Mi állhat Magyarország felminősítése mögött?
Erre alapvetően nem számítottak a piaci szereplők, hiszen a költségvetés éppen erős költekezésben van. Ugyanakkor az is igaz, hogy a Moody’s eddig le volt maradva Fitch és az S&P besorolásaihoz képest. A hitelminősítő ráadásul úgy látja, hogy a beruházásoknak köszönhető erős növekedés segítheti a költségvetést visszatérni a szigorúbb pályára. A kormány egyébként igencsak jelentős készpénzzel rendelkezik, hiszen van a számláján 2.800 milliárd forint, s a hitelfelvételnek köszönhetően 4,25 milliárd dollár és 1 milliárd euró. Ez pedig körülbelül 12,4 milliárd euró, ami a GDP több mint 8 százaléka.
Ez pedig erős pénzügyi pozíció. Ráadásul a hitelminősítő azt gondolja, hogy előbb vagy utóbb, de megkapjuk a 2021-2027-es pénzügyi ciklusra vonatkozó támogatásokat, s így a pénz visszatartás csak átmentinek tekinthető. Azt meg a fentiek alapján ki is lehet finanszírozni. Idén decemberben különben 2 milliárd jüan (310 millió dollár) értékű kötvény jár le, 2023-ban pedig s 3,6 milliárd dollárnyi. Sokan azt gondolják, hogy a 2023-as lejáratot esetleg előtörleszti a kormány.
Annak ellenére, hogy a felminősítés meglepetés volt, ez nem hatja meg a forintot és ma reggel tovább gyengül, amivel már cirka 1 forinttal elhagyta az EURHUF 200 napos mozgóátlagát (256,8). Ugyanakkor holnap, holnapután és szeptember utolsó napján is jönnek az MNB részéről az euró likviditást növelő swap-ok, amelyek megállíthatják, sőt akár meg is fordíthatják a forint gyengülését.