Kisebb pánik lett úrrá a tőzsdéken - miért?
A Goldman azonnal visszavágta a jövő év első negyedévére vonatkozó amerikai GDP növekedési kilátásokat (3 százalékról 2 százalékra), azaz ő sem mondott le arról, hogy később mégis megszülethet a törvény, mint ahogy a Fehér Ház sem adta fel, s azt közölte, hogy vizsgálják a lehetőségét, hogy miként lehetne a jövő évben tovább menni a tervek megvalósításában.
Az ERSTE elemzői szerint egyébként a csomag költsége sokkal nagyobb, mint amiről a támogatók beszélnek (ugyanezt mondta nem oly rég a költségvetési felelősségi intézet is), s az elektromos ellátóknak sem tenne jót, míg számos külföldi céget helyzetbe hozna a törvény. Vagyis úgy tűnik, hogy a tervek visszavágásával, átalakításával egy picit később mégis csak lehet majd valamiféle pénzosztogatás.
Ami pedig a járványt illeti, a dél-afrikai adatok biztatók. Az elmúlt héten 5595-en kerültek kórházba, ami jelentős csökkenés az egy héttel korábbi 7363 fővel szemben. Jelenleg különben 7950 embert kezelnek COVID-19 tünetekkel kórházban, közülük 212-en vannak lélegeztetőgépen. Mindeközben az elmúlt 24 órában 15.465 új COVID-19 beteget találtak a 60 milliós országban, azaz az egymillió főre jutó új megbetegedések száma 258 fő, míg ugyanez itthon a hétvégi számok átlagolása alapján 337 fő.
Az Egyesült Királyságban folyamatosan szigorítanak, mivel az új esetek száma az elmúlt egy hétben 51 százalékkal emelkedett (7 napos mozgóátlag), s tegnap 82.886 fő volt, ami 1.237 új beteget jelent egymillió főre vetítve. Ugyanakkor a kórházban ápoltak száma csak 8,1 százalékkal emelkedett, míg a halálozások 6,5 százalékkal csökkentek az elmúlt egy hét átlagos adatai alapján! Vagyis a mostani lejtmenet a félelemből adódó és előrelátó lezárásoknak köszönhető, amik kihatással lehetnek nem csak a GDP-re, hanem a magasba szökött kőolaj árakra is. Ugyanakkor a monetáris politika szigorodása mellett a lezárások okozta gazdasági visszafogás, kombinálva a kormányok fiskális szigorításával nem igazán kedveznek az olyan magas részvényáraknak, amilyenek ma reggel (is) tanúi lehetünk.
A DAX komolyabb csökkenéssel kezdte a napot az általános negatív hangulatban, amely alól a BUX sem tudja kivonni magát, habár az kisebb mértékű csökkenést produkál.