Már csak 1-2 napjuk maradt az építőipari vállalkozóknak, hogy megkössék a kötelező felelősségbiztosítást
Már csak néhány napjuk maradt az építőiparban kivitelezési, tervezési tevékenységgel foglalkozó vállalkozásoknak, hogy a 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendeletnek eleget tegyenek, és a tevékenység végzéséhez szükséges kamarai nyilvántartás feltételeként előírt felelősségbiztosítással rendelkezzenek.
Emlékeztetőül: 2025. január 15-től minden építőipari kivitelezési tevékenységet vagy építészeti-műszaki tervezést végző vállalkozásnak kötelezően rendelkeznie kell kivitelezői, illetve tervezői felelősségbiztosítással, ami fedezetet nyújt a tevékenység során okozott dologi és személyi sérüléssel járó károkra. A biztosítás a vállalkozással munkaviszonyban vagy alvállalkozói kapcsolatban álló személyek tevékenységéből eredő károkra is kiterjed. 2025. január 15-ét követően a tevékenység végzésének követelményeként előírt aktív kamarai tagság egyik feltétele, hogy a vállalkozás rendelkezzen a jogszabályban meghatározott felelősségbiztosítási szerződéssel, amelynek a fennállását igazoló kötvény kamarához történő benyújtására a szerződéskötést követően 8 nap áll rendelkezésre (az illetékes kamara kivitelezők esetében: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara; tervezők esetében: Magyar Mérnöki és Magyar Építész Kamara).
„A jogszabályi kötelezettség több tízezer vállalkozást érint. Szeretném kiemelni, hogy a kötelező szakmai felelősségbiztosítás megléte nem csupán a nagy cégeknél előírás. Az egyéni tervezőirodákat, a kisebb felújítási munkákat végző kivitelezőket is érinti a jogszabály, tehát azokat is, akik egyéni vállalkozóként dolgoznak többek között kőművesként, villanyszerelőként, festőként, burkolóként vagy víz-, gáz-, fűtés- és klímaszerelőként” – hívta fel a figyelmet Tóth Krisztina, az Allianz Hungária Zrt. vállalati termékfejlesztés és kockázatvállalási igazgatója, aki hozzátette, dömpingszerű megkeresésekre ezekben a napokban számítanak. A szakember azt is kiemelte, hogy az Allianz már a 2025. január 1-jén életbe lépett új TEÁOR (illetve egyéni vállalkozók esetén ÖVTJ) besorolást használja a biztosításkötési folyamatában.
Tévhitek: másodállás, induló vállalkozás, melléktevékenység
Az eddigi napok tapasztalatai alapján az Allianz úgy látja, nagyon sok a tisztázásra váró részlet, ezért a leggyakrabban feltett kérdésekre az alábbi összefoglalóval kíván segítséget adni:
- Aki korábban már rendelkezett szakmai felelősségbiztosítással, annak is ellenőriznie kell, hogy az megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. Ha nem, akkor a tevékenység végzéséhez meg kell kötnie az új biztosítást január 15-től, amellyel kiváltja a régit. A korábbi biztosításhoz képest az aktuális rendelet ugyanis új feltételeket és limiteket határozott meg.
- Fontos a biztosítás éves díja, hiszen 10-ből 9 érintett vállalkozás mikrovállalkozás. De éppen az ő kitettségük miatt nem a legolcsóbb díjszabás lehet minden esetben a megfelelő. Érdemes figyelni a kínált utófedezetekre, a tartam- és üzletpolitikai kedvezményekre, és átgondolni az önrész nagyságát.
- Amennyiben valaki egyéni vállalkozóként és cégként is végez például tervezői tevékenységet, mindkét vállalkozásra kell biztosítást kötnie.
- Ha a vállalkozás nem végez érdemi tevékenységet, tehát 0 Ft az árbevétele, de nem szünetelteti a tevékenységét, akkor is rendelkeznie kell felelősségbiztosítással, mert ez a nyilvántartás egyik feltétele.
- A biztosításhoz tartozó limit a nettó árbevételhez képest sávosan kialakított. A kalkulációhoz a jogszabály alapján az előző évi árbevételt kell figyelembe venni. Induló vállalkozás esetén a tervezett árbevételt kell megadni.
- Ha a vállalkozás főtevékenysége nem tartozik a kivitelezéshez vagy tervezéshez kapcsolható tevékenységek közé, de a vállalkozás végez ilyen tevékenységet is, akkor is szükséges megkötni a felelősségbiztosítást.
- Aki másodállásban végzi a tervezői/kivitelezői tevékenységét, szintén köteles megkötni a felelősségbiztosítást.
- Ha valaki kizárólag alvállalkozóként dolgozik, akkor is rendelkeznie kell felelősségbiztosítással.
„A piaci mozgások alapján azt érzékeljük, a vállalkozások az utolsó pillanatban eszmélnek rá arra, hogy a kötelező felelősségbiztosítás rájuk is vonatkozik. Pánikra azonban semmi ok, egyszerű és gyors a szerződéskötési folyamatunk, és mindent megteszünk, hogy a vállalkozás a kamara által előírt határidőn belül tudja teljesíteni igazolási kötelezettségét” – hangsúlyozta Tóth Krisztina. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a jogszabályi kötelezettség teljesítése mellett kulcsfontosságú az egy vagy három évre kiterjedő utófedezet is. Ezzel ugyanis a biztosító kockázatviselése kiterjed a biztosítási szerződés hatálya alatt okozott, de annak megszűnése után, az utófedezet tartama alatt bekövetkezett és bejelentett károkra is. „Úgy véljük, hogy ezzel az átfogó megoldással a kisebb és az összetett beruházások is megfelelően biztosíthatók” – fogalmazott az Allianz szakértője.
Az Allianz kötelező kivitelezői és tervezői biztosításairól itt találhatók részletes információk: Allianz szakmai felelősségbiztosítások