Kivel járnak jobban a nyugdíjasok a választások után? Fidesz vagy ellenzék?
Hol van az igazság?
A kormány az elmúlt időszakban mindent megtett azért, hogy a nyugdíjasok (is) kellően jól érezzék magukat: nyugdíjprémium, 13 havi nyugdíj, nyugdíjemelés stb. A jobboldali kommunikáció szerint a nyugdíjak értékét sikerült megőrizni és a hazai nyugdíjasok helyzete stabil, míg az ellenzéki oldalról viszont azt hallhatjuk, hogy a nyugdíjasok a nagy vesztesei a covid-válságnak, az elszabadult infláció leginkább őket veszélyezteti. Hol van az igazság?
- Szokás szerint valahol középen van a valóság - kezdi érvelését Farkas András. A nyugdíjasok helyzete objektíven megnézve jobb most, mint az elmúlt évtizedekben volt, tekintettel arra, hogy most rengeteg új juttatásban részesülnek. Ha csak a 13. havi nyugdíjat nézzük, akkor az lényegében olyan, mintha egy éves szintű 8%-os plussz nyugdíj-juttatást kapnának.
- Tehát ha ezt a 8%-os emelést (13. havi nyugdíj) és a januári 5%-os emelést összeadjuk, akkor 2022-ben éves 13%-nyi nyugdíj emelést kapunk, ami jelentős mértékű többlet, tehát úgy tűnik, hogy minden rendben van.
Amitől viszont nagyon nincs rendben...
... az pont az, ami a nyugdíj emelés rendszerén keresztül tetten érhető: hiszen a nyugdíjakat mindig kizárólag az infláció mértékének megfelelően korrigálják és többnyire azt is utólagosan teszik. (Info: Az infláció a KSH legfrissebb adatai szerint éves szinten 7,4% jelenleg. Néhány alapvető termék drágulása pedig éves szinten: étolaj 26,8%, liszt 23,7%, margarin 22,8%, kenyér 15,2%, baromfihús 13,4%, dohányáruk 12,7 - forrás: KSH, 2021. decemberi adatsor - a szerk.).
Bár a Központi Statisztikai hivatal méréseiben szerepel egy un. nyugdíjas fogyasztói kosár (ezzel a kosárral igyekeznek mérni a nyugdíjasokat érintő inflációt az általános inflációs adatoktól eltérően), de ez - meglepő módon - nem tér el jelentősen az általános fogyasztói kosártól. Magasabb benne valamennyivel az élelmiszerek és a gyógyszerek (gyógyászati egyéb kiadások) súlya, de drámai eltérés nem érzékelhető a két fogyasztói kosár között - érvel Farkas András.
Az infláció mértékével évről évre bár mindig korrigálásra kerülnek a nyugdíjak, így évről évre úgy tűnik, hogy ez rendben is van. De nagyon nem szabad a nyugdíjasokat kiragadni a magyar társadalomból, őket csak és kizárólag a magyar társadalom részeként kell elemezni. Hiszen ma minden magyar ember közül minden ötödik nyugdíjas, sőt ha tágabban vizsgáljuk, akkor minden 4. ember kap valamilyen nyugdíj-szerű ellátást.
Ellenzéki nyugdíj ígéretekből sincs hiány
Az egyik ellenzéki nyugdíj-adukártya nem más, mint a nyugdíjak un. svájci indexálása. A svájci indexálás egy eltérő nyugdíj érték-követési módszertan. Jobban járnának azzal a számítással a nyugdíjasok, mint a jelenlegi módszertannal?
A témával kapcsolatban IDE kattintva olvashatja el a pro-és kontra érveket.