Megugrott az eladott új traktorok száma az első félévben

Az idei első félévben 2425 új traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ez több mint 48 százalékkal haladta meg az előző év első hat hónapjában regisztrált 1633-as értéket. Ugyanebben az időszakban 736-ról 1041-re emelkedett az eladott új mezőgazdasági pótkocsik száma, ami 41 százalékos növekedést jelent.

Megugrott az eladott új traktorok száma az első félévben

Különösen a legutóbbi időszakban, júniusban volt kiugró, 88 százalékot is meghaladó a növekedés: a hónap során 504 új traktort adtak el, szemben a tavaly ilyenkori 268 géppel.„

Mindenképpen komoly pozitív fejleménynek számít, hogy a termelési költségek jelentős megugrása, illetve a járműipari beszállítói láncoknak a mezőgazdasági gépek gyártóit is érzékenyen érintő akadozása ellenére ekkora növekedést sikerült elérni a mezőgazdasági gépek piacán - mondta el Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – Örvendetes, hogy a terményárak jelentős növekedéséből keletkező plusz forrásokat, valamint a rendelkezésre álló pályázati összegeket a gazdák a jelenlegi bizonytalan környezetben is nagy arányban a hosszú távú hatékonyságot biztosító beruházásokra fordítják.”

Az ország keleti felét sújtó jelentős aszály miatt fellépő terméskiesés azonban az év második felében negatív hatással lehet a traktoreladások alakulására. Az árak emelkedése és a szállítási határidők meghosszabbodása mellé ezzel egy újabb bizonytalansági tényező társult, ami éves szinten a jelenlegi 48 százaléknál alacsonyabb növekedési ütemet eredményezhet az eladási számokban.

Az első félévben is a 8 tonnánál nagyobb traktortípusokból fogyott a legtöbb, így az időszak során a teljes eladások 52 százaléka ebben a szegmensben zajlott. A traktormárkák közötti versenyben a DataHouse adatai szerint a John Deere 17,1 százalékos eladási arányával továbbra is magasan veri a mezőnyt. Komoly előrelépést ért el az önmagát az MTZ utódjának tartó Solis: az indiai gyártó jelenlegi 9,6 százalékos részesedésével két év alatt a 12. helyről a második helyre ugrott. A lista harmadik helyén jelenleg a New Holland áll 7,7 százalékkal. Az első öt márka közé még a Fendt és a Claas fért fel 5,9, illetve 5,8 százalékos részedéssel – utóbbi tavaly még a lista második helyét foglalta el.


Fontos üzenet érkezett Brüsszelből: kitart az EU és az USA a kereskedelmi egyezség mellett

Mindkét fél továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett kereskedelmi megállapodás végrehajtása mellett - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt követően, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel péntek hajnalban.
2026. 05. 08. 21:00
Megosztás:

Aláírták a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd euróra szóló SAFE hitelprogramról szóló szerződést

Andrius Kubilius védelemért felelős és Piotr Serafin költségvetésért felelős uniós biztos, valamint Donald Tusk lengyel kormányfő jelenlétében aláírták pénteken a varsói kormányfői hivatalban a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd eurós SAFE hitelprogramról szóló szerződést.
2026. 05. 08. 20:00
Megosztás:

Csökkent a Mol-csoport eredménye az első negyedévben

A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 205,1 milliárd forint (626 millió dollár) volt az idei első negyedévben, az előző év azonos időszakában elért 318,8 milliárd forint (833 millió dollár) után - derül ki a társaság Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett jelentéséből.
2026. 05. 08. 19:00
Megosztás:

Több mint 89 ezren jelentkeztek középiskolába

Idén több mint 89 ezer tanuló felvételizett középfokú nevelési-oktatási intézménybe; 9. évfolyamra 76 198-an, 6 évfolyamos gimnáziumba 8071-en, 8 évfolyamos gimnáziumba 5272-en - tájékoztatta az Oktatási Hivatal (OH) pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 18:30
Megosztás:

Aggasztó ütemben nő az államháztartás hiánya

Áprilisban (egy hónap alatt) 429,4 milliárd forint hiányt halmozott fel az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere, szemben az előző évi azonos havi 376,4 milliárd forintos deficittel. A negyedik hónap végére a központi alrendszer deficitje ezzel 3849,8 milliárd forintra nőtt, ami az éves hiánycél 70,7 százaléka - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken kiadott gyorstájékoztatójából.
2026. 05. 08. 18:00
Megosztás:

Azbesztszennyezés - Sopronban is kimutatta a szennyezés jelenlétét a Greenpeace

Sopronban vett mintákról igazolta a Greenpeace az azbeszt jelenlétét - tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 17:30
Megosztás:

