Még mindig Európa „furcsa gyerekének” tekintik a befektetők Közép- és Kelet-Európát, de egy mutatóban jól áll Magyarország

A befektetők szerint Lengyelország, Csehország és Észtország kínálja a legígéretesebb startupbefektetési lehetőségeket a régióban a következő három évben. Az együttműködés kulcsfontosságú: a nyugat-európai befektetők több mint 80%-a helyi partnerekkel közösen invesztál közép- és kelet-európai vállalatokba. A befektetők számára a földrajzi tényezők másodlagosak; elsősorban az ígéretes üzleti lehetőségeket, a képzett tehetségeket és a megbízható intézményi hátteret keresik. Az egészségügyi startupok átlagosan csupán 1,2 millió eurónyi befektetéshez jutottak a régióban – ez mindössze harmada az európai átlagnak. Magyarországon kapott a legtöbb vállalat magántőke-támogatást – összesen 115 cég, ami a régiós ügyletek 23%-át teszi ki.

Még mindig Európa „furcsa gyerekének” tekintik a befektetők Közép- és Kelet-Európát, de egy mutatóban jól áll Magyarország

A Healthy Investment Central and Eastern Europe (HICEE) kezdeményezés keretében új tanulmány jelent meg arról, hogy milyen kihívásokkal néz szembe és milyen lehetőségek előtt áll az egészségügyi innovációs ökoszisztéma Közép- és Kelet-Európában (KKE). A kutatás során kockázati tőkealapok, üzleti “angyalok” és más befektetők véleményét gyűjtötték össze. A legnagyobb arányban Magyarországról, Szlovéniából, Csehországból, Franciaországból és Svédországból érkeztek válaszok.

A HICEE kezdeményezés célja, hogy leküzdje azokat az akadályokat, amelyek a leginkább hátráltatják a startupok növekedését a régióban. A programot az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) részeként működő EIT Health koordinálja, mely Európa vezető egészségügyi innovációs hálózata. A HICEE projekt konzorciumában magyar, lengyel, szlovák és szlovén befektetők és üzleti akcelerációs szolgáltatók vesznek részt, valamint belga és holland innovációs központok is csatlakoztak.

„Bár Közép- és Kelet-Európában óriási potenciál rejlik, továbbra is alulfinanszírozott a kockázati tőkebefektetések piacán – különösen az egészségügyi innováció területén” – mondta el Célestin Garcelon, az EIT Health programmenedzsere. „A HICEE projekt keretében azért dolgozunk, hogy a vállalkozások befektetési felkészültségének fejlesztésével, a befektetői bizalom növelésével és egy fenntartható innovációs ökoszisztéma kiépítésével csökkentsük a térség lemaradását. Az első lépés ehhez, hogy mélységében megértsük a befektetők igényeit és nehézségeit – ezt a célt szolgálja felmérésünk.”

Kihívások és a befektetési környezet Közép- és Kelet-Európában

Közép- és Kelet-Európa hagyományosan számos strukturális akadállyal szembesült az innováció terén, ideértve a korlátozott finanszírozási lehetőségeket, a fejletlen kutatás-fejlesztési kapacitásokat, valamint a támogató infrastruktúra hiányát. 2021-ben a régió mindössze az európai kockázati tőkebefektetések 3,2%-át vonzotta, míg az egészségügyi startupok átlagosan csupán 1,2 millió eurónyi befektetéshez jutottak – ez mindössze harmada az európai átlagnak, amely 3,8 millió euró.

Jelentős visszaesés a tőkebefektetések terén

Az elmúlt években a makrogazdasági nyomás, a növekvő kamatlábak és a geopolitikai bizonytalanságok tovább csökkentették a befektetők lelkesedését a régió iránt. A Central & Eastern Europe Private Equity Statistics kiadvány 2023-as kiadás szerint a régióban a magántőke-befektetések értéke 1,71 milliárd euróra esett vissza, ami 40%-os csökkenést jelent az előző évhez képest, és 43%-kal marad el az ötéves átlagtól.

A befektetések továbbra is néhány kulcsfontosságú piacra összpontosulnak. Csehország a teljes magántőke-befektetések 27%-át vonzotta, amelyet Lengyelország követett 26%-kal. Litvánia a régiós befektetések 14%-át, míg Románia 8%-át szerezte meg. Ez a négy ország együttesen az összes közép- és kelet-európai befektetés háromnegyedét, valamint a magántőke-befektetésben részesült vállalatok 41%-át adta 2023-ban. Eközben Magyarország a teljes befektetések 6,7%-át könyvelhette el, azonban itt kapott a legtöbb vállalat magántőke-támogatást – összesen 115 cég, ami a régiós ügyletek 23%-át teszi ki. Szlovákia és Szlovénia viszont továbbra is lemaradásban van, mivel a teljes befektetésekből csupán 2,3%-ot, illetve 0,76%-ot vonzottak.

Lengyelországban bíznak leginkább a befektetők

A befektetők várakozásai szerint Lengyelország messze a legdinamikusabb befektetési célpont lesz Közép- és Kelet-Európában: a válaszadók 80%-a tartja az országot „ígéretesnek” a következő három évre. A régió többi országát ennél jóval alacsonyabb arányban, 45%-nál kevesebb befektető nevezte meg hasonlóan ígéretes célpontként. Csehország 43%-kal a második legoptimistábban megítélt ország, amelyet Észtország követ 39%-kal. Szlovénia és Románia egyaránt 20%-os eredményt ért el, míg Magyarország és Litvánia csupán 14%-ot kapott.

A felmérés rávilágít a nyugat-európai befektetők és a helyi partnerek közötti együttműködés fontosságára. A régióban aktív nyugat-európai befektetők szinte kivétel nélkül helyi szereplőkkel közösen invesztálnak Kelet- és Közép-Európában. Ezen a téren még van kiaknázatlan lehetőség a közép- és kelet-európai szereplők előtt, mivel eddig mindössze 34%-uk lépett partnerségre nyugat-európai befektetőkkel, noha ezek a partnerségek további tőkét és szakértelmet vonzhatnának a régióba.

A korai szakaszú finanszírozás és a befektetői bizalom hiánya

Az egészségügyi startupok előtt álló egyik legnagyobb kihívás Közép- és Kelet-Európában a kockázati tőke hiánya a korai életszakaszban. Számos vállalkozás küzd azzal, hogy megszerezze a termékfejlesztéshez és a piacra lépéshez szükséges forrásokat, ami jelentősen korlátozza a növekedési lehetőségeiket. Emellett a régióban jelentős tudáshiány is megfigyelhető: sok vállalkozó nem rendelkezik a szükséges tapasztalattal a tőkebevonási folyamatok sikeres lebonyolításához. Ez a befektetési folyamatokban való járatlanság gyakran elszalasztott lehetőségekhez vezet.

A befektetői bizalom továbbra is komoly akadályt jelent. A tanulmányban idézett iparági szakértő szerint még mindig él az a nézet, hogy a KKE-régió „Európa furcsa gyereke”, ami visszatartja a befektetőket a határokon átnyúló finanszírozásoktól. Bár a befektetők 49%-a úgy véli, hogy a KKE-régió befektetési potenciálja növekszik, csupán 25%-uk tartja azt a nyugat-európai szinttel egyenrangúnak. Nem meglepő módon a régióban aktív befektetők optimistábban ítélik meg a helyzetet és nagyobbnak látják a térség potenciálját.

A befektetők számos akadályt emelnek ki, amelyek visszatartják őket a KKE-régióba történő befektetéstől. A legkritikusabb kihívásokat a minőségi befektetési lehetőségek hiánya jelenti, amelyet a válaszadók 92%-a tart közepes vagy annál jelentősebb kihívásnak. Ezt követi a további finanszírozás biztosításának nehézsége (80%), valamint az intézményi bizalom hiánya, a jogi környezet összetettsége és a politikai stabilitással kapcsolatos aggodalmak (64%-64%). Ezzel szemben a földrajzi távolság, a valuták árfolyam-ingadozása és a növekvő kamatlábak kevéssé jelentenek akadályt. A befektetők kiemelik: ahhoz, hogy több pénz érkezzen a régióba, a legfontosabb a minőségi befektetési lehetőségek és a magasan képzett szakemberek folyamatos kínálata, valamint a stabil és megbízható intézményi háttér.

Így segít tőkéhez jutni a közép-európai startupoknak a HICEE

A HICEE kezdeményezés célja, hogy választ adjon a régió előtt álló kihívásokra azáltal, hogy támogatja a technológia-transzfert, erősíti a befektetők és startupok közötti kapcsolatokat, célzott támogatást nyújt a korai fázisú egészségügyi vállalkozásoknak, valamint elősegíti a határokon átnyúló befektetéseket.

A networking események és a finanszírozáshoz való hozzáférés továbbra is a befektetők legfontosabb prioritásai közé tartoznak. Az EIT Health és partnerei a HICEE program keretében aktívan dolgoznak egy olyan befektetőbarát környezet kialakításán, amely ösztönzi az innovációt és támogatja a gazdasági növekedést.

„Ahhoz, hogy kiaknázhassuk a Közép- és Kelet-Európában rejlő potenciált, erősebb kapcsolatokat kell kiépítenünk a startupok és a befektetők között” – tette hozzá Célestin Garcelon.  „A befektetési felkészültség javításával, a befektetési lehetőségek számának növelésével és az intézményi bizalom erősítésével a HICEE program egy versenyképesebb és dinamikusabb egészségügyi innovációs ökoszisztémának ágyaz meg régióban.”

Új kínai szereplő a MI-ügynökök versenyében a Manus

A Manus startup "Monica" nevű mesterséges intelligencia (MI) ügynöke teljesítette a generatív mesterségesintelligencia-szolgáltatásokra Kínában kötelezően elvárt, szigorú regisztrációs feltételeket - közölte Peking városának sajtóirodája, a város digitális gazdasági fejlesztési stratégiáját ismertető ülésén elhangzottak alapján.
2025. 03. 22. 03:00
Megosztás:

Dobd ki a sárga csekkeidet a kukába – más jön helyette

A sárga csekk (hivatalos nevén: készpénzátutalási megbízás) alkonya: a sárga csekk, hivatalos nevén készpénzátutalási megbízás, évtizedeken keresztül a magyar háztartások egyik legismertebb fizetési módja volt. Ezzel az egyszerű nyomtatvánnyal bárki be tudta fizetni közüzemi számláit, bérleti díját vagy más rendszeres kötelezettségeit a postán.
2025. 03. 22. 02:00
Megosztás:

Sávosan emelik a nyugdíj korhatárt - mutatjuk a lépcsőzetes emelkedést

Az öregségi nyugdíjbavonulás korhatára a hatályos törvény (1997. évi LXXXI. tv. a társadalombiztosítási nyugellátásról) szerint évről-évre sávosan emelkedést mutat, mutatjuk a pontos szabályokat.
2025. 03. 22. 01:00
Megosztás:

Nyugdíjba vonuláskor mi számít be a szolgálati évekbe?

Mi alapján állapítják meg a nyugdíj összegét? Milyen szempontokat vesznek figyelembe a nyugdíj kiszámításakor? Egy dolog biztos: a szolgálati évek száma az egyik legfontosabb tényező, amely jelentős hatással van a nyugdíj mértékére. De pontosan mi számít bele a szolgálati időbe? Beleszámítanak-e az egyetemi vagy főiskolai tanulmányok? Katonai vagy polgári szolgálat idejét figyelembe veszik-e szolgálati időként, amikor valaki nyugdíjba vonul? A GYES vagy a GYED időtartama beszámít-e a nyugdíj megállapításánál? Milyen oktatási formák számítanak bele? És mi a helyzet a táppénzzel vagy betegszabadsággal – ezek az időszakok növelik-e a szolgálati évek számát? Ezek mind olyan kérdések, amelyek alapvetően befolyásolják egy idős ember nyugdíját és ezzel együtt a megélhetését is. Nézzük meg tehát részletesen a válaszokat!
2025. 03. 22. 00:05
Megosztás:

Korszakhatárhoz érkezett a magyar vízgazdálkodás

Korszakhatárhoz érkezett a magyar vízgazdálkodás, mert több évtized után egy minisztériumban egyesült a két nagy terület, vagyis a víziközművekért való felelősség és a vízkészletekkel való gazdálkodás, illetve lezárulni látszik az a korszak, amikor védművek épültek, és az árvizek elleni védekezés volt a fókuszban - fogalmazott az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára péntek reggel az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 03. 21. 23:00
Megosztás:

Profitrealizálás nyomása alatt a Bitcoin ETF-ek – Lassul a nagy intézményi lendület?

Hiába a történelmi ETF-indítások és a politikai széljárás változása, a Bitcoin piacán nem fenntartható a korábbi eufória. A befektetők most a profitokat realizálják, a tőzsdén kereskedett Bitcoin alapok (ETF-ek) pedig ennek következményeként jelentős tőkekiáramlással küzdenek – hívja fel a figyelmet Sui Chung, a CF Benchmarks vezérigazgatója.
2025. 03. 21. 22:00
Megosztás:

Bitcoin vagy XRP? Melyik a jobb kriptovaluta befektetés 2025-ben?

A kriptovaluták piaca újra lázban ég: Trump visszatérése és az új, kriptobarát kormányzati hangulat 2024 végén rekordokat döntött. Az XRP és a Bitcoin is erősen zárta az előző évet, de 2025 eddig nem hozta a várva várt lendületet. Vajon melyik érmében rejlik nagyobb potenciál idén? Megnéztük a számokat, a narratívákat és a politikai háttérfolyamatokat is.
2025. 03. 21. 21:00
Megosztás:

Globálisan csökkent, Magyarországon nőtt az Amway árbevétele

Az Amway, a világ vezető közvetlen értékesítési vállalata globálisan 7,4 milliárd dollár (2727 milliárd forint) árbevételt ért el 2024-ben, Magyarországon pedig mintegy 6,1 milliárd forintot, az előbbi 3 százalékkal csökkent, az utóbbi 4 százalékkal emelkedett 2023-hoz képest - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2025. 03. 21. 20:00
Megosztás:

A magyar kkv-k 2027 közepéig teljes mértékben mentesülhetnek minden ESG adatszolgáltatási feladat alól!

Jelentősen csökkenhetnek az ESG-hez köthető vállalati adminisztrációs terhek. A vállalkozások és az MKIK visszajelzéseit figyelembe véve a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága olyan javaslatcsomagot dolgozott ki, amely szerint a törvény hatálya alá tartozó nagyvállalatok további kétéves felkészülési időt kaphatnak az első tanúsított ESG beszámolójuk elkészítéséhez, a hazai mikro- kis- és középvállalkozások pedig 2027 közepéig teljes mértékben mentesülhetnek minden ESG adatszolgáltatási feladat alól.
2025. 03. 21. 19:30
Megosztás:

Romló kilátások a FedEx háza táján

A FedEx a harmadik negyedévében 910 millió dollár nyereséget ért el, szemben az egy évvel korábbi 879 millió dollárral.
2025. 03. 21. 18:30
Megosztás:

Elon Musk a részvényeik megtartására buzdítja a Tesla dolgozóit

Az elektromosautó-gyártó vállalat dolgozóinak tartott előadásában a Tesla részvények idei, nagyjából 40 százalékos esését kissé viharos időszaknak nevezze a vezérigazgató, és arra kérte a dolgozókat, hogy ne váljanak meg a részvényeiktől.
2025. 03. 21. 17:30
Megosztás:

Átadták a kibővített arnóti körforgalmat

Átadták pénteken a kibővített arnóti körforgalmat, amely az M30-as autópálya Szikszó és Miskolc közötti szakaszának lezárása miatti torlódások enyhítését szolgálja.
2025. 03. 21. 17:00
Megosztás:

Az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra

Az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra - közölte az Agroinform.hu felmérése alapján pénteken az MTI-vel.
2025. 03. 21. 16:00
Megosztás:

Tízmilliókat spórolhat, aki Széchenyi Mikrohitel MAX+ igénybevételével vesz bérbeadásra szánt ingatlant

A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
2025. 03. 21. 15:30
Megosztás:

Várat magára a fordulat a Nike-nál

Az amerikai sportruházat- és sportszergyártó február végén zárta 2025-ös üzleti évének harmadik negyedévét.
2025. 03. 21. 15:00
Megosztás:

Visszaélhetett erőfölényével a főváros közeli víziközmű szolgáltató, a GVH megvizsgálja

Valószínűsíthetően visszaélt erőfölényével az érdi központú, összesen nyolc Pest vármegyei településen ivóvíz-, illetve szennyvízelvezetési szolgáltatást biztosító cég a mellékvízmérőkhöz köthető egyes szolgáltatások árazásának meghatározásakor. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás keretében vizsgálja meg a vállalkozás valószínűsíthető jogsértését.
2025. 03. 21. 14:00
Megosztás:

Ma van a tripla-boszorkányság napja a tőzsdén

Ma van a „triple witching” nap az USA-ban, amikor az utolsó órában a részvényindex futures-ök, a részvény index opciók, és a részvényopciók is kifutnak. Ez minden negyedév harmadik péntekjének a nagy eseménye, ami hatalmas forgalmat, s alkalmanként nagy volatilitást is szokott generálni.
2025. 03. 21. 13:30
Megosztás:

Az arany befektetők továbbra is veszik a nemesfémet

Az arany árfolyama stabil maradt, a nemesfémet vásárolták a befektetők, főleg amiatt, hogy a hírek alapján a kereskedelmi háború tovább nőhet a világban.
2025. 03. 21. 13:00
Megosztás:

Mire figyelj, ha repülős utazásra csomagolsz?

A repülős utazások kényelméhez hozzátartozik a megfelelő méretű kézipoggyász kiválasztása, amely elősegíti a zökkenőmentes utazást. Ha utazni készülsz, elengedhetetlen, hogy alaposan tájékozódj az adott légitársaság poggyászokkal kapcsolatos szabályairól. 
2025. 03. 21. 12:00
Megosztás:

Később jönnek az európai vámok, az EU inkább tárgyalna

Az Európai Unió bejelentette, hogy április közepéig elhalasztja az Egyesült Államokból származó árukra kivetett vámok bevezetését, hogy több idő álljon rendelkezésre a Washingtonnal folytatott tárgyalásokra.
2025. 03. 21. 11:30
Megosztás: