Javult a közfeladat-ellátás a Hegyközségeknél, a Hegyközségi és a Borrégiós Tanácsoknál
Mivel foglalkoznak a hegyközségek?
Magyarországon a hegyközségek 1995-ben alakultak meg, tevékenységük azóta beépült a szőlő és bortermelők mindennapi életébe. A hegyközségek, köztestületek, tehát közfeladatot látnak el: Előmozdítják a hazai szőlőművelés érdekeit, emelik a bortermelés színvonalát, javítják a borok piacképességét, fejlesztik a származás- és minőségvédelmet, továbbá jogszabályi rendelkezés alapján biztosított bevételre is jogosultak. Ezen a területen tehát a közfeladat-ellátás javításának és a közbizalom erősítésének folyamatos elvárásnak kell lennie.
Miért végezte el az ÁSZ az értékelést?
Az ÁSZ a Hegyközségek, a Hegyközségi Tanácsok és Borrégiós Tanácsok tevékenységét értékelte. Az ellenőrzés tanácsadó jellegű monitoring típusú megközelítés szerint végzett értékelést, tehát csak a leglényegesebb dokumentumokat vizsgálta. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a köztestületek a közpénzeket és a tagdíjakat átlátható és elszámoltatható módon kezeljék és a nyilvánosság és a forrást biztosító tagok megfelelő tájékoztatást kapjanak a köztestületek működéséről.
Miért fontos az, amit az ÁSZ ellenőrzött?
A köztestületek működéséről, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről megalapozott és valós összképet mutató beszámoló azért lényeges, mert biztosítja a szervezet működésének és gazdálkodásának átláthatóságát és elszámoltathatóságát. A követelések leltárának jogszabályi előírások szerinti elkészítése azért nélkülözhetetlen, mert biztosítja a beszámolóban kimutatott követelésállomány alátámasztását. A tagdíjak és az állami költségvetési támogatások elkülönített nyilvántartása alapján biztosítható az eredménykimutatásban a tagdíj bevételek elkülönített kimutatása, a beszámoló megalapozottsága. A köztestületek közfeladatokat látnak el, ezért a tagjaik és a szolgáltatásaikat igénybe vevők számára is kiemelt jelentőségű, hogy a kapott közpénzeket és a tagdíjakat átlátható és elszámoltatható módon kezeljék.
A köztestületek már az ellenőrzés folyamán javíthatták a hiányosságokat
A 115 köztestület közül 3 köztestület kialakította a működésére és gazdálkodására vonatkozó alapvető szabályokat. 56 köztestület rendelkezett a szabályzatokkal, azonban azok tartalmának kijavítása érdekében tett intézkedésekkel tovább erősíthették a működésüket. Összesen 55 köztestületnek szükséges intézkedést tennie a hiányzó szabályzatai elkészítésére Ezért az Állami Számvevőszék már az értékelés során lehetőséget biztosított arra, hogy a köztestületek a hiányosságokat megszüntessék és már az értékelés folyamatában előmozdítsa a pozitív irányú változásokat. A figyelemfelhívásra 71 köztestület vezetője tett lépéseket a pozitív változások elindítására, esetükben a megtett intézkedések pozitív változásokat indítottak el. Akik azonban nem éltek az Állami Számvevőszék által biztosított lehetőséggel, a felhívásra sem tettek elegendő intézkedést a feltárt hiányosságok javítása érdekében, az nem léptek az átláthatóság, az elszámoltathatóság megteremtésére. esetükben gazdálkodás szabályozottsága, ezáltal a közfeladat-ellátás nem javult.