Kötbérezett bíróságok, „fast-track” per és streamelt tárgyalások – Z-generációs életérzés a bíróságokon

Egy új törvényjavaslat több izgalmas újítást vezetne be a polgári perekben. A javaslat célkitűzése a perek gyorsítása, a peres eljárások fölötti társadalmi kontroll növelése, a jogi oktatás és tudományos kutatás korszerűsítése, a Kúria jogegységesítő funkciójának bővítése, valamint a bíróságok indokolási kötelezettségből fakadó adminisztratív terheinek csökkentése. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője összeszedte ezekből a javaslat legizgalmasabb újításait.

Kötbérezett bíróságok, „fast-track” per és streamelt tárgyalások – Z-generációs életérzés a bíróságokon

„Kötbért” fizet a bíróság

A polgári peres eljárások elhúzódásával kapcsolatos vagyoni elégtétel lehetőségét már egy 2021-es törvénnyel megteremtették. E szabályozás a felek által érvényesíthető igényként definiálta a vagyoni elégtételt, és meghatározta, hogy (összességében) mikor minősül egy eljárás időtartama észszerűnek. Az észszerű határidő túllépése esetére napi 400 forintban határozta meg az érvényesíthető elégtétel összegét. Ez tehát még egy egyéves határidő-túllépés esetén sem jelentett érdemi elégtételt a peres felek számára.

„A mostani törvényjavaslat – a már létező szabályozást kiegészítő jelleggel – az egyes eljárási határidők bíróság általi túllépését szankcionálná, azaz nem a nagyképre (az eljárás egészének időtartamára), hanem a bíróság egyes, határidők közé szorított eljárási cselekményeire fókuszál” – ismerteti Szilas Péter, a Jalsovszky csoportvezető ügyvédje. Ha az eljáró bíró valamely rá vonatkozó törvényi határidőt túllép, akkor a bíróság hivatalból (tehát a felek erre irányuló kérelme nélkül) lenne köteles vagyoni elégtételt nyújtani. 

A vagyoni elégtétel a határidő lejártát követő naptól kezdve naponta a késedelem első napján érvényes minimálbér 1,5%-nak mértékével egyezne meg, ami jelenleg napi 4.362 forint. A törvényjavaslat a két szabályozási rezsim kapcsolatát is rendezi: az új szabályok szerinti vagyoni elégtétellel rendezett időszakra a korábbi szabályok szerint már nem lehetne kérni további elégtételt.

Mindez ugyan elvileg képes lehet a határidők közé szorítani a bíróságokat, azonban a valóságban relatíve kevés a bíróságokra vonatkozó konkrét intézkedési határidő a polgári perrendtartásban. Ráadásul – miközben az eljárások gyorsítása volna a cél – az elégtétel megállapítása és kifizetése miatt szükségessé váló plusz adminisztráció tovább terheli majd a bíróságok kapacitását. Kérdés ezért, hogy a gyakorlatban mindez mennyiben fog ténylegesen hozzájárulni az eljárások észszerű időn belüli lezárásához.

Gyorsítósáv

A törvényjavaslat slágertémája lehet az ún. egyszerűsített polgári per. A törvényjavaslat indokolása szerint a digitalizáció és a modern technológia fejlődésével egyre nagyobb az igény egy olyan pertípusra, amelyet a felek önkéntes alapon vehetnének igénybe, és amely valóban rendkívül gyors (“fast-track”) eljárást jelentene. 

A feleknek előzetesen kellene megállapodniuk abban, hogy ilyen perben bírálják el a jogvitájukat, feltéve, hogy ezek nem fogyasztói-, munkaügyi- vagy személyi állapotot érintő perek. Mindez ugyanakkor számos eljárási garanciát felülírna; a javaslat maga is úgy tekinti, hogy az eljárás gyorsításának oltárán fontos eljárási jogosultságokat kell feláldozni.

„Az egyszerűsített polgári perekben – a hagyományos perekhez képest – az eljárás nem különülne el perfelvételi és érdemi tárgyalási szakra, a bíróság soron kívül járna el, és 8 napos általános intézkedési kötelezettség terhelné. Az eljárást tárgyalás és meghallgatás nélkül, írásban folytatnák le, viszontkeresetet és beszámítást nem lehetne előterjeszteni, és kizárólag szakértői és okirati bizonyítást végezhetnének, ezt is korlátozottan. Emellett a jogorvoslatot is korlátoznák, ugyanis ezekben a perekben nem lehetne a Kúriához fordulni” – magyarázza Szilas Péter ügyvéd.

A tervezett szabályozás a “lemondásokért” cserébe kedvezményes, az egyébként irányadó illeték 70%-át és rendkívül lerövidített eljárási határidőket kínálna (15 nap az ellenkérelem előterjesztésére, és ezt követően 30 nap az ítélet meghozatalára).

Kétségtelenül kecsegtető a gondolat, hogy a felek valóban belátható időn belül, gyakorlatilag néhány hónap leforgása alatt döntést kapjanak a jogvitájukban. Ezzel együtt is erősen kérdéses, hogy az egyszerűsített pereknek lesz-e létjogosultsága, hiszen nehezen elképzelhető, hogy a felek a szerződés megkötésekor egy bizonytalan jövőbeli jogvitának kizárólag az időbeli dimenziójára fókuszáljanak, és a gyorsaság érdekében előre lemondjanak a peres eljárás fontos garanciáiról.

Ezzel együtt is elképzelhető, hogy kisebb értékű szerződéseknél, vagy pl. olyan esetben, ahol a felek nagyszámú egyedi, de egyenként kisebb értékű szerződést kötnek egymással (pl. egy keretszerződés alapján), a gyorsaság és a kiszámítható költségek érdekében vállalják az alacsonyabb szintű eljárási garanciák kockázatát.

Online streamelt tárgyalások

A törvényjavaslat megteremtené a tárgyalások online nyilvánosságát, ezzel is növelve az eljárások tisztességes lefolytatása feletti társadalmi kontrollt. Fontos, hogy az online részvétel biztosítására nem lenne általános kötelezettsége a bíróságnak, csak ha az ehhez szükséges technikai feltételek az adott bíróságon rendelkezésre állnak. Márpedig a bírósági infrastruktúra jelenlegi állapota fényében még messze vagyunk attól, hogy az online részvétel lehetősége a mindennapok realitásává váljon – ezzel a törvényjavaslat indokolása is számol.

A javaslat szerint egyébként az első 100 eredményesen regisztráló nagykorú természetes személy vehetne részt online hallgatóságként, a kép- és hangfelvétel készítését pedig tiltanák, jóllehet nehéz látni, hogy ezt pontosan miként ellenőriznék. A jogi- és államtudományi képzésben résztvevő hallgatókat, oktatókat és kutatókat elsőbbség illetné meg a regisztráció során.

Minimálbér emelés 2026 és 2027 - a vállalkozók kompenzációt kapnak a Kormánytól

A bérmegállapodás eredményeként a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedik.
2025. 06. 17. 02:00
Megosztás:

Fontos OTP felhívás az internetbank használóihoz

A lakossági ügyfelek igényeihez alkalmazkodva a hitelintézet meghosszabbítja az OTPdirekt internetbank használatát.
2025. 06. 17. 01:30
Megosztás:

Nyugdíjkorhatár változás – Friss bejelentés a 67 éves korhatár tervezett bevezetéséről!

Egyre több európai ország dönt úgy, hogy megemeli a nyugdíjba vonulás korhatárát, válaszul a lakosság élettartamának növekedésére – és könnyen elképzelhető, hogy ez a tendencia hamarosan Magyarországot is eléri.
2025. 06. 17. 01:00
Megosztás:

Megújult épületegyüttessel erősíti a vadgazdálkodási képzést a MATE

A fenntartható vadgazdálkodás napjainkban alapvető elvárás, amelyhez magas színvonalú képzés és modern oktatási intézmények szükségesek - mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára hétfőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) megújult épületegyüttesének ünnepélyes átadóján, Gödöllőn a tárca közleménye szerint.
2025. 06. 17. 00:30
Megosztás:

Melyik kripto előértékesítésből lesz a következő 100x?

A kriptovaluta kereskedők számára jelenleg nem egyszerű meghatározni merre veheti az irányt a piac. A Bitcoin múlt héten háromszor is átlépte a 110 ezer dollárt, azonban a hétvége előtt csúnya esésbe kezdett, és 103.000 dollár alá süllyedt.
2025. 06. 17. 00:01
Megosztás:

Trump szerint Irán tárgyalni szeretne

Irán tárgyalni szeretne - erősítette meg Donald Trump amerikai elnök az iráni tárgyalási szándékról szóló híreket a G7-csúcstalálkozó kanadai helyszínén hétfőn, amikor Mark Carney kanadai miniszterelnökkel találkozott.
2025. 06. 16. 23:30
Megosztás:

Az MKIK a Türk Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetségének a teljes jogú tagja lett

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) teljes jogú tagja lett a Türk Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetségének - közölte az MKIK hétfőn az MTI-vel.
2025. 06. 16. 23:00
Megosztás:

Gyors és határozott fellépést követel az Elf Bar elleni küzdelem

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) szerint továbbra is gyors és határozott fellépés szükséges az ízesített elektronikus cigaretták (Elf Bar típusú termékek) illegális kereskedelmének és használatának visszaszorításában - derült ki az Elf Bar-kerekasztal hétfői budapesti ülésén.
2025. 06. 16. 22:30
Megosztás:

Több mint 16 millió euró jut a kiszolgáltatott kukoricatermelőknek

Több mint 16 millió eurónak megfelelő forintösszegű rendkívüli támogatás áll a tavalyi súlyos aszállyal sújtott kisebb, gazdaságilag kiszolgáltatottabb kukoricatermelők rendelkezésére. Az uniós krízisalapból így akár 56 ezer termelő is pénzügyi forrásokhoz juthat. A támogatási kérelmeket 2025. július 1-től nyújthatják majd be az érintettek - hívta fel a figyelmet Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a tárca hétfői közleményében.
2025. 06. 16. 22:00
Megosztás:

Trump szerint hiba volt Oroszországot kizárni a korábbi G8-országcsoportból

Donald Trump szerint "nagy hiba" volt Oroszországot kizárni a korábbi G8-országcsoportból - az amerikai elnök ezt Kanadában hangoztatta a G7-országcsoport éves csúcstalálkozóját megelőzően.
2025. 06. 16. 21:30
Megosztás:

Lemondott Tóth János, Gyömrő polgármestere

Lemondott Tóth János, a Pest vármegyei Gyömrő polgármestere.
2025. 06. 16. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 06. 16. 20:30
Megosztás:

Mi lesz a forinttal? Mekkora növekedésre lesz képes Magyarország?

A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti - ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
2025. 06. 16. 20:00
Megosztás:

Nagy tőzsdei zuhanást vizionál az RBC - tehát: emelkedés jöhet

Az RBC Capital Markets 5.730 pontra várja az S&P 500 indexet év végére, de extrém esetben közel 20%-ot is eshet idén az index, ami az áprilisi mélypont körüli 4.800 pontot jelenti.
2025. 06. 16. 19:30
Megosztás:

Japán nyitott a magyar agrártermékek importjára

Hazánk alapvető érdeke, hogy a húsexport újrainduljon Japánba, és a magyar élelmiszer alapanyagok még nagyobb mértékben jelenjenek meg a távol-keleti országban - közölte az Agrárminisztérium hétfői közleménye szerint Nagy István agrárminiszter, aki Hirofumi Takinamival, Japán mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszterhelyettesével egyeztetett hétfőn Tokióban.
2025. 06. 16. 19:00
Megosztás:

Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában

Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn - írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
2025. 06. 16. 18:30
Megosztás:

Nagy Márton: Montenegró hazánk kiemelt gazdasági partnere, az együttműködés tovább mélyülhet

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Nik Gjeloshaj Montenegró gazdaságpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettesét és gazdaságfejlesztési miniszterét.
2025. 06. 16. 17:30
Megosztás:

Az izraeli-iráni háború legfontosabb kérdése

Az izraeli-iráni háború kapcsán számos kérdés mellett az egyik legfontosabb, hogy lezárják-e a Hormuzi-szorost.
2025. 06. 16. 17:00
Megosztás:

A munkahelyi hatékonyság és az erős párkapcsolat: összefügg?

Képzeljünk el egy hétfő reggelt. Az ébresztő csörög, odakint még félhomály, de Te könnyedén kelsz, mert este valaki megölelt, meghallgatott, hozzád bújt. Elindulsz dolgozni, és bár vár rád pár kihívás, valahogy mégis több kedved van belevágni. Nem varázslat ez – hanem a párkapcsolatod hatása.
2025. 06. 16. 16:30
Megosztás:

Ipari automatizációval erősít a Delta Technologies

A Robotizálunk Kft. 51%-os tulajdonrészének megvásárlásáról írtak alá szándéknyilatkozatot a Delta Technologies Nyrt. és a Robotizálunk Kft. tulajdonosai. Az akvizíció növekedési lehetőséget nyújt mindkét cég számára, egyúttal erősödnek szakmai kompetenciáik. A Delta akvizíciós stratégiájába szorosan illeszkedő tranzakciót várhatóan a közeljövőben továbbiak is követni fogják.
2025. 06. 16. 16:00
Megosztás: