Miért érdemes áttérni a hidrogénnel dúsított földgáz használatára a fűtési rendszerekben?
A Fó-Ka Plussz Bt. Ariston készülékei korszerű működési technológiával rendelkeznek, így ezeknél nem okoz gondot a tüzelőanyag hidrogénes dúsítása. A probléma, hogy itthon a lakossági fűtésért felelős berendezések jelentős része elavult, és nem lenne biztonságos a keverékre való átállás.
A hidrogén, mint tüzelőanyag bevezetésének előnyei
Nagyon fontos megjegyezni, hogy az emberiség modern történelmét rendkívüli mértékben meghatározza a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés. A hidrogén bevezetésével ez jelentősen csökkenne, ami egy környezettudatosabb, fenntarthatóbb jövő felé vezetne minket. Ennek a gáznak az elégetése nem jár szén-dioxid-termelődéssel, így csökkenthető lenne az üvegházhatás és a globális felmelegedés tempója.
A fosszilis energiahordozókról való leszakadás az energiabiztonságot is növelné, ami szintén egy pozitív hatása lenne az átállásnak.
További előnye a hidrogénnel történő fűtésnek a gáz kiemelkedően magas égési hőmérséklete. Ez rendkívül hatékony fűtést tesz lehetővé, amivel csökkenteni lehetne a rezsiköltségeket, így nemcsak a Föld jövője kerülne biztosabb helyzetbe, de egyének szintjén, anyagilag is jól járnának a háztartások.
Fontos a fokozatosság elve
Ahogy az a bevezetőben is szerepelt, az itthoni fűtőrendszer-állomány sajnos jelenlegi állapotában nem alkalmas a hidrogénnel dúsított földgázzal való fűtésre. Egyik pillanatról a másikra lehetetlenség lenne áttérni a tisztán hidrogénnel való fűtésre. Egyelőre a modern készülékek is csupán keverékkel tudnak biztonságosan üzemelni.
Kutatások 23%-os értéket mutattak ki, ekkora része lehet a tüzelőanyagnak hidrogén ahhoz, hogy ne legyen kockázatos a használata. Ez az érték is csupán a korszerű berendezéseknél állja meg a helyét, a régebbi típusoknál ez a szám jóval alacsonyabb.
Túl nagy hidrogéntartalom esetén fennáll a visszagyulladás veszélye. Ez azt jelenti, hogy az égés az égő belsejébe is átterjed. Ezáltal az ideálisnál jóval több szén-monoxid keletkezik, a fokozott koromképződés pedig elzárja az utakat, ami komoly rizikófaktor az üzemelés során.
Pénz, idő és támogatás
Az átálláshoz az állomány korszerűsítése szükséges, ami nem kevés pénzbe és időbe kerül. Minderre csak akkor van lehetőség, ha a politikai, gazdasági és társadalmi környezet kellőképpen támogató az üggyel kapcsolatban.
A nyugat-európai országok és maga az Európai Unió is elkötelezett a fenntarthatóbb jövő és a fosszilis energiahordozókról való leszakadás iránt, így a fejlett világban remélhetőleg csupán idő kérdése a hidrogénnel történő fűtés elterjedése.