Javította világgazdasági növekedési előrejelzését az OECD

Az iparosodott országok szervezete, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) minimálisan felfelé módosította a 2023-as világgazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését és nem változtatott a jövő évi prognózisán - derült ki a párizsi székhelyű szervezet honlapján szerdán közzétett jelentéséből.

Javította világgazdasági növekedési előrejelzését az OECD

Az OECD a márciusban jelzett 2,6 százalék helyett 2,7 százalékos növekedést vár az idei évben, a jövő évre pedig fenntartotta a korábban jelzett 2,9 százalékos előrejelzését. A jelentés összefoglalójában kiemelik: az idei 2,7 százalékos bővülés - a pandémia első évét, 2020-at leszámítva - a legalacsonyabb éves növekedési ütem a 2008-2009-es gazdasági válság óta, annak ellenére, hogy a kínai járványellenes korlátozások feloldása lökést adott a világgazdaságnak.

Régiós bontás szerint az Egyesült Államok gazdasága a várakozások szerint az idei 1,6 százalékos bővülés után jövőre 1,0 százalékkal nő, a kamatemelések gazdasági növekedést visszafogó hatása miatt.

A világ második legnagyobb gazdaságában, Kínában idén 5,4 százalékos, jövőre 5,1 százalékos növekedést várnak, előbbi 0,1, utóbbi 0,2 százalékkal haladja meg a márciusi prognózist.

Az energiaárak visszarendeződésének és az alacsonyabb inflációnak köszönhetően az euróövezet növekedése az idei 0,9 százalékról 2024-ben 1,5 százalékra gyorsul. Márciusban az OECD 2023-ban 0,8 százalékos 2024-ben pedig 1,4 százalékos növekedést várt az eurózónában.

A GDP bővülés az OECD 38 tagállamában 2023-ban és 2024-ben egyaránt átlagosan 1,4 százalék lesz. Az összefoglalóban hangsúlyozzák, hogy a restriktív monetáris politika még jó ideig korlátozni fogja a kereslet növekedését, és a 2022-es monetáris szigorítások teljes hatása csak 2023 későbbi szakaszában vagy 2024 elején jelentkezik.

Az energiaárak emelkedése és az ettől elmaradó béremelések hatására a reálbérek csökkentek, de a jelentés szerint az OECD legtöbb tagállamában 2023 végére megáll a bérek vásárlóértékének csökkenése.

Az infláció az előrejelzések szerint 2023-ban és 2024-ben fokozatosan mérséklődik. Az árindex a G20-as gazdaságokban az előrejelzések szerint 2023-ban átlagosan 6,1 százalékra, 2024-ben pedig 4,7 százalékra mérséklődik, amely minimálisan haladja meg a márciusi prognózisban várt értékeket.

Az OECD a szigorú monetáris politika folytatását, a fiskális támogatások célzott alkalmazását és növekedésösztönző, strukturális reformok előtérbe helyezését javasolta tagállamainak. Hangsúlyozták, hogy a magas globális élelmiszer- és energiaárak miatt a kormányoknak a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok támogatását kell előnybe részesíteni, míg a növekvő adósságterhek, a kedvezőtlen demográfiai folyamatok miatt strukturális reformokra és a növekedés ösztönzését biztosító fiskális politikára kell törekedniük.

Ami a magyar gazdaság kilátásait illett, a GDP az idei stagnálást követően jövőre 2,5 százalékkal bővülhet. A novemberben publikált féléves jelentésben 2023-ra 1,5 százalékos növekedéssel számolt az OECD.

Előrejelzéseik szerint a fogyasztói árindex második félévi erőteljes mérséklődése erősítheti a gazdasági növekedést. Az éves átlagos infláció 2023-ban 19,2 százalékról jövőre 5,4 százalékra lassul. A munkanélküliségi ráta a vizsgált időszakban 4,2 százalékról 4,3 százalékra emelkedhet.

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hideg idő

Mezőgazdasági szempontból kedvező volt eddig a januári időjárás az országos, tartósan megmaradó hóval és komoly hidegekkel, de elősorban az Alföldön nagy területen továbbra is száraz a talaj, így ott további csapadékra lenne szükség - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 22. 18:00
Megosztás:

Az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítványt

Elutasította az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. A javaslatot 165 képviselő támogatta, 390-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak.
2026. 01. 22. 17:30
Megosztás:

Nagy-Britannia egyelőre nem csatlakozik a Béketanácshoz

Nagy-Britannia is meghívást kapott a Béketanácsba, amelynek létrehozását Donald Trump amerikai elnök kezdeményezte, de a brit kormány egyelőre nem csatlakozik a formálódó szerveződéshez - közölte csütörtökön Yvette Cooper brit külügyminiszter.
2026. 01. 22. 17:00
Megosztás:

Új korszak az európai pénzmosás és terrorizmus-finanszírozás elleni harcban

Az Európai Unió új pénzmosás-ellenes rendelete, az Anti-Money Laundering Regulation (AMLR), alapjaiban alakítja át a pénzügyi szektor megfelelési környezetét. A cél, hogy a tagállamokban egységes, adatalapú és kockázati szemléletű rendszer jöjjön létre a pénzügyi bűncselekmények megelőzésére. A következő években több mint 100 határidő és megfelelési mérföldkő vár az érintett pénzügyi szervezetekre. A Deloitte szakértői szerint a legfontosabb feladat most az, hogy a cégek időben felkészüljenek az új követelményekre, kialakítsák a szükséges belső folyamatokat és technológiai hátteret, valamint biztosítsák a munkatársak képzését.
2026. 01. 22. 16:30
Megosztás:

Hollandia nincs felkészülve a heves esőzések következményeire

A korábbi intézkedések ellenére Hollandia még mindig nincs felkészülve a szélsőségesen nagy mennyiségű csapadék által okozott biztonsági kockázatokra, miközben a heves esőzések egyre gyakoribbá válnak az országban - közölte a Holland Biztonsági Tanács (OVV) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 01. 22. 16:00
Megosztás:

Megnyitotta első romániai boltját a német drogérialánc, a BIPA

Január 22-én megnyitotta első romániai boltját a német drogérialánc, a BIPA - írja a profit.ro.
2026. 01. 22. 15:30
Megosztás:

Magyar cég erősíti meg Európa versenyképességét a drónszektorban

Miközben a kínai gyártók uralják a globális drónpiacot, az ABZ Európa vezető kihívójaként pozícionálja magát a nagy teherbírású szegmensben. Mindeközben európai gyártású alternatívát kínál, ellátásilánc-biztonsággal és adatbiztonság. A magyarországi, dinamikusan fejlődő robotikai klaszterben működő cég versenyképes árú hardvert ötvöz egy teljeskörű európai autonómia platformmal, hogy a drónok valódi automatizálási eszközökké váljanak. Az ABZ drónjait már több mint 25 országban használják, erős jelenléttel az Egyesült Államok piacán is.
2026. 01. 22. 15:00
Megosztás:

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyarország pénzügyei rendezettek

Magyarország pénzügyei rendezettek. Így a kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint a fix 3 százalékos Otthon Start program, a fix 3 százalékos kkv-hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program - írta az államháztartás úgynevezett központi alrendszerének tavaly év végi helyzetéről csütörtökön kiadott részletes tájékoztatójában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 22. 14:30
Megosztás:

Újabb kerület tiltaná be az airbnb-zést Budapesten

Szigorítana az airbnb szabályokon a főváros első kerülete, ahol akár be is tilthatják a rövid távú lakáskiadást. Elsőként a VI. kerületben lépett érvénybe ilyen szigorítás, ahol a kiadó lakások átlagos bérleti díja 1 százalékkal csökkent egy év alatt.
2026. 01. 22. 14:00
Megosztás:

Hogyan változtatja meg a weboldal sebessége fizikailag a látogatók agyát és a bevételedet

A digitális gazdaságban a weboldal sebességét gyakran csupán technikai kényelmi funkciónak tekintjük. Egy "jó, ha van" tényezőnek, ami boldoggá teszi a Google algoritmusait. Az ember-számítógép interakció területén végzett legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy a késleltetés (latency) sokkal több, mint egy technikai mérőszám: ez egy pszichológiai trigger, amely alapvetően megváltoztatja a felhasználó kognitív állapotát. Amikor egy potenciális ügyfél megérkezik az oldaladra, nem csupán információt keres. Egy kognitív munkafolyamatba lép be. Az weboldal válaszideje pedig eldönti, hogy az agya fókuszált állapotban marad-e, vagy átvált a stressz és a szkepticizmus állapotába.
2026. 01. 22. 13:30
Megosztás:

Baj van? Miért zuhan ilyen meredeken a Netflix részvény árfolyama?

A Netflix nehéz hónapokon van túl: az amerikai streamingóriás árfolyama több mint 30%-kal esett vissza a csúcsértékéhez képest, és a vállalat 2025-ös negyedik negyedéves eredményeinek közzététele után a Wall Street még intenzívebben kezdte eladni a részvényeket. Az okokat és a várható tendenciákat a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői járták körbe.
2026. 01. 22. 13:00
Megosztás:

Törvényt sértett a Megasztár két adása

Megközelítőleg 17 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a TV2 Zrt.-re a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt. A testület továbbá egy, az ATV-n sugárzott burkolt kereskedelmi közlemény közzétételét is szankcionálta.
2026. 01. 22. 12:30
Megosztás:

Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében 2025-ben

A szél- és a napenergia együtt 2025-ben termelt első alkalommal több villamos energiát az Európai Unióban, mint a fosszilis tüzelőanyagok. A fordulatot elsősorban a napenergia gyors bővülése hozta, miközben a szén szerepe történelmi mélypontra esett, az EU ugyanakkor továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a földgázra - derül ki az Ember energetikai agytröszt honlapján csütörtökön publikált elemzésből.
2026. 01. 22. 12:00
Megosztás:

Százezreket érhet idén a lakáshiteleseknek a minimálbér-emelés és az egészségpénztár kombinációja

A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
2026. 01. 22. 11:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a főbb amerikai indexek, miután Trump elállt az Európát sújtó újabb vámok bevezetésétől

Az amerikai részvénypiacok jelentősen erősödtek tegnap, miután az európai zárást követően Donald Trump elállt az Európát célzó újabb vámok bevezetésétől, mivel állítása szerint megszületettek a Grönlanddal kapcsolatos megállapodás keretei. A piacok már Trump korábbi, davosi beszéde után emelkedésnek indultak, mivel az elnök kizárta a katonai erő alkalmazását, a vámfenyegetések visszavonása azonban tovább erősítette a kockázatvállalási hangulatot.
2026. 01. 22. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai tőzsdék Donald Trump davosi beszéde után

Az európai részvénypiacok vegyesen zárták a tegnapi kereskedést, miután Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórumon elmondott beszéde felerősítette az EU–USA kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. A Stoxx Europe 600 index a nap végére stagnálás közelében zárt, korábbi veszteségeit ledolgozva, miközben az egyes ágazatok eltérően teljesítettek.
2026. 01. 22. 10:30
Megosztás:

Erősen kezdték a csütörtököt az európai tőzsdék

Indexemelkedéssel kezdtek az európai tőzsdék csütörtökön.
2026. 01. 22. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult, alig változott reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 22. 09:30
Megosztás:

Japán előrehozott választásra készül

Japán mindössze október óta hivatalban lévő miniszterelnöke január 23-án feloszlatja a parlament alsóházát, amit február 8-án előrehozott választások követnek majd. A lépés közel sem kockázatmentes, azonban a kormányzó Liberális Demokrata Párt a várakozások szerint jó eséllyel akár növelheti is a mandátumainak számát, és megerősített választói felhatalmazással folytathatná a növekedéspárti fiskális politikáját. Erre válaszul két ellenzéki párt közös platformra lépve indul majd a választáson, és hogy az új párt vitorlájából kifogja a szelet, Sanae Takaichi az élelmiszerek forgalmi adójának átmeneti csökkentését lebegtette meg. Mindez bár jó fogadtatásra találhat az árak emelkedése miatt aggódó szavazóknál, azonban ahogy az utóbbi napokban a japán hosszú kötvényhozamok emelkedésén is tetten érhető volt, a piaci szereplők egyáltalán nem tűnnek nyugodtnak az új intézkedés esetleges finanszírozásával- és összességében a japán fiskális fegyelemmel kapcsolatban.
2026. 01. 22. 09:00
Megosztás:

Háromnapos sztrájkot hirdetett a spanyol mozdonyvezetők szakszervezete

Háromnapos sztrájkot hirdetett a spanyol mozdonyvezetők szakszervezete (Semaf) szerdán az elmúlt napok halálos vasúti szerencsétlenségei miatt, követelve a biztonság garantálását a dél-európai ország teljes vasúti hálózatán.
2026. 01. 22. 08:30
Megosztás: