Mennyit árulhat el egy CV és mit érdemes beleírnunk?
A CV az állásokra való jelentkezés alapfeltétele
A munkakeresésnek megvan a maga jól bejáratott menete és a különféle ismert metódusai. Manapság a jelentkezés egy-egy meghirdetett pozícióra jóval egyszerűbb, hiszen szinte minden lebonyolítható az online térben. Az állásportálok, a céges karrieroldalak mind-mind azt szolgálják, hogy a jelentkezők számára az ügymenet egyszerű, kényelmes és átlátható legyen. A módszerek próbálnak állandóan fejlődni, a cél, hogy a kiválasztási és szűrési folyamat jelentősebb része távolról is lebonyolítható legyen. Ám mégis van egy módszertől független alapszükséglet, melyet nem kerülhetünk ki, ez pedig az önéletrajzunk, vagyis a CV megléte és beküldése.
Az önéletrajznak sokan jóval kevesebb szerepet tulajdonítanak, mint kéne, ezért ritkábban frissítik, formázzák, korszerűsítik. A CV ugyanakkor egy kötelezően benyújtandó dokumentum, mely egyben első szűrőként is működik a jelentkezési folyamat során. A hirdető cég felelős dolgozói ez alapján választhatják ki azon jelentkezők körét, akiket érdemesnek tartanak egy interjúra, személyes találkozóra. Így tehát a CV lényegében az a kulcs lehet, mely a pozícióhoz vezető számos ajtó egyikét nyitja. Így fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk összeállítására és tartalmilag is szorítkozzunk a legrelevánsabb információkra.
Frappáns, tömör, lényeglátó
Tekintve, hogy a CV a legelső lehetőségünk, hogy tételesen bemutassuk, miért gondoljuk magunkat alkalmasnak a meghirdetett pozícióra, nem vehetjük félvállról a megírását. Természetesen senki nem vár tőlünk kisregényeket és költői szabatossággal megfogalmazott körmondatokat karrierünk addigi állomásairól, tanulmányainkról, vagy akár személyes jellemzőinkről. Épp ellenkezőleg – egy optimális CV tényeket, eredményeket és tapasztalatokat közöl, mindezt a lehető legegyszerűbb, mégis informatív formában. Nem eshetünk át persze a ló túloldalára sem és rendezhetjük le négy sorban magunkat. Az egyensúly a tömörség, a lényeglátás és a kellő mennyiségű információ között kulcsfontosságú.
Egy CV megírásakor lényegében két szempontot kell figyelembe vennünk: mit tartunk érdemesnek közölni magunkról, illetve az adott pozíció szempontjából ezek közül mi minősíthető relevánsnak. Bátran emeljük ki eredményeinket és tapasztalatainkat, de fölösleges köröket ne fussunk. A legjobb, ha a megpályázni kívánt pozícióhoz igyekszünk igazítani önéletrajzunkat. Természetesen az is ideális kombináció, ha rendelkezünk egy univerzális verzióval és emellett lehetőségünk van pl. egy motivációs levélben bővebben is kifejteni gondolatainkat. De ha megkönnyítenénk dolgunkat, készíthetünk akár a pozícióhoz írt specifikus CV verziókat is.
Az önéletrajz a képességek és tapasztalatok frappáns összefoglalója
Több verzió, több lehetőség
Ha több CV verzióban gondolkozunk, ugyanúgy fontos az egyensúly. Fölösleges valótlanságokat állítani, esetleg túl nagy szerepet tulajdonítani egy-egy pontnak. Legyünk célratörőek, szorítkozzunk a pozícióhoz tartozó legrelevánsabb attribútumainkra és előzetes tapasztalatainkra. Ideális esetben nyilván az érdekes pozíciók köre sem túl tág, hiszen nagyban függ végzettségünktől és előző tapasztalatainktól. Ettől függetlenül akár egy-egy cég számára is finomhangolhatjuk önéletrajzunkat. Ezzel akár komoly versenyelőnyre is szert tehetünk, mellyel nagyban növeljük esélyeinket a pozíció elnyerésére.
Persze gyártsunk akármennyi CV verziót, a lényegnek mindig ugyanannak kell maradni: saját magunk és tapasztalataink lényeglátó, tételes bemutatása, melyből a hirdető cégek is könnyedén kinyerhetnek minden fontos információt. Ha emellett hajlandóak vagyunk figyelmet fordítani a kinézetre, a különböző apró látványelemekre, vagy épp a formázásra, máris nagyobb valószínűséggel emelkedünk ki a tömegből. A hiteles és informatív CV lehet az első lépcsőfok egy sikeres karrier felé – ezt mindig tartsuk szem előtt, mikor önéletrajz gyártásba kezdünk. Akár egyetlen dokumentumon is múlhat a dolog.