Kincsesbánya lehet: fektessünk be adatokba!

Át kell gondolni az adatmenedzsment stratégiát, hogy profitáljunk az elmúlt két év digitális befektetéseiből – állapítja meg „The Data Imperative” felmérésében a KMPG. A pandémia alatt ez a terület háttérbe szorult, a vállalatok inkább a digitális átalakulásra összpontosítottak. Csupán a cégek 11 százaléka tartotta ennél fontosabbnak, hogy munkára fogja az adatokat. Pedig ez egy igazi kincsesbánya lehet: az adatok hatékony felhaszn&aac ute;lása a következő egy-két évben várhatóan kulcsszerepet játszik majd a pénzügyi mutatók javításában. A többség abban is egyetért, hogy ennek a lehetőségnek a kiaknázásához a felhőszolgáltatások jelenthetik a kulcsot.

Kincsesbánya lehet: fektessünk be adatokba!

 Napjaink összekapcsolódó technológiái, a kommunikáció és a médiafüggő kultúra hihetetlen mennyiségű adatot generálnak. A vállalkozások számára ezek az adatok nyitnak kaput ügyfeleik megértése és kiszolgálása felé egy olyan világban, ahol a testreszabás a sikerhez vezető kezdő lépés. A betekintés ezekbe az adatokba az új piacra jutási stratégiák kialakításában, új bevételi lehetőségek felfedezésében és a piaci részesedés növelésében is segíthet.

A pandémia idején számos szervezet számára az elsődleges cél a túlélés volt. Az ügyfelek további kiszolgálása érdekében fel kellett gyorsítani a digitális átalakulást. Eközben az adatvagyonra megfelelő karbantartására, adatmenedzsment fejlesztésekre kevesebb figyelem jutott, a két területre ugyanis a tapasztalatok szerint legtöbbször nem lehet egyformán összpontosítani.

A KPMG a HFS Research közreműködésével több mint 300 iparági vezető válaszait elemezte Észak-Amerikából, Európából és Ázsiából, hogy még jobban átlássa, megértse az adatvagyon helyzetét, szerepét a technológia, a média és a telekommunikáció (TMT) világában. A kutatás nemcsak az átfogó adatstratégia kihívásaira és megvalósításának lehetőségeire világít rá, hanem az annak révén elérhető nyereségekre is.

Nincs cégszintű adatstratégia a vállalatok több mint felélénél

A KPMG „The Data Imperative” eredményei azt mutatják, hogy a megkérdezettek 57 százalékának nincs határozott, cégszintű adatstratégiája. Amikor a következő 12-24 hónap adatfelhasználásáról kérdezték, a cégek képviselőinek 73 százaléka egyetértett abban, hogy az elmúlt időszak a túlélésről szólt – legtöbbjüknek nem volt ideje átgondolni, milyen lehetőségek rejlenek az általuk termelt adatokban.

A válaszadóknak mindössze az egyharmada véli úgy, hogy cégük teljesen kiaknázza az adatvagyonban rejlő lehetőségeket. 48 százalék vélte úgy, hogy szervezetük átalakulási erőfeszítései előrébb valók az adatok bevetésénél, és mindössze 11 százalékuk helyezte az adatok munkára fogását a digitális átalakulás elé. Ugyanakkor a megkérdezettek háromnegyede hisz abban, hogy a vállalat adatainak hatékony felhasználása radikálisan megváltoztathatja az üzleti modellt. Saját szervezete érettségét egyébként kevesebb mint 10 százalék értékeli világ színvonalúnak az adatok hasznosítása, az adatmenedzsment, az architektúra, adatminőség és szabályozás terén.

Az elmúlt két év monumentális változásai során kevés iparág tette magáévá olyan mértékben a digitális átalakulást és szolgáltatásnyújtási modellt, mint a TMT szektor – ennek köszönhetjük az otthoni munkavégzéshez és tanuláshoz kötődő átalakulások nagy részét. Az adatokat ugyanakkor még gyakran nem veszik be az egyenletbe. A szektor válaszadóinak 46 százaléka egyetértett abban, hogy a pandémia megakasztotta a folyamatot, és a felhőszolgáltatásokra terelte a figyelmet.

A TMT szektor vállalatai egyébként komoly kihívásokkal szembesülnek, amikor strukturált és strukturálatlan adatokkal, különböző adatforrásokhoz való megosztott hozzáféréssel, vagy adatmodernizációval foglalkoznak, miközben az ideális applikációt keresik üzleti céljaik megvalósításához. „A következő két évben az adatok és a digitális érettség terén is jelentős fejlődésre számítunk, a két terület szorosan egymás mellett halad majd felfelé, ehhez azonban koncentrált figyelemre és beruházásokra lesz szükség” – értelmezte a kutatási eredményeket Nyári Dániel, a KPMG menedzsere.

Az adatokba történő befektetések térülnek meg a legjobban

A KPMG elemzése szerint a TMT szektor vállalatvezetői az alacsony kihasználtság és a stratégia hiánya ellenére úgy vélik: az adatokba irányuló befektetéseik jó úton járnak. Az kétségtelen, hogy az olyan cégek, amelyek többet költenek az ilyen beruházásokra, nagyobb bevételnövekedést könyvelhetnek el, mint az alacsonyabb szinteken befektetők.

Az ügyfélszolgálat, a kiberbiztonság, a tehetségmenedzsment és a háttérfunkciók területén a szektor vállalatainak több mint fele számít arra, hogy 25 százalékos beruházási többlet esetén legalább 4 százalékkal nő a hatékonyság. A válaszadók 39 százaléka szerint a következő 12-24 hónapban az adatokba történő befektetések térülnek meg a legjobban. Az adatok hatékony felhasználása kulcsszerepet játszik a pénzügyi mutatók javításában, köztük a tőkearányos megtérülés, az árbevétel és a nyereség terén a következő két év során.

„Nem a befektetések elmaradása okozza ugyanakkor az adatvagyon alacsonyabb mértékű kiaknázását – a cégeknek elsősorban a fókuszra, a prioritásokra érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk. A lényeg: el kell kezdeni alapvető vállalati képességként kezelni az adatstratégiát. Az adatok átfogó, stratégiai szintű kiaknázása egyértelműen értéknövelő a vállalatok számára” – fogalmazott Nyári Dániel.

Egészen a felhőkig

A KPMG által megkérdezett cégvezetők több mint 80 százaléka úgy gondolja, hogy a következő egy-két év során a hatékony adathasználat felgyorsíthatja a digitális átalakulásukat. A többség abban is egyetértett, hogy az adatok kiaknázásához a felhőszolgáltatások jelenthetik a kulcsot – a cloud lehet a kritikus pénzügyi és operációs adatok tárhelye, és az innovatív adathasználat segíthet a cégeknek az új termékek és szolgáltatások digitális piacrajuttatásában.

Fogyasztóvédők a tudatos vásárlásra hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédelem világnapján

Fontos a körültekintő, tudatos vásárlás mind a boltokban, mind az online térben, a döntés előtt mérlegelni kell pénzügyi lehetőségeinket és azt is, hogy a kiválasztott termékre valóban szükségük van-e - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztóvédelem világnapja alkalmából, ami március 15-én lesz.
2026. 03. 14. 23:00
Megosztás:

Felminősítette Horvátországot az S&P

Felminősítette Horvátországot az S&P Global Ratings.
2026. 03. 14. 22:00
Megosztás:

Fogyasztóvédők a tudatos vásárlásra hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédelem világnapján

Fontos a körültekintő, tudatos vásárlás mind a boltokban, mind az online térben, a döntés előtt mérlegelni kell pénzügyi lehetőségeinket és azt is, hogy a kiválasztott termékre valóban szükségük van-e - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztóvédelem világnapja alkalmából, ami március 15-én lesz.
2026. 03. 14. 21:00
Megosztás:

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját, és felújították a műemlék perontető korrodált tartószerkezetét - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a MÁV vezérigazgatója.
2026. 03. 14. 20:00
Megosztás:

Már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét, a dokumentumot az eSZJA-oldalon nézhetik meg azok, akik regisztráltak az Ügyfélkapu+-ra vagy a DÁP-ra - közölte a NAV az MTI-vel szombaton.
2026. 03. 14. 19:00
Megosztás:

Hogyan váljunk a kertészkedés mesterévé?

Eszedbe jutott már, hogy a saját kerted lehetne a nyugalom oázisa a város nyüzsgésében? Egy gondosan kialakított kert, ahol a sövények rendezett sora harmóniát és vonzó látványt biztosít, könnyen elérhető cél lehet.
2026. 03. 14. 18:00
Megosztás:

Deflációba váltott a Hyperliquid HYPE tokenje

Új szakaszba lépett a Hyperliquid ökoszisztémája: a platform natív tokenje, a HYPE immár nettó deflációs pályára állt. A HyperCore által végrehajtott agresszív token-visszavásárlások olyan ütemben csökkentik a kínálatot, hogy az már meghaladja a staking jutalmak révén kibocsátott új tokenek mennyiségét. Ez a modell jelentősen eltér a legtöbb nagy blokklánc inflációs tokenrendszerétől.
2026. 03. 14. 17:00
Megosztás:

Fenntartható reklámajándékok a környezettudatos marketingben

A reklámajándékok évek óta kiemelt szerepet töltenek be a marketingben, segítve a cégeket a márkaépítésben. A modern világban azonban a vállalkozásoknak egyre inkább figyelembe kell venniük, hogyan hatnak a környezetre.
2026. 03. 14. 16:00
Megosztás:

Ne váljunk adathalászat áldozatává!

Az online pénzügyi tranzakciók során egyre gyakoribbá válik az internetes csalás. Egy friss eset is rámutat arra, hogy mekkora jelentőséggel bír az éberség a digitális banki szolgáltatások használata közben. Habár sokan magabiztosan kezelik online pénzügyeiket, néha a csalók ügyessége mégis megzavarhatja őket, ahogyan ennek a jogesetnek a tanulságai is tükrözik.
2026. 03. 14. 15:00
Megosztás:

A BlackRock óvatos a kriptovaluta ETF-ekkel: „exotikus” termékek helyett megfontolt terjeszkedés

A világ legnagyobb vagyonkezelője tovább bővíti kriptokínálatát, de nem kíván kockázatos vagy túl bonyolult ETF-struktúrákba belemenni. A BlackRock új, staking alapú Ethereum ETF-et indított, miközben vezetői egyértelművé tették: a cég stratégiája továbbra is a stabil, intézményi befektetők számára is átlátható kriptoeszközökre épül.
2026. 03. 14. 14:00
Megosztás:

A változás ereje

Sokan megtapasztalhatták már azt az érzést, amikor egy hétfő egyszerűen nem akar beindulni. Látszólag minden a helyén van, mégis nehezen mozdulunk meg. Itt jön a képbe a keddi nap, amely egy igazán különleges alkalom lehet arra, hogy újra nekifogjunk annak, amit az előző nap nem sikerült. Egy szimpla hétköznap, mint a kedd, könnyen válhat a megújulás és az újrakezdés szimbólumává.
2026. 03. 14. 13:00
Megosztás:

Új biztonsági korszak a Sui blokkláncon: decentralizált kulcsszerver indul a teszthálózaton

A Sui blokklánc jelentős biztonsági fejlesztést jelentett be, amely alapjaiban változtathatja meg a kriptográfiai kulcskezelés modelljét. A Mysten Labs elindította a Decentralized Seal Key Server (DSKS) infrastruktúrát a Sui teszthálózatán, amely egy decentralizált, több résztvevős kriptográfiai rendszerrel igyekszik megszüntetni a blokklánc-alkalmazások egyik legnagyobb gyengeségét: az egyetlen hibapontból eredő kulcslopás kockázatát.
2026. 03. 14. 12:00
Megosztás:

Hogyan kristályosodik a méz?

Idővel minden méz tulajdonságai megváltozhatnak, ami sokunknak akár meghökkentő is lehet. Talán azon gondolkodtál-e már, miért válik az eddig folyékony mézed szilárddá vagy krémes állagúvá? A méz természetes kristályosodási folyamata sokak számára furcsának tűnhet, pedig valójában ez jelzi a valódi, természetes méz jelenlétét.
2026. 03. 14. 11:00
Megosztás:

Bitcoin villámgyors visszatérése 70 000 dollár fölé: makrogazdasági fordulat és ETF-tőke hajtja a piacot

A Bitcoin ismét a 70 000 dolláros szint közelében jár, miután több kedvező makrogazdasági és piaci tényező egyszerre kezdte támogatni az árfolyamot. Az inflációs adatok enyhülése, az energiapiachoz kapcsolódó stabilizáló lépések, valamint a spot Bitcoin ETF-ekbe érkező folyamatos tőkebeáramlás együttesen erősítették meg a piacot. Az intézményi kereslet és a derivatív piacok aktivitása szintén hozzájárult a gyors árfolyam-visszapattanáshoz, amely ismét reflektorfénybe helyezte a kriptovaluták vezető eszközét.
2026. 03. 14. 10:00
Megosztás:

Kreml: a szankciók enyhítésével Washington az energiapiaci helyzeten próbál javítani

Washington a világ energiapiacának helyzetén igyekszik javítani, ami egybeesik Moszkva érdekeivel - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak, amikor az orosz olaj elleni amerikai szankciók enyhítését kommentálta.
2026. 03. 14. 09:00
Megosztás:

Hogyan maradhat versenyben az EU a világ nagyhatalmai között?

Az Eurostat legfrissebb adatai alapján az EU csak mélyreható reformokkal őrizheti meg súlyát a globális versenyben.
2026. 03. 14. 08:00
Megosztás:

A lengyel parlament megválasztotta az alkotmánybíróság hat új tagját

A lengyel parlament alsóháza (szejm) megszavazta pénteken az alkotmánybíróság átalakításának szükségességéről szóló határozatot, a kormánykoalíciós képviselők pedig ezt követően megválasztották a kormány által eddig szabálytalan összetételűnek tartott taláros testület hat új tagját.
2026. 03. 14. 07:00
Megosztás:

11%-kal csökkent az elektromos autók ára egy év alatt, tovább tolódik a kínálat a középkategóriás autók felé

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, februári közös statisztikája. Az adatok szerint egy év alatt több mint 11%-kal csökkent a használtautó-piacon meghirdetett elektromos autók átlagára, miközben kínálatuk tovább bővül. A piacon erősödik a középkategória szerepe, és egyre nagyobb súlyt képviselnek a magasabb értékű modellek. A hajtásláncok között továbbra is a hibridek átlagára a legmagasabb.
2026. 03. 14. 06:00
Megosztás:

1600 kilométernyi új optikai hálózatot épít a TARR

A digitális infrastruktúra manapság már a gazdasági fejlődés egyik meghatározó tényezője. A gigabitképes internet elérhetősége a vidéki térségekben ugyanúgy alakítja a közösségek jövőjét, mint a nagyvárosokban, a TARR Kft. pedig olyan térségekben is megerősíti ezt az infrastruktúrát, ahol eddig korlátozottabbak voltak a nagy sávszélességű kapcsolódás lehetőségei, becsatlakoztatva az ott élőket az ország és a világ digitális vérkeringésébe.
2026. 03. 14. 05:00
Megosztás:

39 évnyi extra fizetett szabadság egyetlen év alatt: mérlegen a Yettel Recharge programja

A Yettel Magyarország tavaly vezette be Recharge nevű munkavállalói jólléti programját, amely minden aktívan ledolgozott ötödik év után egy teljes hónap fizetett szabadságot biztosít a kollégáknak. A kezdeményezés célja, hogy a változatos és pörgős iparágban hosszabb feltöltődési lehetőséget biztosítson a munkatársaknak.
2026. 03. 14. 04:00
Megosztás: