Melyik a legjobb operációs rendszer számomra?
Az operációs rendszerek több évtizedes múltra tekintenek vissza
Ma már rengeteg eszköz használ operációs rendszert, persze a közhiedelemben még továbbra is az van, hogy operációs rendszer=számítógép, de valójában már a legtöbb okoseszköz, például okosóra, okoskarkötő, okostelefon használ valamilyen operációs szisztémát.
A 20-30 évvel ezelőtti helyzethez képest az is nagy változás, hogy az operációs rendszereket ma már nagyon könnyű beszerezni, ott van például a Szoftver24.hu, ahol Windows termékkulcsokat is egyszerűen vásárolhatunk, percek alatt elintézve a folyamatot. Ezzel szemben a 90-es években még ez egy sokkal hosszabb művelet volt, pláne, hogy a telepítés is egy külön procedúra kellett, hogy legyen és tapasztalt ismerősre vagy szakemberre is szükség volt hozzá.
Az operációs rendszerek története azonban nem a 90-es években kezdődött, hanem az 1970-80-as időszakban. Ekkor jelentek meg az első kísérletezések, amelyek később elvezettek a legnépszerűbb változatokhoz, a Windows oprendszerekhez, amelyek azóta is (szinte) töretlen egyeduralkodói a piacnak.
Az első legnépszerűbb verzió a Windows 95 és Windows 98 volt, majd ezt követte a “csúcs”, a Windows XP, amelyet még így 20 év után is használnak néhány országban, leginkább állami szektorokban. A következő mérföldkő a modernebb Windows 7 volt, ezután érkeztünk el a ma is használatos és leghatékonyabb Windows 10 és 11 verziókhoz. Utóbbi kettőnek két további változata is van, a Home és a Pro, amelyeket érdemes elkülöníteni, hisz mindegyiket más területen érdemes alkalmazni.
Melyiket válasszam: Pro vagy Home?
Természetesen alapvető, hogy teljesen átlagos használatra, például böngészésre, adminisztrációs munkálatokra és filmnézésre, játékra mind a kettő teljesen alkalmas.
A Home verziót, ahogy az angol megnevezés is utal rá, inkább otthonunkban lévő számítógépekre érdemes feltelepíteni. Ha csak magáncélokra, szórakozásra használjuk a gépet, akkor ez a tökéletes választás. Természetesen sokan dolgoznak home officeban vagy irodában, így ebben a környezetben már a Pro az ajánlott, amit kifejezetten vállalati körülményekre találtak ki. Ha úgy vesszük, a Pro a Home továbbfejlesztett verziója, ugyanis sokkal nagyobb védelemmel rendelkezik, ez az érzékeny adatok tekintetében nagyon fontos.
Mire van szükségem a Windows 10 futtatásához?
Az operációs rendszereknek is vannak rendszerkövetelményeik, a Windows 10-nek az alábbi:
- Processzor: 1 GHz-es vagy gyorsabb
- RAM: 1 GB 32 bit, 2 GB 64 bit esetén
- Tárhely: Minimum 20 GB
- Videokártya: DirectX 9 kompatibilis
Vásárlás és telepítés előtt is alaposan gondoljuk át, hogy pontosan milyen feladatokra akarjuk, fogjuk használni a számítógépet, és aszerint válasszuk ki a megfelelő operációs rendszert.