Megkezdődött a második reaktortartály gyártása is a paksi bővítéshez

A minisztérium kedden az MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy újabb lényeges mérföldkőhöz érkezett a paksi bővítés azzal, hogy fontos berendezések gyártása indult meg Oroszországban és Franciaországban.
Aláhúzta, hogy Szentpéterváron, Európa legnagyobb automatizált kovácsüzemében elkezdték gyártani a leendő hatodik blokk reaktortartályát, amelyik az egyik legfontosabb hosszú gyártási idejű eszköz egy atomerőmű építése során.
"Ez lesz az atomerőmű lelke, ugyanis maga a szabályozott láncreakció ebben a reaktortartályban megy majd végbe, ezért is a lehető legszigorúbb európai és magyar szabványok alapján gyártják" - mondta.
"A gyártási időszak alatt hétszáz alkalommal lesz majd minőségellenőrzés. Ennek a reaktortartálynak a tömege 315 tonnás lesz, 11 méter magas, 4,5 méter átmérőjű, hatalmas eszköz, amelynek 300 Celsius-fokos hőmérsékletet és 162 bar nyomást kell majd kiállnia legalább hat évtizeden keresztül" - mutatott rá.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy ezzel párhuzamosan Belfortban gyártani kezdték az ötös reaktorblokk turbinájának első elemeit.
"Tehát mind az ötös, mind a hatos blokkok legfontosabb eszközeinek gyártásával most még előrébb vagyunk ezen fontos beruházásban. És már abból is, hogy oroszországi és franciaországi gyártóhelyek vannak, világosan látszik, hogy ez egy nagy nemzetközi beruházás, amelynek sikere kritikus fontosságú Magyarország energiaellátásának hosszú távú biztosítása érdekében" - közölte.
"Az új paksi atomerőblokkok garantálni fogják azt, hogy Magyarországnak kevesebb földgázt kell majd használnia, kevesebb károsanyagot fogunk kibocsátani, fenn tudjuk tartani hosszú távon a rezsicsökkentés eredményeit, lesz stabil ellátás a villamos energia terén hosszú évtizedeken keresztül, és mindezt úgy, hogy továbbra is a magyar embereknek kell fizetniük a legalacsonyabb energiaárakat Európában" - fűzte hozzá.
A miniszter rámutatott, hogy Magyarország és az Egyesült Királyság is a nukleáris tábor része, mindkét ország használja az atomenergiát, és elutasít minden negatív diszkriminációt azzal szemben.
"És világosan látjuk, hogy az elkövetkezendő évtizedek során a megnövekedett villamosenergia-igényt környezetbarát módon és olcsón csak a nukleáris energiával lehet majd előállítani" - mondta.
"Ezért jó hír, hogy az Európai Unió legelőrehaladottabb és legnagyobb folyamatban lévő nukleáris beruházása, az új paksi atomerőmű építése most egy újabb mérföldkövéhez érkezett, aminek azért is van nagy jelentősége, mert a Biden-adminisztráció hivatali idejének legutolsó napjaiban életbe léptetett korlátozó intézkedések miatt nehézkesebb az előrehaladás, mint szeretnénk" - összegzett.