Jelentősen nőttek a fizetések, mégsem tudunk belőle többet vásárolni
Közel 504 ezer forint volt az év első nyolc hónapjában a bruttó átlagkereset, a kedvezmények nélküli nettók pedig megközelítették a 335 ezer forintot, mindkettő 17,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értékeket.
“A jelentős, két számjegyű béremelkedés nem számít meglepetésnek. Szerepet játszik benne a minimálbér, a garantált bérminimum idei emelése, valamint az, hogy a feszített munkaerőpiac miatt több ágazatban növekedtek a fizetések” - mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Hozzátette: “A friss adatokból látható az is, hogy a gyorsuló infláció egyre jobban visszaveti a vásárlóerőt. A reálbérek ugyanis az év első nyolc hónapjában több, mint 6 százalékkal nőttek, ugyanakkor idén augusztusban mindössze 0,9 százalékkal emelkedtek.
Ez egyúttal azt jelenti, hogy a 2022 augusztusi reálkereset gyakorlatilag megegyezett a 2021 első tíz hónapjára jellemző szinttel. Tehát a mostani fizetés körülbelül ugyanannyi termékre és szolgáltatás megvásárlására elegendő.”
Az infláció csak a következő hónapokban érheti el a csúcsát, emiatt nagy valószínűséggel a reálbérindex a negatív tartományba kerül - mondta a szakember. Sok cégnél az infláció miatt második körös fizetésemelésekre került sor, ám ezek hatását még nehéz megmondani, mindenesetre tompíthatják a reálbérindex süllyedését.