Júliustól jön a szigorítás a hitelfelvételnél, hajrázhatnak az igénylők

Júliustól a JTM-korlát változása miatt a korábbinál kisebb havi törlesztővel alacsonyabb összegű hitelt lehet csak kapni bizonyos jövedelmeknél. Aki június 30-ig igényli a kölcsönt, annak még az enyhébb feltételeket kell teljesítenie, így az érintett fizetésűeknek érdemes sietni - írja a Bank360.hu.

Júliustól jön a szigorítás a hitelfelvételnél, hajrázhatnak az igénylők

Júliustól szigorítják a hitelfelvételt azok számára, akiknek egyedül vagy adóstárssal együtt legalább 500 ezer forint, de a 600 ezret el nem érő havi nettó jövedelme van. Módosul ugyanis az adósságfék-szabályozás: július 1-jétől az eddigi 500 ezerről 600 ezer forintra emelkedik az a küszöbérték, amely nagyobb arányban engedi adóssággal terhelni az adós havi jövedelmét.

Százezer forinttal emelkedik a JTM-korlát

A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabályozása szerint ha az adós (vagy az adóstársak összesített) igazolt havi nettó jövedelme alacsonyabb, mint 500 ezer forint, akkor jelenleg a havonta fizetendő hiteltörlesztés (az adós valamennyi hitelét figyelembe véve) nem haladhatja meg a jövedelem 50 százalékát. Ha az adós (vagy adóstársak) legalább 500 ezer vagy azt meghaladó összegű jövedelemmel rendelkeznek, akkor a hiteltörlesztés összege a jövedelem 60 százalékáig mehet fel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) JTM-rendelete szerint. Ez az összeghatár ugrik meg júliustól 100 ezer forinttal.

A szabályt, jelzáloghitelekre és fedezetlen hitelekre, így személyi kölcsönökre is alkalmazni kell. Eddig legalább havi félmillió forintos nettó jövedelemmel legfeljebb 300 ezer forint hiteltörlesztést lehetett fizetni, július elseje után viszont 250 ezret. A kölcsönt folyósító bankok ennél szigorúbban is meghúzhatják a törlesztésre, ezáltal a felvehető hitel összegére vonatkozó korlátot.

Van, ahol könnyítés jön a hitelezésnél

A JTM-rendeletben az MNB nemcsak szigorított, hanem enyhített is. A pénzintézeteknek a kisösszegű hitelek (ilyen például a személyi kölcsön, a gyorshitel vagy az áruvásárlási hitel) kihelyezésekor a törlesztőrészletek megállapításakor nem kötelező eleget tenniük a JTM- korlátoknak. Ez az összeghatár jelenleg 300 ezer forint, júliustól azonban már 450 ezer forintig hitelezhetnek a pénzintézetek JTM-korlát nélkül.

Az új szabályok július 1-jén lépnek hatályba, azokat a bankoknak a július 1.-től igényelt hiteleknél kell alkalmazniuk, az azt megelőzőeknél még nem. Így annak, aki éppen a jövedelemhatáron van, és kölcsönt akar felvenni, érdemes még június végéig igényelnie a hitelt - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. A kisösszegű kölcsönöknél viszont hasznos lehet várni néhány napot, ha magas törlesztőrészletet akart valaki vállalni az igazolt jövedelméhez képest. Az MNB a módosításokat az elmúlt időszakban tapasztalt magas inflációval és az erős nominális béremelkedésekkel indokolta.

A jelzáloghiteleknél a kamatperiódus is számít

Az ingatlanfedezettel biztosított hiteleknél a kamatperiódus hossza is befolyásolja, hogy a jövedelmet milyen arányban lehet adóssággal terhelni. Jelenleg 500 ezer, júliustól 600 ezer  forintos nettó jövedelem alatt a lakáshitel kamatperiódusának hosszától függően (5 évnél rövidebb; vagy legalább 5 éves, de 10 évnél rövidebb; vagy legalább 10 éves kamatperiódusban rögzített, illetve a futamidő végéig fix kamatozású jelzáloghiteleknél) 25, 35 vagy 50 százalék a JTM-korlát. Ennél magasabb jövedelemnél pedig a kamatperiódustól függően 30, 40 vagy 60 százalékos arányban terhelhető a jövedelem hiteltörlesztéssel.

A példaszámítások megmutatják a változás hatását

A június végéig élő JTM-szabályok szerint egy legalább félmillió forint nettó jövedelmű igénylő felvehet 20 millió forint lakáskölcsönt 10 éves kamatperiódusban rögzített kamatozással, tíz éves futamidővel. A Bank360.hu lakáshitel kalkulátorával elérhető legkedvezőbb ajánlatok 252 és 255 ezer forint közötti havi törlesztőrészletűek. Júliustól azonban már az ekkora jövedelmű új hiteligénylő 60 helyett 50 százalékos JTM-mel vehet fel kölcsönt. Ez azt jelenti, hogy vagy 20 milliónál kisebb összegben vagy 10 évnél hosszabb futamidővel igényelheti a hitelt, hogy a fizetendő havi törlesztése ne haladja meg a 250 ezer forintot.

Mekkora jelzáloghitel igényelhető 5 éves kamatperiódussal?

Egy legalább 5 éves, de 10 évnél rövidebb kamatperiódusban rögzített jelzáloghitel esetében egy minimum 500 ezer forint nettó jövedelemmel rendelkező igénylő havonta legfeljebb 200 ezer forintot (a JTM legfeljebb 40 százalék lehet) fizethet hiteltörlesztésre. Júliustól azonban az ekkora jövedelmű új hitelfelvevőnek már csak 35 százalékos arányban terhelhető a fizetése adóssággal, így legfeljebb 175 ezer forint lehet a havi törlesztője.

Jelenleg egy 6 éves futamidővel felvett, 10 millió forint összegű szabad felhasználású ingatlanfedezetes kölcsönnek, amelynek a kamatozását 5 éves kamatperiódusban rögzítették, 187 140 forint a legolcsóbb törlesztője. A hitelért a Bank360.hu kalkulátora szerint 10,91 százalékos THM mellett hat év alatt összesen 13 480 680 forintot kell az adósnak visszafizetni.

Júliustól a legalább félmilliós nettó jövedelműek már nem vehetnek fel ilyen kondícióval 10 milliós hitelt, csak 9 milliót, hogy a legfeljebb havi 175 ezer forintos jövedelemarányos törlesztési limitbe beleférjenek. A 9 milliós hitel havi törlesztője a legolcsóbb ajánlat szerint 168 426 forint, míg a második legkedvezőbb 172 832 forint lenne. A hitelekért hat év alatt több mint 12 millió forintot kellene visszafizetni. Ha a példában szereplő jelzáloghitel futamidejét 7 évre emeljük, akkor felvehető a 10 milliós hitel úgy, hogy az adós beleférjen a törlesztési limitbe.


Mihamarabb munkába kell állnia annak a diáknak, aki szeptemberben saját albérletbe szeretne költözni – akár 800 ezer forintos kaucióval is indulhat a tanév

Lassan véget ér a tanév, a vizsgaidőszak finisével párhuzamosan pedig a diákok tízezrei jelennek meg a hazai munkaerőpiacon. A nyári szezon nemcsak a fesztiválokról és a pihenésről, hanem egyre inkább az anyagi függetlenség megteremtéséről szól, hiszen számos hallgatónak már most meg kell alapoznia a következő tanév lakhatási költségeit. A WHC Csoport, Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatójának legfrissebb körképe szerint idén a diákok már nem csupán zsebpénzért dolgoznak, hanem tudatos karrierépítők, akiket a lakhatási piac kőkemény realitása is motivál.
2026. 06. 03. 03:30
Megosztás:

A DSV lezárta a Schenker jogi integrációját Magyarországon - a logisztikai óriás nemcsak globálisan, de Magyarországon is az élre tört

A DSV és a Schenker egyesülése lezárult, a két vállalat mostantól közös cégként folytatja működését, új szintre emelve vezető szerepét a hazai szállítmányozási és logisztikai piacon. A már eddig is jelentős méretűnek számító dán hátterű vállalat az akvizíciónak köszönhetően a továbbiakban hazánkban közel ezer főt foglalkoztat, 100 milliárd forintot meghaladó éves forgalom mellett.
2026. 06. 03. 03:00
Megosztás:

Kevesebb magyar dolgozna külföldön, mint tavaly ilyenkor

Bár tízből nyolc magyar alapvetően elégedett jelenlegi munkájával, a külföldi munkavállalás lehetősége továbbra is sokakat foglalkoztat – különösen a fiatalokat és a budapestieket. Tavalyhoz képest azonban csökkent azok aránya, akik nyitottak lennének a külföldi munkavállalásra. – derül ki a Profession.hu friss, reprezentatív kutatásából.
2026. 06. 03. 02:30
Megosztás:

Nőtt a NAVIGATOR csoport árbevétele és EBITDA-eredménye tavaly

A NAVIGATOR csoport konszolidált árbevétele 58 százalékkal, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 83 százalékkal nőtt tavaly az előző év azonos időszakához képest - tájékoztatta a NAVIGATOR Investments Nyrt. kedden az MTI-t
2026. 06. 03. 02:00
Megosztás:

Bajban a Babaváró Hitelesek

Megjelent a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentése, amely több fontos témával együtt a babaváró hitelt felvevő, de a gyermekvállalási feltételt nem teljesítő ügyfelek arányáról és tartozásuk nagyságáról is lényeges megállapításokat tartalmaz.
2026. 06. 03. 01:30
Megosztás:

Örülhetnek a Revolut-os ügyfelek, sok pénz maradhat a zsebben

Úgy látszik, jelenleg senkinek sem kell tranzakciós díjat fizetnie a Revolutnál, még azoknak sem, akik már magyar számlaszámot kaptak - számolt be a Revb.hu blogportál.
2026. 06. 03. 01:00
Megosztás:

Az onchain részvények kereskedési volumene elérte az 5,5 milliárd dollárt, de a tranzakciók többsége továbbra is az amerikai tőzsdei nyitvatartáshoz igazodik

A Bitget Wallet új jelentése 5,5 milliárd dollárnyi onchain részvénykereskedési aktivitást vizsgál 2,8 millió tranzakció alapján. Az elemzés szerint a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények vezetik az elfogadottságot, miközben a lakossági befektetők részvétele egyre növekszik a tokenizált ETF-ek és árupiaci termékek piacán.
2026. 06. 02. 23:00
Megosztás:

Ethereum-kutató szerint gyorsulhat a kriptók kvantumkockázati menetrendje

Az Ethereum Foundation kutatója, Justin Drake arra figyelmeztet, hogy a kriptovaluta-piac kvantumszámítógépekkel kapcsolatos kockázati idővonala szűkülhet. A veszély még nem közvetlen, Bitcoin- vagy Ethereum-tárcák feltöréséről nincs szó, de a Shor-algoritmus körüli új eredmények, a kvantumhardverek fejlődése és a blokkláncokban ma is használt sérülékeny aláírási rendszerek miatt a posztkvantum átállás egyre kevésbé tűnik távoli elméleti kérdésnek.
2026. 06. 02. 22:30
Megosztás:

A Balaton önálló régióként való fejlesztését sürgeti a gazdasági és energetikai miniszterhez írt levelében a Balatoni Kör Egyesület

A Balatont érintő önálló fejlesztéspolitikát és önálló költségvetés kidolgozását tartja szükségesnek a Balatoni Kör Egyesület. Az egyesület hétfőn, az ehhez szükséges teendőket összefoglaló levélben fordult Kapitány István gazdasági és energetikai miniszterhez, a levelet az MTI-hez is eljuttatták.
2026. 06. 02. 22:00
Megosztás:

A magyarok kevesebb mint fele tervez többnapos nyaralást idén

A magyarok 46 százaléka tervez többnapos nyaralást idén, 52 százalékuk 200 ezer forintnál kevesebbet szán erre - állapította meg a Cofidis és az NRC közös reprezentatív kutatása.
2026. 06. 02. 21:30
Megosztás:

Coinbase visszatért Indiába: biztonságosabb kriptózás vagy csak kényelmesebb belépő?

A Coinbase újraindította szolgáltatásait Indiában, ezúttal közvetlen rúpiás banki kapcsolatokkal, spot kereskedéssel, perpetual futures termékekkel és dedikált INR order bookokkal. A lépés fontos fordulat az indiai kriptopiacon, ahol a felhasználók korábban gyakran kényszerültek kockázatos P2P megoldásokra. A nagy kérdés azonban továbbra is nyitott: egy szabályozott, banki integrációval működő globális tőzsde valóban biztonságosabbá teszi a kriptovásárlást, vagy egyszerűen csak könnyebbé?
2026. 06. 02. 21:00
Megosztás:

Kovács Csaba építész lett a MOME rektorjelöltje

Kovács Csaba Ybl-díjas, Prima Primissima díjas építész, egyetemi tanár, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) megbízott rektora nyerte el az egyetem rektorjelölti pozícióját - közölték az intézmény Facebook-oldalán kedden.
2026. 06. 02. 20:30
Megosztás:

Lassult az infláció Horvátországban

Lassult az infláció Horvátországban májusban az áprilisi 2,5 éves csúcsot követően - közölte kedden előzetes adatai alapján a horvát statisztikai hivatal.
2026. 06. 02. 20:00
Megosztás:

Coinbase és Checkout.com: több mint 1 000 kereskedőnél jöhetnek a stabilcoin-fizetések

Újabb fontos lépést tett a stabilcoinok tömeges elfogadása felé a kriptopiac: a Coinbase stratégiai partnerségre lépett a globális fizetési feldolgozó Checkout.commal, amelynek révén több mint 1 000 kereskedő fogadhat el USDC és USDT-alapú fizetéseket.
2026. 06. 02. 19:30
Megosztás:

Megkezdődött a minisztériumok átszervezése

Megkezdődött a minisztériumok átszervezése, a cél egy olyan köz­igaz­ga­tás felépítése, amely valóban a közjót és a magyar embereket szolgálja - közölte a kabinet a kormany.hu oldalon.
2026. 06. 02. 19:00
Megosztás:

Csökkent a holland kormány támogatottsága száz nappal hivatalba lépése után

Visszaesett a holland választók bizalma a Rob Jetten miniszterelnök vezette holland kormány iránt a kabinet hivatalba lépését követő első száz napban - derült ki az RTL Nieuws megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
2026. 06. 02. 18:30
Megosztás:

750 millió USDC érkezett a Solana hálózatára: erősödik a stabilcoin-likviditás a kriptopiacon

A Circle egyetlen nap alatt 750 millió USDC-t bocsátott ki a Solana blokkláncon, ami az elmúlt hetek egyik legnagyobb stabilcoin-kibocsátásának számít. A lépés újabb jele annak, hogy a digitális dollár iránti kereslet tovább növekszik, miközben a Solana egyre fontosabb szerepet tölt be a gyors, olcsó és nagy volumenű blokklánc-alapú tranzakciók piacán.
2026. 06. 02. 18:00
Megosztás:

A Samsung SDI Hungary nyilvánosságra hozza környezeti mérési adatait és párbeszédet vállal a gödi közösséggel

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) a Göd-ÉRT Egyesület által szervezett lakossági fórumon bejelentette, hogy rendszeresen nyilvánosságra hozza független szakértőkkel végzett környezeti mérési eredményeket, és folytatja a gödi közösséggel a párbeszédet. Az első mérési adatok már elérhetőek a vállalat Facebook oldalán: az üzemből származó zaj a mérési pontokon határérték alatt maradt.
2026. 06. 02. 17:30
Megosztás:

Több mint 1,4 milliárd dollár áramlott ki a Bitcoin ETF-ekből: óvatosabbá váltak az intézményi befektetők

Rövid idő alatt komoly fordulat látszik a spot Bitcoin ETF-ek piacán: a befektetők egyetlen hét alatt 1,42 milliárd dollárt vontak ki az alapokból, miközben a makrogazdasági bizonytalanság, az emelkedő amerikai kötvényhozamok és az AI-részvények iránti erős kereslet egyre nagyobb nyomást helyez a kriptopiacra.
2026. 06. 02. 16:50
Megosztás:

A kata adónem széleskörű elérhetősége a vállalkozók munkalehetőségét növelné

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) szerint a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) szélesebb körű elérhetősége a kisvállalkozások, az egyéni vállalkozók, a kézművesek munkalehetőségét növelné, ezért üdvözlik a kormány tervezett intézkedését - mondta Németh László, az IPOSZ elnöke kedden az MTI érdeklődésére.
2026. 06. 02. 16:00
Megosztás: