Jelentős változásokat hozott az új K+F adókedvezmény – már most érdemes felkészülni

A jövőre érvényesíthető adókedvezmény kapcsán a vállalatoknak már most érdemes elkezdeni a felkészülést. Ugyanis fontos, évekre szóló döntéseket kell meghozni, ha élni szeretnének az új adókedvezmény adta lehetőségekkel – hívja fel a figyelmet a Deloitte Magyarország.

Az OECD iránymutatásoknak és az EU irányelvnek megfelelően 2024. január 1-jétől Magyarország is megvalósítja a globális minimumadó-szabályozást a hozzá szükséges adószintet biztosító kiegészítő adókról szóló magyar jogszabályon, a Minimumadó törvényen keresztül. A naptári éves adózók esetében az első, új szabályozással érintett év a 2024-es időszak lesz. Vagyis még van ideje az érintett vállalatoknak, azonban az első lépéseket már most érdemes megtenni.

„A jövő évre vonatkozó éves zárási- és adóbevallási folyamatok ugyan még nem aktuálisak, viszont annál inkább érdemes időben felkészülniük az adózóknak, hiszen a szabályozás nyomán számos új kérdés és a megszokottól eltérő szempont merülhet fel az éves nyereségadó-kötelezettség megállapítása során” – hívta fel a figyelmet Ádám Endre, a Deloitte adóosztályának igazgatója.

Új K+F adókedvezmény

A Minimumadó törvény alapján egy új, kutatás-fejlesztési (K+F) projektekhez kapcsolódó adókedvezmény került a magyar társasági adó rendszerébe. Ez biztosítja, hogy a kutatási-fejlesztési adóösztönzők a globális minimumadó által érintett társaságok számára is változatlanul elérhetők legyenek 2024-től. Erre azért is szükséges odafigyelni, mert a korábbi társasági-adóalap kedvezmény részben vagy akár egészben is elveszhet az ún. feltöltési kötelezettség miatt.
 
„A K+F adókedvezmény az adózó választása szerint érhető el, azonban, ha az adózó ezt választja, nem veheti igénybe a korábbról már jól ismert K+F kedvezményeket. Amennyiben az adózó az új K+F adókedvezménnyel élni kíván, erről nyilatkoznia kell az adóbevallásban. Fontos figyelni rá, hogy ezután öt évig csak az új K+F kedvezménnyel élhet majd a már meglévő kutatás-fejlesztési tárgyú adóelőnyök helyett” - figyelmeztetett Horváth Roland, a Deloitte adóosztályának igazgatója.  Ez azt jelenti, hogy „a kutatás-fejlesztési projekteket tervező vállalkozásoknak érdemes kiszámolniuk, hogy a korábban bevezetett adóelőnyök vagy az új K+F kedvezmény jelent-e számukra jobb lehetőséget az előttük álló öt éves időtávlatban. Figyelembe kell venni természetesen a globális minimumadó pozíciót, az egyéb kutatás-fejlesztési kedvezményeket és készpénztámogatásokat, például az egyedi kormánydöntéssel nyújtott kutatás-fejlesztési támogatást is. Tekintettel a két kedvezményrendszer közötti eltérésekre, például az érvényesítés módjára vagy a figyelembe vehető költségek körére stb. érdemes az adózóknak mielőbb, még a bevallási időszakot megelőzően foglalkozniuk a választás mérlegelésével.Az új K+F adókedvezmény főbb jellemzői

A K+F adókedvezmény maximális mértéke az elszámolható költségek 10 százaléka, de legfeljebb alapkutatásnál 55 millió, alkalmazott kutatás esetén 35 millió, kísérleti fejlesztés esetén pedig 25 millió eurónak megfelelő forintösszeg. Ha a költség állami hátterű kutatóintézettel, például az MTA-val közös projektek keretében merül fel, a maximális adókedvezményt százalékban nem, hanem csak összegszerűen, 500 millió forintban rögzíti a törvény.

Az elszámolható költségek:

-kutató-fejlesztő által használt tárgyi eszköz kutatás-fejlesztési projekt idejére számított számviteli értékcsökkenése,
-kutató-fejlesztőkre elszámolt személyi ráfordítás,
-projekthez szükséges szabadalom költsége,
-a projekttel kapcsolatos működési, üzemeltetési költségek (pl. anyagköltség), valamint
-az igénybe vett kutatás-fejlesztési szolgáltatás költsége a többi elszámolható költség legfeljebb 20 százalékáig.

A törvény sajátos megoldással biztosítja, hogy az adózó fel tudja használni az adókedvezmény teljes elérhető összegét. Egyrészt a teljes fizetendő adó terhére igénybe vehető az adókedvezmény. Másrészt pedig amennyiben az egyes adóévekben felmerült költségei után járó adókedvezményt elégséges fizetendő adó híján nem tudja érvényesíteni az adózó a felmerülés adóévében és az azt követően három adóévben, a harmadik adóévben kérheti a még nem érvényesített adókedvezmény megtérítését, kiutalását az adóhatóságtól – amennyiben nincs 100 ezer forintot meghaladó nettó végrehajtható adótartozása, a kiutalás automatikus.

A magyar kriptós vita közepén jött egy új nemzetközi whitepaper

A Bitget közzétette legújabb kutatási whitepaperét, amely az úgynevezett Univerzális Tőzsde (Universal Exchange – UEX) koncepcióján keresztül a globális kereskedés következő fejlődési szakaszát vázolja fel – közölte a vállalat.
2026. 01. 23. 16:00
Megosztás:

Ráfizetés is lehet a korlátlan mobilnet

Egyre többen használnak korlátlan mobilszolgáltatásokat kínáló tarifacsomagot, de az érintett fogyasztók mintegy felének valamilyen fix adatkeretes előfizetés is elég lenne - állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya. A 2025-ben, több mint 1000 fő bevonásával készült online kutatás szerint a lakossági számlás mobilelőfizetők mintegy fele korlátlan belföldi hanghívást, egyharmaduk pedig korlátlan mobilnetet használ, sokan azonban nem mérik fel, valóban szükségük van-e limit nélküli adatcsomagra - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 23. 15:00
Megosztás:

Munkaerő-kölcsönzés 2026-ban: ami megmenti a céget, az el is buktathatja

A 2026 elején is alacsony, közel 4,4 százalékos munkanélküliségi ráta mellett számos ágazatban – különösen az építőiparban és az élelmiszer-feldolgozó szektorban – továbbra is súlyos munkaerőhiány tapasztalható. Egyre több vállalat fordul munkaerő-kölcsönzéshez és külföldi munkavállalók foglalkoztatásához, ám ezek a megoldások csak akkor jelentenek valódi segítséget, ha a cégek nem gyors tűzoltásként, hanem tudatosan felépített, adózásilag- és jogilag rendezett modellként alkalmazzák őket – figyelmeztet a Niveus.
2026. 01. 23. 14:30
Megosztás:

Ennyi volt a bruttó átlagkereset novemberben

2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettó átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 23. 14:00
Megosztás:

Adventi ellenőrzések: tízből egy vállalkozás hibázott

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) revizorai tavaly decemberben mintegy 6 ezer kiemelt ellenőrzést végeztek az adventi vásárokon, piacokon, fenyőfaárusoknál, nagyobb bevásárlóközpontokban, illetve vendéglátóhelyeken. A vizsgálatok során minden tízediknél találtak valamilyen szabálytalanságot - jelentette be pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 23. 13:30
Megosztás:

A kormány által biztosított tüzelő kiosztását az önkormányzatok végzik

A kormány által biztosított tüzelő kiosztását az önkormányzatok végzik - közölte az operatív törzs péntek délelőtt az MTI-vel.
2026. 01. 23. 13:00
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Magyar Vöröskereszt nevével

A Magyar Vöröskereszt úgy értesült, hogy ismeretlen személyek jogtalanul használják a szervezet nevét. A csalók telefonon keresztül kérnek pénzbeli adományt a hívott féltől, miközben a Magyar Vöröskeresztre hivatkoznak - közölte a humanitárius szervezet pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 23. 12:30
Megosztás:

Csökken a foglalkoztatás, fogy a népesség

2025. decemberben 4 millió 624 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 2021 május óta nem látott alacsony érték. Egy hónap alatt 14 ezer fővel, míg egy év alatt 55 ezerrel csökkent a foglalkoztattak száma. A háromhavi adatok alapján sem javult a kép: 2025. október-december között a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4 millió 642 ezer fő volt, ami 2021 közepén látott alacsony szint.
2026. 01. 23. 12:00
Megosztás:

Az intelligens szivattyúvezérlés előnyei: miért válasszon inverteres rendszert?

Érezte már valaha, hogy a vízellátás nagyban befolyásolja a mindennapjait? Napjaink modern otthonaiban a vízellátási rendszerek már sokkal fejlettebb megoldásokkal működhetnek, mint régen.
2026. 01. 23. 11:30
Megosztás:

A kiszámíthatatlanságot tartják a gazdaság egyik fő problémájának a kkv-k

A kkv szektor két éve tartós alkalmazkodási pályára állt, a kedvezőtlen makrofeltételek közepette a működőképesség fenntartására rendezkedtek be a vállalkozások, amelyek szerint a kiszámíthatatlanság vált az egyik legfőbb problémává saját vállalkozásuk üzletmenetét illetően – derül ki a VOSZ-tag kkv-k üzleti hangulatát, beruházási hajlandóságát és pénzügyi helyzetét negyedévente mérő VOSZ Barométer friss kutatásából.
2026. 01. 23. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak péntek a befektetők?

A japán jegybank pénteken megemelte növekedési előrejelzését, és változatlanul fenntartotta szigorú hangvételű inflációs prognózisait, miközben nem változtatott az irányadó kamatokon.
2026. 01. 23. 10:30
Megosztás:

Megnyugodott az európai kötvénypiac Trump beszédét követően

Donald Trump szerdai beszéde után nyugodt kereskedés zajlott az európai kötvénypiacokon, a kötvényhozamokban nem volt érdemi és egyértelmű elmozdulás.
2026. 01. 23. 10:00
Megosztás:

Tovább emelkedtek az amerikai piacok az enyhülő feszültségek hatására

Trump enyhülő retorikáját az amerikai befektetők is értékelték: zsinórban második napja emelkedtek a tengerentúli piacok, így az S&P 500 és Dow fél százalékkal, a Nasdaq pedig 0,9%-kal zárt feljebb.
2026. 01. 23. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek az európai részvények Trump visszakozásának hírére, kiugró hangulatban volt a KKE-régió

Nagyot emelkedtek az európai részvények, miután Trump visszakozott Grönland ügyében, elutasítva a katonai fellépést és a vámok bevezetését az európai országokra. Ez azután történt, hogy Trump egyeztetett Mark Rutte NATO-főtitkárral és elmondása szerint kezd a megegyezés körvonalazódni, amely egy korábbi, 1951-es egyezményre épülne Dánia és az Egyesült Államok között. A Stoxx 600 egy százalékkal ugrott feljebb, ezen belül a német DAX 1,2, a francia CAC 40 pedig egy százalékkal emelkedett.
2026. 01. 23. 09:00
Megosztás:

Az Európai Parlament kiáll a légi utasok jogaiért

Az EP-képviselők megtartanák az utasok jogát a háromórás késés esetén járó kártérítésre, illetve egyszerűbb visszatérítési eljárásokat és az ingyenes kézipoggyász bevezetését szorgalmazzák.
2026. 01. 23. 08:30
Megosztás:

Kik laktak új építésű bérlakásokban 2025-ben?

Bár a lakbérek növekedése 2025-ben lelassult, a bérleti díjak továbbra is magasak, különösen az új, vagy újszerű lakások esetén. A Flatco, a legnagyobb hazai lakóingatlan hasznosító társaság, 650 saját bérlője között végzett felmérést, hogy megtudja, kik és miért döntenek az új építésű bérlakások mellett?
2026. 01. 23. 08:00
Megosztás:

Dánia és Grönland teljes mértékben élvezi az EU támogatását

Dánia és Grönland teljes mértékben élvezi az Európai Unió támogatását, és a két területet érintő kérdésekben kizárólag Dánia és Grönland jogosult dönteni - jelentette ki António Costa péntek hajnalban Brüsszelben, az uniós tagállamok vezetőinek transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatón.
2026. 01. 23. 07:05
Megosztás:

Elon Musk X platformja eltávolított egy „bűnözői” kriptós fiókot – heves visszhang után

Amikor Elon Musk 2022-ben felvásárolta a Twittert, ikonikus mondata gyorsan körbejárta a világot: „A Twitter megvásárlása egy gyorsító X, az mindent magába foglaló alkalmazás felé.”
2026. 01. 23. 06:30
Megosztás:

A kvantumtechnológiai piac 2035-re megközelítheti a 97 milliárd dolláros éves globális bevételt

A kvantumtechnológia már ma is aktívan formálja az adatfeldolgozási folyamatokat, a precíziós szenzorokat és az anyagtudományi innovációkat, a következő évtizedekben pedig a globális ipar egyik legfontosabb növekedési motorjává válhat. A ma még kevesek által értett, szűk terület gazdasági súlya gyorsabban nő, mint a legtöbb szektoré. A globális befektetések már most milliárdokat mozgatnak, miközben a kvantumhoz értő szakemberek iránti kereslet messze meghaladja a kínálatot. 2030-ig több százezer kvantumhoz köthető munkahely jöhet létre.
2026. 01. 23. 05:30
Megosztás:

Megugrott a síbiztosítások aránya - itt van pár fontos tudnivaló!

Megugrott a síbiztosítások aránya: karácsony után az utasbiztosítások 40 százaléka, január-februárban már több mint 50 százaléka a síeléshez kapcsolódik; az átlagdíj fejenként naponta 900-1000 forint körül alakul a prémiumkategóriás biztosításoknál - közölte a Netrisk.hu csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 23. 05:00
Megosztás: