Májustól a gatyánk rámegy ha taxival utazunk

Május 9-étől emelkednek a fővárosban a taxis tarifák: az alapdíj 700-ról 1000 forintra, a kilométerdíj 300-ról 400-ra, a percdíj pedig 75 forintról 100 forintra nő - döntött szerdán a Fővárosi Közgyűlés.

Májustól a gatyánk rámegy ha taxival utazunk

A taxirendelet módosítását egyhangúlag fogadta el a testület. Az elfogadott javaslatban azt írták, hogy a 33 százalékos emelést a legutóbbi díjmegállapítások óta bekövetkezett, eddig is jelentős üzemanyagár-emelkedés, valamint a megnövekedett infláció és a minimálbér emelkedése együttesen indokolja.

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes közölte: a tarifaemelés a taxis szervezetek által kezdeményezett egyeztetéseken elért kompromisszumos megoldást tükrözi. A rendeletmódosításban szerepel a kártyás fizetés megkönnyítése, a taxisok ellenőrzésének szigorítása, valamint az utasfelvételi lehetőségek jogszabályi bővítése.

Soproni Tamás, a Momemtum fővárosi frakciójának vezetője, VI. kerületi polgármester a vitában elmondta: szerintük szükség van a taxiszolgáltatás strukturális átalakítására, ennek része lenne a hatósági ár helyett az ársapka bevezetése, amely megteremti az árverseny lehetőségét. Mivel a hatósági ár nem tudta "letörni" a taxishiénákat, indokolt lenne a független szolgáltatók "beterelése" az ellenőrizhetőbb, számonkérhetőbb taxisszövetkezetekbe.

Azt is javasolta, hogy a taxikat tegyék elérhetővé a BudapestGO applikációban, megkönnyítve ezzel a szolgáltatófüggetlen taxirendelést. A képviselők az ülésen döntöttek arról, hogy mintegy 70 épületet, épületegyüttest helyeznek fővárosi helyi védelem alá. Határozat született arról is, hogy a XI. kerületben a Villányi út, Tas vezér utca, Edömér utca, Kosztolányi Dezső tér, Frankfurt sétány és Placid atya park által határolt terület a jövőben Törőcsik Mari park lesz.

A közgyűlés úgy döntött, hogy Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára a Színházi Dramaturgok Céhe közreműködésével a Budapesti Művelődési Központ nyílt, jeligés drámapályázatot ír ki. Pályázni június 1-jéig olyan művekkel lehet, amelyek összefüggést mutatnak Budapesttel, akár mint helyszínnel, akár mint kulturális, történeti vagy identitásbeli kötődések és hagyományok hordozójával. Az első helyezett ötmillió forintos pénzdíjban részesül.

Budapest 2025-ig szóló köztéri művészeti koncepcióját a testület 17 igennel, 9 nem szavazat ellenében és egy tartózkodás mellett fogadta el. Karácsony Gergely főpolgármester azt mondta, hogy a javaslat a koordinációt szolgálja és azt, hogy gátat lehessen szabni a "vizuális környezetszennyezésnek". Több kormánypárti polgármester az előterjesztés visszavonását kezdeményezte, mert szerintük az ellentétes a szubszidiaritás elvével, önkormányzati jogokat vonna el a kerületektől.

A közgyűlés egyhangúlag döntött arról, hogy pályázatot ír ki a hajléktalanok és szenvedélybetegek lakhatásának támogatására a közösségi költségvetésben nyertes ötlet, a "Budapest Peremén" - Rehabilitációs otthon megvalósítására. A projektre 250 millió forint áll rendelkezésre.

A képviselők 27 igen szavazattal, egy tartózkodás mellett elfogadták az új - "Ne állj meg, sportolj!" elnevezésű fővárosi sportkoncepciót, amely egyik fő célként a rendszeres testmozgást és a mozgásgazdag életmód kialakítását jelöli meg.A közgyűlés úgy döntött, emeli az idősotthonokban és a hajléktalan-ellátásban az önköltségi árat: férőhelyre vetítve az előző évhez képest az idősotthonok esetében a tervezett önköltség 15,5 százalékkal, a hajléktalanellátás férőhelyeinél 8,5 százalékkal emelkedik átlagosan az előző év tervadataihoz képest. Az önköltségi ár emelése az intézményi térítési díjakat nem érinti, azokat a koronavírus-világjárvány miatt nem lehet emelni, mindössze azt rögzíti az önkormányzat, hogy mennyivel többet költhetnek az intézmények a gondozottakra.

Az ülés kezdetén egyperces néma felállással emlékeztek a február végén elhunyt Szolnoki Andreára, aki 1994 és 2006 között egészségügyért és szociálpolitikáért felelős főpolgármester-helyettes volt.

Romániai védelmi ipari céget vásárol fel a török Otokar

Megvásárolja a medgyesi Automecanica SA többségi részvénycsomagját a török Otokar - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 01. 28. 16:30
Megosztás:

2025-ben a kártyás és banki visszaélések értéke csökkent, de továbbra is magas

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csalás elleni ajánlásainak és a bankok intézkedéseinek köszönhetően 2025 első kilenc hónapjában jelentősen csökkent a kártyás és banki átutalást érintő visszaélések értéke, de ez még mindig 5 milliárd forintot tesz ki negyedévente, ami abszolút értékben magas - mondta Bartha Lajos, a jegybank pénzforgalomért, készpénzlogisztikáért és bankműveletekért felelős ügyvezetője egy szerdai budapesti konferencián.
2026. 01. 28. 16:00
Megosztás:

Fogbeültetés mint befektetés: miért éri meg hosszú távon?

Az egészség megőrzése nem csupán életminőségi kérdés, hanem gazdasági szempontból is fontos. A fogak állapota közvetlenül befolyásolja a táplálkozást, a beszédet és az önbizalmat, ami hatással van a munkavégzésre és a társas kapcsolatokra. A foghiány ráadásul komoly egészségügyi kockázatot jelent, hiszen rontja a rágóképességet és az állkapocs stabilitását. A fogbeültetés ezért nem egyszerű kiadás, hanem hosszú távú befektetés az egészségbe és az életminőségbe.
2026. 01. 28. 15:30
Megosztás:

A Bitget Oliver Staubert nevezi ki EU-vezérigazgatónak, Bécsben építi ki európai központját

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), Oliver Staubert nevezte ki a Bitget EU vezérigazgatójává. A döntés megerősíti a vállalat azon szándékát, hogy európai központját Bécsben hozza létre, az EU kriptoeszköz-piacokat szabályozó MiCAR-rendeletének (Markets in Crypto-Assets Regulation) való megfelelés jegyében.
2026. 01. 28. 15:00
Megosztás:

Kissé csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 01. 28. 14:30
Megosztás:

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport és a CPI Europe AG – a magyarországi Stop Shop kiskereskedelmipark-portfólió tulajdonosa – a meglévő banki finanszírozás összegének növeléséről és futamidejének öt évvel történő meghosszabbításáról állapodott meg. Az új, 120 millió euró összegű refinanszírozást az Erste Group Bank AG és az Erste Bank Hungary Zrt. konzorciuma biztosítja, 50-50 százalékban.
2026. 01. 28. 14:00
Megosztás:

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 13:30
Megosztás:

2025-ben újabb rekordévet zárt a hazai turizmus: közel 20 millió vendég mintegy 47 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken

A Kormány a béremelésekkel, az adócsökkentésekkel és az áremelések letörésével hozzájárul ahhoz, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, hogy saját döntésük szerint egyre többet tudjanak kikapcsolódásra fordítani.
2026. 01. 28. 13:00
Megosztás:

Biztosítási kalkulátorok: Tudatos döntés egyszerűen

A biztosítások világában könnyű elveszni: eltérő díjak, különböző feltételek és rengeteg ajánlat várja az ügyfeleket. Ebben nyújtanak segítséget az online biztosítási kalkulátorok, amelyek gyorsan és átláthatóan mutatják meg a lehetőségeket.
2026. 01. 28. 12:30
Megosztás:

A Hervis nevével visszaélő csaló webáruházat blokkolt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) Budapest Főváros Kormányhivatala közreműködésével egy hazánkban is népszerű sportszer-kereskedelmi lánc arculatával és nevével visszaélő webáruházat tett elérhetetlenné a fogyasztók védelme érdekében - jelentette be az MTI-nek szerdán megküldött közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 28. 12:00
Megosztás:

Az olasz nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpia alatt

Az olaszországi nemzetbiztonság hatezer embere felügyeli Milánót a téli olimpiai játékok ideje alatt, és jelen lesznek amerikai és katari biztonsági egységek is - jelentette be Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a RAI1 közmédia kedd esti adásában.
2026. 01. 28. 11:30
Megosztás:

Már év elején érdemes elkezdeniük hajtani az adóvisszatérítésre az egészségpénztári tagoknak

Jellemzően év végén történik a legtöbb egészségpénztári befizetés, sokan ugyanis ilyenkor maximalizálják az igénybe vehető szja-visszatérítést. Aki nem akarja ezt idén is az utolsó pillanatra hagyni, annak érdemes lehet már az év elején elkezdi a keret feltöltését a BiztosDöntés.hu szakértője szerint. Már csak azért is, mert a téli hónapokban lényegesen többet költünk gyógyszerekre és vitaminokra, így az egészségpénztárba befizetett pénz hamar felhasználható, nem parkol hosszú ideig a számlán.
2026. 01. 28. 11:00
Megosztás:

Tovább gyengült a dollár

További szabadesésben volt a dollár tegnap és több fontos szintet is áttört. Az elmúlt napok folyamatos gyors gyengülése után tegnap az EUR/USD 1,4%-os emelkedéssel 1,2 fölé emelkedett, ami 4,5 éves csúcs. A dollár elmúlt időszaki zuhanása mögött az áll, hogy az USA gopolitikai súlyát csökkenti, a zöldhasú globális tartalékdeviza szerepét pedig gyengíti a múlt héten az európai országoknak ígért, most Dél-Koreára kivetett büntetővám, ami szétzilálja az USA szövetségi rendszerét, miközben erősödnek Fed függetlenségével kapcsolatos aggodalmak. A gyenge dollár miatt az arany ára újabb 3,5%-kal, 5200 dollár közelébe emelkedett. A növekvő befektetői bizonytalanságot jelzi az is, hogy a fejlett kötvénypiacokon a hozamgörbe rövid és középső részén a hozamok inkább lefelé mozdultak, a tízéves lejáraton és attól fölfelé viszont tovább emelkedtek. A tízéves dollár hozam továbbra is 4,2% felett, a német pedig 2,9% alatt mozgott.
2026. 01. 28. 10:30
Megosztás:

A Dow kivételével emelkedni tudtak kedden a vezető Wall Street-i indexek

A Dow kivételével feljebb kapaszkodtak tegnap a Wall Street vezető indexei. Az S&P 500 új csúcson zárt, megközelítve a 7000 pontos szintet kedden, amikor a vegyes vállalati eredmények és az egészségbiztosítók meredek esése ellensúlyozta a technológiai óriások várható jelentései körüli optimizmust.
2026. 01. 28. 10:00
Megosztás:

Többségében emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék

Jelentős szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalásai zárultak le az Európai Unió és India között, ami erősíti a két gazdasági nagyhatalom közötti kapcsolatokat és jelentős vámcsökkentéseket hoz. Az EU várakozásai szerint 2032-re megduplázódhat az uniós áruexport Indiába, mivel az indiai vámok 96,6%-át eltörlik vagy csökkentik, ami évente mintegy 4 milliárd euró megtakarítást jelent az európai vállalatoknak. India történetének legambiciózusabb piaci nyitását vállalta: a gépjárművekre kivetett vámok például 110%-ról 10%-ra csökkennek majd, az alkatrészekre vonatkozó vámok pedig 5–10 év alatt megszűnnek. Jelentős vámcsökkentés várható a gépek, vegyipari termékek és gyógyszerek esetében is. A kis- és középvállalkozások külön támogatást kapnak az EU-ban, hogy könnyebben ki tudják használni az új exportlehetőségeket.
2026. 01. 28. 09:30
Megosztás:

A Bitcoin érettebb korszakba léphet – stabilabb piacot látnak a szakértők 2026 elején

A Bitcoin egy nyugodtabb, ellenállóbb piaci szakaszba léphet 2026 elején – erre jutott a Coinbase Institutional és a Glassnode friss negyedéves jelentése. Az elemzés szerint a tavalyi év végi eladási hullám „kitisztította” a piacról a túlzott tőkeáttételt, ami csökkenti a láncreakciós likvidálások kockázatát, és ellenállóbbá teszi a kriptopiacot a makrogazdasági sokkokkal szemben.
2026. 01. 28. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint szerda reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 28. 08:30
Megosztás:

Hatalmas barlangrendszert fedeztek fel Szlovéniában

Nagyméretű barlangrendszert fedeztek fel szlovén barlangkutatók Alsó-Krajna térségében - közölte a Delo című szlovén napilap az internetes oldalán kedden.
2026. 01. 28. 08:00
Megosztás:

Nem változott a jegybanki kommunikáció

Változatlan maradt a hazai kamatszint. A várakozásoknak megfelelően nem módosított a kamatkondíciókon a Magyar Nemzeti Bank, az alapkamat 6,5 százalékon, az overnight jegybanki betét kamata 5,5 százalékon, míg az overnight fedezett hitel kamata 7,5 százalékon maradt.
2026. 01. 28. 07:30
Megosztás:

Trump szerint nagyon jó dolgok történnek Ukrajnával és Oroszországgal

Donald Trump szerint előrelépés van az orosz-ukrán háború megoldása felé vezető folyamatban - az amerikai elnök kedden a washingtoni Fehér Házat elhagyva újságírók előtt hangoztatta optimizmusát.
2026. 01. 28. 07:05
Megosztás: