Jövőre az ideinél is alacsonyabb béremelkedés várható, ami miatt sokan új állás után nézhetnek

Idén a leginkább jellemző béremelés 6-10% között volt a fehérgalléros specialisták körében, jövőre viszont 5-8%-os sáv várható a Grafton Recruitment toborzócég szerint. A cég Salary Guide kiadványai alapján a dolgozók kifejezetten nyitottak a váltásra, így jövőre sokan kereshetnek maguknak új munkahelyet. A felmérésből kiderült az is, hogy a munkaadók idén meghallották a dolgozók igényét, így egyre többen adnak többek között egészségbiztosítást.

Jövőre az ideinél is alacsonyabb béremelkedés várható, ami miatt sokan új állás után nézhetnek

Idén a legtöbb fehérgalléros munkavállaló 6-10% közötti fizetésemelést kapott, egyes területeken azonban kiugró mértékű növekedés látható – derült ki a Grafton Salary Guide kiadványaiból. A pénzügyi területen dolgozók 17-20% közötti béremelést is el tudtak érni, miután kifejezetten keresettek ezek a szakemberek. Az üzleti szolgáltatóközpontokban 8-10%-kal növelték a fizetéseket, ugyanakkor az IT-szektor megtorpant. Ezen a területen csak a magasan kvalifikált dolgozók bére emelkedett, a többieké gyakorlatilag stagnált. A gyártás-termelésre az autóipar válsága nyomja rá a bélyegét, ami miatt érdemi leépítések tapasztalhatók a járműgyártásban.

Az IT-sok bére azonban még úgy is kiemelkedő, hogy idén nem igazán nőttek a fizetések a területen. A friss Salary Guide szerint az egy-két év tapasztalattal rendelkező fejlesztők bruttó 7-800 ezer forintot kapnak, míg a seniorok bére a 2 millió forinthoz közelít. Ilyen magas béreket más területen általában csak ennél is magasabb szinten, leginkább a csapatvezetőknek kínálnak. A szolgáltatóközpontokban jellemzően a seniorok bére éri el a bruttó 1 millió forintot, a csoportvezetők és menedzsere fizetése 1-1,5 millió forint között szóródik. A gyártás-termelésben a pályakezdő mérnökök bére bruttó 500-600 ezer forint között alakul, azonban senior szinten itt is egyre inkább 1 millió forint körül mozognak a bérek.

Idén csak azok a munkavállalók tudtak 15-20%-os béremelést elérni, akik munkahelyet váltottak. „Felmérésünk szerint a munkavállalók 70%-a nyitott a váltásra. Az első és legfontosabb indok továbbra is a fizetés, de elkezdett felzárkózni a munka-magánélet egyensúlya, ami kiterjed a cégek által nyújtott otthoni és hibrid munkavégzésre is. Vannak, akik a karrierlehetőség és a szakmai kihívások miatt váltanak, míg mások a közvetlen felettes személye vagy a rossz irodai légkör miatt néznek új lehetőségek után” – mondta el Farkas Tamás, a toborzócég vezetője. Azok közül, akik csak 1-5% közötti béremelést kaptak idén, 88% nyitott a váltásra. Vagyis csak az ennél magasabb szintű béremelés jelentett megtartó erőt.

Amíg tavaly 10-15% között volt a leginkább jellemző béremelés, addig az idei évre ez 6-10%-ra csökkent. A jövő évben a Grafton Recruitment szerint a legtöbb vállalat 5-8%-os béremelést adhat a fehérgallérosoknak. Ez a várható, 3-4%-os infláció felett lesz, de a bérek emelkedése csak kismértékben haladhatja meg a pénzromlás ütemét, ami fenntarthatja a magas váltási hajlandóságot.

Ha a béremelések üteme csökken is, a cégek egyre jobban alkalmazkodnak a munkavállalói igényekhez az egyéb juttatások terén, hogy meg tudják őket tartani. „A béren kívüli juttatások közül a munkavállalók szempontjából hosszú ideje a legfontosabb az egészségbiztosítás. A vállalatok részéről azonban az elmúlt években ez nem volt a legfontosabb juttatások között. Idén úgy tűnik, a cégek is meghallották a dolgozók kérését, hiszen a felmérésünk szerint mostanra munkáltatói oldalon a második legfontosabb juttatási formává lépett előre. A SZÉP-kártya után rögtön az egészségbiztosítás következik, ami a magánegészségügyi ellátások iránti növekvő igényt mutatja” – mondta Farkas Tamás.

A jövő év első felében az egyes szektorok vegyesen teljesíthetnek. A Grafton Recruitment várakozása szerint az IT-szektor fellendülésére még minden bizonnyal várni kell, de az év második fele már a létszám bővítéséről szólhat. Az autóipar válsága ugyanakkor folytatódhat, hiszen itt még nem látni a fellendülés jeleit, sőt, akár újabb leépítések is lehetnek. A gyártás-termelés területén az elektronika és a gyógyszergyártás növekedésnek indulhat. A globális gazdasági problémák miatt mindeközben egyre több üzleti szolgáltatóközpont jöhet Magyarországra is, hiszen a költségcsökkentési kényszer miatt a drága nyugat-európai és tengerentúli egységeket a kelet-közép-európai térségbe szervezhetik ki. 


MBH Bank: már júniusban megkezdheti a kamatcsökkentést a jegybank

Az MBH Bank legfrissebb jelentésében úgy véli, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már júniusra előrehozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5 százalékos jegybanki alapkamatszint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén - közölték az MTI-vel pénteken.
2026. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Vir, Crikvenica és Starigrad a magyarok kedvenc horvát úti célja 2026 nyarán

Így nyaral a magyar vendég Horvátországban idén nyáron: jellemzően 5-7 éjszakára foglal, apartmant választ, és leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt. A foglalások területi megoszlása alapján a legtöbb magyar vendéggel a Kvarner-öböl, a Dalmácia - Zadar és az Isztria régiókban találkozhatunk.
2026. 05. 15. 16:30
Megosztás:

Törvényi szinten a veszélyhelyzeti szabályok – itt vannak a legfontosabb adózási rendelkezések

Az új Országgyűlés 2026. május 9-én elfogadta a 2026. évi XIV. törvényt, amely több, az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt kihirdetett veszélyhelyzet során megalkotott kormányrendeletet törvényi szintre emel. A jogszabály kifejezetten érinti a gazdasági és adózási környezetet, mivel számos, eddig átmeneti jelleggel alkalmazott intézkedés továbbra is hatályban marad, illetve új, törvényi szintű szabályozást kap. A Grant Thornton szakemberei a következőkben a törvény legfontosabb, adózást érintő rendelkezéseit emelik ki, a teljesség igénye nélkül.
2026. 05. 15. 16:00
Megosztás:

Átlépte az 1 milliárd dollárt a Hyperliquid staking értéke

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Hyperliquid ökoszisztéma: a hálózaton stake-elt HYPE tokenek összértéke meghaladta az 1 milliárd dollárt. A látványos növekedés nemcsak a felhasználói bizalom erősödését jelzi, hanem azt is, hogy a Hyperliquid egyre komolyabb szereplővé válik a decentralizált pénzügyi, vagyis DeFi szektorban.
2026. 05. 15. 15:30
Megosztás:

Tarol a Toyota Magyarországon

A Toyota márka a piac bővülését jóval meghaladó növekedésről számolt be éves összevetésben a magyarországi újautó-piacon, ahol továbbra is vezeti a márkák sorrendjét - tájékoztatta a Toyota Central Europe Kft. (TCE) az MTI-t.
2026. 05. 15. 15:00
Megosztás:

Az Európai Unió konnektivitásra való törekvés

Az Európai Politikai Közösség legfontosabb témái a biztonsági, energiaügyi és digitális szektorban lehetséges együttműködések voltak.
2026. 05. 15. 14:30
Megosztás:

Független Benzinkutak Szövetsége: életben maradhatnak a kis benzinkutak

A Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnöke örömmel fogadta a gazdasági és energetikai miniszter rendeletét a biztonsági kőolajtermék-készlet egy részének felszabaditásáról. Gépész László az MTI-nek pénteken azt mondta, az intézkedésnek köszönhetően életben maradhatnak a kis benzinkutak.
2026. 05. 15. 14:00
Megosztás:

Byreal és WLFI: 1 millió dollárnyi WLFI-jutalommal pörgetnék fel az USD1 növekedését Solanán

A Byreal új együttműködést jelentett be a WLFI-vel, amelynek célja az USD1 stabilcoin ökoszisztémájának bővítése a Solana hálózatán. A kampány likviditási ösztönzőkkel és egy 1 millió WLFI összdíjazású kereskedési versennyel próbálja bevonzani a DeFi-felhasználókat, kereskedőket és likviditásszolgáltatókat.
2026. 05. 15. 13:30
Megosztás:

Fél év alatt annyi támogatott lakáshitelt szórtak ki a bankok, mint a megelőző négy évben összesen

Óriási ugrást hozott a támogatott lakáshiteleknél az Otthon Start szeptemberi bevezetése. Tavaly október és idén március között több mint 1270 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződéseket a bankok, ami nagyjából a megelőző négy év együttes összegének felel meg – számolta ki a BiztosDöntés.hu. Közben folyamatosan emelkedik a lakáshitelek átlagos összege is, egy év alatt több mint 7 millió forinttal.
2026. 05. 15. 13:00
Megosztás:

Megunták - Vége a részegeskedésnek Horvátországban!

A turisták okozta éjszakai rendbontások visszaszorítása érdekében Horvátországban a helyi önkormányzatok korlátozhatják az alkoholos italok éjszakai árusítását - írta pénteken a Jutarnji List című horvát napilap.
2026. 05. 15. 12:30
Megosztás:

XRP: on-chain adatok jelezhetnek bikás fordulatot, de óvatosságra int a tőkeáttétel növekedése

Az XRP határidős piacán ismét élénkülni látszik a spekulatív aktivitás, miközben a nyitott pozíciók értéke közel félmilliárd dollárra emelkedett. Az on-chain és derivatív piaci adatok alapján a befektetői érdeklődés visszatérhet az XRP piacára, de a növekvő tőkeáttétel egyszerre lehet bikás jelzés és fokozott volatilitási kockázat is.
2026. 05. 15. 12:00
Megosztás:

Áprilisban megállt a fővárosi lakásdrágulás, de országosan is jelentősen fékeződött az áremelkedési tempó

Látványos tempóvesztés látható a lakáspiacon, legalábbis ami az árak emelkedését illeti. Országos szinten márciusban még 15,8 százalékos volt, áprilisban viszont 14,3 százalékra mérséklődött. A lassulás Budapesten még szembetűnőbb: a márciusi 13,7 százalékos éves drágulást áprilisban 10,9 százalékos emelkedés követte - derül ki az ingatlan.com lakásárindexéből, amely lényegében valós idejű információt ad az aktuális piaci helyzetről.
2026. 05. 15. 11:30
Megosztás:

Cardano-bálnák kezében az ADA-kínálat 67%-a: gyűjtik a tokent, miközben gyengül a hálózati aktivitás

A Cardano piacán látványos ellentmondás rajzolódik ki: miközben az ADA árfolyama és a DeFi-aktivitás jelentősen visszaesett, a legnagyobb befektetők továbbra is kitartóan halmozzák a tokent. A friss on-chain adatok szerint az egymillió ADA-nál nagyobb egyenleggel rendelkező tárcák már a teljes forgalomban lévő kínálat több mint kétharmadát birtokolják.
2026. 05. 15. 11:00
Megosztás:

Elképesztő kereslet a tegnapi aukción, 15-20 bázisponttal 5,5%-ig zuhantak a hazai kötvényhozamok

Az amerikai-kínai tárgyalásokról nem jött piacmozgató információ, az olajárak kissé, fél százalékkal emelkedtek, miközben az amerikai kiskereskedelmi forgalmi adatok pedig a vártnál is enyhén erősebbek lettek.
2026. 05. 15. 10:30
Megosztás:

Az USA-ban is a technológiai szektor vezette az emelkedést

A Wall Streeten is folytatódott a szerdai jó hangulat. Az S&P 500 és a Nasdaq újabb rekord záróértéket ért el. A vezető indexek egyaránt 0,8-0,9%-kal emelkedtek, amit leginkább a technológiai szektor húzott magával. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója, valamint Jensen Huang, az Nvidia vezetője is tagja annak a delegációnak, ami Trump elnökkel Kínába látogatott. Az Nvidia részvényei 4,4%-kal emelkedtek, miután az Egyesült Államok jóváhagyta a vállalat H200-as chipjeinek kínai cégek számára történő értékesítését.
2026. 05. 15. 10:00
Megosztás:

Folytatódott az emelkedés a nyugat-európai részvénypiacokon

A szerdai emelkedés csütörtökön is folytatódott Nyugat-Európában. A STOXX 600 0,8%-kal, a DAX 1,3%-kal, a CAC 40 0,9%-kal, az FTSE 100 0,5%-kal zárt magasabban. A technológiai szektor 2,6%-ot ugrott, élén a félvezetőgyártókkal: az STMicroelectronics 5,4%-kal, a BE Semiconductor 3,3%-kal, az Infineon pedig 5,7%-kal erősödött. A SAP részvényei 3,6%-kal drágultak, miután a Bank of America kedvező értékelést adott ki a német szoftveróriás növekedési lehetőségeiről. A luxusipari Burberry 6,8%-ot esett, miután a negyedik negyedéves értékesítések a várakozásoknak megfelelően alakultak. A luxuscikkek kereskedőjeként ismert Watches of Switzerland 19,2%-kal ugrott meg, miután a teljes éves üzemi eredményt a vártnál magasabbra prognosztálta.
2026. 05. 15. 09:30
Megosztás:

Erősen teljesített a Masterplast a háború árnyékában

Ma reggel publikálta első negyedéves gyorsjelentését a Masterplast, amely során kiugró árbevétel-növekedést ért el a társaság. A teljes termékportfólióban forgalomélénkülés volt tapasztalható, azonban az igazi mozgatórugót a HEM értékesítések jelentették. A vállalat az előző negyedéveket követően ismét nyereséges tudott lenni, azonban a likviditási helyzete romlott, miután készletszintjeit megemelte az ellátásbiztonság javítása érdekében. A meglévő készletállománynak köszönhetően azonban az iráni háború okozta alapanyagár emelkedés valószínűleg csak fokozatosan épül majd be a termelési költségekbe, ami segíthet egy erős második negyedéves eredmény elérésében is. A korábbi 2723 forintos 12-havi célárunkat és tartási ajánlásunkat egyelőre fenntartjuk.
2026. 05. 15. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint reggel péntek reggelre

Gyengült a forint pénteken reggel a főbb devizákkal szemben a csütörtök esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 15. 08:30
Megosztás:

A kormány 575 millió liter üzemanyagot szabadít fel a biztonsági kőolajtermék-készletből

A gazdasági és energetikai miniszter elrendelte 150 millió liter 95-ös kísérleti oktánszámú motorbenzint és 425 millió liter motorikus gázolaj felszabadítását a kőolajtermékek biztonsági készletéből.
2026. 05. 15. 08:00
Megosztás:

Az egyéni vállalkozóknak, áfás magánszemélyeknek, őstermelőknek mindenképp foglalkozniuk kell a bevallással

Május 20. az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyek szja-bevallásának is a határideje; akik az adóhivatal által kiajánlott tervezet felhasználásával kívánják teljesíteni a bevallási kötelezettségüket, azoknak mindenképpen be kell küldeniük azt, mert a tervezet nem válik automatikusan érvényes bevallássá - figyelmeztetett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 05. 15. 07:15
Megosztás: