A koffein hatásai: Egészséges, vagy káros? Derítsük ki!
Bár magát a koffeint csak az 1800-as években fedezték fel és mutatták ki, a kávét már legalább ötszáz – egyes elméletek szerint akár több ezer – éve ismerjük, termesztjük és fogyasztjuk.
Azonban nem csak a kávé tartalmaz koffeint, hanem a tea is, amely még ősibb eredetű. Egyes feljegyzések szerint akár 5000 éves is lehet az első megfőzött tea készítmény. A koffein ezenkívül megtalálható még a különböző üdítőitalokban, energiaitalokban és a kakaóban is!
A kérdés csak az, hogy vajon milyen pozitív és negatív hatásai vannak a koffeinfogyasztásnak?
A koffein hatása
Egy csésze kávéban körülbelül 100 mg koffein található.
Ehhez képest a teában ennek a mennyiségnek csupán a negyede, körülbelül 26 mg található, de ez természetesen attól is függ, hogy milyen teáról beszélünk.
A legtöbb főzött, gyógynövény-jellegű teában egyáltalán nem található koffein, míg a legerősebb teafélében, a fekete teában a kávéban található koffein mennyiség körülbelül fele található – tehát egy csészében nagyjából 47 mg.
Nagy általánosságban véve a 200 mg alatti napi koffeinbevitelt alacsonynak tekintik, a 200-300 mg közötti értéket közepesnek, a 300 mg feletti napi koffeinfogyasztást pedig már magasnak szokták minősíteni a szakemberek.
Ezek alapján könnyű kiszámolni, hogy napi 1-2 csésze kávé még alacsony koffeinbevitelnek számít, de a 3-nál több csésze már magas.
Miért fontos ez?
Azért, mert a koffein egészségügyi hatásait is ez alapján szokták kiértékelni.
A koffein pozitív hatásait mindannyiunk érzi, aki rendszeres kávéfogyasztó:
- Nagyobb éberség
- Magasabb energiaszint
- Fokozottabb koncentráció
- Gyorsabb reakcióidő
- Élesebb memória
- Jobb fizikai teljesítmény
Vannak azonban olyan pozitív hatások is, amelyekről jóval kevesebb szó esik – például a bél mikrobiom egészsége.
Nem csoda tehát, hogy az átlag emberek mellett a sportolók is előszeretettel használják.
A magas napi koffeinbevitel azonban sok olyan tünetet okozhat, ami negatív hatással van a szervezetre. Minél több koffein van ugyanis a szervezetünkben, annál nagyobb eséllyel érezhetünk feszültséget és szorongást.
Egy felnőtt ember szervezetéből körülbelül 3-7 óra alatt ürül ki, ezért célszerű a nap vége felé közeledve már mellőzni, ugyanis álmatlanságot okozhat.
A koffeint általában italokkal együtt szoktuk bevinni a szervezetünkbe, ezért a legtöbben nem is gondolnánk, hogy túlzott fogyasztása dehidratációt okozhat, aminek egyik leggyakoribb tünete a fejfájás. Ez az oka annak, hogy a legtöbb kávézóban egy pohár vizet is adnak a kávé mellé.
Természetesen minden ember szervezete máshogy reagál a koffeinre – más koffein-érzékenységgel rendelkezünk. Emiatt mindenkinek más a tűréshatára. Emellett az is fontos, hogy az adott személy szervezete mennyire van hozzászokva a koffeinhez, illetve a személy egészségügyi kondíciói is fontos tényezőnek minősülnek.
A magas koffeinbevitel ugyanis egyes esetekben emésztési problémákat okozhat, de az szinte mindenkire igaz, hogy megnövekszik tőle a pulzusa. Emiatt a magas vérnyomásban szenvedő embereknek fokozott óvatossággal kell eljárniuk, amikor például a napi kávémennyiségről van szó, és mindenképpen érdemes konzultálniuk a kezelőorvosukkal a koffeinfogyasztás esetleges hatásairól.
Ugyanez elmondható a terhes, illetve szoptató nőkre is, hiszen a felnőtt szervezet 3-7 órájához képest a csecsemők szervezetében akár 65-130 órán át is jelen van a stimuláns.
A koffein tehát egy hihetetlenül jól működő élénkítőszer, ami megkönnyíti a fizikai és mentális munkavégzést, ám érdemes mértékkel fogyasztani, különös tekintettel azokra, akik valamilyen oknál fogva veszélyeztetettek lehetnek.