Mi lesz a forint sorsa így? 75 bázisponttal vágott és tovább fog lassítani az MNB
Új mondat a közlemény utolsó bekezdésében. A megjelent közleményben a döntéshozók közölték, hogy "A globális dezinflációt övező kockázatok, a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága és a hazai infláció év közepén várt átmeneti emelkedése a következő hónapokban óvatos monetáris politikát indokol. A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását. A következő hónapokban ezen információk alapján adatvezérelten dönt az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről." Külön kiemelték tehát az év közepén várt átmeneti emelkedését a hazai inflációnak, mely óvatos monetáris politikát indokol. Emellett megismerhettük a friss inflációs jelentés keretszámait, mely szerint az idei évben 2-3 százalékos, jövőre 3,5-4,5 százalékos, 2026-ban 3-4 százalékos gazdasági növekedést vár a jegybank. Az infláció idén 3,5-5,0 százalék között, jövőre és 2026-ban 2,5-3,5 százalékos lehet az MNB prognózisa szerint.
Számos új információt árult el Virág Barnabás. Az ülést követő sajtótájékoztatón az MNB alelnöke elmondta, hogy a mai döntéssel lezárult a monetáris politika gyors lépésekkel operáló szakasza, a második negyedévben a kamatcsökkentés üteme lassul, tehát a következő üléseken 25-50 bázispontos kamatvágások jöhetnek, így a korábbi 6-7 százalékos, év közepére várható kamatszintet 6,5-7 százalékra módosította az MNB. Többször kitért a forint árfolyamának fontosságára, mivel erősödött az árfolyam-begyűrűzés, az inflációs cél eléréséhez kulcsfontosságú a korábbinál alacsonyabb importált infláció. A következő üléseken is több szempontot figyelembe véve, adatvezérelt módon fog lépni a jegybank, ezek a szempontok a hazai inflációs folyamat, a nemzetközi monetáris politikai környezet, az országkockázati megítélés, illetve a pénzügyi stabilitás.
Tovább csökkent a hazai infláció. Februárban éves 3,7 százalékos inflációt mért a Központi Statisztikai Hivatal, tehát a vártnál kedvezőbben alakulnak az inflációs folyamatok. Éves bázison az élelmiszerek ára 2,2 százalékkal, a szolgáltatásoké 10 százalékkal emelkedett, a tartós fogyasztási cikkek ára 2 százalékkal csökkent, míg a háztartási energia ára 9 százalékkal esett vissza, utóbbi esetben a lakossági fogyasztási szokásokat is figyelembe veszi a KSH. Fontos azonban kiemelni, hogy a magas bázis hatása a következő hónapokban folyamatosan csökkenni fog, így a harmadik-negyedik negyedévben ismét élénkülhet az inflációs ráta, és év végére 5 százalék fölé emelkedhet.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Az EKB megelőzheti az amerikai jegybankot az első kamatvágással. Az eurózónában a visszafogott növekedés, illetve az alacsonyabb infláció miatt június 6-án megtörténhet az első, 25 bázispontos kamatvágás, ezt a piaci szereplők 93 százalékos eséllyel árazzák jelenleg. Bár Christine Lagarde a legutóbbi kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatón óvatosan fogalmazott, a múlt héten már tett utalást a júniusi kamatvágás lehetőségére, melyet egyre több jegybankár támogat. Az amerikai jegybank a múlt heti kamatdöntő ülésén a vártnál lazább üzeneteket küldött, de a májusi kamatvágásnak rendkívül alacsony az esélye, így június 12-én, vagy július 31-én kezdhetik meg a kamatvágási ciklust. A jegybankelnök kiemelte, hogy az infláció érdemben csökkent, de még mindig túl magas. Külön kitért a kettős mandátumra, tehát most már nem kizárólag az inflációs folyamatokat figyelik, a teljes foglalkoztatottságot is meg kell tartaniuk. Fontos eleme volt az ülésnek, hogy a jegybankárok várakozásait tükröző Dot Plot ábra mediánja továbbra 75 bázispontos kamatvágást mutatott az idei évre, ez most nagyjából megegyezik a piaci várakozásokkal is.
Fontos szintek között az euró-forint árfolyama. Hullámvasútra került az árfolyam, a délelőtti órákban erősödött a hazai fizetőeszköz, majd folytatódott a mozgás, amikor kiderült, hogy áprilisban tovább fog lassítani a kamatvágási ütemen a jegybank. A 394,50-es szint azonban nem sérült meg, onnan pozitív korrekció indult. Az említett támasz alatt 392,70 közelében adódna a következő fontos szint, mely az emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala, illetve a 30 napos mozgóátlag. Felül változatlanul a 399-400-as tartományban húzódik meghatározó ellenállási szint. A Bollinger-szalagok szűkülnek, mely arra utalhat, hogy 1-2 héten belül nagyobb, trendszerű elmozdulás indul.