Lakásbiztosítás 2025: Túl kedvező az ajánlat? Érdemes a mélyére nézni!

A lakásbiztosítással rendelkezők 60 százaléka hallott már a lakáskampányról, közülük minden harmadik élt is az átkötés lehetőségével tavaly. A Groupama Biztosító és az OTP Bank megbízásából készült reprezentatív kutatás arra is rávilágított, hogy annak ellenére, hogy a piacot elárasztják az akciós ajánlatok, a lakásbiztosítások esetében az ár-érték arány a meghatározó.

Lakásbiztosítás 2025: Túl kedvező az ajánlat? Érdemes a mélyére nézni!

A tavaly váltók jelentős része még díjemelést is vállalt, hogy aktualizálja otthonára vonatkozó szerződését. Mindemellett a biztosítással rendelkezők csak alig több mint fele gondolja úgy, hogy a biztosítási összeg fedezné ingatlanának helyreállítási költségeit egy esetleges káresemény után, így sokaknál továbbra is aktuális lehet a felülvizsgálat.

A magyarok kétharmada rendelkezik lakásbiztosítással. A többség inkább elégedett jelenlegi biztosítása fedezeteivel, a biztosítási összeggel és a díjakkal, ugyanakkor némileg árnyalja az elégedettséget, hogy minden ötödik tulajdonos szerint alacsonyabb értékre van biztosítva lakása, mint kellene – derült ki a friss, 1000 fő megkérdezésével készült országos felmérésből.

Sokan magasabb díjat is elfogadtak a váltáskor

A megfelelő fedezet azonban fontos szempont, még magasabb díjért is. Ezt támasztja alá az a tény, hogy a tavaly biztosítást váltók között szinte ugyanolyan arányban voltak azok, akiknek csökkent (31%), mint akiknek nőtt (28%) a biztosítási díja. A megkérdezettek 75 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy számít-e döntésénél az, hogy kedvező árú legyen az új lakásbiztosítási szerződése.

Ez önmagában magas arány, de összehasonlítva más termékekkel és szolgáltatásokkal (például élelmiszerek esetében 87%, mobiltelefon-előfizetés esetében 81%), az rajzolódik ki, hogy nem a biztosítási termékek esetében keresik az ügyfelek leginkább az akciós ajánlatokat.

Kedvezmények – de milyen áron?

Az idei felmérés arra is rávilágított, hogy mi számít a lakásbiztosítások esetében, ha dönteni kell: a különböző szempontok népszerűsége közül az egyszerű kárügyintézés (84%), a minél több kockázatra való kiterjesztés (80%), valamint a fedezeti összeg nagysága (80%) ugyanolyan fontos, mint a kedvező díj (84%). Az olyan akciók, mint például az új szerződések mellé járó ajándéktárgyak, messze a legkevésbé számítanak (59%) a biztosításról szóló döntések esetében.

Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy amíg a tavalyi hasonló kutatásban 69 százalék válaszolt úgy, hogy elégedett biztosítójának ügyintézésével, addig ez a szám idén 59 százalékra csökkent. Erre magyarázat lehet az is, hogy aki csak egy-egy akciós ajánlat miatt váltott társaságot, ma már lehet, hogy kevésbé elégedett a korábbi döntésével.

„Nagyon örülünk annak, hogy a tavalyi kampány során a lakásbiztosítással rendelkezők több mint 10 százaléka átnézte és aktualizálta szerződését, ez jelentősen meghaladta a várakozásokat. Talán a kampány hatásának is köszönhetően, sokan az aktuális akciók, kedvezmények alapján hozzák meg döntésüket, ami később, akár pont egy káresemény kapcsán okozhat csalódást. A hiányzó fedezetek, az alacsony limitek és biztosítási összegek mellett akár a vállalt önrész miatt is sokaknak fájhat a feje egy káresemény rendezésénél, míg a hűségidő vállalása korlátozza a mozgásteret elégedetlenség esetén. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz hasonlóan sokan azzal is szembesülhetnek, hogy az akciós időszakot követően vagy a szerződéskötés utáni második évben már jelentősen emelkedhet a díjuk. A feltételek hosszúak és bonyolultak, ezért átnézésükben, értelmezésükben érdemes szakértő segítségét kérni” – hívta fel a figyelmet Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője.

A kutatásban részt vevők válaszaiból az is kiderült, hogy azok körében, akik tavaly nem váltottak, minden tizedik embert a hűségszerződése tartotta vissza, mert attól féltek, hogy akár visszamenőleg is veszteség érheti őket.

A Groupama Biztosító ezért is határozott úgy, hogy a 2025-ös kampány indulására díjstruktúráját egyszerűbbé, átláthatóbbá teszi. Az ügyfelek által fontosnak tartott rugalmasság filozófiájával ellentétes hűségidőt kivezeti, méghozzá úgy, hogy minden ügyfele megkaphassa a korábban ennek vállalásáért járó kedvezményt. „Fair filozófiánk mentén a célunk az, hogy ne különböző adminisztratív eszközökkel láncoljuk magunkhoz vagy korlátozzuk az ügyfeleinket, hanem személyre szabható termékeink, országosan elérhető szakértő tanácsadóink és ügyfélpontjaink, illetve a minél gyorsabb és hatékonyabb kárügyintézés miatt válasszanak minket minél többen” – hangsúlyozta Szobonya László.

A legtöbben személyesen kötötték

Az elmúlt időszak inflációs környezete miatt mindenképpen érdemes átnézni a 2-3 évnél régebbi szerződéseket, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a szerződések átdolgozására ugyanannál a biztosítónál az év bármely időszakában lehetőség nyílik, nem szükséges ezt erre a nagy forgalmú időszakra ütemezni.

Az idei kampányban a várakozások szerint legalább annyian keresik majd meg a biztosítókat a különböző értékesítési csatornákon, mint tavaly. A lakosság is egyre tájékozottabb, tudatosabb a lakásbiztosításokkal kapcsolatban, az alkuszok aktivitása is nőhet, emellett jelentősen nő a márciusi évfordulós szerződések aránya is.

A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások (MFO) további térnyerésére is számítani lehet, a Groupama Biztosítónál azMFO szerződések részaránya az elmúlt időszakban 6 százalékról 9 százalékra nőtt a lakásbiztosítási szerződéskötésekben.

Tavaly egyébként a szerződések 70-80%-át személyesen kötötték újra. Látva azt, hogy a márciusi időszak milyen megnövekedett ügyfélforgalmat generált tavaly tavasszal, a Groupama Biztosító a márciusi kampány során hosszabbított és hétvégi nyitvatartást vezet be számos fiókjában.

„Az OTP Bankban is kiemelt figyelemmel készülünk a márciusi kampányra, hiszen az otthonteremtési megoldásainkhoz szorosan kapcsolódik a lakásbiztosítás. Egyre több ügyfelünk köt lakásbiztosítást hitelfelvételtől függetlenül is a bank fiókhálózatában, hogy biztonságban tudja az otthonát. A lakossági ügyfélkörben népszerűek a minősített fogyasztóbarát lakásbiztosítások. Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy ezen ügyfeleink ingatlanának biztosítására is személyre szabott, versenyképes ajánlatot tudjunk nyújtani” – mondta el Czikora Emese, az OTP Bank Bankbiztosítási főosztályvezetője.

Gyorsítaná a Francia Parlament a gyarmati műkincsek visszaadását

A volt francia gyarmatoktól érkező egyre több visszaszolgáltatási kérelemre tekintettel a francia parlament szerdán megkezdte annak a törvénytervezetnek a vitáját, amely megkönnyíti a gyarmati kulturális javak múzeumi gyűjteményekből való kivételét.
2026. 01. 28. 20:30
Megosztás:

Fidelity belép a stabilcoin piacra – Jön a Fidelity Digital Dollar (FIDD)

Az egyik legnagyobb globális vagyonkezelő, a Fidelity Investments hamarosan elindítja első saját stabilcoinját, a Fidelity Digital Dollar (FIDD) névre keresztelt digitális dollárt. A lépés nemcsak a cég digitális eszközstratégiájának új mérföldköve, hanem a stabilcoin piac egészére is jelentős hatással lehet. A Fidelity belépése egy olyan időszakban történik, amikor a szabályozási környezet tisztulni látszik, és a stabilcoinok piaca folyamatosan bővül.
2026. 01. 28. 20:00
Megosztás:

Elkészült az országgyűlési választás hirdetménye

Elkészült az április 12-ei országgyűlési választás hirdetménye, és megkezdődött a kiszállításuk a választási irodákhoz. Várhatóan még a héten minden településen kihelyezik őket - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 28. 19:30
Megosztás:

Az OTP húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 701,01 pontos, 0,55 százalékos emelkedéssel, 128 194,87 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
2026. 01. 28. 19:00
Megosztás:

Magyar élelmiszeripari cégek mutatkoznak be Dubajban

Tizenhét magyar élelmiszeripari cég mutatkozik be Dubajban, a világ egyik legjelentősebb szakmai rendezvényén az Agrármarketing Centrum (AMC) szervezésében - közölte az AMC szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 18:00
Megosztás:

Üzemanyaghiány fenyeget Montenegróban

Üzemanyaghiány alakulhat ki Montenegróban a térség több országát érintő tiltakozások és a montenegrói Bar kikötőjének blokádja miatt, amelyet a teherautó-sofőrök indítottak el hétfőn - közölte a montenegrói energiaügyi minisztérium.
2026. 01. 28. 17:30
Megosztás:

Bekérették a magyar nagykövetet az ukrán külügyminisztériumba

Bekérették szerdán az ukrán külügyminisztériumba Heizer Antal kijevi magyar nagykövetet magyar vezető politikusoknak a közelmúltban tett kijelentései miatt, amelyek szerint Ukrajna állítólag beavatkozott a magyar parlamenti választásokba - közölte az ukrán tárca honlapján.
2026. 01. 28. 17:00
Megosztás:

Romániai védelmi ipari céget vásárol fel a török Otokar

Megvásárolja a medgyesi Automecanica SA többségi részvénycsomagját a török Otokar - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 01. 28. 16:30
Megosztás:

2025-ben a kártyás és banki visszaélések értéke csökkent, de továbbra is magas

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csalás elleni ajánlásainak és a bankok intézkedéseinek köszönhetően 2025 első kilenc hónapjában jelentősen csökkent a kártyás és banki átutalást érintő visszaélések értéke, de ez még mindig 5 milliárd forintot tesz ki negyedévente, ami abszolút értékben magas - mondta Bartha Lajos, a jegybank pénzforgalomért, készpénzlogisztikáért és bankműveletekért felelős ügyvezetője egy szerdai budapesti konferencián.
2026. 01. 28. 16:00
Megosztás:

Fogbeültetés mint befektetés: miért éri meg hosszú távon?

Az egészség megőrzése nem csupán életminőségi kérdés, hanem gazdasági szempontból is fontos. A fogak állapota közvetlenül befolyásolja a táplálkozást, a beszédet és az önbizalmat, ami hatással van a munkavégzésre és a társas kapcsolatokra. A foghiány ráadásul komoly egészségügyi kockázatot jelent, hiszen rontja a rágóképességet és az állkapocs stabilitását. A fogbeültetés ezért nem egyszerű kiadás, hanem hosszú távú befektetés az egészségbe és az életminőségbe.
2026. 01. 28. 15:30
Megosztás:

A Bitget Oliver Staubert nevezi ki EU-vezérigazgatónak, Bécsben építi ki európai központját

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), Oliver Staubert nevezte ki a Bitget EU vezérigazgatójává. A döntés megerősíti a vállalat azon szándékát, hogy európai központját Bécsben hozza létre, az EU kriptoeszköz-piacokat szabályozó MiCAR-rendeletének (Markets in Crypto-Assets Regulation) való megfelelés jegyében.
2026. 01. 28. 15:00
Megosztás:

Kissé csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 01. 28. 14:30
Megosztás:

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport és a CPI Europe AG – a magyarországi Stop Shop kiskereskedelmipark-portfólió tulajdonosa – a meglévő banki finanszírozás összegének növeléséről és futamidejének öt évvel történő meghosszabbításáról állapodott meg. Az új, 120 millió euró összegű refinanszírozást az Erste Group Bank AG és az Erste Bank Hungary Zrt. konzorciuma biztosítja, 50-50 százalékban.
2026. 01. 28. 14:00
Megosztás:

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 13:30
Megosztás:

2025-ben újabb rekordévet zárt a hazai turizmus: közel 20 millió vendég mintegy 47 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken

A Kormány a béremelésekkel, az adócsökkentésekkel és az áremelések letörésével hozzájárul ahhoz, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, hogy saját döntésük szerint egyre többet tudjanak kikapcsolódásra fordítani.
2026. 01. 28. 13:00
Megosztás:

Biztosítási kalkulátorok: Tudatos döntés egyszerűen

A biztosítások világában könnyű elveszni: eltérő díjak, különböző feltételek és rengeteg ajánlat várja az ügyfeleket. Ebben nyújtanak segítséget az online biztosítási kalkulátorok, amelyek gyorsan és átláthatóan mutatják meg a lehetőségeket.
2026. 01. 28. 12:30
Megosztás:

A Hervis nevével visszaélő csaló webáruházat blokkolt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) Budapest Főváros Kormányhivatala közreműködésével egy hazánkban is népszerű sportszer-kereskedelmi lánc arculatával és nevével visszaélő webáruházat tett elérhetetlenné a fogyasztók védelme érdekében - jelentette be az MTI-nek szerdán megküldött közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 28. 12:00
Megosztás:

Az olasz nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpia alatt

Az olaszországi nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpiai játékok ideje alatt, és jelen lesznek amerikai és katari biztonsági egységek is - jelentette be Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a RAI1 közmédia kedd esti adásában.
2026. 01. 28. 11:30
Megosztás:

Már év elején érdemes elkezdeniük hajtani az adóvisszatérítésre az egészségpénztári tagoknak

Jellemzően év végén történik a legtöbb egészségpénztári befizetés, sokan ugyanis ilyenkor maximalizálják az igénybe vehető szja-visszatérítést. Aki nem akarja ezt idén is az utolsó pillanatra hagyni, annak érdemes lehet már az év elején elkezdi a keret feltöltését a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. Már csak azért is, mert a téli hónapokban lényegesen többet költünk gyógyszerekre és vitaminokra, így az egészségpénztárba befizetett pénz hamar felhasználható, nem parkol hosszú ideig a számlán.
2026. 01. 28. 11:00
Megosztás:

Tovább gyengült a dollár

További szabadesésben volt a dollár tegnap és több fontos szintet is áttört. Az elmúlt napok folyamatos gyors gyengülése után tegnap az EUR/USD 1,4%-os emelkedéssel 1,2 fölé emelkedett, ami 4,5 éves csúcs. A dollár elmúlt időszaki zuhanása mögött az áll, hogy az USA gopolitikai súlyát csökkenti, a zöldhasú globális tartalékdeviza szerepét pedig gyengíti a múlt héten az európai országoknak ígért, most Dél-Koreára kivetett büntetővám, ami szétzilálja az USA szövetségi rendszerét, miközben erősödnek Fed függetlenségével kapcsolatos aggodalmak. A gyenge dollár miatt az arany ára újabb 3,5%-kal, 5200 dollár közelébe emelkedett. A növekvő befektetői bizonytalanságot jelzi az is, hogy a fejlett kötvénypiacokon a hozamgörbe rövid és középső részén a hozamok inkább lefelé mozdultak, a tízéves lejáraton és attól fölfelé viszont tovább emelkedtek. A tízéves dollár hozam továbbra is 4,2% felett, a német pedig 2,9% alatt mozgott.
2026. 01. 28. 10:30
Megosztás: