Kilencmilliárd euróval nőhet a magyar GDP 2025-ig a digitalizáció felgyorsításával

2025-ig akár kilencmilliárd euróval is nőhet a magyar GDP, ha sikerül felgyorsítani a digitalizációt, valamint az intelligens megoldások bevezetését a településeken és a vállalkozásokban – hangzott el a Huawei Innovation Day 2022 nemzetközi konferencián, ahol a kormányzati, iparági és akadémiai szféra több mint 250 képviselője gyűlt össze megvitatni a digitális és zöld Európa útját. Olyan, az 5G hálózatra, a mesterséges intelligenciára és robotikára épülő nemzetközi innovációk mutatkoztak be Budapesten, amelyek teljes iparágak átalakulására vannak hatással. A technológia nemcsak az ipar, hanem az energiaátmenet hajtómotorjává is vált, digitális technológiák nélkül ugyanis nem érhető el a zéró kibocsátás célkitűzése.

Kilencmilliárd euróval nőhet a magyar GDP 2025-ig a digitalizáció felgyorsításával

Európa legújabb technológiai innovációi mutatkoztak be a Huawei Innovation Day 2022 csúcstalálkozón, amelynek idén Budapest adott otthont. A kormányzati szereplők, vállalatvezetők és az akadémiai szféra nemzetközi eseményén arra keresték a választ, hogy az innovatív technológiák hogyan támogathatják a digitális transzformációt, a zöld energiára való áttérést és a biodiverzitás megőrzését, valamint a tehetséggondozást. Miként segítheti a technológia egy digitális és zöld Európa létrejöttét?

„Míg az innováció folyamata tele van bizonytalansággal, a jövő felé vezető utunkon egy dolog biztos: az innováció kulcsfontosságú lesz a fenntartható jövő megvalósításában. Várjuk, hogy partnereinkkel együtt dolgozhassunk egy intelligensebb, zöldebb és fenntartható Európa megteremtésén" – mondta Jeff Wang, a Huawei Technologies kormányzati kapcsolatokért és kommunikációért felelős elnöke.

„Magyarország az elmúlt években rendkívül komoly sikereket ért el a nagy kínai vállalatok beruházásaiért való versenyben. A Huawei K+F központja Budapesten, valamint az európai szinten legnagyobb logisztikai központja a főváros mellett, számottevő előnyöket jelentenek hazánk számára. Magyarország és a Huawei tíz éve aláírt stratégiai együttműködéséből mindkét fél nagyon sokat profitált, és a magyar kormány készen áll ennek a megállapodásnak a folytatására” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Európa ugyanakkor le van maradva a digitális transzformációban. Shaller-Baross Ernő, az Európai Parlament képviselője hangsúlyozta, hogy az uniós vállalatok jelentős része nem hajt végre semmilyen digitális technológiai stratégiát, és nem is tervez beruházni a digitális átalakulásba. 2020-ra az európai vállalatok 37 százaléka még mindig nem alkalmazott fejlett digitális technológiát, szemben az Egyesült Államokkal, ahol ez az arány 27 százalék.  „2025-ig akár kilencmilliárd euróval is nőhet a magyar GDP, ha sikerül felgyorsítani a digitalizációt, valamint az intelligens megoldások bevezetését a településeken és a vállalkozásokban.” – mondta az EP képviselő. 

5G, avagy a jövő infrastruktúrája

A Huawei úgy látja, hogy 2035-re az 5G által hajtott digitális gazdaság a világ GDP-jének 4,6 százalékáért lesz felelős. Teljes iparágak alakulnak át a technológiára épülve, köztük olyan ágazatok, mint a logisztika, a bányászat vagy a mezőgazdaság. Az eseményen mutatták be, hogy már az 5G technológia segítségével, távolról irányítják a darukat a világ legnagyobb intermodális vasúti terminálján, a fényeslitkei East-West Gate (EWG) terminálon. Az EWG az első olyan vasúti logisztikai létesítmény, amely privát 5G hálózatra építi működését, jelentősen növelve működési hatékonyságát és a munkatársai biztonságát.

Ausztriában a Dronetech és a Huawei intelligens mezőgazdasági megoldást fejlesztett ki, amely 5G technológiát alkalmaz a víz- és növényirtó-felhasználás csökkentése, valamint a termelékenység növelése érdekében. Görögországban a Huawei és a Nova-Wind a görög PROBOTEK startuppal együttműködve innovatív megoldást fejlesztett ki az 5G, a mesterséges intelligencia és a dróntechnológia felhasználásával az erdőtüzek korai észlelésére és az azonnali beavatkozásra.

Technológia nélkül nincs klímasemlegesség

Az energiaszektorban szinte konszenzusnak tekinthető, hogy digitális technológiák alkalmazása nélkül nem lehet elérni 2050-re a zéró kibocsátást. A digitalizáció mára a zöld átmenet hajtómotorjává vált, előretört az áramszektorban, az épületenergetika területén, teljes iparágak alakulnak át és csökkentik jelentősen karbonlábnyomukat a legmodernebb digitális megoldásokkal. A Huawei szerint 2025-ben az IKT-kapcsolatonkénti átlagos szén-dioxid-kibocsátás 15 kilogrammra csökken, ami óriási, 80 százalékos csökkenés a 2015-ös szinthez képest.

„Jó ütemben haladunk az üvegházhatású gázok csökkentése felé, eddig 34 százalékkal csökkentettük a kibocsátásukat, de még sok van előttünk. Az energiaellátásban rendkívül nagy szükség lesz a digitalizációra, előtérbe kell kerülniük az innovatív megoldásoknak, mindezeket el is helyeztük Magyarország beruházási térképén” – mondta Alföldy-Boruss Márk, a Technológiai és Ipari Minisztérium energiapolitikáért felelős helyettes államtitkára.

„Az IKT-alapú energiamegtakarítás és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése messze meghaladja az iparág sajátját, ami nagymértékben hozzájárul az energiamegtakarításhoz és a kibocsátás csökkentéséhez világszerte” – mondta Radoslaw Kedzia, a Huawei közép-európai és északi régiójának elnökhelyettese. A Huawei a partnereivel együtt több mint 482 milliárd kilowattóra zöld energiát termelt eddig világszerte, melyben nagy szerepe van a vállalat technológiai fejlesztéseinek. A minél nagyobb energiahozam elérésében és a hibák azonnali diagnosztizálásában mesterséges intelligenciával ellátott okos inverterek segítik a napelemes erőműveket. A konferencián a Huawei bemutatta a világ legnagyobb, Törökországban telepített, 140 megawattos tetőre szerelt napelemes megoldását is, amely évente 250 millió kilowattóra zöld energiát állít elő, és 116 525 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.

A rendezvényen jelentették be, hogy a Technológiai és Ipari Minisztérium, a Magyar Akkumulátor Szövetség, a Planergy Solutions és a Huawei Technologies Hungary közösen a magyar energiaszektor jövőjéről szóló fehér könyvet dolgoznak ki, melynek célja, hogy válaszokat adjon a zöld energiára való átállás kihívásaira, például az energiatárolási stratégiára a magyarországi kis-és középvállalkozásoknak.

A technológia a környezetvédelem területén is megjelent

„Hiszünk abban, hogy a technológia nem állhat szemben a természettel. Ehelyett segítenie kell a természet virágzását, és csökkentenie kell az emberi tevékenységek bolygóra gyakorolt hatását” – hangsúlyozta Radoslaw Kedzia. A vállalat partnereivel együtt dolgozik a biodiverzitás megőrzésén Európa különböző területein és nemzeti parkjaiban, ahol nyomon követik a fajok viselkedését, és például az orvvadászatra utaló zajok észlelésével óvják meg őket a kihalástól.

A TECH4ALL kezdeményezés részeként a Huawei bejelentette legújabb együttműködését a Bialowieza Nemzeti Parkkal és Rainforest Conncetion szervezettel, melynek célja egy akusztikus megfigyelőrendszer telepítése az erdőkbe az éghajlatváltozás lokális biodiverzitásra gyakorolt hatásainak tanulmányozására

„A Huawei elkötelezett a tehetségek fejlesztése mellett, ezért egy új megállapodást írtunk alá a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel. A Seeds for the Future ösztöndíj célja az IKT-tanulmányok népszerűsítése a hallgatók körében” – tette hozzá Radoslaw Kedzia. Az eseményen a Pécsi Tudományegyetem SEED-ösztöndíjasai bemutatták az elkészült projektjeiket is, többek között egy okospólót, amely egy elektrotechnikai laboratórium virtuális terében segít méréseket végezni.

Rekordmennyiségű drogot foglaltak le Szerbiában

Rekordmennyiségű, öt tonna marihuánát foglaltak le a közép-szerbiai Krusevac melleti Konjuhban - jelentette be Ivica Dacic szerb belügyminiszter.
2026. 01. 30. 08:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 30. 07:30
Megosztás:

Folytatódik a borult idő a hétvégén is

Folytatódik a jellemzően borult, felhős idő a hétvégén is. A hőmérséklet csökken, visszatérnek a hajnali fagyok és vasárnap már sokfelé alakul napközben is fagypont alatt a maximum-hőmérséklet. Többfelé várható csapadék: az eső, havas eső mellett havazás, hószállingózás is lehet, a szél pedig olykor élénk lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 30. 06:30
Megosztás:

Elindult az Otthon Start, itt vannak az első konkrét következmények!

Ahogy a potenciális lakásvásárlók várták tavaly nyáron az Otthon Start program elindulását, úgy várták most a szakértők az első hivatalos lakáspiaci statisztikákat. Becslésekből sokat lehetett hallani tavaly ősszel, a most megjelent harmadik negyedéves számokban azonban már elvileg szerepelnének a szeptemberi piaci adatok is, vagyis lehetne látni, mekkora áremelkedéssel indult a 3%-os kedvezményes hitelprogram. Ugyanakkor talán csalódást kelthet, hogy az MNB most megjelent statisztikájában épp a szeptemberi feldolgozottság alacsony Budapest és Pest régió esetében, így az abban szereplő számokat egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni, vélhetően felfelé módosítják majd. De nézzük, amit eddig tudunk!
2026. 01. 30. 06:00
Megosztás:

10 éves együttműködési megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

Az Indotek Group a napokban tízéves szponzorációs megállapodást írt alá a Semmelweis OSC férfi OB I-es vízilabdacsapatának támogatására. Az együttműködés célja, hogy a vállalatcsoport hozzájáruljon a klub múltjához méltó, magas színvonalú szakmai munka további erősítéséhez, valamint annak kiszámítható működéséhez. A megállapodás egyaránt támogatja a versenysportot, és jól illeszkedik az Indotek Group értékalapú, hosszú távú társadalmi szerepvállalási stratégiájába.
2026. 01. 30. 05:30
Megosztás:

Hogyan viseli a mobilhálózat a szélsőséges időjárást?

Az elmúlt hetekben tapasztalható zord időjárás nemcsak nekünk jelent kihívásokat. A szélsőséges hideg a mobilhálózatot is meg tudja viselni, ezért az infrastruktúraszolgáltatónak fel kell készülnie, hogy a felhasználók ilyenkor is zökkenőmentesen tudják használni mobileszközeiket.
2026. 01. 30. 05:00
Megosztás:

Nagy István: a fával fűtők számára is jár a kormány rezsistop döntéséből eredő energiaár-kompenzáció!

A fával fűtők számára is jár a kormány rezsistop döntéséből eredő energiaár-kompenzáció! - szögezte le Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétett videójában.
2026. 01. 30. 04:30
Megosztás:

Rekordszámú adatvédelmi incidenst jelentettek 2025-ben

Az európai adatvédelmi hatóságok 2025-ben összesen mintegy 1,2 milliárd eurónyi GDPR-bírságot szabtak ki, ezzel a rendelet 2018-as alkalmazandóvá válása óta kiszabott szankciók összértéke meghaladja a 7,1 milliárd eurót – derül ki a DLA Piper legfrissebb, évente megjelenő GDPR Fines and Data Breach Survey című riportjából*. Bár a tavaly kiszabott bírság összege nem haladja meg az előző évi szintjét, az adatvédelmi incidensek bejelentése új csúcsra emelkedett Európában.
2026. 01. 30. 04:00
Megosztás:

144,3 milliárd forintos forgalommal és 4,4%-os növekedéssel zárta 2025-ös pénzügyi évét az IKEA Magyarország

Az IKEA Magyarország rekorderedményeket jelentett be a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan: a teljes kiskereskedelmi forgalom elérte a 144,3 milliárd forintot, ami 4,4%-os éves növekedést jelent az előző pénzügyi évhez képest. Ez a kimagasló eredmény az IKEA soroksári áruházában elindított globális kísérleti projekt mellett valósult meg, amely új mércét állít fel a vásárlói élmény és a rendelések kiszolgálása terén.
2026. 01. 30. 03:30
Megosztás:

Pest vármegyében is terjeszkedik az amerikai ingatlanlánc

Január 29-én, Veresegyházon nyitotta meg legújabb, országosan 25. irodáját a RE/MAX, a világ egyik legnagyobb, amerikai érdekeltségű ingatlanközvetítő hálózata. A 110 országban több mint 9000 irodával rendelkező lánc friss, RE/MAX Platinum néven működő tagja is franchiserendszerben üzemel, jelen esetben egy helyi generálkivitelezővel, a Platinum Homes-szal szoros együttműködésben. Az új iroda ünnepélyes megnyitásában mások mellett Cserháti Ferenc, Veresegyház polgármestere is részt vett.
2026. 01. 30. 02:30
Megosztás:

Nem változtatott a Fed, Powell kiállt a jegybanki függetlenség mellett

A Fed az idei első kamatdöntő ülésén a 3,50-3,75%-on álló irányadó ráta tartását jelentette be, a döntés megfelelt várakozásunknak és a piaci várakozásoknak is. Ezzel megtört a 2025 szeptemberben indult kamatcsökkentési ciklus, a szeptember és december közötti három kamatdöntő ülésen rendre 25 bázispontos kamatcsökkentést jelentettek be. A döntés nem volt egyhangú, ketten további kisebb kamatvágásra voksoltak.
2026. 01. 30. 02:00
Megosztás:

Támogatásokkal és intézkedésekkel segíti az agrártárca a szőlő- és borágazatot

Támogatásokkal és intézkedésekkel segíti az agrártárca a szőlő- és borágazatot - közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 30. 01:30
Megosztás:

Egyre fontosabb a magyar eredet - már közel hatezer terméken és szolgáltatáson láthatók a 20 éves Magyar Termék védjegyek

Húsz éve dolgozik a Magyar Termék Nonprofit Kft. azon, hogy a „magyar” jelölés a polcokon ne csak állítás, hanem ellenőrzött tartalom legyen. A védjegyrendszer két évtized alatt több mint 250 hazai vállalkozással alakított ki együttműködést, és mára a vásárlók számára is egyértelmű kapaszkodót jelent a termékek eredetének megállapításakor. A jubileumi év nemcsak visszatekintésre ad alkalmat, hanem sokrétű feladatokat is kijelöl a szervezet számára.
2026. 01. 30. 00:05
Megosztás:

Korszerű menedzsmentrendszer létrehozására nyert támogatást az Interticket

Korszerű menedzsmentrendszer létrehozására nyert 225,01 millió forint vissza nem térítendő támogatást az Interticket Kft. - közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 29. 23:30
Megosztás:

Újraindul a balatoni kompforgalom

Péntektől újra járnak a balatoni kompok Szántód és Tihany között, a téli menetrend szerint - tájékoztatta a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) csütörtökön az MTI-t.
2026. 01. 29. 23:00
Megosztás:

A Microsoft negyedéves bevétele és nyeresége is jelentősebben nőtt

Az elemzők által vártnál jelentősebben nőtt az amerikai Microsoft technológiai vállalat negyedéves bevétele és nyeresége a december végével záródott pénzügyi második negyedévében.
2026. 01. 29. 22:30
Megosztás:

Hirtelen kriptó zuhanás: 84 000 dollár alá esett a Bitcoin árfolyama

A Bitcoin ára 2025. március 13-án váratlanul az ikonikus 84 000 dolláros szint alá csúszott, ezzel izgalmas és aggasztó fordulatot hozva a kriptopénzpiacokon. A mozgás mögött komoly eladási nyomás és piaci túlhevültség állhat – de ez vajon csak egy egészséges korrekció vagy valami nagyobb dolog előjele? Cikkünkben részletesen elemezzük az eseményeket, szakértői véleményeket, és a jövőbeli kilátásokat.
2026. 01. 29. 22:00
Megosztás:

A Mercosur árnyékában - Újabb dilemmák az EU kereskedelempolitikájában

Az Európai Unió kereskedelempolitikája fordulóponthoz érkezett. A Mercosur-megállapodás körüli viták megmutatták, hogy a piacnyitásból nem következnek automatikusan előnyös geopolitikai ígéretek, a szabadkereskedelmi megállapodások belpolitikai és alkotmányos korlátaival viszont foglalkozni kell. A kérdés ma már nem pusztán az, hogy az EU képes-e új megállapodásokat kötni, hanem az, hogy mindezt kinek a felhatalmazásával, milyen hatáskörök rovására és milyen társadalmi áron teszi meg.
2026. 01. 29. 21:30
Megosztás:

Magyar fejlesztésű vákuumszárítás keltheti újra életre a zöldségek hatóanyagait

Egy magyar állattenyésztő mérnök, Selymes-Stockdale Erzsébet súlyos betegsége után saját kutatásai révén vákuumszárítási eljárással olyan porított élelmiszert fejlesztett ki, amely akár egy kanálnyi adagban is annyi vitamint tartalmazhat, mint egy tál friss zöldség. A technológia, mely megőrzi a növényi sejtek bioaktív anyagait, már a HUNOR magyar űrhajós program érdeklődését is felkeltette.
2026. 01. 29. 21:00
Megosztás:

Oroszország évi 4000 USD-ben korlátozza a kriptobefektetést – Vajon más országok is követik a példát?

Az orosz kriptoszabályozás új szintre lép: 2026 közepére életbe léphet az a törvény, amely szigorúan korlátozza a nem minősített befektetők digitális eszközvásárlásait. Eközben a "nagyhalak" korlátlanul vásárolhatnak. A szabályozási szigorítások mögött nemcsak befektetővédelmi, hanem geopolitikai és gazdasági érdekek is meghúzódnak. De vajon ez csak az oroszok útja, vagy világtrend van kialakulóban?
2026. 01. 29. 20:30
Megosztás: