Lesz-e Trump–Putyin kiegyezés?

Nem tudjuk, mit hoz jövő, de látjuk, hogy az 1945 utáni világ történelmi fordulópontjához érkeztünk Trump elnök hatalomra lépésével. A következőkben egy lehetséges forgatókönyv vázlatát és kérdéseket kínálok vitára. Időkapszula, amelyet évek múltán visszatekintve megcáfolt vagy dermesztően beteljesült történelmi leckeként idézhetünk.

Lesz-e Trump–Putyin kiegyezés?

Egy biztos, stratégiai döntési helyzetek előtt állnak Európa országai is, így hazánk is. Az újrarendeződés radikális is lehet, és hosszú távra eldöntheti országok és régiók történelmi sorsát, amint az 1945 után is történt.

Van-e esélye egy USA–Oroszország érdekszövetség kialakulásának? A jelek szerint van, és ennek okát hiba lenne csak Ukrajnában keresni. Kérdés, hogy az EU közössége milyen pozíció kaphat és milyet próbálhat felvenni Trump és Putyin szövetségével szemben. További kérdés, hogy hazánk tud-e a konnektivitás logikájával egyensúlyozni a két blokk, Európa és az USA–orosz szövetség között, vagy választani fog, mert választania kell. 

Nézzük meg, milyen érdekközösség képzelhető el az USA és Oroszország között. Trump békét ígért, ezért ő béketeremtő akar lenni. Putyin a győzelmet szeretné bejelenteni, ami az ukrajnai háború egyfajta lezárása. A két elnök más-más célból, de ugyanazt akarja, ezért meg fognak egyezni. Ez meghozhatja a kedvüket arra, hogy „történelmet írjanak”, új korszakot nyissanak. Jó alap arra, hogy két vezető hosszabb távra is közös érdekeket határozzon meg, elporlasztva ezzel az elmúlt nyolc évtized unalmassá váló atlantista doktrínáját, tudniillik, hogy az USA vezette „Nyugat” elemi érdeke az oroszok gyengítése és gyengesége.

Milyen közös érdekek lehetnek ezek? Trump el akarja hozni az USA aranykorát, a gazdagságot. Putyin totális államának háborús vérvesztesége után szintén a gazdasági megerősödésben és az Európával szembeni fegyverkezés finanszírozásában fog kihívást találni. A két elnök ki tudja jelölni a gazdasági érdekszférákat és egymás passzív támogatására is elkötelezhetik magukat. Kína egyre idegesebb lesz, és ennek elsősorban Trump örülhet, Putyin pedig jobban egyensúlyozhat az USA és Kína között.

Vajon Európáról mit döntenek és milyen európai jövő szolgálná a legjobban az USA és Oroszország gazdasági alkuját? Ukrajna egy részét Trump már gazdasági erőforrásnak jelölte ki, az lehet kérdés, hogy az oroszok a már elfoglalt területeket meghaladó érdekszférát kérnek és kapnak-e Ukrajnában.

Ennek politikai kivitelezésében jelenleg nem Ukrajna látszik problémának, hanem a britekkel kiegészült EU-közösség Ukrajna mögötti kitartása. Erre azonban választ adhat a Trump–Putyin szövetség terve Európával: a „gyenge Európa” terve. Ehhez nem is kell sok. Az EU gazdasága hanyatló pályán van, a Draghi-jelentésből (2024) jól látszik, hogy a kitettség növekedni fog, a fegyverkezés és Ukrajna támogatása pedig gyorsítja az utat az EU gazdasági válsága felé.

Az USA számára Európa kívánatos exportpiac, az EU gazdasági gyengülése USA-érdekké válhat, amelyet a büntetővámok is gyorsíthatnak. Egy USA–EU gazdasági „háború” kimenetele könnyen megjósolható. Különösen, ha Keletről egy orosz gazdasági érdekszféra (a balkáni és egyes kelet-európai országok) szűkíti az EU belső piacát. Az USA-nak piac kell, amelyről Kínát kiszorítja.

Az oroszoknak gazdasági impérium kell, mert ebben ők is Kínával futnak eurázsiai versenyt. Egy USA–orosz szövetség közös érdeke lehet az is, hogy az EU mint politikai szövetség gyenge legyen, vagy ne is legyen. Az országokra „bomlott” Európa az USA-nak gazdaságilag fontos, az oroszoknak inkább katonailag. Az orosz katonai fenyegetés a Baltikum és Lengyelország felé erősödni akar. 

Mi tesz Európa és az EU? A britek és az EU 26 tagállama az elmúlt hetekben stratégiai újratervezésbe kezdtek. Ukrajnát fegyverben akarják tartani és élő pajzsként emelni az oroszok elé. Ehhez meg kell sokszorozni a támogatást, mivel az USA ki fog szállni Ukrajna háborús támogatásából. Ukrajna EU-integrációjának ígérete célt ad az ukránoknak, hogy folytassák a védekezést Zelenszkij vezetésével.

Az EU magállamai egy sokkal erősebb politikai, védelmi és gazdasági szövetségbe próbálnak rendeződni és gazdasági-katonai önvédelemre berendezkedni az USA–orosz harapófogóban. Ez egy új EU lesz, amelyből több balkán-közeli és mediterrán peremország is kiszorulhat. Vélhetően Kína partnerséget ajánl majd az új EU-nak, de megjósolhatatlan, hogy az EU akar-e közös stratégiát építeni Kínával az USA–orosz szövetség ellenében.

Magyarország az új érdekszférák ütközőzónájában van. Jelenleg a magyar kormány az USA–orosz szövetség felé megy, az EU-tól pedig távolodunk. A két blokk között semlegesnek maradni nem realitás.

A két szövetség közötti versengésből az erősebb kerül majd ki győztesen, a vesztesre pedig szétesés és zűrzavar vár, amint ez 1990 után az USA és Szovjetunió közötti hidegháború után bekövetkezett. Ha a „kövesd az erőt” elv határozza meg a külpolitikánkat, akkor az USA–orosz szövetségbe próbálunk bekapcsolódni.

Ha az EU-optimizmus kerekedik felül, akkor más utat választunk. Kérdés, hogy az új EU elengedi-e vagy kilöki-e hazánkat? Kérdés, hogy működhet-e az ütközőzónában egy semleges pozíció, bilaterális barátságokat keresve. Kínának érdeke lehet-e, hogy harmadik utat kínáljon Magyarországnak? Kérdés, hogy egy Trump–Putyin alkuban az USA vagy az orosz érdekszférához könyvelnek el minket? Nem tudjuk, de higgyünk abban, hogy szuverenitásunkra büszke nemzetként lesz beleszólásunk a közeljövő nagy döntéseibe!

Kis Norbert
egyetemi tanár, NKE

forrás: ludovika.hu blogbejegyzés

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

Kedvezően fogadták a piacok az Egyesült Államok és annak legnagyobb külföldi hitelezője, Japán kereskedelmi megállapodását. A Trump- adminisztráció áprilisban 24%-os „kölcsönös” importvámot határozott meg a japán árukra, majd a 10% feletti rész 90 napos felfüggesztésének lejárta előtt, augusztus 1-től 25%-os vámot helyezett kilátásba.
2025. 07. 24. 10:00
Megosztás:

Féltávnál a Művészetek Völgye

Hiába lassul le minden évben Kapolcson és környékén az idő, az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja már a felénél tart. Július 27-ig lehet még megtapasztalni milyen az igazi Völgyélmény és Völgyközösség, és a találkozni a legkülönlegesebb produkciókkal.
2025. 07. 24. 09:30
Megosztás:

Erősödtek az európai tőzsdék a közeledő EU–USA vámalku és az autóipar szárnyalása nyomán

A vezető európai részvényindexek közel kétheti csúcsra emelkedtek szerdán, elsősorban az autóipari szektor emelkedésének hatására, miután a befektetők az EU–USA kereskedelmi megállapodásban bíznak. Európai uniós diplomaták arról számoltak be, hogy az EU és Washington egy olyan megállapodás felé halad, amely 15%-os amerikai vámot tartalmazna az európai importtermékekre, ami fele annak, amit korábban Donald Trump elnök kilátásba helyezett.
2025. 07. 24. 09:00
Megosztás:

Préda Máté a DODO új magyarországi vezetője

Az utolsó kilométeres, okoslogisztikai szolgáltatásokat kínáló DODO Préda Mátét bízta meg magyarországi leányvállalatának irányításával. Az új vezető a világ számos országában átfogó vezetői tapasztalatot szerzett, növekedési fázisban lévő és érett multinacionális cégek leányvállalatainak működtetésében egyaránt. A DODO hazai vezetőjeként Préda Máté felel a társaság üzleti tevékenységeinek irányításáért, beleértve a vállalati működés pénzügyi eredményességét, a piaci stratégia kidolgozását és végrehajtását, valamint a működési kiválóság biztosítását.
2025. 07. 24. 08:00
Megosztás:

Semmibe vett kockázatok

Idei évi mélypontja környékén van a VIX index, mely az S&P500 indextől várt volatilitást méri. Ez már csak azért is meglepő, mert az amerikai vámkockázatok továbbra is itt vannak velünk, sőt egyre közelebb kerülünk az augusztus eleji határidőhöz.
2025. 07. 24. 07:00
Megosztás:

Kiderült, kiktől szeretnek leginkább kölcsönkérni a magyarok

Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance - IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. A Provident Financial Wellbeing 2025 Riport célja évről évre feltérképezni, hogyan látják a megkérdezettek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják a pénzügyi döntéseiket.
2025. 07. 24. 06:00
Megosztás:

Élre tör az LG a globális HVAC piacon

Az LG Electronics (LG) bemutatta stratégiáját, amellyel 2030-ra vezető pozícióba lépne a fűtés-, szellőzés- és légkondicionáló (HVAC) piacon. A vállalat célja, hogy az Ökomegoldások üzletág (Eco Solutions Company) éves árbevétele 2030-ra elérje a 20 ezer milliárd koreai wont (kb. 14,5 milliárd dollár), amit ipari B2B megoldásokra, mesterséges intelligencia alapú technológiákra és régióspecifikus rendszerekre alapozva kíván elérni.
2025. 07. 24. 05:00
Megosztás:

Nemzetközi felmérés: rekordmagas az utazási kedv Európában a globális feszültségek ellenére is

Az éghajlatváltozás, a globális bizonytalanságok és a geopolitikai zavarok ellenére is virágzik az utazási hajlandóság Európában – derül ki az Europ Assistance nemzetközi felméréséből. A Holiday Barometer 24. kiadása szerint idén nyáron tíz európaiból közel nyolcan terveznek utazni, miközben a külföldi úti célok iránti érdeklődés is kimagasló. Az utazások tervezése egyre tudatosabb: elsődleges szempont lett a biztonság, míg a természeti katasztrófáktól való félelem is érezhetően nőtt. Emellett a vásárlóerő határozza meg a nyaralási terveket: az utazást nem tervező európaiak közel 60 százaléka fő akadályként a pénzügyi korlátokat jelölte meg.
2025. 07. 24. 04:00
Megosztás:

Újabb bank ad akár 15 millió forint személyi kölcsönt!

Az OTP Bank 15 millió forintra emelte a felvehető személyi kölcsön összegét 2025. július 22-től, így már három banknál igényelhető ekkora hitel ingatlanfedezet nélkül.
2025. 07. 24. 03:00
Megosztás:

Elfelejtetted bediktálni a vízórát? Akkor most bajban vagy!

Telefonos emlékeztetők, papíralapú naptár, okosóra – a legtöbben már többféle módszert és platformot kipróbáltak a jobb időgazdálkodásra. Ha pár napig, hétig be is tudjuk tartani az új saját szabályainkat, valahogyan egy idő után mégis kicsúszik a kezünkből az irányítás, és ismét túlterheltnek és stresszesnek érezzük magunkat.
2025. 07. 24. 02:00
Megosztás:

Autóval indulsz Horvátországba? Akkor erre nagyon figyelj!

Még mindig rengetegen indulnak külföldre autóval a Netrisk utasbiztosítási adatai szerint a nyári hónapokban: idén az utasbiztosítások majdnem 49 százalékát autós nyaralásra kötötték az érintettek. Az autós utazások esetében a horvátországi célpontok vannak fölényben, 34 százalékos részesedéssel, a második helyen áll Olaszország 18 százalékkal. A Netrisk szerint a saját autóval útnak indulók számára fontos kiegészítés a megfelelő asszisztenciaszolgáltatás, hiszen egy váratlan meghibásodás külföldön nemcsak kellemetlenséget, de komoly szervezési kihívást is jelenthet.
2025. 07. 24. 01:00
Megosztás:

Akár 60-70 ezer első lakásvásárló is jöhet – újabb árrobbanást már nem bír el a piac

Az eddigi várakozásokhoz képest is többen vehetik majd igénybe az első lakás megvásárlása vagy megépítése céljából az Otthon Start Program keretében elérhető kedvezményes lakáshitelt a most megjelent tervezet szerint. A feltételek ugyanis a jogosultak körére vonatkozóan még megengedőbbek lettek.
2025. 07. 24. 00:01
Megosztás:

XRP árfolyam-előrejelzés: Mennyi XRP-re van szükséged a nyugdíjhoz 2028-ra?

Az XRP árfolyam-előrejelzési modellek merész célárakat vetítenek előre, miközben a ProShares Ultra <a href="https://www.coindesk.com/markets/2025/07/21/xrp-stays-elevated-after-etf-fueled-rally-but-356-proves-sticky?utm_source=chatgpt.com" target="_blank">XRP ETF</a> és a whale-tevékenység stabil keresletet biztosítanak. Az XRP jelenleg 3,55 dollár körül forog, egy szűk, 3,40 és 3,56 dollár közötti sávban mozogva.
2025. 07. 23. 23:30
Megosztás:

Július 24-én lesz az Öngondoskodás Világnapja: A tudatos öregedés egyik kulcsa pedig az önmagunkról való gondoskodás

Az Öngondoskodás Világnapját (International Self-Care Day) először 2011-ben tartották meg, és azóta minden évben július 24-én emlékeztet arra, hogy az öngondoskodásra a hét minden napján, a nap 24 órájában érdemes figyelni (24/7). Ez a tudatosság manapaság különösen fontos volna, hiszen a magyar lakosság több mint 40 százaléka már 50 év feletti. Az, hogy miként gondoskodunk testi-lelki egészségünkről ötvenesként, alapvetően határozza meg, milyen minőségű időskor vár ránk.
2025. 07. 23. 22:00
Megosztás:

Mennyi most a fizikai átlagórabér Magyarországon?

Az idei második negyedévben 2270 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez a szint 7,9 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2104 forintos értéket. A felsőbb bérkategóriákban is hasonló ütemben emelkedtek a bérek: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 második negyedévéhez képest 7,3 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2025. 07. 23. 21:00
Megosztás:

Dogecoin árfolyam-előrejelzés: A DOGE grafikon a 2021-es mintázatot tükrözi – láthatáron a 3,50 dolláros szint?

A Dogecoin közelmúltbeli ralija sokakat arra késztet, hogy a 2021-es parabolikus emelkedés megismétlődését várják. A 0,2635 dolláros árfolyammal a DOGE egy olyan kereskedési sáv felső tartományához közelít, amely azonos mintázatot követ, mint a négy évvel ezelőtti „dupla alj” kitörési struktúra.
2025. 07. 23. 20:00
Megosztás:

Pezsgő nyáresti élmény a Dunán - 10 stand, amit mindenképp látogass meg a River Night-on!

Nézzük, kik azok, akiknek egy-egy borát mindenképp érdemes megkóstolnod az Európa hajón július 24-én!
2025. 07. 23. 19:00
Megosztás:

Megjelent az Otthon Start jogszabálytervezete

Társadalmi egyeztetése bocsátotta a kormány a 3 százalékos kamatozású otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletét.
2025. 07. 23. 18:00
Megosztás:

Megállapodott Japán és az Egyesült Államok

Sikerült kétoldalú megállapodást kötnie a japán küldöttségnek Donald Trumppal a Fehér Házban. A megegyezés értelmében 15%-os vám fogja terhelni a Japánból érkező amerikai importot az áprilisi 24%, majd a később bejelentett 25% helyett.
2025. 07. 23. 17:00
Megosztás:

Egyes vállalatok számára olcsóbb a laptopok bérlése, mint a megvásárlásuk. Lássuk, hogyan működik ez

Egyre több vállalkozás hagy fel a laptopok és okostelefonok vásárlásának hagyományos modelljével, és inkább specializált szolgáltatóktól bérli azokat. Ez a stratégiai váltás, amelyet Eszköz mint szolgáltatás (Device-as-a-Service, DaaS) néven ismernek, gyorsan terjed, mivel a vállalatok az IT-menedzsment egyszerűsítésére, a költségek optimalizálására és a rugalmasság növelésére törekszenek egy egyre dinamikusabb üzleti környezetben.
2025. 07. 23. 16:00
Megosztás: