Jogerősen pénzbüntetést kapott a harmadrendű vádlott

Társtettesként elkövetett csődbűncselekmény bűntette miatt hárommillió forint pénzbüntetésre ítélte a Szeviép-ügy harmadrendű vádlottját a harmadfokon eljárt Debreceni Ítélőtábla csütörtökön, ezzel P.L. esetében megváltoztatta a másodfokú felmentő ítéletet - tájékoztatta a táblabíróság szóvivője az MTI-t.

Jogerősen pénzbüntetést kapott a harmadrendű vádlott

(Az ügy elsőrendű vádlottja időközben elhunyt, esetében megszüntették az eljárást, a másodrendű vádlott 2,5 millió forintos pénzbüntetése másodfokon jogerőssé vált.)

Fórizs Ildikó közlése szerint az ítélőtábla az ügy teljeskörű felülbírálata során nem észlelt eljárási szabálysértést, de az első és másodfokú bíróság által megállapított tényállás kiegészítésére és néhány esetben helyesbítésére volt szükség. Már az ügy nyomozati szakaszában is hiányosak voltak a bizonyítékok, ezért a másodfokon eljárt Debreceni Törvényszéknek is széleskörű bizonyítást kellett felvennie.

A törvényszék indokolása túlnyomórészt logikailag helyes volt, azonban részben téves ténybeli következtetésen alapult.

A Debreceni Ítélőtábla a helyesbített tényállás alapján megállapította a vádlott bűnösségét társtettesként elkövetett csődbűncselekmény bűntettében, hiszen a cég igazgatóságának tagjaként szándék és akarategységben cselekedett többi társával - ismertette a szóvivő megjegyezve, hogy az ítélőtábla nem értett egyet az ügyészség indítványával, hogy a vádlott cselekményét sikkasztás bűntettének minősítsék.

Nyomatékos enyhítő körülményként értékelte az ítélőtábla a kirívóan hosszú ideig tartó eljárást, amely nem róható fel a vádlottnak. Továbbá a vádlott büntetlen előéletét és rendezett életvitelét is enyhítő körülményként vették figyelembe. Az ítélet jogerős - jelezte Fórizs Ildikó.

Az ügy előzménye, hogy a Szegedi Járásbíróság első fokon csődbűncselekményben mondta ki bűnösnek az út- és magasépítéssel, vízépítési létesítmények kivitelezésével foglalkozó, felszámolás alatt álló Szeviép Zrt. egykori vezetőit, és ezért őket hat, illetve öt év két hónap szabadságvesztéssel sújtotta.

A vád szerint a milliárdos forgalmat bonyolító gazdasági társaság legkésőbb 2009. elejére fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetbe került, majd fizetésképtelenné vált és csődeljárás indult ellene. A hitelezők között nem jött létre csődegyezség, ezért a bíróság 2010. augusztusában csődeljárásban elrendelte a cég felszámolását, amelynek során 6,5 milliárd forintnyi hitelezői igényt vettek nyilvántartásba.

Az ügyészség úgy látta, a jelentős vagyonvesztést az okozta, hogy a vádlottak igazgatósági tagként egyhangú döntéseikkel 2007-től rendszeresen és nagy összegben nyújtottak kölcsönöket - az észszerű gazdálkodás követelményeivel ellentétes módon - a teljesen vagy részben a zrt. tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, illetve magánszemélyeknek - köztük az egyik vádlottnak -, valamint sportszervezeteknek.

A Szegedi Törvényszék azonban másodfokon - bizonyítottság hiányában - felmentette a vádlottakat. A döntés ellen az ügyészség a bűnösség megállapításáért, a vádlottak és védőik bűncselekmény hiányában történő felmentésért fellebbeztek. Az ügy a Szegedi Ítélőtábla bíráinak kizárása után a pécsi táblabíróságra került.

A harmadfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a Szegedi Törvényszék ítéletének a másod- és harmadrendű vádlottra vonatkozó részét, és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasította. Az időközben elhunyt elsőrendű vádlott ellen megszűnt az eljárás.

A hatályon kívül helyezés ellen az ügyészség, valamint a harmadrendű vádlott és védője is fellebbezést nyújtott be, ezeket azonban a Kúria nem találta alaposnak. Indoklásában a Kúria egyetértett az ítélőtáblával abban, hogy az első fokú ítélet megalapozatlan, és ez kizárólag bizonyítás felvételével - szakértői vélemény további kiegészítésével, esetleg a szakértő ismételt meghallgatásával - küszöbölhető ki, erre azonban a harmadfokú eljárásban nincs lehetőség.

A Szeviép-ügy megismételt másodfokú eljárására a Debreceni Törvényszéket jelölte ki a Kúria. A Debreceni Törvényszék 2023. február 20-án kihirdetett ítéletével az elsőfokon eljárt Szegedi Járásbíróság ítéletét megváltoztatta: a bíróság a másodrendű vádlottat bűnösnek mondta ki fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben elkövetett csődbűncselekmény alapesetében, ezért őt 2,5 millió forint pénzbüntetésre ítélte. A törvényszék a harmadrendű vádlottat egyes tényállásokban bűncselekmény, míg más esetekben bizonyítottság hiányában felmentette.

Az ítélet a másodrendű vádlott esetében jogerőre emelkedett, a harmadrendű vádlott kapcsán az ügyészség bűncselekmény megállapítása érdekében fellebbezett, az ő esetében hirdetett elmarasztaló ítéletet csütörtökön a Debreceni Ítélőtábla.


Több ezer autókár nyáron: a parkoló járművek sincsenek biztonságban

Nyaranta mintegy 7 ezer gépjárműkárt jelentenek be a Groupama Biztosítóhoz, és ezek jelentős része parkolás közben történik. A társaság szerint a jégverés és a viharok miatti sérülések egy része tudatos felkészüléssel megelőzhető, ezért összegyűjtötték, mire érdemes figyelni már a szezon előtt.
2026. 05. 13. 04:00
Megosztás:

Meglepetés a műtárgypiacon: Szobotka Imre és Faragó Endre egy-egy remekműve is aukcióra kerül

Szobotka Imre és Faragó Endre műveinek felbukkanása igazi ritkaságnak számít, mert kevés festményük maradt fenn. Mellettük a XX. század két másik magyar festőlegendája, Aba-Novák Vilmos és Patkó Károly egy-egy tízmilliós képére is licitálhatnak az érdeklődők a Virág Judit Galéria soron következő árverésén. A nagyközönség még pár napig ingyenesen megtekintheti a műveket a galériában.
2026. 05. 13. 03:30
Megosztás:

Az Egis Gyógyszergyár lett a legvonzóbb munkáltató az élettudományok szektorban

A munkavállalók körében legnépszerűbb munkáltatói területek közé egyre erősebben zárkózik fel az élettudományi szektor, az Egis Gyógyszergyár Zrt. pedig a Randstad munkáltatói márkakutatásában az idén kiérdemelte a legvonzóbb munkahelyeknek járó elismerést.
2026. 05. 13. 03:00
Megosztás:

Dobhatod az összes sárga csekket a kukába! Új dolog jött helyette

Évtizedekig természetes volt, hogy a villany-, gáz-, víz-, telefon- vagy közös költség számlája mellé ott lapult a sárga csekk. Aztán jött a sorban állás, a postai nyitvatartás, a papírok gyűjtögetése, a befizetési határidő miatti kapkodás – és sokan csak megszokásból fizettek így tovább.
2026. 05. 13. 02:00
Megosztás:

Kibertámadási hullám sújtja Németországot

Tovább romlott a németországi kiberbiztonsági helyzet a német szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) és a belügyminisztérium éves kiberbűnözési helyzetjelentése alapján.
2026. 05. 13. 01:00
Megosztás:

Ukrajna már júniusban megkapja a 90 milliárd eurós hitel első részletét

Ukrajna már júniusban megkapja a 90 milliárd eurós hitel első részletét, a pénzösszeg közvetlenül a drónok gyártásra és beszerzésére fog irányulni, amelyek jelenleg kulcsfontosságú képességet jelentenek az orosz erők visszaszorításában - közölte Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben kedden.
2026. 05. 13. 00:30
Megosztás:

Lengyelország és Románia is szívesen befogadna amerikai katonákat

Lengyelország és Románia is szívesen befogadna még több amerikai katonát, amennyiben az Egyesült Államok valóban csökkentené katonai jelenlétét Németországban - hangoztatta kedd esti közös bukaresti sajtóértekezletén Karol Nawrocki lengyel és Nicusor Dan román államfő.
2026. 05. 13. 00:05
Megosztás:

Éles üzenet Madridból: a hiteles újságírás lehet a média szélsőségeinek ellenszere

A hírügynökségi munkát egyebek között az újságírás szélsőséges formái ellenszerének nevezte az EFE spanyol hírügynökség elnöke kedden Madridban, a III. Károly egyetem hírügynökségi mesterképzésének diplomaosztó ünnepségén.
2026. 05. 12. 23:30
Megosztás:

Történelmi Solana-frissítés éles teszten: elindult az Alpenglow konszenzusátállás

A Solana történetének eddigi legnagyobb konszenzusmechanizmus-frissítése fontos mérföldkőhöz érkezett. Az Alpenglow néven ismert fejlesztés már fut egy közösségi tesztklaszteren, ahol a validátorok valós hálózati környezetben próbálhatják ki az átállást a jelenlegi Proof-of-History és TowerBFT alapú rendszerről egy gyorsabb, modernebb architektúrára.
2026. 05. 12. 23:00
Megosztás:

Ethereum Clear Signing: új biztonsági szabvány védené a felhasználókat a rosszindulatú kriptotranzakcióktól

Az Ethereum Foundation és több vezető kriptotárca-fejlesztő új biztonsági megoldást vezet be, amely érthetőbbé tenné a tranzakciók jóváhagyását. A Clear Signing célja, hogy a felhasználók ne vakon írjanak alá veszélyes műveleteket, hanem pontosan lássák, milyen eszközöket mozgatnak, kinek küldenek pénzt, és milyen jogosultságokat adnak meg.
2026. 05. 12. 22:30
Megosztás:

Nőtt a Magyar Telekom eredménye az első negyedévben

A Magyar Telekom első negyedéves bevétele 1,5 százalékkal csökkent, módosított eredménye 7,5 százalékkal nőtt 2025 azonos időszakához képest - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 22:00
Megosztás:

Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei

Letette az esküt a Tisza-kormány tizenhat minisztere kedd délután az Országgyűlésben, ezt megelőzően Magyar Péter miniszterelnök bemutatta kormányának tagjait.
2026. 05. 12. 21:30
Megosztás:

Csaknem kétezren vettek részt eddig az épületlátogatási programban

A Belügyminisztérium (BM) 2025 februárja óta 1878 érdeklődőt fogadott épületlátogatási programja keretében - közölte a tárca kommunikációs főosztálya kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 21:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok és Irán közötti tűzszünet érvényben van

Az Egyesült Államok és Irán közötti tűzszünet érvényben van – jelentette ki Pete Hegseth amerikai hadügyminiszter kedden Washingtonban.
2026. 05. 12. 20:30
Megosztás:

A WHO főigazgatója sikerként értékelte a Hondius evakuálását

Sikerként értékelte a holland Hondius óceánjáró utasainak evakuálási műveletét Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója kedden Madridban, valószínűsítve, hogy a vírus hosszú lappansági ideje miatt még lehetnek újabb esetek.
2026. 05. 12. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 05. 12. 19:30
Megosztás:

Török cégek vehetnek részt Paks II építésében

Az akkuyui atomerőmű építésén dolgozó török vállalatok meghívást kaphatnak a Paks II projekt építésébe - jelentette ki Alekszandr Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat vezetője újságíróknak nyilatkozva kedden Jakartában.
2026. 05. 12. 19:00
Megosztás:

Megnőtt a külföldi érdeklődés a magyar lakáspiacon – a hitelfelvétel azonban továbbra sem egyszerű

Az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a külföldről érkező érdeklődés a magyar ingatlanpiacon. A money.hu legfrissebb elemzése szerint a külföldi jövedelemmel rendelkező hiteligénylőknek érdemes előre felkészülniük arra, hogy a magyar bankok eltérő feltételekkel és esetenként szigorúbb kockázatkezeléssel fogadják el a külföldi munkaviszonyból származó jövedelmeket, mint a hazai fizetéseket. Mindez a hitelösszegre és az ügyintézés hosszára is hatással lehet.
2026. 05. 12. 18:30
Megosztás:

Hiába digitalizálnak a cégek: sokan még mindig vakon költik marketingbüdzséjüket

Hiába nő folyamatosan az online jelenlét Európában, a vállalatok jelentős része még mindig nem használ adatvezérelt marketingmegoldásokat. Friss statisztikák szerint a digitalizáció felszíni szinten megtörtént, de a tudatos, mérhető marketing még mindig lemaradásban van – ami komoly versenyhátrányt jelent.
2026. 05. 12. 18:00
Megosztás:

A Művészetek Völgye Eventex Sustainability díjat nyert

Nemzetközi elismerésben részesült a Művészetek Völgye: az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja elnyerte az Eventex Impact Eventdíját, amellyel a szervezet a rendezvény fenntarthatóságért és pozitív társadalmi hatásáért tett kiemelkedő törekvéseit ismerte el.
2026. 05. 12. 17:30
Megosztás: