Kritikus időszakban érkeznek a vállalati gyorsjelentések

A piaci szereplők közül egyre többen tartanak attól, hogy recessziót hozhat az idei év. Az első negyedév még leginkább a vámokra való felkészülés jegyében telt, a következő hónapokban azonban már pontosabban felmérhetőek lesznek a megnövekedő vámtarifák tényleges hatásai.
A héten induló gyorsjelentési szezon első fecskéje ezúttal is a Delta Airlines lesz, a cég szerdán tőzsdenyitás előtt teszi közzé első negyedéves jelentését. Pénteken pedig jönnek a nagy amerikai bankok a JP Morgan vezetésével. A légitársaságok az elmúlt hónapokban nyomás alá kerültek a fogyasztók visszafogottabb költései miatt, a bankok teljesítményét pedig szintén érzékenyen érintheti a gazdaság lassulása. Emiatt az első negyedéves eredmények mellett a cégek előrejelzéseire is érdemes lesz odafigyelni.
A Factset felmérése szerint az S&P 500 vállalatai várhatóan 4,2%-os éves bevételnövekedésről adnak majd számot az első három hónap vonatkozásában. A profit ennél nagyobb mértékben, 7%-kal bővülhetett. Igaz, december végén még 11,7%-ra számítottak az elemzők, azóta viszont óvatosabba váltak a várakozások. Az elmúlt hónapokban legnagyobb mértékben az alapanyagok és a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártóinak szektorában romlottak a kilátások, ami a gazdaság lassulásától való félelmet tükrözi.
Az S&P 500 tizenegy szektora közül hétben számíthatunk éves szintű profitnövekedésre. A rangsort az egészségügyi szektor vezeti, a dobogóra még az IT és a közműszektor fért fel. Ezzel szemben négy ágazatban csökkenhetett a nyereség, a legrosszabb teljesítmény az energiaszektorban várható.
Az egészségügyi szektorban 35,8%-os összesített nyereségnövekedést várnak az elemzők, ezen belül is a gyógyszeripari és biotechnológiai vállalatok vitték a prímet. A képet azonban árnyalja, hogy egy-egy nagyobb vállalat eredménye jelentősen befolyásolni tudja a szektor egészének teljesítményét. Jelen esetben a Bristol Myers Squibb és a Gilead Sciences sokat javított az egy évvel ezelőtti veszteséges negyedévük után. Ha ezt a két céget figyelmen kívül hagynánk, a szektor profitnövekedése 35,8% helyett csak 4,7% lenne.
Az előző negyedévekhez hasonlóan az IT szektor az idei első három hónapban is jól teljesített, a várakozások szerint 14,8%-kal több nyereséget tehettek zsebre, mint tavaly. Mivel továbbra is erős kereslet mutatkozott a mesterséges intelligencia fejlesztésekhez szükséges chipek iránt, a legnagyobb növekedés a félvezetőipari cégektől várható. Ezeket leszámítva csak 6,3% nyereségnövekedés lenne a szektorban.
A közmű szektor szintén jól teljesített, itt 10%-kal nőtt a profit az elemzők szerint, elsősorban a villamosenergia- és megújulóenergia-termelők kiemelkedő teljesítménye miatt.
Az energiaszektor továbbra sem tudott kilábalni a visszaesésből, 12,4%-kal csökkenhetett a profit éves összevetésben, ami az alacsonyabb olajárak hatásának tudható be.
Az S&P 500 18,8-as előremutató P/E értékeltségen forog. Jelentős változás, hogy ez már az ötéves átlag (19,9) alatt van, de továbbra is a tízéves átlag (18,3) fölött. Az elmúlt hetek korrekciója után sem lehet tehát elmondani azt, hogy kifejezetten olcsó lenne az amerikai tőzsde, de az előző év nagy részére jellemző kiemelkedően magas értékeltség már a múlté.
A vámok gazdaságot lassító, inflációt növelő hatása ellenére az elemzők továbbra is kétszámjegyű, 11,3%-os nyereségnövekedést várnak az idei évben. Az első negyedéves 7,1% után a másodikban 9,1%, a harmadik és negyedik negyedévben pedig 11,7%, illetve 11,2% lehet a részvényenkénti nyereség növekedése az előző év azonos időszakához képest.