Melyek a magyarok kedvenc értékelő weboldalai, véleményező applikációi?
Melyik fajta értékelő weboldalakban lehet megbízni?
Egy olyan korban, ahol mindent és mindennek az ellenkezőjét is meg lehet találni az interneten, fontos, hogy az ember tisztában legyen vele, hogy melyek azok az információk amiben megbízhat, és mik esnek a fake news kategóriájába. Ez különösen fontos abban az esetben, amikor egy termékről vagy szolgáltatásról szeretnénk megbízható, nem elfogult, felhasználói információkhoz jutni. Ebben a cikkben azt szeretnénk bemutatni, hogy melyek azok az értékelő (reviewing) weboldalak, melyeken keresztül hasznos és valós felhasználói vélemenyekhez lehet hozzáférni, és hogy hogyan lehet ezeket a weboldalakat megtalálni és megkülönböztetni a kevésbé hasznos, vagy egyenesen gyanús platformoktól.
Értékelő weboldalak a web 1.0 és web 2.0 korában
Amikor az internet elindult 1990-ben, azt web 1.0-ként aposztrofáljuk. Persze akkoriban az internet önmagában forradalmi volt, de mai szemmel persze nagyon korlátozott volt, méghozzá azért, mert programozási szemszögből a web 1.0 statikus volt. Ez alatt azt értjük, hogy az információáramlás az interneten nagyon egyoldalú, egysíkú volt: csak a weboldal tulajdonosa/szerkesztője tudta a weboldal tartalmát szerkeszteni és alakítani, a weboldal látogatói csak passzív módon tudta befogadni a tartalmat, mindenféle interakció lehetősége nélkül.
Az informálódás és a vélemény megosztásának fontossága
Igen hamar tudatosult mindenkiben, hogy ez mekkora hátrány, mind a felhasználónak, mind a tartalom (vagy árú) szolgáltatójának az interneten. 2000 környékén kezdett megváltozni a helyzet. Statisztikák már akkoriban is kimutatták, hogy az emberek 76%-a megpróbál értékeléseket, teszteket olvasni, mielőtt egy terméket megvásárolnának az interneten. Ebből kiindulva az informatikusok elkezdtek olyan technológiával előállni, ami a felhasználóknak megengedi az interakciót, azaz a véleményének és értékelésének a megosztását az interneten. Párhuzamosan ezzel megszülettek olyan weboldalak, amelyek kifejezetten az interneten elérhető szolgáltatások és áruk felhasználói értékelését, kommentelését tette lehetővé. És persze ugyanezen technológia hozta el a közösségi médiás platformok aranykorát, ahol az emberek nem csak árukkal kapcsolatban értékelnek, hanem bármilyen (legális, nem bántó, nem sértő) tartalmat megoszthatnak barátaikkal és a világgal.
A legjobb online értékelő weboldalak
Nézzük tehát meg, hogy melyek a legjobb online értékelő oldalak mind nemzetközi viszonylatban, mind Magyarországon:
- TrustPilot. A legismertebb értékelő és véleményező platform az interneten, mely globális szinten igyekszik összekötni az online szolgáltatások kínálóit a felhasználókkal. Mi picit kuszának érezzük az oldal felépítését, el kell tölteni egy kis időt, mire megtalálod a keresett topic-ot. Ráadásul a Google Felhasználói Vélemények és Értékelések kezdik kiszorítani a piacról.
- Google Felhasználói Értékelések. Manapság talán a legelterjedtebb online értékelő-véleményező eszköz a felhasználók kezében. Értékelések hagyhatsz és olvashatsz bármely Google által regisztrált weboldalról, üzletről. A legáltalánosabb módja, hogy beléjük botolj, a Google Maps-en történik. Amikor egy pizzériát, vagy kávézót keresel egy környéken, a találatokra kattintva az értékelések számát és eredményét (1-5 csillag) is látni fogod, és egy külön klikkel el is olvashatod az egyes felhasználói véleményeket, tapasztalatokat.
- Magyar Online Kaszinók. Ha online játékokra fáj a fogad, akkor érdemes Magyarország legismertebb online kaszinó értékelő weboldalát meglátogatnod. Egyrészt online casino specialisták szinte már túl részletes kaszinó tesztjeit fogod megtalálni náluk, de a tesztek végén a felhasználók által hagyott értékelések és vélemények is megismerhetők. Ja, és ingyen kaszinó játékokat is találsz az oldalukon több tucatot.
- TripAdvisor. Ha utazni, nyaralni tervezel, akkor ezt a túrista-látványosságokat, éttermeket és szálláshelyeket bemutató és értékelő weboldalt látogatják a világon a legtöbbet, Magyarországot, azaz a magyar internetezőket is beleszámítva. Több millió értékelés és ajánlás található a weboldalukon mindenről ami a turizmus iparággal kapcsolatos.
- com. A Tripadvisor-hoz hasonló, de kifejezetten a hotelekre, szálláshelyekre specializálódott weboldal, mely a web 2.0 koncepciót - azaz a dinamikusan interaktív web szolgáltatást - a tökélyre fejlesztette. Csak azok a felhasználók tudnak értékeléseket, véleményeket hagyni, akik az oldalon keresztül foglalták le az adott szálláshelyet.
- hu. Ez a magyar fejlesztésű applikáció szuper okosan engedi meg a weboldal tulajdonosoknak, hogy a különböző nemzetközi értékelő platformokon kapott véleményeket egyben beágyazzák a weboldalukba. Persze ennek meg is kérik az árát, de ez a felhasználót nem érinti. Ha tustindex.hu-s értékelésket és véleményeket látsz, biztos lehetsz benne, hogy autentikus hozzászólásokat olvasol.
Tippek értékelő weboldalak, alkalmazások általános felhasználásához
- Amikor olyan weboldalakat látogatsz, melyek vásárlásra kínálnak árukat, akkor részesítsd előnyben azokat, melyek kínálnak beágyazott értékelési-véleményezési lehetőséget.
- Ismeretlenebb, komolytalanabb értékelő applikációk megengedik az értékelt webshop tulajdonosoknak hogy a kellemetlenebb, negatív kommenteket elrejtsék. Ezért itt is részesítsd előnyben az ismert értékelő applikációkat.
- Használd a józan eszedet is, hogy megkülönböztesd a valós értékeléseket az ál-értékelésektől. A mai világban, amikor a facebookon már hozzászokott az ember, hogy trollok és egyéb fizetett kommentelők árasszák el a bejegyzéseket, az embernek ébernek kell maradnia.
- Amikor egy terméket keresel, ne csak egy forrásból informálódj, nézz utána a véleményeknek, értékeléseknek több weboldalon is.
Konklúzió
Míg régen csak szájhagyomány révén lehetett bizalmas, megbízható információkhoz, értékelésekhez, véleményekhez jutni, addig manapság, a web 2.0 idején az internetes felületeken anonim módon is tudunk értékes információkhoz jutni. Az embereknek régen is fontos volt, és ma is az, hogy megbízható vélemények és valós felhasználói tapasztalatok alapján hozhassák meg a döntést amikor vásárolni akarnak valamit. Az online értékelő alkalmazások és weboldalak tehát mindenki számára csak előnyt jelentenek: az üzletek demonstrálhatják, hogy hány embernek van róluk és termékeikről jó véleményük, a felhasználók, vevők pedig könnyedén utána nézhetnek bármilyen termék vagy szolgáltatás elégedettségi fokának. Mindössze nyitva kell tartsuk a szemünket és éberségünket. Reméljük cikkünk is hozzájárul ahhoz, hogy Te is meg tudd különböztetni a hasznos valós és a haszontalan, kitalált értékeléseket, véleményeket.
A cikk szerzője Szabó László, második évfolyamos hallgató a London School of Economics egyetemen. Tanulmányait a közgazdaságtani alap-elméleteken túl az ecommerce (internetes kereskedelem) és az internet általános fejlődési lehetőségeire fókuszálja.