A DH Group olasz leánycége több mint 450 millió euró hitelt közvetített 2026 első negyedévében

DH Group olasz leányvállalata, a Credipass S.r.l. a piaci folyamatok ellenére bővül: több mint 450 millió euró hitelt közvetített 2026 első negyedévében, és 20 százalékos növekedést ért el az előző év azonos időszakához képest - közölte az ingatlanközvetítő társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 05. 08. 16:30
Megosztás:

Trump az utolsó pillanatban halasztott – fellélegezhet az európai autóipa

Donald Trump amerikai elnök július 4-ig elhalasztotta az Európai Unióból érkező járművekre kilátásba helyezett vámemelést, miután telefonon beszélt az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével csütörtökön.
2026. 05. 08. 16:00
Megosztás:

Görög Márta lesz az igazságügyi miniszter

Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
2026. 05. 08. 15:30
Megosztás:

A nyugdíjbiztosítások utáni adójóváírás nem jár automatikusan

A támogatott nyugdíjbiztosítási szerződésekhez igényelhető adójóváírás nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik - figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) pénteki, MTI-nek küldött közleményében.
2026. 05. 08. 15:00
Megosztás:

Mínuszban zárta az első negyedévet a romániai turizmus

A vendégek és a vendégéjszakák száma is csökkent Romániában az első negyedévben - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adataiból.
2026. 05. 08. 14:30
Megosztás:

Újra a toleranciasávban a magyar infláció

A fogyasztói árak áprilisban 2,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál. Ezzel ismét a jegybanki toleranciasávba emelkedett vissza az inflációs mutató, január után ismét. Az előző hónaphoz képest 0,4%-kal emelkedtek ismét az árak, az elemzői konszenzus 0,6% volt. Az éves maginfláció 1,9%-ról 2,2%-ra emelkedett.
2026. 05. 08. 14:00
Megosztás:

Block-részvények: 8%-os ugrás a vártnál erősebb Q1 eredmények után

A Block Inc. erős első negyedéves gyorsjelentéssel lepte meg a piacot: a Cash App lendületes növekedése, a javuló profitmutatók és a megemelt éves előrejelzés látványos árfolyamreakciót váltott ki. A háttérben azonban a Bitcoinhoz kötődő veszteségek és a csökkenő BTC-bevételek továbbra is komoly kérdéseket vetnek fel Jack Dorsey fintech vállalatának stratégiájával kapcsolatban.
2026. 05. 08. 13:30
Megosztás:

2,1 százalékra nőtt az infláció

Áprilisban 2,1 százalékosra gyorsult az éves infláció a márciusi 1,8 százalékról - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 05. 08. 13:00
Megosztás:

Olaszország vezet: ezek a legnépszerűbb úti célok 2026 tavaszán

A napsütéses tavaszi időjárás beköszöntével az utasbiztosítások piaca is új lendületet vett, emelkedett a keresések és a szerződéskötések száma is - írja közleményében a Bank360. A portál saját adatai alapján Olaszország a legnépszerűbb desztináció, a legtöbben repülővel utaznak és várost néznek a tavaszi hónapokban.
2026. 05. 08. 12:30
Megosztás:

Csökkent a német ipari termelés márciusban

Gyorsult a német ipari termelés csökkenése márciusban havi és éves összevetésben egyaránt - közölte a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken.
2026. 05. 08. 12:00
Megosztás:

A fiatalok már a közösségi médiában tájékozódnak a pénzügyekről

A közösségi média a fiatalok számára ma már a pénzügyi tájékozódás egyik természetes terepe: Magyarországon a 16–20 évesek közel 90 százaléka használ TikTokot, miközben a platformot a 18–49 éves lakosság több mint fele is aktívan használja.
2026. 05. 08. 11:30
Megosztás:

A szlovén kormány jóváhagyta a Divaca-Koper vasútvonal kétvágányúsítását

A szlovén kormány csütörtökön jóváhagyta a Divaca és Koper közötti vasútvonal kétvágányúsításának beruházási programját, amelynek költségét 430 millió euróra becsülik. Erről a kabinet adott tájékoztatást.
2026. 05. 08. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők pénteken?

A záráshoz közeledve pirosban vannak az ázsiai indexek. A Nikkei 0,5%-kal, a KOSPI 0,6%-kal, a SSEC 0,4%-kal, míg a Hang Seng 1,1%-kal esik.
2026. 05. 08. 10:30
Megosztás:

A hazai deviza- és kötvénypiacon kitartott a választásokhoz kötődő pozitív hangulat

A megelőző két napi olajár-esést nem követte áttörés Iránban, így az energiahordozók árai - bár jelentős esést mutattak napközben - délután ismét emelkedni kezdtek.
2026. 05. 08. 10:00
Megosztás: