Könnyítené az EU a vízumköteles uniós beutazást

Az Európai Bizottság javaslatot tett a schengeni vízumeljárás digitalizálására, ami felváltaná a vízumbélyeg használatát, és lehetővé tenné, hogy a kérelmezők az európai online vízumplatformon keresztül interneten nyújtsák be vízumkérelmeiket - közölte a brüsszeli testület szerdán.

Könnyítené az EU a vízumköteles uniós beutazást

Az uniós bizottsági közlemény szerint a vízumeljárás digitalizációja csökkenti a tagállamokra, illetve a kérelmezőkre háruló költségeket és terheket, miközben hozzájárul a schengeni térség biztonságának fokozásához.

Kiemelték, a vízumkérelmezési eljárások schengeni térségen belüli harmonizálása és egységesítése segít majd megelőzni annak kockázatát, hogy a kérelmezők a tényleges célország helyett olyan schengeni országba nyújtsanak be kérelmet, amely a vízumkérelmek gyorsabb feldolgozását teszi lehetővé. A vízumeljárás digitalizálása emellett csökkenteni fogja a hamisítás, a csalás és a lopás veszélyének kitett fizikai vízumbélyegek jelentette biztonsági kockázatokat is.

A jövőben a vízumkérelmezők a felkeresni kívánt schengeni országtól függetlenül egy egységes uniós platformon tudják majd online benyújtani vízumkérelmüket, és a vízumdíjat is ezen a platformon keresztül fizethetik ki. A platform automatikusan meghatározza, hogy melyik schengeni ország illetékes elbírálni a kérelmet, különösen abban az esetben, ha a kérelmező több tagállamba kíván ellátogatni. Naprakész információkat nyújt majd a kérelmezőknek a rövid távú tartózkodásra jogosító schengeni vízumokról, valamint elérhetővé teszi a követelményekkel és eljárásokkal kapcsolatos összes szükséges információt.

A konzulátuson való személyes megjelenés csak az első alkalommal vízumot kérelmezők esetében lenne kötelező a biometrikus azonosítók rögzítése céljából, illetve azoknak kellene megjelenniük, akiknek a biometrikus adatai már nem érvényesek, vagy akik új úti okmánnyal rendelkeznek - tették hozzá.

Az Európai Bizottság javaslata az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elé kerül. Elfogadását követően a tagállamoknak öt évük lesz arra, hogy átálljanak a közös online vízumplatformra. A társjogalkotók közötti tárgyalások alapján a platform fejlesztése 2024-ben indulhat, és működését 2026-ban kezdheti meg. Figyelembe véve az ötéves átmeneti időszakot, 2031-ben már valamennyi tagállam használhatja a platformot - közölték.

A kertészkedés újra a mindennapok része lehet – elindult a Kertművelő, a Nébih új kertészeti programja

Elindult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) új szemléletformáló kezdeményezése, a Kertművelő program, amely a növénytermesztés értékeinek és örömének újrafelfedezésére hívja a magyar lakosságot. A kezdeményezés közérthető és inspiráló formában ad át gyakorlati tudást a kertészkedésről, miközben ráirányítja a figyelmet a hazai vetőmagok jelentőségére és a fenntartható életmód előnyeire.
2026. 03. 29. 06:00
Megosztás:

Zelenszkij: az iráni konfliktus mellett se feledkezzen meg az USA Ukrajnáról

Volodimir Zelenszkij reméli, hogy az Egyesült Államok nem feledkezik meg Ukrajna háborújáról, miközben az iráni konfliktus köti le - az ukrán elnök erről a Fox News hírtelevíziónak Dubajban adott interjúban beszélt.
2026. 03. 29. 05:00
Megosztás:

A lakásvásárlások közel 40%-hoz kapcsolódhat Otthon Start hitel

Gulyás Gergely a kormányinfón elmondta, hogy eddig már 31 ezer esetben került sor az Otthon Start hitel folyósítására, és mintegy 45 ezer fiatalt támogatott saját lakásának megszerzésében. A támogatott hitelből egy igénylő átlagosan 35 millió forintot vesz fel 21,5 éves átlagos futamidő mellett. A Bankmonitor a kimondott statisztikák mögé nézett: a lakásvásárlók hány százaléka veszi igénybe a támogatást? Mekkora törlesztőt vállal egy átlagos igénylő? Miért növekedhet a házasságok száma a program miatt?
2026. 03. 29. 04:00
Megosztás:

Továbbra is jelentősen emelkedik a házasságkötések száma Magyarországon

2026 februárjában 20 százalékkal több pár kötött házasságot Magyarországon, mint egy évvel korábban. Ezzel már fél éve folyamatosan növekszik a házasságkötési kedv hazánkban, ami egyszerre mutatja a fiatal párok jövőbe vetett bizalmának erősödését, valamint a Kormány családtámogatási intézkedéseinek sikerét.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Íme a törvényi döntés! Így változik a nyugdíj korhatár Magyarországon

Sokakat foglalkoztat, pontosan mikor lehet nyugdíjba menni Magyarországon, és kire milyen szabályok vonatkoznak. A hatályos törvény szerint az öregségi nyugdíj korhatára nem mindenkinél ugyanannyi, hanem a születési évtől függően emelkedett fokozatosan. A változás lényege, hogy a korhatár végül 65 évre nőtt, de nem egyszerre, hanem több lépcsőben.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a nyugdíj törvényt! Az özvegyi nyugdíjak így változnak

Jelentős változások érkeznek az özvegyi nyugdíj szabályaiban 2026-tól, miután a Magyarország 2026. évi költségvetésének megalapozásáról szóló 2025. évi LI. törvény több ponton is módosította a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényt.
2026. 03. 29. 01:00
Megosztás:

Elindult az eszközbeszerzési folyamat az Ózdi Kórházban a Health Bridge for Close Communities projekt keretében

Az Ózdi Kórház hivatalosan megkezdte az orvosi eszközök beszerzési folyamatát a Health Bridge for Close Communities projekt keretében, amely az Interreg VI-A NEXT Hungary-Slovakia-Romania Ukraine Program támogatásával valósul meg.
2026. 03. 28. 23:00
Megosztás:

Az NBSZ kiberbiztonsági szakértői külföldi konferenciákon bővítették ismereteiket

Középpontban a kiberbiztonsági kihívásokkal szembeni fellépés megerősítése, a szakemberek együttműködésének fokozása, valamint a legjobb gyakorlatok megosztása.
2026. 03. 28. 22:00
Megosztás:

Az elmúlt bő évtizedben 650 milliárd forintból újult meg a kultúra

Az elmúlt bő évtizedben több mint 650 milliárd forintból újult meg a magyar kultúra, újultak meg a magyar kultúra épületei szerte a Kárpát-medencében - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Visegrádon.
2026. 03. 28. 21:00
Megosztás:

300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a kistarcsai kórház

Csaknem 300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház, köztük emlődiagnosztikai és laparoszkópos eszközöket - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Kistarcsán.
2026. 03. 28. 20:00
Megosztás:

BAHART: hagyományőrzés mellett az innováció is kulcsszerepet kap

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) számára ugyanúgy fontos az értékek megőrzése, mint az innováció és a fejlődés - jelentette ki a társaság vezérigazgatója szombaton Balatonfüreden, a 180. hajózási szezon megnyitóján.
2026. 03. 28. 19:00
Megosztás:

Két embert állítottak elő gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt a német és a spanyol hatóságok

Nemzetközi művelet során több tízmillió eurós kárt okozó gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt két embert állítottak elő a német és a spanyol hatóságok - tájékoztatott az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű ügynökség, az Eurojust pénteken.
2026. 03. 28. 18:00
Megosztás:

A Raiffeisen Bank felvásárolta a Garanti BBVA Romaniát

A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit - írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
2026. 03. 28. 17:00
Megosztás:

Visszafejlődő digitalizáció, gyenge hatékonyság jellemzi a hazai kkv-szektort

Friss, átfogó kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a vezetési tanácsadással foglalkozó Helix Consulting. Mivel itthon ez a kör teszi ki az összes vállalkozás 99%-át és felel a foglalkoztatás 65%-áért, hogyléte minden szempontból kiemelten fontos. Jól jellemzi a szektor működését, hogy az említett, csaknem kétharmados foglalkoztatási arányhoz képest a hozzáadott értéknek csak mindössze 41%-a termelődik a kkv-knál, a digitalizáltság mértéke a nem kikényszerített területeken pedig még csökkent is az utóbbi években.
2026. 03. 28. 15:00
Megosztás:

Befejeződött a dél-balatoni vasútvonal szezonra történő felkészítése

A dél-balatoni fővonal Székesfehérvár és Lepsény közötti szakaszán már elvégezték a célzott karbantartást, az északi parton pedig március végétől kezdődnek az erősítést szolgáló munkálatok - közölte a Mávinform a vasúttársaság honlapján, megjegyezve: március 30-tól április 2-ig pótlóbuszokkal szállítják az utasokat Balatonfüred és Tapolca között.
2026. 03. 28. 14:00
Megosztás:

A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az érintett belföldi és nemzetközi vonatok, valamint a BKK-járatok, a helyi és helyközi buszjáratok menetrendjei is igazodnak - közölte a MÁV-csoport és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 03. 28. 13:00
Megosztás:

Az elnök aláírta az üzemanyagárak csökkentéséről szóló törvénymódosításokat

Aláírta Karol Nawrocki lengyel elnök azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának csökkentését, valamint a kötelező ársapka átmeneti bevezetését - közölte Rafal Leskiewicz elnöki szóvivő péntek este az X-en.
2026. 03. 28. 12:00
Megosztás:

Az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el 2025-ben

Az MBH Bank továbbra is erős piaci pozíciókkal, kimagasló jövedelmezőség mellett és a szabályozói elvárásokat meghaladó szilárd tőkemegfeleléssel zárta a 2025-ös évet. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett pénzügyi jelentés alapján az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly, korrigált tőkearányos megtérülési mutatója pedig 17,5% volt 2025-ben. A Bank mérlegfőösszege 12 890 milliárd forint, saját tőkéje pedig 1 261 milliárd volt év végén, amelyek alapján az MBH Bank a második legnagyobb hitelintézet hazánkban. Emellett a Bank a szabályozói elvárásokat jelentősen meghaladó tőkemegfeleléssel és likviditási szintekkel zárta a tavalyi évet. A 2025-ös év egyben a lezárása volt az MBH Bank öt éves stratégiai ciklusának, amely során összesen több mint 1000 milliárd forint korrigált adózás előtti eredményt ért el a bankcsoport.
2026. 03. 28. 11:00
Megosztás:

A második Trump-adminisztráció mint stratégiai stresszteszt Európában

A második Trump-adminisztráció első évének tapasztalatai már egyértelműen beépültek az európai stratégiai gondolkodásba és kétséget kizáróan látszódnak a kormányzási realitások. Ha az első Trump-adminisztráció nem is feltétlenül, a második egyértelművé tette, hogy Donald Trump miért is annyira fontos Európának. Nem szabad elfelejteni, hogy Trump az üzleti életből jött a politika világába, így nem meglepő, hogy más stratégiák mentén cselekszik, amelyek olykor kissé kiszámíthatatlanok. Azonban éppen ezek teszik fontossá Trumpot Európának, mert láthatóvá teszi mindazt, amit az európai biztonsági rendszer eddig eltakart.
2026. 03. 28. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az 5-ös lottódat a hétre? Akkor ezzel jobb ha tisztában vagy

A hétvégi Ötöslottó főnyereménye már meghaladja a 6 milliárd forintot. Az elmúlt csaknem fél év során a sorsolásokon 61 páros és 59 páratlan szám került kihúzásra.
2026. 03. 28. 09:00
Megosztás: