Magyarországon épült a harmadik legtöbb lakás az EU-ban

A koronavírus-járványt követő gyors gazdasági kilábalásban fontos szerepe volt a lakásépítések robbanásszerű növekedésének Magyarországon, hazánk ebben a tekintetben harmadik helyen állt az Európai Unióban az előző negyedévben - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Lentiben.

Magyarországon épült a harmadik legtöbb lakás az EU-ban

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter a CREATON South-East Europe Kft. beruházásának átadóján elmondta, hogy a vállalat 1,2 milliárd forintos fejlesztéséhez az állam 282 millió forint támogatást nyújtott, amiért cserébe az építőipari cég kötelezettséget vállalt 222 munkahely megőrzésére. Ennek keretében új épületrészt építettek, illetve új présgépeket és digitális energiafelügyeleti rendszert szereztek be.
    
A külügyminiszter beszédében kiemelte, hogy a lakásépítések "mindig a jövőbe vetett bizalmat jelentik", s így nem csak a jelenlegi gazdasági növekedéshez járulnak hozzá, hanem azt a jövőre vonatkozóan is előrejelzik.
   
A miniszter ennek kapcsán elmondta: az előző negyedévben 68 százalékkal több lakás- és házépítési engedélyt adtak ki Magyarországon, mint a múlt év azonos időszakában, míg az EU átlagos növekedési üteme 28 százalékos volt.
    
Szijjártó Péter leszögezte, hogy a kormány a gazdaság- és társadalompolitikai stratégiák készítésénél mindig is fókuszba helyezte a családok otthonteremtési támogatását. Mint mondta, ebbe a képbe illik a családi otthonteremtési kedvezmények rendszere, valamint például az új építésű ingatlanok áfájának 27-ről 5 százalékra csökkentése és a közjegyzői díjak mérséklése.
    
"Célunk az, hogy az otthonteremtési támogatások rendszerét a jövőben is fenntartsuk, sőt bővítsük annak érdekében, hogy a családok saját tulajdonú otthonban nevelhessék gyermekeiket" - fogalmazott. Ezt követően kitért arra, hogy a cégcsoport mára Európa egyik vezető tetőcserép-gyártó vállalata, amely évente 3,5 millió négyzetméternyi tetőcserepet gyárt Lentiben. Az üzem pedig 70 százalék fölötti exporthányaddal dolgozik.
    
A miniszter arról számolt be, hogy Magyarország az ötödik a tetőcserép-exportáló országok világranglistáján, s rekordot ért el az első hét hónap termelési értéke is, így az export idén is meg fogja haladni a 100 milliárd forintot.
    
Végezetül rámutatott, hogy Zala megyében 21 vállalat vett részt a kormány beruházásösztönzési programjában a világjárvány kezdete óta. Ennek nyomán jelenleg 18 milliárd forintnyi beruházás zajlik az állam 7 milliárd forintos támogatásával, s ezáltal 5600 munkahelyet sikerült megőrizni.
    
A CREATON SEE kommunikációs ügynökségének MTI-hez eljuttatott közleménye szerint közel 42 millió darab kerámia tetőcserepet gyárt idén Lentiben a CREATON South-East Europe Kft. A Magyarországon 2004 óta jelenlévő CREATON nettó árbevétele az elmúlt években jelentősen megnövekedett, 2020-ban közel 14,5 milliárd forint volt, amelynek közel 73 százaléka exportból származott. A cég legfőbb exportpiaca Románia, Szlovénia, Horvátország és Szerbia.
    
Az árbevétel növekedése a folyamatos fenntartható fejlesztéseknek és a nemzetközi piaci térnyerésnek köszönhető, az új beruházások az üzembiztonság növelését szolgálták és évente 6 százalékos termelésikapacitás-növekedést, valamint új munkahelyek létrehozását teszik lehetővé.  A közlemény idézi Járomi Juditot, a CREATON ügyvezető igazgatóját, aki szerint lehetőségük nyílik a cég energiaigényének és a gyártási folyamat során keletkező üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére is.  A már üzemelő négyfejes revolver présgép mellé kettő darab kétfejes présgéppel ellátott gyártósor került. Az eredetileg beépített berendezés a csoport legnagyobb és egyben Európa egyik legnagyobb méretű tetőcserepét állítja elő.
    
Az eddigi, összesen 14,6 ezer négyzetméternyi alapterületű üzemcsarnokok közé 700 négyzetméteres új épületrészt építettek. A présgép üzembe helyezésével egyidejűleg az ipar 4.0 szemléletben online követhető energiafelügyeleti rendszert telepítettek.
   
A francia tulajdonú Terreal Csoport idén január 1-jétől lett százszázalékos tulajdonosa a korábban német tulajdonú CREATON Csoportnak, így a magyarországi leányvállalatnak is. Laurent Musy, a Terreal Csoport vezérigazgatója az ünnepségen elmondta: a Lentiben található üzem az egyik legjobban teljesítő, ezért Délkelet-Európa, Magyarország a központja a jövőbeli fejlesztéseiknek.
    
A több mint 130 éves múltra visszatekintő CREATON két bajor családi vállalkozás összeolvadásával jött létre 1992-ben. A vállalatcsoport a cseréptetőpiacon Németországban és Lengyelországban első, a délkelet-európai régióban a második helyet foglalja el, a vállalatcsoport hét németországi, három lengyelországi és egy magyarországi tetőcserépgyártóból, valamint egy tetőfedő üzemből és négy regionális raktárból áll.
   
A francia Terreal Csoportba történő beolvadással Európa vezető kerámiatetőcserép-gyártó vállalkozása jött létre több mint 3300 munkavállalóval. Együttes forgalmuk 2020-ban meghaladta a 620 millió eurót. A 33 termelőegység között Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Lengyelországban, Magyarországon, az Egyesült Államokban és Dél-Koreában gyárakat működtet, de vannak kirendeltségei Olaszországban, a Benelux államokban, Spanyolországban és más exportpiacokon is.


Innovatív pénzügyi megoldást vezet be a MET Csoport és a Fortinbras a magyar árampiacon

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport trading divíziója, a MET International és a Fortinbras Asset Management GmbH sikeresen zárta a magyar nagykereskedelmi villamosenergia-piachoz kötött pénzügyi áramswap (TBx) tranzakcióját. Az ügylet a MET International első ilyen jellegű megállapodása, amely mérföldkő a vállalat európai energiapiacokra kiterjedő, strukturált árampiaci kockázatkezelési kínálatának bővítésében.
2026. 07. 16. 00:05
Megosztás:

Tovább pörgött az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Kiskereskedelmi Üzletágában

Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a második félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően. Az AutoWallis Mobilitási Szolgáltatások Üzletága ismét erős negyedévet zárt és a szerviztevékenység is növekedést mutatott. Az AutoWallis az év hátralevő részében az értékesítés további erősödésére számít.
2026. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a webáruházaknál az elállási funkció biztosítását

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása mellett a fogyasztóvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatalok ellenőrzik az újonnan bevezetett elállási funkció meglétét. A szabályozás alapján az online vásárlástól ugyanolyan könnyű elállni, mint egy terméket megrendelni, ehhez azonban szükséges a webáruházak jogkövető magatartása és a fogyasztóvédelmi hatóság fellépése.
2026. 07. 15. 22:00
Megosztás:

ENSZ tanulmány vizsgálta a globális kávé-, kakaó- és tea-piacokat és szakpolitikai ajánlásokat téve a rendszerszintű problémákra

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új elemzése szerint jelentős ingadozásokat mutatott a kávé, a kakaó és a tea nemzetközi ára az utóbbi időben, amit a strukturális problémák tovább súlyosbítottak. A FAO kiemeli a termelési rendszerek stabilizálásának, a piaci átláthatóság javításának és az értékláncon belüli kiegyensúlyozottabb értékeloszlás szükségességét a piaci stabilitás és a megélhetések védelme érdekében.
2026. 07. 15. 21:00
Megosztás:

Újra növekedési pályán Európa hőszivattyúpiaca, amely már több tízmillió háztartást véd az energiaárak ingadozásától

A kontinensen már 29,3 millió lakossági hőszivattyú működik, miközben az értékesítések 2025-ben ismét növekedésnek indultak. Ennek köszönhetően ma már több tízmillió európai háztartás fűti és hűti otthonát úgy, hogy jóval kevésbé van kitéve a fosszilis energiahordozók világpiaci ármozgásainak.
2026. 07. 15. 20:00
Megosztás:

Több millió magyar örülhet: megduplázta a kamatot a Revolut

Egyre több bank kínál már a látra szóló, azaz lekötés nélküli pénzekre is érdemi, akár az inflációnál jóval magasabb kamatot. A BiztosDöntés.hu adatai szerint a Revolut éppen most emelte duplájára azt a kamatot, amit a legtöbb magyar ügyfele által használt csomag megtakarítási számláján lévő pénzre fizet. Lenne mit fialtatni ezekért a kamatokért, hiszen soha nem inflálódott még annyi pénz lekötés nélkül a lakossági folyószámlákon, mint most.
2026. 07. 15. 19:00
Megosztás:

A vízépítés a klímaalkalmazkodás egyik kulcsa: már nem csak elvezetni, megtartani is kell

Miközben a Velencei-tó vízszintje ismét aggodalomra ad okot, és egyre több hazai folyó vízhozamát veszélyezteti az aszály, a szakemberek szerint Magyarország vízügyi kihívásaira a víz megtartása és újrahasznosítása jelentheti a választ. A KÉSZ Csoport szerint a korszerű mérnöki megoldások a klímaalkalmazkodás és a fenntartható vízgazdálkodás egyik legfontosabb eszközei lehetnek.
2026. 07. 15. 18:00
Megosztás:

Rekordot döntött a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát megítélése a kkv-k körében

Látványos, felfelé ívelő tendenciát mutat a kis- és középvállalkozások várakozásai a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát mivoltával kapcsolatban – derül ki a legfrissebb K&H bizalmi index negyedéves kutatási adataiból. A szektor szereplőinek visszajelzései alapján 40 százalékkal többen vannak azok, akik bizalommal tekintenek a következő egy évre e téren, amivel a mutató megdöntötte a korábbi, 2010-ben mért 38 százalékos rekordot is.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Budapesten már harmadik hónapja csökkennek a lakásárak

Tovább tart a lakáspiaci árkorrekció: bár az ingatlan.com lakásárindexe szerint bár országosan 0,6 százalékkal emelkedtek a használt lakások és házak kínálati árai júniusban, Budapesten 0,1 százalékos csökkenés következett be. A fővárosban ezzel már a harmadik egymást követő hónapban mérséklődtek az árak. Hasonló, legalább három hónapos negatív sorozatra legutóbb 2020 októbere és decembere között volt példa.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Az otthon megóvása a modern technológia eszközeivel

Az otthonod védelme mindig is fontos szerepet játszott, ám manapság a technológia robbanásszerű fejlődése új eszközöket kínál a megfigyelőrendszerek terén. A modern kamerarendszerek már nem csupán rögzítik az eseményeket, hanem valós időben megfigyelheted és akár a telefonodról is vezérelheted azokat. Vajon mennyire könnyű ezeket a rendszereket telepíteni és használni?
2026. 07. 15. 16:00
Megosztás:

Arab parfüm nagykereskedés - találd meg a népszerű illatokat!

A népszerű arab illatok világa folyamatosan változik, ám néhány alapvető irányzat állandóan jelen van a nagykereskedelmi kereslet csúcsán. Jelenleg a legkeresettebb kompozíciók közé tartoznak azok a gourmand-típusú alkotások, amelyek édes, gyakran vaníliás, karamellás vagy éppen fűszeres tónusokkal operálnak, miközben megőrzik az arab parfümök híres tartósságát.
2026. 07. 15. 15:30
Megosztás:

Leváltották a NAV két vezetőjét

Két vezetőjének megbízatását is visszavonta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - értesült a hvg360, az MTI megkeresésére a NAV közölte, a felmentés a hivatal bűnügyi főigazgatóságán dolgozó bűnügyi főigazgató-helyettesére és a központi nyomozó főosztály főosztályvezetőjére vonatkozik.
2026. 07. 15. 15:00
Megosztás:

A Kopint-Tárki 2 százalék körüli GDP-növekedést valószínűsít idén

A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
2026. 07. 15. 14:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 15. 12:00
Megosztás:

Amerikai hozamkorrekció és emelkedő magyar záróhozamok

Az amerikai államkötvények hozamai csökkentek, miután a júniusi infláció a vártnál kedvezőbben alakult, bár reggel nyolchetes csúcson voltak a hozamok az iráni blokád okozta bizonytalanság miatt, délutánra óriási enyhülés érkezett a júniusi fogyasztói árindex (CPI) miatt, mely minden elemzői várakozást alulmúlt, a májusi lokális csúcsról 3,5%-ra esett vissza elsősorban az elmúlt hetekben még érvényben lévő tűzszünet miatt bezuhanó energiaáraknak köszönhetően.
2026. 07. 15. 11:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Wall Street-i bankok profitja

A Nasdaq composite +0,90%-os nyereséggel zárta a napot, mely kiváló eredményt, az AI rali támogatta. Az S&P 500 mérsékelt emelkedéssel zárt, 0,38%-os erősödést regisztrálva.
2026. 07. 15. 10:00
Megosztás:

Mérsékelten pozitív eredmények az energiaszektor vezetésével

Az európai tőzsdék végül enyhe emelkedéssel zártak, annak ellenére, hogy napközben a negatív tartományokat is megjárták. A páneurópai STOXX 600 index 0,2%-kal emelkedett, az enyhe növekedést az energiaszektor papírjainak a meggyőző teljesítménye okozta, melyek kikorrigálták a védelmi és utazási szektor cégeinek gyengélkedését. Az FTSE 100 szintén enyhe 0,3%-os pozitívban zárta a napot.
2026. 07. 15. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 15. 08:00
Megosztás:

Az olasz kormánytöbbség elbukta a választási törvény reformját

Az olasz kormánytöbbség egy szavazaton elbukta a választási törvény reformját. A kormánytöbbség soraiból több szavazat hiányzott, ezt mérlegelni kell - kommentálta közösségi oldalán Giorgia Meloni miniszterelnök az olasz parlament alsóházának kedd esti szavazását, amely egy vokssal elutasította a kormány választási rendszer módosítására tett javaslatát.
2026. 07. 15. 07:00
Megosztás:

Az ipari parkok a helyi gazdaság fejlődésének motorjai

Jelentősen átalakulóban van az ipari parkok szerepe: a hagyományos termelés helyszíneiből összetett gazdasági ökoszisztémák központjai lettek. Ezek a létesítmények szerte az országban a vidéki munkahelyteremtés, a külföldi tőkevonzás és a zöld ipari átállás elsődleges eszközei – vallja Albrecht Armand, az INPARK-NIPÜF Csoport vezérigazgatója. Elemzésében rámutat: a tavaly rekordévet záró ipari és logisztikai ingatlanpiac számára jelenleg a zöld átállás, a digitalizáció és a magas hozzáadott értékű technológiák alkalmazása jelenti a legnagyobb fejlődési lehetőséget.
2026. 07. 15. 06:00
Megosztás: