Mávinform: szombattól megszűnik a pótjegy és már országbérlettel is lehet utazni az IC-ken

Július 1-jétől a MÁV-START és a GYSEV járatain megszűnnek az IC-pótjegyek és a gyorsvonati pótjegyek, a helyükbe új, egységes árazású helyjegyek lépnek a vasúti távolsági közlekedésben - tájékoztatta a Mávinform pénteken az MTI-t.

Mávinform: szombattól megszűnik a pótjegy és már országbérlettel is lehet utazni az IC-ken

További változás, hogy szombattól már az országbérletek is felhasználhatók lesznek az IC- vagy más helyjegyköteles vonatok másodosztályán történő utazáshoz - tartalmazza a közlemény. Az okosjegyek árazása is igazodik az új díjszabási rendszerhez; a módosítások összességében azt eredményezik, hogy az új vármegye- és országbérletek a korábbiaknál is több utasnak kínálnak olcsó és egyszerű megoldást a mindennapi utazáshoz - tették hozzá. Mint írták: az IC-helyjegy elővételben - azaz a vonatindulás napját megelőző napig megváltva egységesen 650 forint, az utazás napján megváltva pedig 990 forint lesz. A prémium (1+) osztályra szóló helyjegyek ára is változik, egységesen 1990 forintot kell értük fizetni.

A nem IC-minőségű kocsikból álló, de helyjegyköteles vonatokon, illetve vonatrészeken egységesen 300 forintra módosul a helyjegy ára - fűzték hozzá. Az országbérlettel rendelkezők - a megfelelő helyjegy megváltásával - utazhatnak az IC- vagy más helyjegyköteles vonatok másodosztályán. A vármegyebérlet viszont továbbra sem lesz érvényes a helyjegyköteles vonatokon, illetve szakaszokon, az első és prémium (1+) osztályon pedig a két új díjtermék egyike - tehát sem a vármegye-, sem az országbérlet - nem lesz felhasználható az utazáshoz, még a kiegészítő jegyek megvásárlása esetén sem - ismertették.

A tájékoztatás szerint szintén módosul a kilométeralapú menetjegyek díjszabása. Tíz kilométer távolságig 400 forint, 10,1-15 kilométer között 450 forint, 15,1-20 kilométer között 500 forint, 20,1-25 kilométer között 550 forint, 25,1-30 kilométer között 600 forint lesz a teljesárú, egy útra szóló menetjegyek ára a helyközi közlekedésben a MÁV-START, a Volánbusz, a MÁV-HÉV és a GYSEV járatain egyaránt - sorolták. Ugyanakkor a Szeged és Hódmezővásárhely közötti vasútvillamosokra érvényes jegyek és bérletek árát nem érinti a tarifaátalakítás - fűzték hozzá. Ugyancsak július első napjától - folytatták - jelentősen átalakulnak az okosjegyek is. A legfontosabb változás, hogy az okosjegy csak elővételben lesz megváltható, az utazás napján már nem. Ezzel egyidejűleg változik az okosjegy visszaválthatósága is, vagyis az érvényesség kezdete előtt legkésőbb 12 órával váltható vissza.

Továbbá változik az automatákból és a digitális felületeken, azaz interneten az ELVIRÁ-ból vagy a MÁV mobilalkalmazással vásárolt MÁV-START és GYSEV menetjegyekre járó kedvezmények mértéke is. Az automatás vásárlások esetében megszűnik az eddigi 5 százalékos kedvezmény, a digitális felületeken keresztül váltott jegyek esetében pedig 5 százalék lesz ezentúl.

Újdonság, hogy július 1-jétől a vármegye- és országbérleteket Zalaegerszegen már a Volánbusz által üzemeltetett városi buszjáratokon is elfogadják, illetve az M3-as metró felújításának befejezésével, július 1-jétől a Budapest bérletekkel már nem lehet a Nyugati pályaudvar és Ferihegy között a helyjegyes vonatokon vagy kocsikban utazni. Az új díjszabályozással kapcsolatos tudnivalók megtekinthetők a vasúttársaság honlapján.


Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 05. 31. 18:00
Megosztás:

Zivataros idővel indul a nyár

Változékony idővel kezdődik a meteorológiai nyár, június első hetében többfelé, több hullámban várható zápor, zivatar. A szél sokfelé lesz élénk, olykor erős, a hőmérséklet csúcsértéke pedig továbbra is jellemzően 30 Celsius-fok alatt alakul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 31. 17:00
Megosztás:

Újabb brit vasútársaságok kerültek állami tulajdonba

Négy nagy brit vasúttársaság került vissza vasárnaptól állami tulajdonba a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált vasúthálózat újbóli államosítására meghirdetett, egy éve kezdődött program újabb jelentős lépéseként.
2026. 05. 31. 16:00
Megosztás:

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat, az új termékek népszerűsége a fiatalok körében pedig különösen aggasztó - hívta fel a figyelmet az MTI-hez eljuttatott közleményében a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE ÁOK) a május 31-ei dohányzásmentes világnap alkalmával.
2026. 05. 31. 15:00
Megosztás:

Az MI korszakában az emberi készségek jelentik a valódi versenyelőnyt

A HR-vezetők 90 százaléka szerint az innováció lelassulhat, ha háttérbe szorulnak az emberi tulajdonságok és készségek.
2026. 05. 31. 14:00
Megosztás:

Az energiatárolás néhány év alatt teljesen átírhatja az energiapiacot

2026 áprilisa volt az első hónap a történelemben, amikor a szél és a nap energiájából előállított villamos energia világszinten meghaladta a gáz égetésével előállított villamos energia mennyiségét – írja Szilva Attila fizikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője. A megújulók és az energiatárolás együtt egyre inkább képesek leválasztani az áramárakat a drága fosszilis energiahordozókról, miközben az akkumulátoros tárolás néhány év alatt képes kiváltani a csúcsidei gázerőművek jelentős részét. A folyamat Európában is gyorsíthatná az energiaárak csökkenését – Magyarországon pedig az energiatárolás és a regionális együttműködés mérsékelhetné az importfüggőséget és az áramárakat.
2026. 05. 31. 13:00
Megosztás:

Milliomost csinálhat az XRP? Mutatjuk, milyen árfolyam kellene hozzá

Az XRP ismét a befektetők figyelmének középpontjába került. A token árfolyama korábban már bebizonyította, hogy képes elképesztő emelkedésekre: azok, akik 0,50 dollár alatt vásároltak, 2025-ben akár 3,65 dollárig tartó raliból profitálhattak. A kérdés most az, hogy megismétlődhet-e ez a teljesítmény, és vajon valóban milliomossá teheti-e a mostani befektetőket.
2026. 05. 31. 12:00
Megosztás:

Tavasszal Budapest, nyáron Siófok a legnépszerűbb hazai úti cél

A tavaszi időszakban Budapest volt a legnépszerűbb belföldi úti cél, míg a nyári előfoglalások alapján Siófok, valamint a balatoni és fürdővárosi települések iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés - közölte a Szallas.hu az MTI-vel.
2026. 05. 31. 11:00
Megosztás:

Gyermeknapon is fókuszban az élelmiszerbiztonság: hasznos tanácsok a Nébih-től

Az alapvető élelmiszerbiztonsági gyakorlatot már kisgyermekkorban érdemes megismertetni a gyerekekkel. Ilyen egyszerű, mégis fontos praktika például a helyes kézmosás, a bevásárlólista készítésének jelentősége vagy az élelmiszerek elpakolásának helyes sorrendje. Gyermeknap alkalmából a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja összegyűjtötte a gyerekek és szülők számára a legfontosabb élelmiszerbiztonsági tudnivalókat.
2026. 05. 31. 10:00
Megosztás:

Kilőtt az új ügyfelek árfolyama a bankoknál, akár 150 ezer forint is járhat a frissen érkezőknek

Egyre feljebb sprófolják a bankok azt az összeget, amennyit bezsebelhet tőlük egy új ügyfél a számlanyitásért. Az elmúlt hetekben újabb jóváírási akciók indultak, és a már meglévőket is vonzóbbá tették – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az esetenként százezer forint feletti ajándékpénzekért cserébe viszont teljes elköteleződést várnak el a pénzintézetek.
2026. 05. 31. 09:00
Megosztás:

Sokszínű gyermeknapi programkínálattal és sűrített menetrenddel készül a Gyermekvasút

A Széchenyi-hegyi Gyermekvasút a vasárnapi gyermeknapon sokszínű programkínálattal várja a családokat a hűvösvölgyi végállomáson. A vonatok a szokottnál gyakrabban közlekednek, a vasútvonal alsó szakaszán pedig betétjáratok is indulnak.
2026. 05. 31. 08:00
Megosztás:

A CIG Pannónia biztosító díjbevétele csökkent, adózott eredménye nőtt az idei első negyedévben

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. konszolidált díjbevétele 15 milliárd forint volt az idei első negyedévben az előző év azonos időszakában elért 17 milliárd forint után, konszolidált adózott eredménye ugyanakkor 1,3 milliárd forint lett a tavalyi első negyedévi 468 millió forinthoz képest - tette közzé a társaság negyedéves jelentésében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 05. 31. 07:00
Megosztás:

Új neurobiológiai és kémiai kutatási program indul a BrainVisionCenterben

Új neurobiológiai és kémiai kutatási projektet indít a BrainVisionCenter Nonprofit Kft. (BVC) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 300 millió forintos támogatásával - közölte a szervezet az MTI-vel.
2026. 05. 31. 06:00
Megosztás:

Országosan ellenőrzi a motorosokat a rendőrség június elején

Európai szintű akció keretében országosan ellenőrzi a motorkerékpárral közlekedőket, elsősorban a bukósisak helyes használatát, a motorok gumiabroncsát, a rendszártáblák láthatóságát és a lámpák megfelelő működését a rendőrség június első hetében - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság a police-hu-n pénteken.
2026. 05. 31. 05:00
Megosztás:

HUNGRAIL: a vasúti áruszállítás versenyképessége jelentős kihívásokkal küzd

A vasúti árufuvarozás a gazdaság egyik kulcsfontosságú ágazata, azonban a vasúti áruszállítás versenyképessége a közúti fuvarozással szemben továbbra is jelentős kihívásokkal küzd. Ezek közé tartozik az energiaárak ingadozása, az infrastruktúra állapota. Tavaly a vasúti áruszállítás teljesítménye tovább csökkent, ezért új irányt kell vennie a magyar vasútnak - közölte a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 31. 04:00
Megosztás:

Elutasította a szlovén alkotmánybíróság a Szabadság Mozgalom panaszát a házelnökválasztás ügyében

Elutasította a szlovén alkotmánybíróság a Szabadság Mozgalom panaszát, amelyben a párt Zoran Stevanovic parlamenti elnökké választásának megsemmisítését kérte a titkos szavazáson megjelölt szavazólapok miatt - közölte szombaton a szlovén közszolgálati televízió.
2026. 05. 31. 03:00
Megosztás:

Tilos más háza elé parkolni? A jogszabály szigorú lett!

Kevés dolog tudja úgy felbosszantani az embert, mint amikor kinéz az ablakon, és azt látja: egy idegen autó áll a háza előtt. Ilyenkor sokakban azonnal felmegy a pumpa, és előkerül a jól ismert mondat: „Ez az én házam előtt van, ide ne parkoljon senki!” Csakhogy a közterületi parkolásnál nem az indulat, hanem a KRESZ számít.
2026. 05. 31. 02:00
Megosztás:

Magyar zászló elégetése miatt tiltakoznak vajdasági magyar szervezetek

Több vajdasági magyar politikai szervezet is elítélte azt a szabadkai incidenst, melynek során egy középiskolai ballagáson magyar nemzeti zászlót téptek le egy végzős diák nyakából, majd felgyújtották azt.
2026. 05. 31. 01:00
Megosztás: