vívott versenyben pedig a bérezés mellett a komplex juttatási csomagok válnak döntő tényezővé.
2026. 05. 10. 10:00
Megosztás:

A növényi olajok ára fűti az élelmiszerárak átlagát globálisan

Harmadik egymást követő hónapban drágultak áprilisban az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacon a magas energiaköltségek és a közel-keleti konfliktus okozta fennakadások miatt – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 05. 10. 09:00
Megosztás:

A második „PET-palackos” eljárását is lezárta a GVH

Vállaláscsomagot ajánlott fel a Szentkirályi Magyarország Kft. a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsának, mely a vállalásokat elfogadta és kötelezően előírta. A Szentkirályi a vállalások részeként belső megfelelési programot készít a zöld marketing tekintetében, honlapján pedig negyedévente közzéteszi majd, hogy a betétdíjas visszaváltási rendszer részeként milyen arányban kerülnek vissza a rendszerbe az általa forgalmazott PET palackok.
2026. 05. 10. 08:00
Megosztás:

Megunta a piac a bizonytalanságot: újra nő a lakásépítési kedv

Éledezik a lakásépítési piac: a KSH friss adatai alapján újra emelkedik az új lakások száma és kilőttek az építési engedélyek. A Mapei szerint a piac lassan alkalmazkodik a tartós bizonytalansághoz, miközben a közel-keleti konfliktusok miatt emelkedő energiaárak és importköltségek negatív hatásait jelenleg részben ellensúlyozza a forint euróval szembeni erősödése.
2026. 05. 10. 07:00
Megosztás:

Mi a különbség egy magyar termék és egy Magyar Termék között?

Bevásárolni ma már nem csak annyit jelent, hogy gyorsan bedobunk pár dolgot a kosárba. Sokan kifejezetten keresik a magyar termékeket, mert fontos a hazai gazdaság támogatása, a hazai munkahelyek megőrzése, vagy egyszerűen jobban bízunk abban, ami itthon készül. Közben már 6000 terméken látható valamilyen Magyar Termék védjegy, ami segít eligazodni a polc előtt, mégis könnyű elveszni a feliratok között: mi számít „magyar terméknek”, és mit jelent az, ha a csomagoláson a Magyar Termék jelölést látjuk?
2026. 05. 10. 05:00
Megosztás:

“Kinek” osztanak még lapot a lakók a lakásbiztosításon kívül?

Tízből több mint nyolcan a lakásbiztosításukkal védik az otthonukat a 30-59 évesek körében, emellett nyaraláskor, hosszabb utazáskor azért más megoldásokra is támaszkodnak. A K&H biztos jövő felmérése szerint a középkorúak 73 százaléka továbbra is a bizalomra épít és családtagra vagy barátra bízza a lakáskulcsot az utazás alatt, miközben hangsúlyos szerepe van a technikai védelemnek is. Egy év alatt jelentősen, 41 százalékra ugrott azok aránya, akik máshol helyezik biztonságba értékeiket. Bár korábbi nyaralásokról az érintettek 87 százaléka szerencsésen, káresemény nélkül tért haza, a természeti csapások okozta károkról beszámolók aránya érezhetően, 7 százalékra emelkedett.
2026. 05. 10. 04:00
Megosztás:

Munkanélküli segély 2026, ki, mikor és hogyan igényelhet munkanélküli segélyt 2026-ban?

A „munkanélküli segély” kifejezést a köznyelv ma is gyakran használja, de a hivatalos elnevezés 2026-ban is álláskeresési járadék. Ez nem automatikusan járó támogatás, hanem kérelemre megállapított álláskeresési ellátás, amelyet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási, illetve fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya bírál el. A szabályozás alapja továbbra is a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény.
2026. 05. 10. 03:00
Megosztás:

Ön is visszakaphat 130.000 Ft-ot a NAV-tól! Hogyan?

Sokan nem tudják, hogy a 2014. január 1-én életbe lépett adójogszabályok egy új lehetőséget kínálnak számunkra, hogy befizetett adónkról rendelkezzünk, méghozzá úgy, hogy az a saját zsebünkbe vándoroljon vissza! Nézzük, hogyan lehetséges mindez!
2026. 05. 10. 02:00
Megosztás:

Hány nyugdíjas van ma Magyarországon valójában?

Elsőre egyszerű kérdésnek tűnik, hány nyugdíjas él ma Magyarországon, a hivatalos adatok mögé nézve azonban gyorsan kiderül: nem mindegy, kit nevezünk nyugdíjasnak. Az öregségi nyugdíjasok, a megváltozott munkaképességűek, az özvegyi és árvaellátásban részesülők együtt egy jóval összetettebb képet rajzolnak ki arról, mekkora valójában a nyugdíjrendszer társadalmi súlya.
2026. 05. 10. 01:00
Megosztás: