Kevesebb banki felvásárlás, de továbbra is csúcson a nyereség
A térség makrogazdasági kilátásairól Csoma Attila menedzser megjegyezte: 2024-ben a térség országaiban az átlagos reál GDP-növekedés 1,9 százalékra emelkedett az előző évi 1,3 százalékról, és 2025-re várhatóan eléri a 2,6 százalékot. A geopolitikai konfliktusok, a kereskedelmi feszültségek és az energiapiacok sebezhetősége mellett a kilátásba helyezett amerikai vámok tovább növelik a bizonytalanságot - tette hozzá.
Az infláció a 2023-as 10 százalékos szintről tavaly 2,9 százalékra csökkent, és az előrejelzések szerint 2025-ben is 3 százalék alatt maradhat. A fogyasztói árindex mérséklődésével lazítani kezdtek a jegybankok, ami a régiós hitelkamatok mérsékelt csökkenéséhez vezetett.
A bankszektorra kitérve elmondta: a térség pénzintézeteinek konszolidált mérlegfőösszege GDP-arányosan 2024 első felére 89,6 százalékra csökkent a 2023-as 91,6 százalékról, míg 2022-ben még 94,5 százalékon állt.
A régió bankjainak tőkehelyzete továbbra is stabil, a tőkemegfelelési mutató 2024 első felében 21,5 százalékon állt, ami jelentős tőkebázist biztosít a jövőbeni akvizíciókhoz.
Tovább emelkedett a jövedelmezőség: a bankok átlagos sajáttőke-arányos megtérülése (ROE) 18,5 százalékra nőtt 2024 első felére az előző évi 17,3 százalékról. A magas nettó kamatmarzs továbbra is a profitabilitás fő motorja, amelyet az alacsony kockázati költségek és a hatékony költséggazdálkodás támogat - mondta Csoma Attila.
A makrogazdasági kihívások ellenére a nem teljesítő hitelek (NPL) aránya jóval a hosszú távú átlag alatt maradt, 2024 június végére 2,4 százalékra esett vissza, ami 0,1 százalékpontos csökkenés 2023-hoz képest.
A bankpiaci tranzakciós aktivitás a 2021-es csúcs óta folyamatosan csökkent - erről Csomor Csaba igazgató beszélt. Négy éve a Deloitte 25 tranzakcióról adott számot, ez 2023-ra 15-re, majd 2024-ben 11-re csökkent.
Csomor Csaba rámutatott, hogy a banki M&A tranzakciók jellemzően olyan időszakokban valósulnak meg, amikor a bankszektor komolyabb kihívásokkal néz szembe. A kisebb, kevésbé hatékonyan működő szereplők a mostani kedvező jövedelmezőség és megfelelő tőkeellátottság esetén nem kényszerülnek eladásra. Emellett a továbbra is magas kamatkörnyezet és a szűkülő piaci likviditás korlátozta az olcsó források elérhetőségét, ami megnehezítette az akvizíciók kedvező árazását és finanszírozását - emelte ki.
Márton Albert partner ehhez hozzáfűzte, hogy a régiós banki konszolidáció folytatására számítanak a következő időszakban, mivel továbbra is fontos szempont marad a mérethatékonyság növelése és a piaci pozíciók erősítése.
A Deloitte adatai szerint 2017 és 2023 között a bankpiaci konszolidáció következtében a szereplők száma mintegy ötödével, 237-ről 187-re csökkent.
Országokra lebontva: Magyarországon a működő pénzintézetek száma 33-ról 19-re, Lengyelországban 29-ről 23-ra, míg Csehországban 16-ról 14-re csökkent 2023 végére.
A banki tranzakciók árazása kapcsán megjegyezték, hogy a válság előtt nem volt ritka a 6-7-szeres P/BV érték (a részvényárfolyam és a könyv szerinti érték hányadosa). 2024-ben a tranzakciók átlagos P/BV értéke 1,1-re csökkent, ami vonzóvá teheti a régiós bankok szelektív felvásárlását - közölték.
Az elmúlt hat évben az OTP Csoport volt a régió legaktívabb felvásárlója, öt tranzakcióval. Az Erste Csoport, a Raiffeisen Bank és az észt LHV Pank egyaránt négy-négy felvásárlást hajtott végre.
A globális fintech piac nehézségekkel küzd a befektetési források szűkössége, a restriktív monetáris környezet, valamint a befektetői érdeklődés mesterséges intelligencia szektor felé történő elmozdulása miatt - mondta Csomor Csaba.
A fintechekbe áramló magántőke-befektetések volumene 2024-ben 34 milliárd dollárra csökkent az előző évi 42 milliárd dollárról, messze elmaradva a 2021-es 144 milliárd dolláros értéktől.
A SimplePay megőrizte vezető pozícióját a hazai fintech szektorban: adózás utáni eredménye 4,6 millió euróra, árbevétele pedig 66,1 millió euróra nőtt tavaly - derül ki a Deloitte tanulmányából.