Mi mozgatja a részvény és devizapiacokat?
Részvénypiacok:
A csökkenő beszerzési menedzser indexek miatt lefordultak az európai tőzsdék. A feldolgozóipari beszerzési menedzser indexeket az ellátási nehézségek és a nyersanyaghiány húzta le. Noha a szolgáltatószektor menedzser indexei még növekedésre utalnak, azonban a magas infláció miatt romlanak a keresleti kilátások.
Az esést a technológiai részvények mellett a luxusipari és kiskereskedelmi cégek vezették. A Dow Jones minimális emelkedése mellett nagyot esett az S&P 500 és a Nasdaq, mivel kiújultak az aggodalmak, hogy az erőteljes kamatemelések recesszióba ránthatják az amerikai gazdaságot. A váratlanul meredeken visszaeső újlakás eladások is erre utaltak, tovább rontva a hangulatot. A technológiai szektort a Snap profit figyelmeztetése húzta le.
A nemzetközi hangulattal összhangban 1,1%-kal esett a BUX, átlag feletti, 13,5 milliárd forintos forgalom mellett. 3,7%-kal zuhant a Richter, 1,6%-ot esett az OTP, ugyanakkor 1m1%-kal emelkedett a MOL és 1,9%-kal a Magyar Telekom.
Devizapiacok:
Tovább erősödött az euró, miután Christine Lagarde EKB elnök is megerősítette a kamatemelést. A dollárt ugyanakkor lehúzták az egyre romló növekedési kilátások, ami miatt estek az amerikai hozamok. A romló kockázatvállalás és nemzetközi hangulat hatására erősödött a jen és a svájci frank. Az erősödő euró eleinte magával húzta a régiós devizákat, azonban a forint hirtelen gyengült, miután Virág Barnabás MNB alelnök megerősítette, hogy az MNB lassítja a kamatemelési ciklust. Végül kisebb gyengüléssel zárt a cseh korona is.