Megmozdult a balatoni ingatlanpiac is: egyelőre nem indult be a drágulás, de ez változni fog

A balatoni ingatlanpiac a korábbi pangás után újra élénkülni látszik: egyre többen érdeklődnek az eladó nyaralók és lakások iránt, de a tényleges adásvételek száma is emelkedik. Bár az árak eddig nem nőttek jelentősen, a szakértő szerint az év második felében akár 5-10 százalékos drágulás is jöhet.

Megmozdult a balatoni ingatlanpiac is: egyelőre nem indult be a drágulás, de ez változni fog

A balatoni ingatlanpiacon október vége, november környékén nőtt meg az érdeklődők száma, ami nemcsak azt jelentette, hogy többen voltak kíváncsiak az ingatlanportálokon megjelenő hirdetésekre, hanem azt is, hogy több e-mail és telefonhívás érkezett, ráadásul mostanra már tényleges adásvételekben is megmutatkozott a piac élénkülése - jelezte Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakértője.

Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy miként a vidéki ingatlanpiac, úgy a balatoni is lassan követi csak le a fővárosi ingatlanpiaci változásokat. Ez azt jelenti, hogy a hatások késve jelentkeznek, és jellemzően mérsékeltebb a dinamika is. Krausz Gábor szerint úgy is lehet fogalmazni, hogy bár élénkült az ingatlanpiac az elmúlt hónapokban, azért “nem rúgták ránk az ajtót” a vevők.

Amit meg lehetett figyelni, hogy először a kisebb lakások értékesítése indult be, majd ez elkezdett továbbgyűrűzni a többi kategóriába is. Hiszen akik eddig nem tudták eladni a kisebb lakásaikat, azok nem tudtak nagyobba költözni, vagy esetleg építkezni. Így viszont most már megmozdulni látszik a telkek és az újépítésű lakások piaca is.

Ő úgy látja, hogy az idei évre vonatkozó áremelkedési várakozások a Balaton partjára nem hoztak több ingatlanvásárlót, a tavalyi év végén sem tapasztalt előrehozott vásárlásokat. És egyelőre valóban nem következett be még jelentősebb áremelkedés, mindössze annyi történt, hogy a közel három éve pangó piacon “újból van élet” - tette hozzá.

Az árak stagnálásának az is lehet az oka, hogy a balatoni kínálatban jelenleg sok a feltorlódott ingatlan, ezért a vevőknek most van miből válogatni, ez a túlkínálat pedig nyomást gyakorol az árakra. De azok az ingatlantulajdonosok, akik eddig kivártak, most is el tudják adni az ingatlanaikat, ha nem emelnek a korábban elképzelt árakon.

A használt ingatlanok árai tehát gyakorlatilag nem változtak az elmúlt hónapokban, ráadásul az újépítésű ingatlanok piacán tavaly 10-20 százalékos árcsökkenésre került sor amiatt, hogy a beruházók lépéskényszerbe kerültek. Ahhoz ugyanis, hogy egy projekt tovább tudjon haladni, értékesíteni kell az ingatlanokat - magyarázta Krausz Gábor.

Áremelkedésre szerinte csak akkor lehet számítani, ha a kereslet és a kínálat egyensúlyba kerül. Ez talán már 2025 második félévében bekövetkezhet, ekkor 5-10 százalékos áremelkedésre is sor kerülhet az év végéig. Az újépítésű lakásoknál is fokozatosan megszűnik majd az árcsökkentési kényszer, így ott is elkezdenek felfelé kúszni az árak. Erre több lépcsőben kerül majd sor, tavasszal egy 5 százalékos áremelkedés nem elképzelhetetlen.

Az újépítésűeknél viszont az előbbiek miatt nem lehet a jelenlegi szint alá lealkudni az árakat, de a használt ingatlanokban a stagnáló árak ellenére általában egy 5-10 százalékos alku benne van. Ez normálisnak mondható, az értékesítési idő pedig mintegy három hónap, ha jól határozzák meg az árat - mondta az ingatlanközvetítő, aki azt is megjegyezte, hogy a 100 millió forint feletti kategóriában csekély még a mozgás, akár lakásokról, akár családi házakról van szó. Itt jó esetben 6 hónapos értékesítési időről beszélünk.

A 100 milliós határ alatt lényegesen nagyobb az érdeklődés, ilyen összeghatárig keresik az 50 négyzetméter körüli, vízparti társasházi lakásokat, míg a siófoki, 40-60 négyzetméter közötti belvárosi lakások ára 40-50 millió forint körül alakul. Ennél is olcsóbbak a zártkerti ingatlanok, hétvégi házak, melyek ára jellemzően 15-25 millió forint. A minden extrával ellátott, újépítésű, modern házak és nyaralók ára ugyanakkor ennek tízszerese: 150-250 millió forint között mozog.

A befektetők is várhatóan egyre nagyobb számban jelennek meg a piacon, hiszen a Balaton népszerűsége miatt sokan gondolkodnak kisebb-nagyobb fejlesztésekben, beruházásokban, keresik a beépíthető telkeket, hogy azokon modern szálláslehetőségeket alakítsanak ki.

Nő a hitelre vásárlók száma is, igaz, a nyaralónak szánt ingatlanoknál nem annyira jellemző banki hitel felhasználása, de az állandó lakhatást biztosító ingatlanoknál egyértelmű a növekedés. Aki pedig bérelne, annak további bérletidíj-emelkedéssel kell szembenéznie, mely Krausz Gábor várakozásai szerint a 10 százalékot is elérheti az idén.

Az év további része egyébként szerinte gyors tranzakciószám-növekedést hoz, majd a második félévben az addig stagnáló árak is emelkedésbe váltanak. Ez összességében és átlagosan tíz százalékos drágulást eredményezhet az év végére, de lesznek olyan ingatlanok is a piacon, melyeknél nagyobb mértékű áremelkedés következik be - tette hozzá a szakértő.

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 3. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 19. 03:00
Megosztás:

Honnan lett ennyi aranya az oroszoknak 1 év alatt?

Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.
2026. 01. 19. 02:00
Megosztás:

Újdonság! - Részletfizetéssel is megvásárolható az éves autópálya matrica

Az autósok jelentős hányada továbbra sincs tisztában azzal, hogy az újonnan bevezetett M1 matrica mind a négy érintett vármegye fizetős útjaira érvényes. Az autopalyamatrica.hu szakportál statisztikái alapján rengetegen vesznek külön-külön vármegyei matricákat, miközben kettő lényegében ugyanannyiba kerül, mint az M1 matrica, három vásárlása esetén több mint 6 ezer forintos a ráfizetés, négynél pedig már 14 ezer forint a veszteség. Nem ez az egyetlen újdonság, amit nem ismernek: sok autós arról sem tud, hogy a 61 760 forintba kerülő, éves országos matrica már részletfizetéssel is elérhető.
2026. 01. 19. 01:00
Megosztás:

Tovább javítja a pontosságot a MÁV-csoport

A vonatok késését több mint 3 százalékpontnyival tudta csökkenteni a vasúttársaság tavaly, és az a cél, hogy 2030-ra 88 százalékra javítsák a vonatok pontosságát - írta Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója vasárnapi Facebook bejegyzésében.
2026. 01. 18. 23:00
Megosztás:

A Digitap ($TAP) 4 millió dolláros áttörése: a legjobb kriptó befektetés az XRP (2 USD) és a Solana (140 USD) mellett

2026 januárja egy minden kereskedőt foglalkoztató kérdéssel indult: hol lehet még valódi hozamot elérni? Az XRP brutális korrekció után 2 dollár körül oldalaz. A Solana 140 dollár közelében jár – technikailag erős, de az árfolyam már beárazta a sikert. Mindkettő mögött komoly rali áll. Mindkettő szűk sávban mozog. A „smart money” most máshová áramlik.
2026. 01. 18. 22:00
Megosztás:

Figyelmeztető jeleket küldenek a stabilcoin-mozgások: lassul a kriptópiaci aktivitás

A kriptopiac egyik legmegbízhatóbb valós idejű indikátora, a stabilcoinok on-chain forgalma egyre óvatosabb piaci hangulatról árulkodik. Miközben a Bitcoin és az altcoinok körüli érdeklődés csökken, a láncon zajló stabilcoin-tranzakciók is lassulnak, ami mérséklődő likviditásra és csökkenő kockázatvállalási hajlandóságra utal.
2026. 01. 18. 21:00
Megosztás:

Digitap ($TAP) 4 millió dolláros tőkebevonása túlszárnyalja a 140 dolláros Solanát: A $TAP a legjobb kriptovaluta befektetés 2026-ban?

A kriptopiac 2026-ban papíron egészségesnek tűnik, de a gyakorlatban frusztráló lehet. A hálózatok stabilak, a tranzakciós sebesség gyors, és az intézményi érdeklődés sem lankadt. Mégis, sok olyan befektető számára, aki nagy infrastruktúratokeneket tart, a kriptó egykor ikonikus, robbanásszerű árfolyam-emelkedése eltűnt a piac éléről, helyét pedig lassú, oldalazó ármozgás vette át.
2026. 01. 18. 20:00
Megosztás:

Solana jövője az állandó megújuláson múlik – figyelmeztet a társalapító

A Solana blokklánc egyik legismertebb alakja, Anatoly Yakovenko szerint a platform túlélése nem kevesebben múlik, mint a folyamatos technológiai fejlődésen. Míg az Ethereum a protokoll „megdermedését” tűzi ki célul, Solana inkább a megállíthatatlan innovációban látja a jövőt. Vajon melyik stratégia vezet hosszú távon sikerhez?
2026. 01. 18. 19:00
Megosztás:

Több szakképesítés, magasabb kereseti lehetőség?

A pénzügyi biztonság egyre több munkavállaló számára válik kiemelt szemponttá, különösen olyan időszakokban, amikor a megélhetési költségek emelkednek, a munkaerőpiac pedig folyamatosan változik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok, akik befektetnek a saját tudásuk fejlesztésébe, hosszabb távon stabilabb jövedelmi helyzetet érhetnek el.
2026. 01. 18. 18:00
Megosztás:

Mire valók a HDMI kábelek, és miért fontosak a zenészek számára?

A HDMI kábelek ma már alapvető kelléknek számítanak ott, ahol digitális eszközöket használnak, sokan mégis csak annyit tudnak róluk, hogy “összekötik a képet a hanggal”.
2026. 01. 18. 17:00
Megosztás:

Ritka fémek és szuperötvözetek csodái

Amikor a mai ipar anyagigényeire gondolunk, gyakran találkozunk az acél vagy alumíniumötvözetek alkalmazásával. Azonban vannak olyan egzotikus anyagok is, amelyek különleges feladatok megoldására lettek kifejlesztve. Mi teszi őket olyan egyedivé és nehezen hozzáférhetővé? Az ár, a ritkaságuk, vagy más tényezők is szerepet játszanak?
2026. 01. 18. 16:00
Megosztás:

Praktikus aláöltözetek a hidegben történő munkavégzéshez

A hideg időjárás komolyan próbára teheti azokat, akik a szabadban dolgoznak. Az aláöltözet kiemelkedő fontossággal bír abban, hogy a testi meleget megőrizzük, miközben a kényelem és a mozgásszabadság sem csorbul.
2026. 01. 18. 15:00
Megosztás:

Innovatív megoldások otthoni fűtéshez

A modern otthonok fűtéstechnikai megoldásai általában két fő elvet követnek: a hatékony működést és az energiahatékonyságot. Számos készülék közül választhatunk, de a kerámiabetétes és kvarc hősugárzók kiemelkednek a versenytársaik közül. Milyen előnyöket kínálnak ezek, és hogyan szolgálják a lakások melegítését költséghatékonyan?
2026. 01. 18. 14:00
Megosztás:

Az automatizált rendszerek lehetőségei a nyelviskolák számára

A nyelvoktatás kihívásait már jól ismerjük: az adminisztráció, az órák megszervezése és a tanulók menedzselése sokszor embert próbáló feladat.
2026. 01. 18. 13:00
Megosztás:

Több mint 2900 milliárd forint jutott el a gazdákhoz az új agrártámogatási ciklusban

A magyar agrárium tavaly is bizonyította a kitartását: a gazdálkodók minden nehézség ellenére folyamatosan helytálltak, és ehhez a kiszámítható, jól tervezett agrártámogatási háttér is hozzájárult. Ennek eredményeként a 2023-tól induló új agártámogatási ciklusban a beruházási típusú támogatásokra rendelkezésre álló 3150 milliárd forintos keretösszegből már csaknem 2900 milliárd forintnyi támogatást ítéltünk meg, 102 ezer támogatói okirattal - jelentette be Nagy István agrárminiszter vasárnap közösségi oldalán.
2026. 01. 18. 12:00
Megosztás:

Az eddigi leggyengébb évét hozta a babaváró hitel

Ugyan 2025-ben sorban dőltek a rekordok a lakossági hitelek piacán, a babaváró hitel szempontjából igen gyengére sikerült a tavalyi év: az első tizenegy hónap mindössze bő 210 milliárd forintnyi új szerződést hozott, ami 8,5 százalékos visszaesést tükröz az egy évvel korábbi volumenhez képest – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ezzel együtt a támogatott hitel még mindig 13 százalékát adja az összes fogyasztásihitel-szerződésnek, és a teljes lakossági hitelportfólión belül is 18 százalék körüli a részesedése.
2026. 01. 18. 11:00
Megosztás:

Megkezdte a termelést a szerbiai kőolaj-finomító

Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolaj-finomító, a benzinkutakra január 27-én kezdődhet meg a szállítás - közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter vasárnap Instagram-oldalán.
2026. 01. 18. 10:00
Megosztás:

Növekvő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Növekvő forgalom mellett emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 122 311,20 ponton, történelmi csúcson zárt, 4,98 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban.
2026. 01. 18. 09:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: Helytelen, hogy Washington NATO-szövetségeseket fenyeget vámokkal

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint teljességgel helytelen, hogy Washington büntetővámokkal fenyegeti a Grönland hovatartozásával kapcsolatos amerikai-dán viszály ügyében Dánia mellett felsorakozó NATO-szövetségeseket.
2026. 01. 18. 07:00
Megosztás:

Vulcan Shield Global: megkezdődött a toborzás Békéscsabára, csak magyar jelöltekkel beszéltek

Megkezdte a toborzást a szingapúri Vulcan Shield Global (VSG) új békéscsabai székhelyére, eddig csak magyar jelöltekkel beszélgettek - közölte a vállalat az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 18. 05:00
Megosztás: