Januártól számos kedvező adóügyi változás lépett életbe

Januártól nemcsak a harminc év alattiak teljes szja-mentessége lépett életbe, hanem a negyven év alatti kétgyermekes anyák is beléptek az szja-mentes körbe, és emelkedett a családi adókedvezmény összege. A kedvezmények igénybevétele még egyszerűbbé vált. Mindezek mellett kibővült a béren kívüli juttatások köre, és kedvezően változtak a lakásvásárlás, a kriptoügyletek adóügyi szabályai is - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Januártól számos kedvező adóügyi változás lépett életbe

Az MTI-nek küldött közleményben ismertetik: a kétgyermekes anyák lépcsőzetesen szereznek jogosultságot az szja-mentességre, 2026. január 1-jétől a 40 év alatti, 2027-től az 50 év alatti, 2028-től az 60 év alatti, 2029-től pedig valamennyi kétgyermekes édesanya megkapja az élethosszig tartó szja-mentességet a munkával szerzett jövedelmei után.

Most januárban tehát elsőként azok kérhetik a kedvezmény érvényesítését, akik 40. életévüket 2025. december 31. után töltik be.
Közölték, hogy kedvezően változtak 2026. január 1-től a 30 év alatti édesanyák adómentességének szabályai. A kedvezmény már nemcsak az átlagbérig, hanem a kedvezmény alapját képező jövedelmek teljes összege után érvényesíthető, és a kedvezmény ettől az időponttól a 2023 előtt született gyermekek után is igénybe vehető.

A NAV tájékoztatója szerint tavaly januárhoz képest - két lépcsőben - megduplázódott a családi kedvezményként igénybe vehető összeg: 2026. január 1-től egy gyerek után már havonta nettó 20 ezer, két gyermek esetében 40 ezer, három vagy több gyermeknél pedig 66 ezer forint jár gyermekenként a családoknak. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak utáni pedig már havi nettó 20 ezer forintig vehető igénybe.

Az édesanyáknak a kedvezmény igénybevétele is sokkal könnyebb a közlemény szerint: egyrészt az úgynevezett összevont nyilatkozat (ANYACSKA) révén, amelyben az "anyakedvezményeket", valamint a családi adó- és járulékkedvezményt egyszerre lehet érvényesíteni. Másrészt az anyakedvezményeket a munkáltató, kifizető folytatólagosan figyelembe veszi, tehát innentől nem kell azt évente kérni.

Jó hír annak a több mint 140 ezer háromgyermekes édesanyának, akik már 2025-ben kérték az októbertől járó szja-mentességet, hogy nem kell újra nyilatkozzanak januárban, mivel már ez az évközi nyilatkozat is folytatólagosnak számít - közölték. Az édesanyáknak, valamint a családoknak járó kedvezményekről minden információ megtalálható a NAV honlapján.

Kibővül a kedvező adózású, úgynevezett béren kívüli juttatások köre a munkáltató által a közszférában dolgozó munkavállalóknak otthontámogatás címén adható támogatással. A legismertebb béren kívüli juttatás, a SZÉP-kártya szabályai is kedvezően változnak: egy átmeneti rendelkezés alapján ugyanis a SZÉP-kártyára utalt munkáltatói támogatás 2025. december 1. és 2026. április 30. között élelmiszer vásárlására is felhasználható - írták.

Könnyítést hoz 2026 a lakásvásárlóknak is: egyrészt módosul cserét pótló vétel illetékkedvezménye a lakásvásárláshoz időben legközelebb eső lakáseladásra történő utalás eltörlésével.

Több lakás eladása esetén a vagyonszerző már dönthet úgy, hogy a nagyobb értékű eladott lakást veszi figyelembe, így a számára legkedvezőbb illetékalapot érve el. Másrészt a korábbi 3 év helyett a cserét a szerzést megelőző 5 éven belüli eladást lehet figyelembe venni - közölte a NAV.

A kriptózás adóügyi szabályai is kedvezően változnak: az adókiegyenlítés kiszámítása során az adóévet megelőző korábbi kétéves időtáv helyett már bármely évben elért kriptoügyletből származó veszteség figyelembe vehető, ha azt az adózó a veszteség keletkezésének évéről szóló bevallásában feltünteti - olvasható a tájékoztatóban.

A Tether új irányt nyit: programozható stabilcoin fizetések érkezhetnek a Bitcoin hálózatra

Új fejezet kezdődhet a Bitcoin ökoszisztémában: a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, a Tether jelentős befektetéssel támogatja az Ark Labs startupot. A cél egy olyan új technológiai infrastruktúra kiépítése, amely lehetővé teszi a programozható stablecoin fizetéseket a Bitcoin hálózatán, és ezzel jelentősen bővítheti a BTC pénzügyi felhasználási lehetőségeit. A projekt középpontjában az Arkade nevű új második rétegű (layer-2) megoldás áll.
2026. 03. 13. 16:30
Megosztás:

Stagnálással kezdte az évet a brit gazdaság

A várt növekedés helyett stagnálással kezdte évet a brit gazdaság.
2026. 03. 13. 16:00
Megosztás:

Drágább lesz-e az élelmiszer Magyarországon, mint tavaly nyáron?

A 2024-es és 2025-ös adatok azt mutatják, hogy az árnyomás nem tűnt el. Az időjárás és a termelési költségek mellett egyre nagyobb szerepet játszik az árfolyamkockázat. Ehhez társul a globális energiapiachoz kapcsolódó feszültség is az Irán körüli konfliktus eszkalációja után, amely világszerte megemelte az olajárakat. A mezőgazdaság esetében ez különösen fontos, mivel az üzemanyagárak emelkedése közvetlenül növeli a mezőgazdasági munkák, a nyersanyag-szállítás és az élelmiszer-logisztika költségeit. Az AKCENTA CZ szakértői hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára a teljes ellátási láncot nézve – a gabonatermelőktől a feldolgozókon át a forgalmazókig – az árak nem kizárólag a terméshozamoktól függenek. Jelentős szerepe van a forint euróval szembeni árfolyamának, regionális viszonylatban pedig a cseh koronával szembeni árfolyamnak is.
2026. 03. 13. 15:30
Megosztás:

Alensa: Új üzletekkel és csúcstechnológiával a közép-európai piac élén

Európa egyik legnagyobb optikai termékeket forgalmazó kereskedője, az Alensa dinamikusan bővíti hálózatát: az év első felében közel tíz új fizikai üzletet nyit négy közép-európai országban. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is erősíti pozícióját, ahol nemrég adták át negyedik bemutatótermüket Kecskeméten. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a globális trendek szerint egyre többen szorulnak szemüvegre vagy más látásjavító eszközre.
2026. 03. 13. 15:00
Megosztás:

Új kötet jelent meg a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet - közölte a a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 13. 14:30
Megosztás:

Jelentősen visszaesett az építőipari termelés januárban

2026 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 11,4, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 13. 14:00
Megosztás:

Nem Vitalik Buterin ötlete a „hangalapú kriptovaluta tárca pánikriasztó”

Az elmúlt napokban gyorsan terjedt egy állítás a kriptoközösségben, miszerint az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin egy titkos, hangvezérelt pánikriasztó rendszert javasolt a kriptotárcák védelmére. A rendelkezésre álló bizonyítékok azonban nem támasztják alá ezt az információt. Sem hivatalos nyilatkozat, sem fejlesztési javaslat nem utal arra, hogy Buterin ilyen megoldást tervezett volna. Az eset jól mutatja, mennyire fontos a pontos információ a kriptobiztonság területén.
2026. 03. 13. 13:30
Megosztás:

Vége a kábelkáosznak: egy eszköz válthatja ki az összes csatlakozót a tárgyalókban

Az irodai megbeszélések egyik leggyakoribb neuralgikus pontja nem a stratégiai kérdésekben való egyet nem értés, hanem a technikai felkészülés kudarca: a nem illeszkedő kábelek, a hiányzó hang vagy a lefagyó prezentációk. A szakértők szerint az irodák digitalizációjának következő lépcsőfoka nem az újabb kábelek behúzása lehet, hanem azok teljes felszámolása.
2026. 03. 13. 13:00
Megosztás:

328 millió dolláros kriptocsalás: perbe fogták a JPMorgant a Ponzi-ügy miatt

Újabb jelentős jogi ügy rázza meg a kripto- és pénzügyi szektort: egy frissen benyújtott amerikai kereset szerint a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase kulcsszerepet játszhatott egy 328 millió dolláros kriptovaluta-Ponzi-rendszer működésében. A felperesek állítása szerint a csalás pénzügyi infrastruktúrája szinte teljes egészében a bank számláin keresztül működött, ami komoly kérdéseket vet fel a pénzintézetek felelősségével kapcsolatban a kriptovalutákhoz kapcsolódó csalásokban.
2026. 03. 13. 12:30
Megosztás:

A Fitch feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet a Globális Gazdasági Kilátások (GEO) című csütörtök este ismertetett jelentésében feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését.
2026. 03. 13. 12:00
Megosztás:

Garantiqa: történelmi eredmény és stabil működés

A fix 3 százalékos kamatozású Széchenyi Kártya konstrukciók iránt továbbra is töretlen a kereslet: a hazai vállalkozások aktívan használják a kedvező finanszírozási lehetőségeket beruházásaikhoz és működésükhöz – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. sajtótájékoztatóján. A garanciaintézmény 2025-ben történelmi rekordot döntött, a kezességével biztosított hitelállomány összege soha nem látott szintet ért el.
2026. 03. 13. 11:30
Megosztás:

Találkozhatsz TRUMP elnökkel: megugrott a TRUMP mémcoin árfolyama az exkluzív esemény hírére

Lendületet kapott a Donald Trumphoz köthető Official Trump (TRUMP) mémcoin árfolyama, miután a projekt bejelentette: a legnagyobb tokenbirtokosok ismét exkluzív lehetőséget kapnak arra, hogy személyesen találkozzanak az Egyesült Államok elnökével. A hír hatására a kriptovaluta két számjegyű emelkedést produkált, ami újra ráirányította a figyelmet a politikai tematikájú kriptotokenekre.
2026. 03. 13. 11:00
Megosztás:

Fordulat a babaváró hitelnél: az év elején már olvadni kezdett az állomány

Ha minimális mértékben is, de már csökkent januárban a babaváró hitel állománya, amire eddig nem akadt példa a támogatott konstrukció eddigi, hat és fél éves történetében – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A babaváró-portfólió zsugorodásában a fokozatosan csökkenő érdeklődés mellett szerepet játszhat az is, hogy az igénylők egyre nagyobb része válik jogosulttá a tartozás egy részének, vagy egészének elengedésére is.
2026. 03. 13. 10:30
Megosztás:

Csökken az olajár, mínuszban az ázsiai tőzsdék, gyengül a forint

Csökkent a kőolaj jegyzése péntek kora reggel az ázsiai kereskedésben arra a washingtoni bejelentésre, hogy az Egyesült Államok 30 napra mentesítette a világ országait az orosz olaj és olajtermékek vásárlásának tilalma alól. Az ázsiai tőzsdék mínuszban álltak, részben a befektetők bizonytalansága miatt a hétvége előtt. A forint gyengült a főbb devizákkal szemben.
2026. 03. 13. 10:00
Megosztás:

1,9 milliárd dolláros Bitcoin opció jár le – megmozdul a piac vagy elmarad a vihar?

Közel 1,9 milliárd dollár értékű Bitcoin opciós kontraktus fut ki ma, ami sok befektető figyelmét a kriptopiacra irányítja. Bár az opciók lejárata gyakran jelentős volatilitást okoz, a mostani esemény a megszokottnál kisebb volumenű, így kérdéses, hogy valóban képes-e komoly ármozgásokat kiváltani. Eközben a piac hangulata stabilnak tűnik, a Bitcoin pedig továbbra is a kulcsfontosságú 70 000 dolláros pszichológiai szint felett keresi a következő irányt.
2026. 03. 13. 09:30
Megosztás:

Az amerikai tízéves hozam újabb 5 bázispontos emelkedéssel 4,25% fölé ugrott

A Hormuzi-szorosban áthaladó tankerek elleni támadások és a Közel-Kelet energiainfrastruktúráját fenyegető iráni nyilatkozatok újabb 10%-kal, 100 dollár köré emelték az olajárat, am tovább növelte a feszültséget a kötvény- és devizapiacokon.
2026. 03. 13. 09:00
Megosztás:

Csütörtökön is folytatódott az esés a nyugat-európai piacokon

Csütörtökön tovább estek a nyugat-európai piacok. A STOXX 600 ismét 0,6%-kal került lejjebb. A DAX 0,2%-ot, a CAC 40 0,7%-ot, az FTSE 100 0,5%-ot veszített értékéből. A befektetők a közel-keleti háború közepette az ismét megugró olajárak miatt aggódhattak, ami újra előtérbe helyezte az inflációs félelmeket.
2026. 03. 13. 08:30
Megosztás:

Nagy esésben zártak az amerikai részvények csütörtökön

Nagy esésben zártak az amerikai részvényindexek csütörtökön. Az S&P 500 1,5%-kal, a Dow Jones 1,6%-kal, a Nasdaq Composite 1,8%-kal került lejjebb. Az energiaiparon (+1%) és a defenzívnek számító alapvető fogyasztási cikkek (+0,1%) és közművek (+0,7%) szektorán kívül az S&P 500 minden szektora veszteséget könyvelt el. Az esés mögött elsősorban az iráni háborúval kapcsolatos kedvezőtlen hírek állhattak.
2026. 03. 13. 08:00
Megosztás:

Közép- és Kelet-Európa a geopolitikai bizonytalanság korában: Kitekintés 2026-ra

A Grayling globális Public Affairs és PR tanácsadó vállalat közzétette CEE Outlook 2026 című jelentését, amely azokat a politikai, szabályozási és gazdasági folyamatokat elemzi, melyek a következő évben Közép- és Kelet-Európát alakítják.
2026. 03. 13. 07:30
Megosztás:

Megjelent a minősített klasztermenedzsment szervezetek támogatását célzó új pályázat

A Nemzetgazdasági Minisztérium új pályázati felhívással támogatja a hazai klaszterek működését és fejlődését. A 2026. március 12-én megjelent GINOP Plusz-1.1.6-25 „Minősített klasztermenedzsment szervezetek támogatása” című felhívás keretében az iparági vagy innovációs minősítéssel rendelkező klaszterek klasztermenedzsment szervezetei 20 millió és 120 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak. A támogatás maximális intenzitása 85 százalék, amelyhez 25 százalék előleg is igényelhető, a projektek megvalósítására pedig legfeljebb 36 hónap áll rendelkezésre.
2026. 03. 13. 07:00
Megosztás: