Mélypontra süllyedt a német kormány támogatottsága

Új mélypontra süllyedt az Olaf Scholz vezette kormány támogatottsága Németországban, és egyre többen aggódnak a gazdasági helyzet miatt - mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés.

Mélypontra süllyedt a német kormány támogatottsága

Az ARD országos köztelevízió Deutschlandtrend nevű felméréssorozatának új adatai szerint a választók csupán 19 százaléka elégedett a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a liberálisok (FDP) koalíciójának munkájával. Ez 2 százalékpontos csökkenés augusztus elejéhez képest, és a legalacsonyabb érték a 2021 decemberében hivatalba lépett kormány történetében. A kevéssé, vagy egyáltalán nem elégedettek aránya 1 százalékponttal 79 százalékra emelkedett.

A választókorú népességre reprezentatív felmérés szerint a németeket egyre inkább nyomasztja a recesszió szélén egyensúlyozó gazdaság helyzete: míg tavasszal mindössze 7 százalékuk gondolta, hogy a gazdaság állapota az ország legnagyobb gondjai közé tartozik, nyár végén már 28 százalék vélekedett így. Ezzel a gazdaság áll az első helyen a leggyakrabban említett gondok augusztus végi rangsorában. A második a bevándorlás és a menekültügy 26 százalékkal, amely ugyancsak jelentős növekedés az áprilisi 19 százalékhoz képest. Az éghajlatváltozás és a környezetvédelem ügye a harmadik helyre szorult, a tavaszi 26 százalék helyett 18 százalék tartja a kiemelt fontosságúnak.

A kormányzati munka megítélésének romlása és az ország előtt álló kihívások fontossági sorrendjének átalakulása mellett meghatározó trend a legnagyobb ellenzéki erőtől, a CDU/CSU jobbközép pártszövetségtől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) párt erősödése is. Az ellenzéki párt a szavazatok 22 százalékát szerezné meg, ha a következő vasárnap lenne a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás. Ennél magasabb értéket soha nem mértek a Deutschlandtrend-felmérések történetében. A 22 százalék azt is jelenti, hogy az AfD megduplázta táborát a legutóbbi, 2021 szeptemberében tartott Bundestag-választáson elért 10,3 százalékhoz képest.

Az első számú politikai erő a CDU/CSU, amely 29 százalékon áll, jelentősen erősödött a 2021-es választáson elért 24,1 százalékhoz képest. A második helyen álló AfD után az SPD következik, 16 százalékkal, nagymértékben gyengülve a 2021-ben elért 25,7 százalékhoz képest.

A Zöldek 14 százalékon állnak, támogatottságuk nem változott lényegesen a 2021-es 14,8 százalékhoz viszonyítva, az adat mégis gyengülést jelez, mert egy éve, 2022 nyarán még a választók 20-21 százaléka támogatta őket. Az FDP-re 6 százalék szavazna, a liberálisok tábora így nagyjából megfeleződött a 2021-es 11,5 százalékhoz képest.

Az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) 4 százalékon áll, tovább gyengült a 2021-es Bundestag-választáshoz képest, amelyen 4,9 százalékos eredménnyel az 5 százalékos bejutási küszöb alatt maradt és csak annak révén szerzett képviseletet, hogy jelöltjei három egyéni körzetet megnyertek.

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedése miatt bevezetett korlátozásokat

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedésének megakadályozására öt hónapja bevezetett korlátozásokat - közölte a mezőgazdasági minisztérium csütörtökön.
2026. 04. 17. 09:00
Megosztás:

A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek

Li Csiang kínai miniszterelnök gratulált Magyar Péternek, amiért a Tisza Párt élén győzelmet aratott a magyarországi parlamenti választásokon - jelentette a kínai állami média pénteken.
2026. 04. 17. 08:30
Megosztás:

Érkeznek az adószámla-értesítők a gazdálkodóknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) április 20-ától küldi az adószámla-értesítőket a gazdálkodóknak. A mintegy 350 ezer érintett már a levél elején megtalálja a legfontosabb információt: tartozás vagy túlfizetés, azaz fizetni kell vagy visszakérhető az adó - hívta fel a figyelmet pénteken az adóhivatal.
2026. 04. 17. 08:00
Megosztás:

Stratégia 2030: a Bosch kihasználja innovációs erősségeit

Stuttgart és Renningen, Németország – a Bosch csoport 2026-ban is innovációs erejére támaszkodva kívánja kihasználni a globális piacokon kínálkozó növekedési lehetőségeket, jóllehet a nemzetközi környezetet geopolitikai feszültségek és kereskedelmi akadályok nehezítik. A jövőben fontos területeken szükséges előzetes beruházások – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is magas szinten maradnak. 2025-ben a Bosch mintegy 12 milliárd eurót fordított kutatás-fejlesztésre és tőkeberuházásokra. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2-5 százalékos árbevétel-növekedést és 4-6 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredményt (EBIT margin) tervez 2026-ra.
2026. 04. 17. 07:00
Megosztás:

A horvát kormány döntött a vasútvonal fejlesztéséről és meghosszabbította a gázár-támogatást

A horvát kormány csütörtökön döntött a Dugo Selo-Novska vasútvonal mintegy 900 millió eurós fejlesztéséről, valamint 2026. szeptember 30-ig meghosszabbította a lakossági gázár egy részének támogatását - közölte a kabinet.
2026. 04. 17. 06:30
Megosztás:

A tüdőrák elleni küzdelemben részt vevő szakorvosokat képeznek a Semmelweis Egyetem

Szakorvosképzés indul a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján (SEPK) a tüdőrák elleni küzdelem erősítése érdekében - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény csütörtökön az MTI-t.
2026. 04. 17. 05:30
Megosztás:

Stabil üzleti teljesítmény és jelentős beruházások a Messer Group 2025-ös üzleti évében

A világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi, elektronikai és különleges gázszolgáltatója, a Messer Group közzétette 2025-ös éves üzleti jelentését. A vállalat stabil üzleti teljesítményt nyújtott, amely egyaránt tükrözi szervezeti ellenálló képességét és megújulásra való törekvését egy geopolitikai feszültségekkel és gazdasági bizonytalansággal terhelt környezetben.
2026. 04. 17. 05:00
Megosztás:

Lassul a cégfogyás, de egyre több vállalkozás tűnik el csendben

Három év után először mérséklődött a cégállomány csökkenése az első negyedévben, de a háttérben nem élénkülés, hanem szerkezeti átrendeződés zajlik. Az alapítások új mélypontra estek, miközben a kényszertörlések száma megugrott, ami arra utal, hogy egyre több vállalkozás nem klasszikus eljárásban, hanem csendben kerül ki a rendszerből.
2026. 04. 17. 04:30
Megosztás:

Újra keresik Magyarország kiválóan vezetett vállalatait – elindult a jelentkezés a Deloitte Best Managed Companies programjára

Elindult a jelentkezés a Deloitte Private által szervezett Best Managed Companies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) kezdeményezés legújabb magyarországi programjára. Az üzleti mentorprogram célja, hogy elismerje és támogassa azokat a hazai magántulajdonú vállalatokat, amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, miközben hosszú távon fenntartható és tudatos vállalatvezetési gyakorlatokat építenek.
2026. 04. 17. 04:00
Megosztás:

Sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok

Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 17. 03:30
Megosztás:

6 pontos pénzügyi „restart”: Verseny nélkül nincs hatékony gazdaság, a növekedéshez újragondolt állami szerep kell

A következő kormány komoly kihívások előtt áll, ha teljesíteni akarja vállalásait, ezeknek ugyanis jelentős költségvetési terhe lesz. A Blochamps Capital szerint ugyanakkor Magyarországon nem forráshiány van, hanem közvetítési hiba. A piacvezető privátbanki elemzőcég szerint ezért a következő kormánynak az alábbi pontok mentén kellene újragondolnia, milyen irányba akarja mozgatni a pénzügyi közvetítőrendszert, és milyen mederbe terelné a megtakarítási, hitelezési politikát.
2026. 04. 17. 03:00
Megosztás:

Megadóztatják a nyugdíjat? Igen, itt a bizonyíték!

Az EU-ban nincs egységes, uniós szintű szabály a nyugdíjak adóztatására: ez továbbra is tagállami hatáskör. Emiatt az EU27-ben nagyon eltérő modellek élnek egymás mellett.
2026. 04. 17. 02:00
Megosztás:

Családi pótlék elvesztése - könnyen bukhatjuk a pénzt, ha nem figyelünk

Mikor veszíthetjük el a családi pótlékot? A családi pótlék Magyarország egyik legfontosabb, alanyi jogon járó családtámogatása, amely a gyermek neveléséhez és taníttatásához nyújt rendszeres havi segítséget. Ugyanakkor a jogosultság nem korlátlan és nem feltétel nélküli: bizonyos élethelyzetekben az ellátás megszűnhet vagy szünetelhet.
2026. 04. 17. 01:00
Megosztás:

Már social media és Google-kampányokra is pályázhatnak a kkv-k

Új lehetőség nyílt a hazai kis- és középvállalkozások számára: immár social media és Google-kampányok megvalósítására, linképítésre, SEO- és PR-cikkek online megjelenítésére is igényelhető támogatás a Modern Vállalkozások Programján belül. A projekteket a Content’ n more (CNM) ügynökség viszi, mely tíz éve támogatja a hazai vállalkozások online láthatóságát.
2026. 04. 16. 23:59
Megosztás:

Pénztárca PlayID és a digitális pénzügyek hatékonysági fordulata

A digitális pénzügyek világában az elmúlt évek egyik legfontosabb változása nem feltétlenül az új funkciók megjelenése volt, hanem a folyamatok egyszerűsödése. A felhasználók ma már nem csupán gyors tranzakciókat várnak el, hanem azt is, hogy az online pénzügyi jelenlétük kezelése logikus és kiszámítható legyen.
2026. 04. 16. 23:00
Megosztás:

Kripto-trendek 2026-ban: Milyen újításokra érdemes figyelni?

A kriptovilág ritkán áll meg egy pillanatra, de 2026 valahogy mégis másnak tűnik. Ez az év nemcsak a piac helyreállásáról szól, hanem az éretté válásról is. A tokenizált ingatlanoktól az okosabb tárcákon át az intézményi szereplők erősebb jelenlétéig a digitális eszközök egy új szakaszba lépnek, amit egyre nehezebb figyelmen kívül hagyni.
2026. 04. 16. 22:30
Megosztás:

Az EU már több mint ötezer beteget evakuált Ukrajnából

Az Európai Unió, az ukrajnai háború 2022. február 24-i kezdete óta több mint ötezer ukrajnai beteg biztonságos átszállítását tette lehetővé 22 európai ország kórházaiba speciális orvosi ellátás céljából - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 04. 16. 22:00
Megosztás:

A Honda több százezer autót hív vissza a légzsákrendszer hibája miatt az Egyesült Államokban

A Honda autógyártónak több százezer autót kell visszahívnia a légzsákrendszer hibája miatt az Egyesült Államokban – közölte az amerikai közúti hatóság csütörtökön.
2026. 04. 16. 21:30
Megosztás:

Egy amerikai esküdtszék elmarasztalta a Live Nationt és a Ticketmastert

A rendezvénypiacra káros monopólium miatt elmarasztalta egy amerikai esküdtszék a Live Nation globális szórakoztatóipari nagyvállalatot és a hozzá tartozó Ticketmaster jegyértékesítőt.
2026. 04. 16. 21:00
Megosztás:

Javult a vállalkozások üzleti hangulata az első negyedévben

A VOSZ Barométer index 54 százalékra emelkedett az idei első negyedévben, így öt negyedév után ismét az optimista tartományba került; a javulást elsősorban az üzleti hangulat erősödése és a beruházási szándékok élénkülése hajtja - ismertette az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 04. 16. 20:30
Megosztás: