Mi lesz a dollárral az USA választások után? Elemzés
Történelmileg a hedge fundok a választások előtti hetekben általában bullish pozíciókat vesznek fel az amerikai dollárban, és ez az, amit most is látunk. A dollárindex túlvásárolt területen van. Az eredmények kihirdetése után az alapok általában profitot realizálnak, ami a dollár árfolyamának csökkenését okozza a következő négy-öt kereskedési ülés során. Ezúttal azonban az eredmény bizonytalan, és sok múlik majd magán a választási eredményen.
Valószínű, hogy bizonyos államokban újraszámlálásoknak lehetünk tanúi, valamint számos jogi kihívásnak, amelyek késleltethetik a győztes kihirdetését. Ennek eredményeképpen fokozott volatilitás időszakának nézünk elébe.
Előrejelzésünk szerint sok befektető úgy dönthet, hogy megtartja dollárpozícióit, és csökkenti kitettségét kockázatosabb devizákkal, például az euróval és a brit fonttal szemben, előnyben részesítve az olyan eszközöket, mint az arany vagy az amerikai államkötvények. Ez az EUR/USD árfolyamot 1,07 alá, a GBP/USD („kábel”) árfolyamot pedig 1,28 alá viheti.
És döntetlen esetén?
A legrosszabb forgatókönyv szerint az elektori kollégiumban döntetlen lenne (269-269), amelynek tagjai választják meg az elnököt és az alelnököt is. Normál körülmények között minden állam annyi elektort kap, ahány képviselője és szenátora van a kongresszusban. Döntetlen esetén azonban ez megváltozik: minden állam csak egy elektort kap, ami Trumpnak kedvezhet, mivel több államban előnyben van, mint Kamala Harris.
Gyakorlatilag ez azt jelentené, hogy a 600 000 lakosú Wyomingnak ugyanannyi befolyása lenne a Fehér Ház következő lakójának kiválasztására, mint a 39 millió lakosú Kaliforniának. Ez a forgatókönyv tökéletes recept lenne egy intézményi válsághoz és a pénzügyi piacok jelentős zavaraihoz.