Kriptovaluta hírek: Szabályozási hiányosságok nehezítik még a kriptoeszközök használatát

Egyre több pénz fekszik kriptoeszközökben és egyre több a csalás is. Mind a magasabb hozamokba vetett hit, mind a hagyományos pénzügyi rendszer folyamatos „drágulása” a kriptoeszközök további gyors terjedését vetíti előre.

Kriptovaluta szabályozás az EU-ban

Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy bár az elmúlt években mind az Európai Unióban, mind hazánkban jelentősen fejlődött a kriptoeszközök jogi szabályozottsága, még mindig rengeteg a nyitott, szabályozatlan kérdés. Jelenleg sem léteznek például olyan védelmi mechanizmusok, mint például egy bankszámla-egyenleg vagy értékpapírszámla-egyenleg esetében– hívja fel a figyelmet a BDO Legal.

A kriptoeszközök terjedésének ütemét jól szemléltetik a számok: 2019-ben 2250 különféle kriptoeszköz létezett a világon, 2023-ban a brit pénzügyi felügyelet szerint ez az érték már elérte a 20 ezret. A kriptoeszközök piaci kapitalizációja 2019 januárjában még 122 milliárd dollár volt, 2021 januárjában már átlépte az 1000 milliárd dollárt és napjainkra meghaladja a 3500 milliárd dollárt is.

Ezzel párhuzamosan gyorsan nő a visszaélések értéke is: a Chainanalysis becslése szerint 2024-ben 9,9 milliárd dollárnyi ügyfélpénz veszett el az átverésekhez kapcsolódó kriptotárcákba történő befizetések következtében.

A kriptoeszközök népszerűségét a spekuláció mellett a hagyományos pénzügyi rendszer magas költségei is növelik. A bankkártyás és online elkövetett csalásokkal szembeni banki lépések, azaz a kiberbűnözés elleni védekezés önmagában is költségnövelő tényező.

Magyarországon emellett tranzakciós illetékek is terhelik a banki ügyfeleket, ezek mértéke legutóbb novemberben emelkedett. Ezért sem véletlen, hogy intenzíven nő a kriptoeszközök használata. Emiatt azonban egyre gyakoribbak lesznek azok a problémák, amelyek részint a jogi szabályozatlanságból, részint magukban a kriptoeszközökben rejlő kockázatokból erednek.

A kriptoeszközök szabályozásában mind Európában, mind Magyarországon jelentős lépések történtek az elmúlt években. Sokáig csak hatósági közlemények formájában „szabályozták” a kriptoeszközöket, ám Magyarországon jelenleg már több törvény is foglalkozik a kriptoeszközökkel: ilyen a személyi jövedelemadóról szóló törvény, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény, illetve a kriptoeszközök piacáról szóló törvény. Az Európai Unió pedig tavaly év végén hatályba léptette a kriptoeszközök piacáról szóló rendeletet (MiCA).

Nagyrészt minden kriptoeszközök tárgyában született jogi elemzés azzal kezdődik, hogy megpróbálja elhelyezni a kriptoeszközöket a hagyományos jogi fogalmak közé, ám mindegyik arra a következtetésre jut, hogy jelenleg ezekre nem húzható rá egyik meglévő jogi kategória sem: A kripteszközök jelenleg sem dolognak, sem értékpapírnak, sem követelésnek nem tekinthetők, de még pénznek, illetve elektronikus pénznek sem. Azt is tudjuk, hogy ennek ellenére digitális fizetőeszközként is funkcionálnak a kriptoeszközök. Az egyik alapprobléma tehát rögtön abból fakad, hogy a jogi szabályozás nem tud egyértelmű alapokra épülni.

Folyamatosan épül a magyar kriptoszabályozás

Vásárolható-e Budapesten lakást kriptovagyonból? Alapítható-e gazdasági társaság kriptoeszközöknek a társaság rendelkezésére bocsátásával? Lehet-e végrendelkezni kriptovagyonunkról? Számos olyan kérdés merül fel ma, melyre még nincsen egyértelmű válasz, ám úgy tűnik, hogy az államot leginkább érdeklő és érintő ügyekre hamarosan megszületnek a megoldások.

Bár kevesen tudják, az adózás területén a kriptoeszközök is a szabályozott területek közé tartoznak Magyarországon 2022. január 1. óta. Ezt követően a természetes személyek által az adóévben kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből elért nyereség után személyi jövedelemadót kell fizetni, a magyar szabályozás azonban a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmekre vonatkózó előírásokhoz képest is alacsonyabb adóterhet vet ki a kriptojövedelemre.

Ráadásul áfa és szociális hozzájárulási adó sem merül fel a kriptoeszközökkel való ügyletkötések, az ebből származó jövedelemszerzés nyomán. Felvethető, hogy a kriptovagyon hogy juthat egyáltalán az adóhatóság tudomására, azonban ha egyszer a kriptovagyon hagyományos pénzzé válik, azaz megérkezik egy bankszámlára, akkor arról az adóhatóságok közötti adatcsere következtében jó eséllyel a magyar adóhatóság is információval fog rendelkezni előbb-utóbb.

Mivel a kriptoeszközökkel szembeni egyik legkomolyabb aggodalom a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának kockázata volt, Magyarország is tett előrelépést e tekintetben. A pénzmosási törvény rendelkezései alapján a kriptoeszköz-szolgáltatókat már 2020 januárjától terhelik a bankoknál már megszokott ügyfél-átvilágítási kötelezettségek.

Amennyiben tehát a törvény hatálya az adott szolgáltatóra kiterjed, akkor a kriptoeszközökkel kapcsolatos legendás anonimitás már nem érvényesül a vagyont elhelyező személy, illetve a vagyon forrása vonatkozásában.

Megjelent továbbá a kriptopiacon is a hatósági felügyelet, Magyarországon ennek feladatait egy tavaly nyáron hatályba lépett törvényi rendelkezés szerint a Magyar Nemzeti Bank látja el.

Leginkább az állami védelem hiányzik

Továbbra sincs előrelépés abban, hogy a kriptoeszközökbe helyezett pénz a hagyományos állami védelem (OBA, BEVA) nélkül marad. Egy banknál nyitott fizetési számla egyenlegét, illetve egy befektetési szolgáltató által vezetett értékpapír-számlán lévő befektetéseket az e célból létrehozott alapok védik.

A digitális kriptopénztárcában lévő kriptoeszközök eltűnése esetén azonban kártalanítás nem várható ilyen, az állam által létrehozott intézményektől.

Abban az esetben tehát, ha a digitális pénztárcából jogosulatlanul ellopják a kriptoeszközöket, vagy épp egy internetes platformon egy kriptoeszközökre épülő finanszírozási projektbe pénzt tesz valaki (ez az ún. ICO), és azt elveszíti, akkor más lehetőség nem lévén csak a kriptoeszköz-szolgáltatót perelheti.

Itt viszont ismét megannyi probléma merülhet fel: az ilyen szolgáltató ugyanis jó eséllyel nem Magyarországon, illetve az EU-ban bejegyzett jogi személy.

„Az adott szolgáltató általános szerződési feltételei tartalmazhatnak egy választottbírósági kikötést, a magyar jogtól jelentősen eltérő felelősségkorlátozást vagy épp egy gyakorlatilag korlátlanul gyakorolható egyoldalú szerződésmódosítási jogot, hogy csak a leggyakoribb nehézségeket említsük – magyarázza Dr. Németh Csaba, a BDO Legal Jókay Ügyvédi iroda szakértője.

Ezért mielőtt bárki belevág egy kriptobefektetésbe, illetve kriptoeszköz-szolgáltatót választ, érdemes jogi szakember segítségét igénybe vennie, akivel adott szolgáltatót, a szerződési feltételeket, illetve a szolgáltatóval kapcsolatos főbb rizikókat egyaránt feltérképezheti.”

Speciális körülmények kriptoeszközök örökölhetősége esetén

Mivel a kriptoeszközök még jelenleg is fiatal vagyoni eszköznek tekinthetők (történetük 2008-ra nyúlik csak vissza), eddig kevésbé merült fel a kriptoeszközök örökölhetőségének kérdése. Véleményünk szerint Magyarországon nincs jogi akadálya annak, hogy valaki kriptoeszközben lévő vagyonáról végrendeletben rendelkezzen, azonban ennek technikai megvalósíthatóságára is időben gondolni kell.

A kriptoeszközökhöz ugyanis az örökösnek szüksége lesz az úgynevezett privátkulcsra, és egyéb információkra, amelyekhez hozzá kell férnie akkor is, ha a hozzáférési adatokat az örökhagyó tőlünk már nem tudja megosztani.

Mivel fokozottan szenzitív adatokról van szó, érdemes ezeket biztonságos helyen tárolni. Erre például a kedvező szabályozása miatt az ügyvédi letét alkalmas eszköz és egyben célszerű is, főleg, ha a végrendeletet is az adott ügyvéd állítja össze.

Amennyiben ezen kód átadására, ill. az aktuális állománylista átadására sérelem nélküli felbontást kizáró modon, zárt borítékban vagy titkosított elektronikus állomány formájában kerül sor, a kriptovaluta vagyon tulajdonosa alappal bízhat abban, hogy örököse ténylegesen hozzájut a kriptovagyonához.

Jelentős növekedés mellett kimagasló pénzügyi eredményeket ért el az MBH Bank

Jelentős növekedés mellett kimagasló pénzügyi eredményeket ért el 2024-ben az MBH Bank Nyrt.: a mérlegfőösszege 12,6 százalékkal 12 504,7 milliárd forintra nőtt, a korrigált adózás utáni eredménye stabilan alakult, elérte a 236 milliárd forintot - ismertette Krizsanovich Péter, a bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettese sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.
2025. 03. 23. 06:00
Megosztás:

Újabb hulladékudvarokat épít a MOHU

A MOHU tovább bővíti a hulladékudvar-hálózatot: Komáromban, Fóton, Veresegyházon, Tatán és Karcagon épít újabb modern udvarokat, amelyek megkönnyítik és hatékonyabbá teszik a lakossági hulladék leadását, illetve kezelését - közölte a cég az MTI-vel pénteken.
2025. 03. 23. 05:00
Megosztás:

Erősödnek az egyetemek és a befektetők közötti kapcsolatok

Erősödnek az egyetemek és a kockázatitőke-befektetők közötti kapcsolatok, ezek előmozdítását a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) küldetésének tekinti - közölte a NIÜ csütörtökön az MTI-vel.
2025. 03. 23. 04:00
Megosztás:

Visszaélhetett erőfölényével egy Pest vármegyei víziközmű szolgáltató

Visszaélhetett erőfölényével az érdi központú, összesen nyolc Pest vármegyei településen ivóvíz-, illetve szennyvízelvezetési szolgáltatást biztosító cég a mellékvízmérőkhöz köthető egyes szolgáltatások árazásának meghatározásakor, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás keretében vizsgálja a vállalkozás valószínűsíthető jogsértését - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2025. 03. 23. 03:00
Megosztás:

Jöhet a CSED extra. De mennyivel több pénz kaphatnak emiatt az anyák?

Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet alapján a munkába visszatérő kismamák a CSED összegének 70 százalékát is megkaphatják. Így érdemben növekedhet az érintett anyukák, családok jövedelme. De mégis mennyivel kerül több pénz a családi kasszába?
2025. 03. 23. 02:00
Megosztás:

A nyugdíjasok a rezsiváltozás legnagyobb vesztesei - a Kádár-kockában lakók jól járnak

A földgáz és az elektromos áram árának emelkedésére azonnal megnőtt a kínálat a régebbi építésű, nagy alapterületű és belmagasságú házak hirdetései között, miközben az újlakások iránti kereslet érezhetően emelkedett. Miért járt jól az, aki Kádár-kockában lakik? A szakértői véleményt cikkünkben olvashatják.
2025. 03. 23. 01:30
Megosztás:

Kitilthatják a települések a beköltözőket – Hol kerülhet ki a „megtelt” tábla?

Akár már a nyáron hatályba léphet az a törvény, ami új eszközt adna az önkormányzatok kezébe: bizonyos településeken egész egyszerűen megtilthatnák az ingatlanvásárlást, hogy ezzel korlátozzák a népességszám további emelkedését. A részletek egyelőre nem ismertek, de az már látszik, melyik településeken lenne létjogosultsága egy ilyen szabálynak, elsősorban a budapesti agglomeráció, a Balaton és a Velencei-tó térsége került fókuszba. De milyen hatással lenne mindez az ingatlanpiacra?
2025. 03. 23. 01:00
Megosztás:

Újabb vállalkozások finanszírozását teszi lehetővé a Széchenyi Kártya Program üzletszabályzatának módosítása

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kezdeményezésére újabb vállalkozások előtt nyílnak meg a kedvező finanszírozási lehetőségek a Széchenyi Kártya Program üzletszabályozásának módosításával - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Budapesten a tárca kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025. 03. 23. 00:05
Megosztás:

Mávinform: Bicskénél folytatódik a győri vonal felújítása

Március 24-től május 9-ig módosul egyes személyvonatok és intercityk menetrendje a győri fővonalon - tájékoztatta a Mávinform szombaton az MTI-t.
2025. 03. 22. 23:00
Megosztás:

Megvalósult a leggyorsabb WiFi kiépítése az Óbudai Egyetemen

Magyarországon a felsőoktatási intézmények közül az Óbudai Egyetem az első, ahol a legmodernebb, a WiFi 7 szabványnak megfelelő vezeték nélküli hálózatot építettek ki. A Huawei kampusz megoldásának bevezetésével az egyetem egy jövőbiztos 10 Gbps-os hálózatot hozott létre a jobb hálózati élmény és a hatékonyabb oktatás, kutatás és adminisztráció érdekében. A folyamatos innováció és átalakítás révén az Óbudai Egyetem úttörővé és példaképpé vált, új mércét állított fel a hálózatfejlesztés terén az európai egyetemek között. Ennek kulcstényezői a fejlett hálózati technológiák és a magas színvonalú digitális oktatási környezet.
2025. 03. 22. 22:00
Megosztás:

Kína nagyszabású földi űrkörnyezet-figyelő hálózatot épít ki

Kína földi űrkörnyezet-figyelő műszerhálózata, a Chinese Meridian Project (CMP) pénteken sikeresen átment az országos szintű ellenőrzés második fázisán is - jelentette a kínai állami média.
2025. 03. 22. 21:00
Megosztás:

A mémcoin-maffia átveszi az irányítást: Mi történik a Solana körüli kriptóőrületben?

Rug pull-ok, sniping, zárt kereskedői csoportok – a Solana blokkláncon születő memecoinok világa a kriptovaluta-szféra egyik legforróbb, ugyanakkor legveszélyesebb szegmense lett. A kezdetben organikusnak tűnő növekedés mára egy titkos belső kör által uralt milliárd dolláros piacba csapott át, ahol a bennfentesek kaszálnak, míg a kisbefektetők gyakran nagyot buknak.
2025. 03. 22. 20:00
Megosztás:

AI alkotta bor Somlóról, ismeretlen hazai szőlőfajták, nagyágyú vörösek, mentes és kóser borok

10+1 stand, amit nem hagyhatsz ki a Winelovers Grandon!
2025. 03. 22. 19:02
Megosztás:

Új kórházi információs platform készült

Az együttműködést segítő kórházi információs platform készült, az új rendszerrel az állami és a magánegészségügyi szolgáltatók hatékonyabban szervezhetik meg az ellátást, kezelhetőbbekké válnak az erőforrások, csökkenthetőek a várakozási idők és a költségek is optimalizálhatóak - közölte a megvalósító konzorcium szombaton az MTI-vel.
2025. 03. 22. 18:00
Megosztás:

Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén

Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén, de remélhető, hogy a járványhoz köthető intézkedések szigorítására nem lesz szükség Magyarországon - mondta az Állatorvostudományi Egyetem stratégiai rektorhelyettese pénteken az M1 aktuális csatornán annak kapcsán, hogy megjelent a vírus Szlovákiában.
2025. 03. 22. 17:00
Megosztás:

2027 közepéig mentesülnek az ESG adatszolgáltatás alól a kkv-k

A magyar kkv-k 2027 közepéig teljes mértékben mentesülhetnek minden ESG adatszolgáltatási feladat alól - jelentette be Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár pénteken a Facebook-oldalán.
2025. 03. 22. 16:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok iráni olaj feldolgozása miatt vett szankciós listára egy kínai olajterminált és egy olajfinomítót

Az Egyesült Államok iráni olaj feldolgozása miatt vett szankciós listára egy kínai olajterminált és egy olajfinomítót - közölte az amerikai külügyminisztérium pénteken.
2025. 03. 22. 15:00
Megosztás:

Másfél ezernél többet vennének már támogatással a legnépszerűbb gyártó autóiból

A BYD termékeiből több mint 1500 megvásárlásához kértek eddig állami hozzájárulást az e-autó programban pályázó vállalkozások. A harmadik legkeresettebb Hyundai szintén újonnan lépte át a félezres küszöböt - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombati Facebook-bejegyzésében.
2025. 03. 22. 14:00
Megosztás:

Nem mindig szűrik ki a poggyászokba rejtett robbanóanyagokat

A belgiumi Charleroi repülőterén a poggyászokba rejtett robbanóanyagokat nem mindig veszi észre a légikikötő biztonsági szolgálata - közölte a belga közszolgálati televízió az internetes oldalán a témában lefolytatott vizsgálatokra hivatkozva.
2025. 03. 22. 13:00
Megosztás:

Szennyvíztisztítás folyamata Magyarországon

Szennyvíztisztító-telepi nyílt napok keretében ismerkedhetnek meg az érdeklődők a szennyvíztisztítás folyamatával és a legkorszerűbb hazai technológiával a Víz Világnapja és Nagy-Budapest megalakulásának 75. évfordulója alkalmából. Közel 5000 előre beregisztrált látogató fogadására készül a Fővárosi Csatornázási Művek.
2025. 03. 22. 12:00
Megosztás: