Komoly zuhanás a magyar tőzsdén - mi áll a háttérben?
Az utóbbi egy olyan procedúra kezdetét jelenti, amelynek a végén akár részben vagy egészben is felfüggeszthetik a Magyarországnak szánt uniós támogatásokat, ide értve az európai újjáépítési támogatásokat is, ami valamivel kevesebb, mint 7 milliárd euró. Azt gondoljuk, hogy a kormány a költségvetés helyzete és a gazdasági kilátások miatt is mindent meg fog tenni, hogy az eljárás vége ne a felfüggesztés legyen, amit különben 15 tagállamnak kell megszavaznia a 27-ből. Maga az eljárás 6-8 hónapot vehet igénybe, azaz a végső döntés az ősz folyamán várható. Talán a mai kormányfői tájékoztatón többet is megtudhatunk erről.
Az új orosz szankciók tekintetében egyelőre nem nagyon vagyunk érintettek, hiszen Magyarországon kismértékű a szénalapú áramtermelés. Ugyanakkor továbbra is tervben van az orosz olajexport gyors leépítése, vagy lengyel javaslat alapján különleges adók kivetése az orosz olajra és földgázra. Mind a kettő komoly fájdalmat okozna Magyarország számára.
Sokan rémülettel fogadták a 2 és 10 éves amerikai állampapírokban bekövetkezett inverziót, azaz hogy a 2 éves hozam a 10 éves fölé emelkedett. Ugyanakkor számos nagy ház mindenféle indokokat mondott a mellett, hogy mégsem lesz recesszió. Például a Credit Suisse szerint a 3 és 10 éves hozam invertálódás sokkal jobban jelzi előre a gazdasági ciklus változását, a recessziót, hiszen a 2 és 10 éves az elmúlt 40 évben kétszer is hibás jelzést adott. Mások szerint az alapkamatot és a 10 éves hozamot kell inkább vizsgálni, míg a Goldman szerint nem érdemes a nominális görbéket nézni, mert egy hozamemelkedéses környezetben ilyen invertálódások előfordulhatnak a nélkül is, hogy recesszió jönne. Vagyis erős a betegség tagadása a szakértők részéről. (forrás: ERSTE)