Magyarország elkötelezett a magyar-kínai kapcsolatok erősítése mellett
Hankó Balázs azt mondta: Kína legfontosabb hagyományos ünnepe a tavaszünnep, amely 2024-ben az UNESCO Szellemi Kulturális Örökségének listájára is felkerült. Az ünnep gyökerei az ősi időkre nyúlnak vissza, a tavaszünnep az év eleji termékenységi szertartáshoz kapcsolódik - tette hozzá.
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy tavaly ünnepelték a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját, amelynek kiemelkedő eredménye volt a pekingi Liszt Intézet és a Budapesti Kínai Kulturális Központ megnyitása.
"Mindez bizonyítéka annak, hogy a két ország számít egymásra, a két nemzet hosszú távú együttműködésben érdekelt, tiszteli egymást, amely újabb és újabb lendületet ad a magyar-kínai kulturális kapcsolatoknak" - hangsúlyozta.
A kulturális központok a két nemzet kulturális kapcsolatainak erősítése mellett kiemelkedő szerepet töltenek be a közös értékek, tapasztalatok megosztásával is - mondta a miniszter.
Hankó Balázs szerint a magyar és a kínai kultúra egyre nagyobb teret nyer mindkét országban. Az elmúlt években több kulturális eseményt rendeztek, amelyek a magyar és a kínai kultúra gazdagságát és sokszínűségét mutatták be. Emellett a kínai nyelv és kultúra iránti érdeklődés Magyarországon is folyamatosan növekszik, ez bizonyítja a Konfuciusz Intézetek sikeres működését - tette hozzá.
A miniszter ismertetése szerint a magyar egyetemek és kutatóintézetek is egyre szorosabb együttműködést folytatnak kínai partnereikkel, főként az innováció, az egészségügy és a fenntartható fejlődés területén. Különleges helyet foglal el Magyarországon a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, amely Közép-és Kelet-Európában egyedüliként nappali tagozatos oktatásban valósítja meg a magyar és a kínai nyelv párhuzamos használatát.
Hankó Balázs közölte, Kínában tizennégy egyetem kínál magyar nyelvszakot, emellett az intézmények szoros együttműködésben állnak a magyar felsőoktatással: diák- és tanárcsereprogramok, közös kutatások valósulnak meg. További tervek között szerepel az első közös kínai-magyar rektori fórum megszervezése, valamint elindul Szegeden a közös mérnöki képzés is.
"Mindezek az együttműködések jelentős szerepet játszanak a magyar-kínai barátság hagyományainak megőrzésében, a kultúra kiteljesedésében és az oktatási, innovációs, valamint az oktatási innovációs tapasztalatok megosztásában" - hangoztatta a miniszter.
A két országban kölcsönösen létrejött kulturális intézetek szerepet játszanak a kulturális örökség bemutatásában, elősegítik a kölcsönös megértést és inspirációt - mondta Hankó Balázs.
Gong Tao, a Kínai Népköztársaság nagykövete azt mondta: búcsút veszünk a sárkány évétől és a kígyó éve következik. A kínai hagyományban a kígyó a bölcsesség és az átalakulás szimbóluma. A nagykövet szerint a kínai-magyar kapcsolatok "aranykorba" értek, és 2025-ben is gyümölcsözőek lesznek.