Kriptopiac: robog a mém coin vonat
Májusban a makrogazdasági hírek és események határozták meg a kriptopiac történéseit. A hónap nagy részében nyugtalanság jellemezte a pénzpiacokat, részben az amerikai adósságplafon megemelése körüli bizonytalanságok miatt. A kriptopiaci kapitalizáció összességében hat százalékkal csökkent a hónap folyamán; ez az idei év eddigi legnagyobb visszaesését jelenti.
Ugyanakkor pozitív fejlemény, hogy Ázsiában előrelépés történt a hatékonyabb és átláthatóbb szabályozási háttér megteremtése terén. A kínai kormány a közelmúltban egy jelentésben összegezte a Web3 szektor innovációit és legújabb eredményeit. Ez annak a jele, hogy Kína egyre komolyabban veszi blokklánctechnológiát. Emellett Hongkongban bejelentették, hogy engedélyezik a lakosság számára a kriptovalutákkal történő kereskedést, a kormány pedig június 1-től fogadja a kriptotőzsdék nyilvántartásba vételi kérelmeit.
A top 10 coin havi árteljesítménye piaci kapitalizáció szerint
Májusban az XRP teljesített a legjobban. A Ripple folytatta a fejlesztéseit, így például egy új platformot indítottak, ahol jegybankok, kormányok és pénzügyi intézmények adhatják ki a saját digitális valutáikat. A tíz fő coin közül a DOGE és a SHIB szerepelt a leggyengébben májusban. Annak ellenére, hogy egy valódi „mém coin láz” söpört végig a piacon májusban, a DOGE és a SHIB nem tudott kimaradni abból az általános visszaesésből, ami a szektort ebben az időszakban jellemezte. A dogecoin napi tranzakciós volumene rekordot döntött az úgynevezett „DRC-20 token” bevezetését követően, ugyanakkor az még kérdéses, hogy ez a trend mennyire fenntartható a jövőben.
Decentralizált pénzügyek (DeFi)
A decentralizált pénzügyi (DeFi) piacok tvl-je (total value locked - teljes zárolt érték) 3,4%-os esés után jelenleg 47,9 milliárd dollár. A főbb blokkláncrendszerek tvl-részesedése lényegében változatlan: az Ethereum 58,1, a Tron 11,9, a BNB Chain pedig 9,3 %-on áll.
A főbb blokkláncok tvl-je
Az Ethereum tvl-je 27,9 milliárd dollár, vagyis enyhén csökkent, ami részben a láncon belüli általános likviditáshiánnyal magyarázható. A fantom zuhanása volt a legnagyobb mértékű: a tvl-je több mint egyharmadát veszítette el. Ezek a visszaesések a fantom tvl-jének 35%-át adó multichaint övező pletykák és bizonytalanságok hatására következtek be.
Nem-helyettesíthető tokenek (NFT-k)
Az NFT-kereskedelem volumene enyhe emelkedést mutatott májusban, és a hónap végén valamivel 740 millió dollár fölött zárt. A vásárlók és eladók teljes száma éves rekordot döntve elérte a 1,67 milliót, a tranzakciók száma pedig 8,92 millióra emelkedett.
Mindeközben a Nansen NFT-500 index tovább esett, mivel a mértékadó NFT-kollekciók alapára (floor price) csökkent. Jelentős gyűjteményektől – például a Doodles és a Mutant Ape Yacht Club (MAYC) – váltak meg tulajdonosaik egyik napról a másikra májusban. A mém coin láz is hatással lehetett erre a folyamatra: sok kereskedő azért adhatott túl az NFT-in, hogy felkapaszkodhasson az akkor épp nagy lendülettel robogó mém coin vonatra.
Elkötelezetten a felhasználók tájékoztatásáért
A Binance elkötelezett aziránt, hogy olyan információkat osszon meg a széles nyilvánossággal, amelyek segítik a megfontolt kriptopiaci befektetéseket. Ezért indított blogsorozatot, amelyben összefoglalja a Binance Research, a Binance kutatási részlegének havi rendszerességgel készülő piaci jelentéseit. Ezek a jelentések a Web3 iparág egy hónapjának legfontosabb eseményeit veszik számba, átfogó képet nyújtva a kriptó-ökoszisztéma aktuális helyzetéről és a közeljövő trendjeiről.