Mennyibe kerül az orosz gáz? És az amerikai mennyibe kerülne?
Ha azoknak a hangoknak lesz igazuk, akik azt mondják, hogy az oroszok úgy tudják a szállított mennyiséget alacsonyan tartani, hogy a saját tárolóikat töltik, amelyek mostanra elvileg megtelhettek - olvashatjuk az ERSTE gázpiaci elemzői anyagában.
Enyhén csökkent a szállított gáz mennyisége az Északi Áramlaton
Ezzel szemben a hétvégén egyelőre enyhén csökkent a szállított gáz mennyisége az Északi Áramlaton, a korábbi 14,4-ről 13,1 GWh/h-ra, de ma reggel már újra 14 GWh/h volt a szállított gázmennyiség, ami a gázvezeték 73 GWh/h kapacitásának, mintegy 20 százaléka.
- Szóval egyelőre nem javult a helyzet.
- Mindenesetre ezek az árak gyilkos árak.
Nézzünk kicsit visssza:
Csak összehasonlításképpen: 2020-ban egy köbméter földgáz ára 9,5 eurócent, azaz még a mostani euró árral számolva is 40 forint volt, tavaly ugyanez már 47 eurócentre rúgott, ami 188 forintot jelent, míg idén az átlagár 1,09 euró köbméterenként. Viszont ha itt marad az ár, az jövőre megint egy duplázást jelentene, ami 2 eurós, azaz 800 forintos árat jelentene a jelenlegi EURHUF árfolyam mellett.
S ez csak a molekula ára, erre jönnek rá a szállítási és egyéb költségek.
Ha nem csökken a fogyasztásunk, s nem találunk alternatív beszállítási útvonalakat, akkor a beszerzendő földgáz akár 16 milliárd euróba is kerülhet. Na ezért vette elő a kormány a szenes tervet, ami a szakértők szerint nem a lejobb út. Hiszen sem vájárok, sem művelhető mezők, s még megfelelő erőművek sincsenek. Persze az is igaz, hogy alternatív forrásaink sincsenek a gázra.
És az USA gáz olcsóbb? Igen!
Pedig mindeközben az amerikai földgáz ára 28 cent (112 forint) köbméterenként, ami még szállítási költséggel együtt is sokkal olcsóbb lenne, mint az „európai” (orosz) ár.
Szóval a megoldás a diverzifikáció mind a besszállítási útvonalakban, partnerekben, mind pedig az energiamixben.
Ebben lehet átmenetileg szén és fa, stb., viszont hosszabb távon erőteljesebben kell elmozdulnunk a hidrogén alapú energia felé, még akkor is, ha most még számos technikai problémánk van vele, s akár jöhet valami forradalom az energiatárolás terén, ami egyszerűbb megoldást nyújt (ez egyelőre nagyon kétes).
Visszatérve az eredeti gondolathoz, árgus szemekkel figyeljük a szállítási mennyiségeket az elkövetkező napokban, hetekben, mert az indikáció lehet a téli ellátásra és a jövőbeli árakra is. (forrás: ERSTE)