Kína intézkedéseket hoz a foglalkoztatás fellendítése érdekében

"A terv teljes mértékben integrálja a gazdasági fejlődést a foglalkoztatás elősegítésével" - jelentette ki Csen Jung-csia, az emberi erőforrások minisztériumának illetékese a kínai állami média szerint.
Az intézkedéscsomagban foglaltak szerint Peking ki szeretné aknázni a fejlett gyártási technológiákat, beleértve az intelligens berendezéseket, az elektronikát, a biogyógyászatot és a dróngazdaságot, és az azok termelőerejében rejlő foglalkoztatási potenciált, mindezt kiegészítve a mesterséges intelligenciára vonatkozó új kezdeményezéssel, hogy "a feltörekvő technológiákban új munkahelyeket teremtsenek".
A tervezet szerint a városi és vidéki közösségekben egyaránt munkalehetőségeket kell teremteni, és a kormány sürgetné a hivatalokat, közintézményeket és állami tulajdonú vállalatokat is a munkaerő-felvétel stabil szintjének fenntartására.
Több olyan központi intézkedést is ígérnek, amelyek csökkentik a vállalkozásokra nehezedő terheket, támogatásokat nyújtva az önfoglalkoztatáshoz is.
"Az ország általános stabil foglalkoztatási helyzete ellenére egyes vállalkozások még mindig működési nehézségekkel küzdenek a bonyolult és kihívásokkal teli külső környezet miatt" - közölte Li Csang-an, a Nemzetközi Üzleti és Közgazdasági Egyetem egyik kutatója.
Li elmondta, hogy idén fokozódtak a strukturális foglalkoztatási kihívások is, miután Kína egyre nagyobb nyomás alatt áll, hogy stabil munkahelyeket biztosítson az olyan kulcsfontosságú csoportok számára, mint a munkaerőpiacra várhatóan belépő, rekordszámú - 12,22 millió - főiskolai diplomás, a szegénységből kiemelkedő emberek és a vidékről városba bevándorló munkavállalók.
A kínai statisztikai hivatal múlt hónapban közzétett adatai szerint két éve a legmagasabb szintre, 5,4 százalékra ugrott a városi munkanélküliség februárban. A kínai kormány márciusi munkajelentésében idén 5,5 százalék körüli munkanélküliségi rátát céloznak meg.