Kimagasló eredményt ért el első évében a régiónk blue chipjeit tömörítő részvényalap
A befektetőknek nem lehet panasza a hozamra, hiszen április 30-ra a befektetési jegyek tőzsdei árfolyama 25,4 százalékkal[1] emelkedett az induláshoz képest, míg ugyanezen idő alatt a szűkebb (STOXX 50) és tágabb (STOXX 600) vezető európai blue chipeket tömörítő indexek csupán 11% körüli hozamot értek el[2]. Mivel a sikeres ETF mögött nagyon élénk a másodpiaci aktivitás is, a napi tőzsdei átlagforgalma egészen látványos, 65 millió forint körül alakul. Kiemelkedő eredményei miatt tavaly Ausztriában a XENIX is különdíjjal ismerte el az alapot[3], míg a Budapesti Értéktőzsde BÉT Legek díjátadóján az év termékinnovációjaként díjazták[4].
Noha az indulást követő első hullámban az instrumentumot elsődlegesen hazai privátbanki ügyfelek vásárolták, az értékesítési tapasztalatok alapján nagyon hamar megjelentek a vételi oldalon az intézményi befektetők. Az alap népszerűségét nagyban fokozta a tartalom: az OTP CETOP UCITS ETF Kelet-Közép-Európa blue-chipjeit tömöríti, amelyektől dinamikus növekedésre számítanak a befektetők.
„Az első év eredményei azt bizonyítják, hogy hiánypótló lehetőséget alakítottunk ki az OTP CETOP UCITS ETF-fel. Egyedülálló régiós ismereteinkkel sikerült kaput nyitni a nemzetközi befektetők számára Kelet-Közép-Európa piacaira. Fontos lépés volt ez azon az úton, hogy a térség legjobb befektetési szolgáltatói legyünk. Bízunk benne, hogy a jövőben még több külföldi intézményi befektető érdeklődését kelthetjük fel, hiszen a konstrukció könnyű belépőt jelent egy komoly felértékelődési potenciállal bíró régióba” – mutatott rá Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezető igazgatója.
Főleg azoknak az intézményi ügyfeleknek lehet előnyös, amelyek jogi vagy elszámolástechnikai akadályok miatt eddig nem léphettek be a kelet-közép-európai térség tőkepiacaira, hogy az OTP CETOP UCITS ETF már határidős eszközök formájában is elérhető. „Eleve úgy indultunk el az alapkonstrukció fejlesztésével, hogy egy termékcsalád első lépése lesz, amelynek tapasztalatait és a befektetői visszajelzéseket hasznosítva készítjük elő a CETOP Futures-t” – tette hozzá Bánfi Attila. Ezzel a lehetőséggel élve a régiós kitettségeket tényleges tőkebefektetés nélkül, derivatívában felvállaló ügyfelek is beléphetnek a régiós piacra.
Az ügyvezető igazgató rámutatott: „Kelet-Közép-Európa piacai a fejlett és a fejlődő piacokhoz képest jelenleg annyira alulértékeltek[5], hogy ha gyorsan akar beáramolni ide a tőke, a derivatíváknál nincs egyszerűbb megoldás”.Véleménye szerint emiatt a határidős instrumentum hamar válhat nagyon keresetté, ez pedig az OTP CETOP UCITS ETF forgalmában is jelentős pluszdinamikaként jelenhet meg.