Könnyebben kaphatnak a jövőben felújítási támogatott hitelt egyes vállalkozók

Egy éjszaka társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet alapján örülhetnek azok az átalányadózó egyéni vállalkozók, őstermelők, akik ki szeretnék használni az Otthonfelújítási támogatást és az ahhoz kapcsolódó támogatott kölcsönt.

Könnyebben kaphatnak a jövőben felújítási támogatott hitelt egyes vállalkozók

Az Otthonfelújítási támogatás 2025 januárjától újra elérhető. Az 5 ezer főnél kevesebb lakosú településeken élők otthonuk korszerűsítése esetén utólag visszakaphatják a munkálatok költségének a felét, legfeljebb 3 millió forintot.

Ezen támogatás utólagos, vagyis az érintett családoknak valamilyen más forrásból kell megfinanszírozniuk a munkálatokat. Ha nincs elegendő saját megtakarítás ehhez, akkor az érdeklődők kaphatnak erre a célra egy kedvezményes kamatozású támogatott hitelt is.

Ez utóbbi természetesen egy banki hitel, ami azt is jelenti, hogy meg kell feleleni az érdeklődőknek a bank bírálati előírásainak is. Ezen belül kiemelten fontos, hogy az igénylő rendelkezzen megfelelő összegű jövedelemmel.

Kedvezőbb feltételekkel fogadják el az átalányadózók jövedelmét

Az éjszaka megjelent jogszabálytervezet alapján egyes vállalkozói jövedelmeket a hitelbírálat során az eddigiekhez képest kedvezőbb feltételekkel fognak figyelembe venni.

Az őstermelők és egyes átalányadózást választó egyéni vállalkozások bevételének a felét jövedelemnek kell tekintenie a banknak a kérdéses kölcsön bírálata során.

Miért jelent könnyítést ez a változás?

Az átalányadózás lényege az, hogy a vállalkozás bevételének egy fix részét tekintik költségnek, a maradék rész minősül jövedelemnek. Azokat a vállalkozásokat érinti az új tervezet, amelyeknél a költséghányad meghaladja az 50 százalékot.

Ezen vállalkozóknál ugyanis a bankok alapból a bírálat során levonnák a bevételből a költséghányadot a jövedelem megállapítása során. Az ebből adódó alacsony jövedelem pedig nem minden esetben bírná el a kérdéses hitel törlesztőrészletét.

De milyen ágazatok esetében merülhet fel ez a lehetőség?

A bevételek 80%-a minősülhet költségnek – ide sorolt ágazatok a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, építőipari kivitelezés, bányászati, mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás, vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatás, erdészeti szolgáltatás, halászati tevékenység, halgazdálkodási tevékenység, feldolgozóipari termék-előállítás és szolgáltatás, bérmunkában végzett szolgáltatások és az egyéb sokszorosítás, speciális szaképítés (ideértve az épületgépészeti berendezések javítását is, ipari gép, berendezés, eszköz javítása, gépjárműjavítás, személyi, háztartási cikk javítása, taxis személyszállítás, egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás, sofőrszolgálat, közúti áruszállítás, számítógép, kommunikációs eszköz javítása, fényképészet, textil, szőrme mosása, tisztítása, szépségápolás, hobbiállat-gondozás, kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység, járművezető-oktatás, egyetemes postai szolgáltató megbízása alapján elvégzett postai közreműködői, egyéb tevékenység.

- A bevételek 90%-a minősül költségnek – ide sorolják a kiskereskedelmi tevékenységet folytatókat.

- A bevételek 90%-a minősül költségnek az átalányadózó őstermelők esetében is.

Az ilyen ágazatban tevékenykedő átalányadózó vállalkozók a változás hatálybalépését követően könnyebben kaphatnak felújítási támogatott hitelt, mert a bankok a bevételük nagyobb arányát fogják jövedelemnek tekinteni. (Természetesen az egyes banki gyakorlatok között még mindig komoly különbségek maradhatnak.) A változás a végleges jogszabály kihirdetését követő 15. napon lépne életbe.

A Bankmonitor szakértői szerint ebben nincs igazán meglepetés. Hasonló intézkedést, döntést hoztak tavaly októberben, akkor a Babaváró, CSOK Plusz, Falusi CSOK esetében tették meg ezt az engedményt. Az éjszaka megjelent tervezet alapján az otthonfelújítási támogatott kölcsön ide vágó előírásait „csak” hozzáigazították a többi támogatáshoz.

Ezek a települések vonzották a legtöbb turistát az előző évben Magyarországon

Továbbra is meghatározó a Balaton népszerűsége a belföldi utazók körében – derült ki a Szallas.hu2025-os eredményeiből. A települések rangsorát Budapest, Siófok és Eger vezették tavaly. Az online fizetett előző évi foglalások összértékének csaknem 27 százalékát a SZÉP-kártyások adták.
2026. 01. 29. 19:30
Megosztás:

Csúcsra pörgött a SZÉP-kártya decemberben: 42%-kal bővült a felhasználás

A SZÉP-kártya tavaly decemberben a családok kikapcsolódása mellett ünnepi vásárlásaikat is kiemelten támogatta. A Kormány ugyanis 2025. december 1. és 2026. április 30. között ismét lehetővé tette a hideg élelmiszer vásárlását SZÉP-kártyával.
2026. 01. 29. 19:00
Megosztás:

Egy iroda funkciója napjainkban – valóban szükség van rá?

Mivel a munkavégzési formák lehetőségei az utóbbi években egyértelműen bővültek, sok helyen a munkarend is szignifikánsan átalakult. Ezzel együtt ugyanakkor sokan továbbra is a jelenlétben és a közös terek előnyeiben hisznek.
2026. 01. 29. 18:30
Megosztás:

Zuhan az USDC stabilcoin piaci kapitalizációja – vészjelzés a kriptopiacon?

2026 januárja meglepő fordulatot hozott a kriptovaluták világában: a legnagyobb stabilcoinok, különösen az USDC, jelentős visszaesést szenvedtek el. A 6,5 milliárd dolláros piaci kapitalizáció-csökkenés nemcsak az USDC-t, hanem az egész kriptós ökoszisztémát megrázta – a Bitcoin likviditása csökken, a DeFi-platformok visszaesnek, és egyre több befektető fiatba menekül. Vajon csak átmeneti zavarról van szó, vagy egy mélyebb trend körvonalazódik?
2026. 01. 29. 18:00
Megosztás:

Európa Tanács: Grönland jövőjéről csak Grönland és Dánia dönthet

A Grönland jövőbeli státuszával, illetve a Dániával ápolt kapcsolataival összefüggő döntéseket csak Grönland és Dánia népe hozhat - foglalt állást az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) csütörtökön.
2026. 01. 29. 17:30
Megosztás:

Túl hangos reklámok miatt bírságolt a Médiatanács

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa több médiaszolgáltatóra is bírságot szabott ki a reklámok hangereje miatt. A testület ezenkívül szerződéses kötelezettségek megsértése miatt is szankcionált egy médiaszolgáltatót.
2026. 01. 29. 17:00
Megosztás:

8 millió dolláros tőkebeáramlás az amerikai spot Ethereum ETF-ekbe

2026. január 28-án megdöbbentő fordulat következett be az amerikai spot Ethereum ETF-piacon: nettó 28 millió dollár áramlott be a termékekbe egyetlen nap alatt. A korábbi nap kiáramlásai után ez az inflow fordulópontként értelmezhető, melyet szinte teljes mértékben a BlackRock zászlóshajója, az iShares Ethereum Trust (ETHA) vezérelt. A tőkebeáramlás újraéledő intézményi bizalmat jelez, és megerősíti, hogy a spot kriptoalapú ETF-ek fontos szereplőivé válnak a pénzügyi ökoszisztémának.
2026. 01. 29. 16:30
Megosztás:

Megtérül a továbbtanulás? A legtöbb esetben igen, de nem mindegy, hogy mennyi idő alatt

Sokan kérdezhették azt maguktól a főiskolán ülve, hogy tényleg megéri-e a továbbtanulás? A Bankmonitor szakértői megvizsgálták ezt a kérdést, cikkükből kiderül, hogy mennyi idő alatt térülhet meg a tanulásra „elvesztegetett” idő a diploma után elnyerhető jobb állások és fizetések miatt.
2026. 01. 29. 15:30
Megosztás:

Magasabb béremelés lesz a Magyar Postánál

A Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között korábban megkötött kétéves megállapodás módosításával az eredetileg tervezett 7 százalék helyett összesen 10 százalékkal emelkednek a bérek a vállalatnál: január 1-jétől 7 százalék, július 1-jétől további 3 százalék béremelés valósul meg - jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2026. 01. 29. 15:00
Megosztás:

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára csütörtökön a TV2 Mokka című műsorában.
2026. 01. 29. 14:30
Megosztás:

Kriptó vagy bukás? 3 éven belül sorsdöntő fordulat jöhet a Bitcoin és az altcoinok piacán

A kriptopiac válaszúthoz érkezett – legalábbis Noelle Acheson kriptostratéga szerint, aki szerint a következő három év kritikus lesz a teljes szektor jövője szempontjából. Miközben az intézményi érdeklődés fokozódik, a szabályozási bizonytalanság továbbra is fékezi az előrelépést. Vajon képes lesz a piac önállóan megerősödni, vagy elmarad a tömeges elfogadás, és eljelentéktelenedik a kriptovilág?
2026. 01. 29. 14:00
Megosztás:

Február 2-ig várja a NAV a lakhatási támogatások adatait

2025. január 1-től kedvező adózással támogathatják a munkáltatók a 35 év alatti munkavállalóik lakhatását. Az erről szóló adatszolgáltatást 2026. február 2-ig küldhetik be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) kizárólag elektronikusan, a KLAKTAM jelű nyomtatványon, amely az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) és idén még az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) is elérhető. Az egyébként rövid, néhány rovatos űrlapon az ingatlan azonosító adatairól, valamint a támogatás céljáról kell nyilatkozni, a kitöltést a NAV útmutatóval is segíti.
2026. 01. 29. 13:30
Megosztás:

Kiemelkedő évet zárt az idegenforgalom – MBH gyorselemzés

Erős éve volt tavaly a turizmusnak: a turisztikai szálláshelyeken 7,3%-kal több, összesen közel 19,5 millió vendéget regisztráltak, emellett az összes árbevételük is 12%-kal volt magasabb mint 2024-ben. A turizmus év végén, decemberben is kiemelkedően tudott bővülni: a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3,2 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 12 a vendégéjszakáké 9,2 %-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az idegenforgalom bővülésének folytatódására számítunk 2026-ban is, összhangban a nemzetközi trendekkel. A hazai növekedést támogatja a reálbérek emelkedése, valamint a kormányzati transzferek.
2026. 01. 29. 13:00
Megosztás:

USDD 2.0 egy év után: Mit üzen az 1 milliárd dolláros mérföldkő a stabilcoin piacnak?

Egy év telt el azóta, hogy a decentralizált, dollárhoz kötött stablecoin, az USDD új korszakba lépett a 2.0-ás átalakulásával. A stabilcoin szinte észrevétlen infrastruktúrának indult, de ma már átláthatóságot, hozamtermelést és multichain funkcionalitást kínál a DeFi világában. A rendszer mostanra átlépte az 1,4 milliárd dolláros TVL-t – de a történet csak most kezdődik igazán.
2026. 01. 29. 12:30
Megosztás:

Visszapattant a dollár az 1,2-es csúcsról

Az EUR/USD 1,19-ig esett a hét eleji, 4 éves csúcsról, miután Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter kizárta, hogy interveniálnának a jen árfolyama mellett.
2026. 01. 29. 11:30
Megosztás:

A Worldcoin szárnyal, miután az OpenAI saját közösségi hálózaton dolgozik – biometrikus azonosítással

A Worldcoin (WLD) token ára meredeken emelkedett, miután napvilágot láttak a hírek, miszerint az OpenAI egy új közösségi média platform fejlesztését tervezi, amely kizárólag hitelesített, valódi embereket engedne be. A projektben kulcsszerepet kaphat a Worldcoin biometrikus azonosítási technológiája – nem véletlen, hogy a piac azonnal reagált.
2026. 01. 29. 11:00
Megosztás:

A Fed döntése sem mozgatta meg a tengerentúli piacokat, melyek kivártak a nagy tech cégek gyorsjelentései előtt

Nem mozdultak a tengerentúli piacok érdemben: az S&P és a Dow stagnált, a NASDAQ enyhe emelkedéssel zárt, a kereskedés korábbi szakaszában az S&P először járt 7000 pont felett, amely szintet azonban nem tudta tartani.
2026. 01. 29. 10:30
Megosztás:

Eséssel zárták a szerdát a nyugat-európai részvények

Eséssel zárták a szerdát a nyugat-európai részvények, miután a luxusszektor papírjai gyengültek, és a befektetők óvatosak maradtak a közelgő technológiai gyorsjelentések, valamint a Federal Reserve kamatdöntése előtt. A páneurópai STOXX 600 0,8%-kal alacsonyabban zárta a napot, a luxusszektort képviselő részvények 3,8%-os esésükkel vezették a gyengülést, a tegnapi már a negyedik egymást követő mínuszos napjuk volt. A Louis Vuittont és a Tiffanyt is tulajdonló LVMH részvényei 7,9%-ot estek, miután Bernard Arnault vezérigazgató óvatosságra intett az előttünk álló évet illetően.
2026. 01. 29. 09:30
Megosztás:

Nem okozott meglepetést a Fed

Nem okozott meglepetést a Fed, miközben a Meta és Tesla gyorsjelentéseit inkább jól fogadta a piac, de a Microsoft csalódást okozott.
2026. 01. 29. 09:00
Megosztás:

Az Egyesült Arab Emírségek engedélyezte az első dollárfedezetű stabilcoint, az USDU-t

Az Egyesült Arab Emírségek újabb történelmi lépést tett a digitális pénzügyi innováció felé: a Központi Bank hivatalosan is jóváhagyta az USDU-t, az első amerikai dollár által fedezett stabilcoint (stablecoin), amely teljes mértékben szabályozott keretek között működik. A döntés komoly áttörést jelent a digitális eszközök globális elfogadottságában, miközben példát mutat más nemzeteknek is a kriptoszabályozás terén.
2026. 01. 29. 08:30
Megosztás: